Jak zmienić kolor tła w GIMP

Programy do edycji obrazów są doskonałym narzędziem do wyrażania swojej kreatywności. Niezależnie od tego, czy robisz to jako hobby, czy też Twoim zadaniem jest tworzenie spektakularnych efektów wizualnych, być może natknąłeś się na GIMP.

Jak zmienić kolor tła w GIMP

To bezpłatne narzędzie już dawno przykuło uwagę wielu osób. Jest bezpłatny i zapewnia wiele funkcji, dzięki którym Twoje pomysły wcielą się w życie. Od podstawowych opcji do bardziej skomplikowanych, z tym programem możesz zrobić tak wiele.

Dlaczego nie zaczniemy od czegoś tak prostego, jak zmiana koloru tła? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak to zrobić.

Zmiana koloru tła w GIMP

Istnieje kilka sposobów zamiany koloru tła w tym programie. To, który wybierzesz, zależy od tego, jak złożone jest tło Twojego obrazu – czy zawiera jeden lub więcej odcieni. Aby postępować zgodnie z tymi instrukcjami, być może będziesz musiał mieć pewną rękę, ale jest to coś, co możesz zrobić w mniej niż pięć minut.

Wtyczka Alpha

Wtyczka alfa to doskonały i prosty sposób na zastąpienie jednego koloru tła innym. Jest to wygodne, gdy pracujesz z logo lub podobnymi prostymi obrazami. Działa dobrze z jednokolorowym tłem i zapewnia wysoką precyzję, bez żadnych pozostałych pikseli poprzedniego koloru.

Oto, co należy zrobić:

 1. Przejdź do paska zadań u góry i wybierz Filtry.
 2. Z menu rozwijanego wybierz Kolory, a następnie Kolor do alfa.

 3. Kliknij obraz prawym przyciskiem myszy – powinien być wyszarzony. (Jeśli nie, spróbuj zaktualizować GIMP do nowszej wersji)

 4. Wybierz kolory tła za pomocą narzędzia do wybierania kolorów, które wybierzesz z menu po lewej stronie.

 5. Pojawi się okno z wybranymi kolorami tła. Przeciągnij istniejący kolor tła z tego wyskakującego okna do wtyczki Color to Alpha. Jeśli to nie zadziała, kliknij prawym przyciskiem myszy pole koloru w oknie Color to Alpha i kliknij Pierwszy plan.

 6. Gdy kolor we wtyczce jest tym, który próbujesz zastąpić, wybierz OK. Zmiany zostaną zastosowane i nie powinieneś już widzieć starego koloru tła.
 7. Wybierz Nowa warstwa z menu Warstwa na pasku zadań i wybierz nowy kolor.

 8. Kliknij Lower Layer i to wszystko! Nowy kolor tła powinien być teraz na swoim miejscu.

Narzędzie wyboru pierwszego planu

Poniższa metoda działa równie dobrze, zwłaszcza jeśli istnieje wyraźna linia między obiektem a tłem.

 1. Otwórz żądany obraz, a następnie kliknij warstwę prawym przyciskiem myszy.

 2. Wybierz Dodaj kanał alfa.

 3. Z tego menu wybierz narzędzie Zaznaczanie pierwszego planu.

 4. Na tym etapie nie potrzebujesz dużej precyzji. Musisz tylko z grubsza obrysować obiekt na pierwszym planie, ale upewnij się, że zbliżasz się jak najbliżej granic.

 5. Naciśnij enter.
 6. Wybierz rozmiar pędzla i pomaluj obiekt na pierwszym planie, ale przerwij linię. Uwzględnij wszystkie kolory i odcienie zawarte na zdjęciu.

 7. Naciśnij enter.
 8. Program wybierze teraz tylko część tła obrazu. Użyj narzędzia Swobodnego zaznaczania, aby narysować bardziej precyzyjne linie wokół obiektu na pierwszym planie. Podczas dodawania lub usuwania części obrazu nie zapomnij ustawić trybu na Dodaj do lub Odejmij od bieżącego zaznaczenia. (Twój obecny wybór to tło)

 9. Naciśnij Usuń, aby usunąć bieżące tło.

 10. Dodaj nową warstwę i umieść ją pod pierwszym planem.

Rozmyte narzędzie

To kolejne narzędzie, które może pomóc w zastąpieniu jednokolorowego tła nowym kolorem. Aby to zrobić, wykonaj czynności opisane poniżej.

