Jak otworzyć plik WebM

Za każdym razem, gdy w powszechnej rozmowie komputerowej pojawia się trzyliterowy skrót, osoby, które nie mają pojęcia, mogą być zdezorientowane. W większości przypadków odnoszą się one do rozszerzeń plików, ostatniej części nazwy pliku, która pojawia się po znaku kropki.

Jak otworzyć plik WebM

Jednym z takich typów plików jest WebM. Aby dodać zamieszania, to rozszerzenie ma cztery zamiast trzech liter. Na przykład znajomy może wysłać Ci plik „mój_zabawny_kot_film.webm” pocztą e-mail. Jeśli tak, prawdopodobnie nie będziesz w stanie go otworzyć. Aby to zrobić, potrzebujesz kompatybilnej wtyczki lub aplikacji, która Ci pomoże.

Jak otworzyć plik WebM w systemie Windows

Aby otworzyć samodzielne pliki WebM na komputerach stacjonarnych i laptopach z systemem Windows, możesz użyć jednej z przeglądarek obsługujących ten format. Należą do nich Google Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firefox i Opera. Aby otworzyć plik w ten sposób, wykonaj następujące czynności.

 1. Otwórz lokalizację pliku na swoim komputerze.

 2. Kliknij plik prawym przyciskiem myszy, a następnie kliknij Otwórz za pomocą z menu.

 3. Kliknij Wybierz inną aplikację.

 4. Kliknij link Więcej aplikacji u dołu tego menu.

 5. Kliknij jedną z sugerowanych przeglądarek obsługujących pliki WebM. Jeśli nie widzisz preferowanej aplikacji w menu z kroku 5, kliknij Wyszukaj inną aplikację na tym komputerze.

 6. Teraz będziesz musiał przejrzeć folder, w którym znajdują się pliki aplikacji, i wybrać plik wykonywalny dla tej aplikacji. Gdy to zrobisz, aplikacja pojawi się w menu Wybierz inną aplikację. W przyszłości możesz chcieć używać tej aplikacji do otwierania plików WebM. Jeśli tak, zaznacz pole wyboru obok Zawsze używaj tej aplikacji do otwierania plików WebM.

Oprócz przeglądarek internetowych możesz również korzystać z jednej z kompatybilnych aplikacji odtwarzacza multimedialnego. Najpopularniejszą taką aplikacją jest VLC Player. Jest darmowy, stosunkowo mały i doskonale współpracuje z dowolnymi plikami multimedialnymi, zarówno audio, jak i wideo.

Oczywiście istnieją inne aplikacje, które działają również z plikami WebM, więc możesz rozważyć ich sprawdzenie. Przede wszystkim jest Windows Media Player. Chociaż nie odtwarza filmów WebM od razu po wyjęciu z pudełka, prosta instalacja dodatku DirectShow Filters załatwi sprawę. Następnie warto wspomnieć o kolejnych trzech alternatywnych aplikacjach, z których możesz skorzystać. Są to MPlayer, KMPlayer i Miro. Zapewniają mnóstwo wsparcia dla prawie każdego możliwego do wyobrażenia pliku multimedialnego i działają zarówno na komputerach, jak i urządzeniach mobilnych.

Jak otworzyć plik WebM w systemie Mac OS X

Podobnie jak w systemie Windows, do odtwarzania filmów WebM możesz użyć dowolnej z wyżej wymienionych przeglądarek na komputerze Mac. Chociaż natywna przeglądarka Safari firmy Apple nie może samodzielnie odtwarzać tych plików, istnieje wtyczka VLC, która pozwoli ci to zrobić.

Oczywiście, po zainstalowaniu VLC dla Mac OS X, będziesz również korzystać z samodzielnej aplikacji. Umożliwi to odtwarzanie dowolnego wideo WebM, które możesz otrzymać lub pobrać. Warto wspomnieć, że podobnie jak w systemie Windows, możesz również używać MPlayera, KMPlayera i Miro na komputerze Mac.

Jak otworzyć plik WebM na Chromebooku

Jeśli chodzi o laptopy Google Chromebook, odtwarzanie filmów WebM jest natywne dla tych urządzeń. Wysyłając wsparcie dla najpopularniejszych plików multimedialnych, możesz po prostu otworzyć plik WebM bezpośrednio w przeglądarce Google Chrome i odtworzyć go.

Jeśli nie możesz otworzyć wideo WebM, może być tylko kilka powodów. Jeden; plik jest uszkodzony lub niewłaściwie zakodowany, więc zawiera błędy. W takim przypadku nie będzie można odtworzyć tego pliku w żadnej aplikacji. Najlepszą rzeczą do zrobienia jest ponowne pobranie pliku, aby upewnić się, że jest to powód, dla którego nie możesz go odtworzyć.

Innym powodem może być to, że Twój Chromebook ma pewne ograniczenia administracyjne. Może to uniemożliwić dostęp do niektórych treści online, a także zablokować ładowane filmy. Jeśli istnieje administrator systemu, z którym możesz się skontaktować, najlepiej najpierw się z nim skontaktować. Dzięki temu zaoszczędzisz dużo czasu na eksperymentowanie z różnymi aplikacjami.