 1. Otwórz żądany obraz w GIMP i znajdź narzędzie Fuzzy w menu Narzędzia po lewej stronie.

 2. Możesz także wybrać opcję Wybierz według koloru i wybrać kolor tła, klikając go.

 3. Po wybraniu koloru tła naciśnij klawisz Delete na klawiaturze lub wybierz Wyczyść z menu Edycja paska zadań.

 4. Twoje zdjęcie będzie teraz miało przezroczyste tło i będziesz mógł je dowolnie wypełnić. Może to być jednolity kolor lub nawet inny obraz.
 5. Jeśli chcesz tylko zastąpić stary kolor nowym, wybierz z panelu narzędzie Wypełnienie łyżką i wybierz nowy kolor.

 6. Pokoloruj tło nowym odcieniem, klikając go. Nie zapomnij zapisać nowego obrazu!

Te metody działają we wszystkich wersjach GIMP-a. Jeśli nie możesz użyć jednego, spróbuj innego. Jeśli masz jakiekolwiek problemy, może być konieczne uaktualnienie wersji GIMP do nowszej – może to wyeliminować potencjalne błędy.

Jak zmienić kolor tła na przezroczysty w GIMP

Czy chcesz, aby tło było przezroczyste? Możesz to również zrobić za pomocą GIMP-a. Postępuj zgodnie z tymi instrukcjami, jak to zrobić za pomocą narzędzia Ścieżka.

 1. Rozpoczyna się dodaniem kanału alfa, jak widać w powyższej sekcji: kliknij warstwę prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierz Dodaj kanał alfa.
 2. Wybierz narzędzie Ścieżka z panelu po lewej stronie.

 3. Ręcznie obrysuj obiekt na pierwszym planie, który chcesz zachować. Konturowanie będzie działać najlepiej, jeśli utrzymasz linię nieco wewnątrz głównej.

 4. Jeśli popełnisz błąd, użyj CTRL+Z lub CMD+Z, aby cofnąć ostatni ruch.
 5. Kiedy wrócisz do pierwszego punktu, naciśnij Enter. Spowoduje to wybranie zaznaczonego obiektu.

 6. Przejdź do paska zadań i kliknij Wybierz.

 7. Wybierz Odwróć z menu rozwijanego.

 8. Teraz twoje tło jest zaznaczone, naciśnij Delete na klawiaturze, a zostanie ono usunięte.

W poniższych sekcjach zobaczysz więcej sposobów zmiany koloru tła na przezroczysty. Zwykle sprowadza się to do niewykonania ostatniego kroku, dodania nowej warstwy i ustawienia jej jako tła.

Jak usunąć kolor tła w GIMP

Kiedy myślisz o tym, istnieje wiele sposobów na usunięcie tła w GIMP-ie. Od Ciebie zależy, czy wybierzesz to, co najbardziej Ci odpowiada. Możesz użyć jednej z wcześniej opisanych metod, aby wyeliminować kolor tła i nie zastępować go nowym, dzięki czemu nie będziemy powtarzać powyższych instrukcji. Zamiast tego wyjaśnimy narzędzie wyboru nożyczek, którego możesz użyć w tym samym celu.

 1. Klikając warstwę prawym przyciskiem myszy, dodaj kanał alfa do swojego zdjęcia.

 2. Wybierz narzędzie Zaznaczanie nożyczek. Z opcji narzędzia wybierz granicę interaktywną.

 3. Upuść punkty kontrolne na obraz, klikając i zwalniając mysz. Upuść punkty na krawędzi obiektu pierwszego planu na obrazie. Zrobisz to poprawnie, jeśli przesuniesz mysz wzdłuż linii między obiektem a tłem. Zobaczysz linię łączącą punkty.

 4. Upewnij się, że linia jest odpowiednio wyrównana do krawędzi obiektu na pierwszym planie. Użyj tylu punktów zakotwiczenia, ile to konieczne. Jeśli użyjesz dłuższych odstępów między punktami, linie mogą nie być dobrze wyrównane, więc lepiej je skrócić.
 5. Po wybraniu całego obiektu pierwszego planu naciśnij klawisz Enter.

 6. Użyj poleceń klawiaturowych CTRL + I lub CMD + I, aby wybrać tło obrazu i naciśnij klawisz Delete, aby go usunąć.

Uwaga: Możesz użyć narzędzia Pióro i zrobić to samo, co w przypadku nożyczek.

Usuwanie białego tła

Jeśli jednak chcesz usunąć białe tło, jest inny sposób:

 1. Otwórz obraz z białym tłem.

 2. Kliknij Warstwa, a następnie wybierz Przezroczystość, gdzie klikniesz Dodaj kanał alfa.

 3. Teraz wybierz Colors, a następnie Colors to Alpha.

 4. W nowym oknie dialogowym wybierz Dropper, a następnie białe tło.

 5. Jeśli granica między obiektem a tłem jest wyraźna, ten krok może wystarczyć, aby tło było przezroczyste.
 6. Jeśli wymaga dostrojenia, zlokalizuj próg przezroczystości i kliknij zakraplacz obok niego.

 7. Wybierz najciemniejszy punkt na tle, który chcesz usunąć. Przydaje się do usuwania cieni.
 8. Ostatnim krokiem jest znalezienie progu krycia i kliknięcie zakraplacza obok niego, po czym należy kliknąć najjaśniejsze miejsca na obiekcie na pierwszym planie. W ten sposób upewnisz się, że usuniesz tylko tło.

 9. Po zakończeniu wybierz OK.

Pamiętaj, że możesz użyć tej metody do zmiany koloru tła obrazu. Po ostatnim kroku utwórz nową warstwę. Kliknij narzędzie Wypełnianie łyżki i wybierz nowy kolor. Upewnij się, że umieściłeś go poniżej oryginalnego koloru i to wszystko.

Jak zmienić kolor tła warstwy w GIMP

Większość obrazów w GIMP-ie ma kilka warstw, w zależności od liczby elementów znajdujących się na zdjęciu. Dlatego podczas zmiany koloru tła musisz wykonać ten ostatni krok – umieść warstwę tła pod obiektem pierwszego planu.

Zmieniając kolor tła lub dodając obraz jako tło, zwykle zaczyna się od dodania kanału alfa, który wskazuje przezroczystość warstwy. Jeśli wartość alfa piksela jest wysoka, kolory pod nią będą mniej widoczne. Jeśli jest niski, zobaczysz kolory pod tą warstwą.

Załóżmy, że chcesz zmienić kolor tła warstwy w GIMP-ie. W takim przypadku możesz skorzystać z dowolnej metody opisanej w tym artykule i zakończyć kroki, tworząc nową warstwę i wybierając odpowiedni kolor.

Jak dodać tło w GIMP

Dodanie tła działa tak samo, jak zmiana jego koloru. Tworząc nową warstwę, możesz wybrać jednolity kolor lub inny obraz.

Oto trzy sposoby tworzenia nowej warstwy:

 1. Możesz kliknąć kartę Warstwa na pasku zadań u góry. Z rozwijanego menu wybierz Nowa warstwa. W wyskakującym okienku ustaw parametry nowej warstwy i zapisz zmiany.
 2. Użyj skrótu: CTRL + V lub kliknij Edytuj na pasku zadań, a następnie Wklej, aby utworzyć swobodny wybór. Jest to warstwa tymczasowa, którą możesz dołączyć do już istniejącej lub uczynić ją zwykłą warstwą. Jeśli chcesz zakotwiczyć warstwę do tej, którą już masz, kliknij Warstwa, a następnie Zakotwicz warstwę.
 3. Możesz także użyć opcji Powiel warstwę na karcie Warstwa. Spowoduje to utworzenie kopii aktualnie wybranej warstwy, tuż nad oryginałem.

Jeśli wcześniej usunąłeś tło z obrazu, dodaj nowe, tworząc nową warstwę i dodając ją poniżej warstwy pierwszego planu. Następnie możesz wybrać narzędzie Wypełnienie łyżki (lub Shift + B), aby je pokolorować.

Jak zmienić kolor zdjęcia w GIMP

Tło nie jest jedyną rzeczą, którą możesz modyfikować w GIMP-ie. Program pozwala również na różne sposoby kolorowania czegokolwiek na zdjęciu. Musisz tylko upewnić się, że wybrałeś właściwy obiekt i odpowiednią warstwę. Po wybraniu elementu, którego kolor chcesz zmienić, użyj opcji Kolor na alfa, aby najpierw uczynić obiekt przezroczystym, a następnie wybierz żądany kolor.

Jeśli oryginalny kolor nie różni się zbytnio od tego, co chcesz, kliknij Kolory i zmodyfikuj opcje Odcień, Nasycenie lub Jasność, aby uzyskać żądany odcień.

Baw się z GIMP

Przy tak wielu opcjach pozostała tylko jedna rzecz do zrobienia. Wybierz metodę, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom i ciesz się tworzeniem magii w GIMP-ie. Możesz szybko przetestować wszystkie swoje pomysły i zmieniać kolory, aż znajdziesz idealny. Nie wspominając o tym, że zmiana kolorów tła i obiektów jest wygodna, ponieważ pozwala zaoszczędzić czas.

Czy próbowałeś już którejś z tych metod? Który z nich najlepiej Ci odpowiada? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.