Jak otworzyć plik WebM na iPhonie

Ponieważ WebM jest formatem plików propagowanym przez Google, nie jest niespodzianką, że urządzenia Apple nie działają z nim łatwo. Przede wszystkim QuickTime firmy Apple nie ma kodeka obsługującego filmy WebM. Aby zagrać w nie na swoim iPhonie, będziesz musiał skorzystać z innych strategii.

Pierwszy scenariusz to taki, kiedy chcesz obejrzeć wideo na stronie internetowej. Niestety, ponieważ jest to wideo WebM, Twoja przeglądarka nie będzie w stanie go odtworzyć. Nie martw się, ponieważ istnieje rozwiązanie w postaci aplikacji innej firmy. PlayerXtreme Media Player to darmowa aplikacja, która umożliwia odtwarzanie dowolnego wideo WebM, o ile znasz jego adres URL. Zanim przejdziesz dalej, upewnij się, że zainstalowałeś aplikację PlayerXtreme Media Player z App Store.

 1. Otwórz przeglądarkę Safari na swoim iPhonie.

 2. Odwiedź stronę z wideo WebM, której wcześniej nie mogłeś oglądać. Spróbuj odtworzyć wideo, a otworzy się nowe okno przeglądarki dla tego wideo.
 3. Teraz dotknij Więcej (trzy kropki).

 4. Z listy dostępnych aplikacji stuknij Otwórz w PlayerXtreme.

 5. Gdy to zrobisz, rozpocznie się odtwarzanie wideo.

Chociaż PlayerXtreme jest powszechnym rozwiązaniem dla użytkowników iPhone'a, możesz również użyć aplikacji VLC for Mobile. Jest to darmowy, open-source i świetnie współpracuje również z filmami WebM.

Jak otworzyć plik WebM na urządzeniu z Androidem

W przeciwieństwie do urządzeń mobilnych Apple, telefony i tablety z systemem Android mają natywną obsługę filmów WebM. Jeśli korzystasz z Androida 2.3 Gingerbread lub nowszego, na pewno będziesz w stanie odtworzyć je z przeglądarki telefonu. Jest to szczególnie ważne, jeśli korzystasz z Google Chrome.

Ale czasami wideo WebM może nie być odtwarzane na twoim urządzeniu i może być wiele powodów, dla których tak się dzieje. Możliwe, że wystąpił problem, gdy plik został zakodowany w pierwszej kolejności. A może używasz aplikacji, która sama nie obsługuje WebM. Innym powodem mogą być przerwy w przesyłaniu plików podczas ładowania wideo, przez co pliku nie można odtworzyć.

Bez względu na powód, zawsze dobrze jest mieć w pobliżu alternatywną aplikację, która może odtwarzać filmy WebM. A co może być lepszego niż darmowa aplikacja typu open source, taka jak VLC Player? Możesz pobrać wersję mobilną o nazwie „VLC for Android” ze sklepu Google Play.

Dodatkowe często zadawane pytania

Dlaczego używamy WebM zamiast bardziej standardowych typów plików wideo, takich jak mp4 lub mov?

Format wideo WebM został specjalnie zaprojektowany, aby działał najlepiej podczas gry online. Zapewniają doskonałą jakość wideo przy stosunkowo małym rozmiarze pliku. Pozwala to na ruch o niskiej przepustowości podczas odtwarzania filmów WebM, dzięki czemu są idealne do użytku na stronach internetowych i platformach internetowych.

W porównaniu z tym pliki MP4 i MOV są znacznie większe niż plik WebM o tej samej długości. Chociaż zarówno formaty MP4, jak i MOV są uważane za standard jakości wideo, pliki, które otrzymujesz, są ogromne. To zdecydowanie nie jest coś, co chciałbyś przesyłać strumieniowo, zwłaszcza jeśli korzystasz z połączenia taryfowego.

Jednym z najlepszych przykładów wykorzystania WebM jest YouTube. Platforma wideo Google używa go podczas odtwarzania filmów w każdej przeglądarce internetowej obsługującej WebM. Obejmuje to Google Chrome, Opera, Mozilla Firefox i Microsoft Edge.

Ponieważ jest otwarty i wolny od opłat licencyjnych, format ten ma duże znaczenie dla światowego sukcesu Internetu. Podobnie jak HTML, HTTP i TCP/IP, każdy może korzystać z WebM, nie martwiąc się o opłaty licencyjne.

Czym dokładnie jest plik WebM?

Pliki WebM to pliki wideo w określonym formacie. Podobnie jak popularne pliki wideo Matroska (MKV), WebM opiera się na tym samym formacie. Jest to format typu open source, który jest całkowicie wolny od opłat licencyjnych i jest przeznaczony głównie do użytku w Internecie.

Odtwarzanie filmów z WebM na urządzeniu

Mamy nadzieję, że udało Ci się odtworzyć wideo WebM na komputerze lub urządzeniu mobilnym. Oprócz nauki, że do odtwarzania tych filmów możesz używać przeglądarki internetowej lub samodzielnej aplikacji, teraz wiesz jeszcze więcej. Rozumiejąc, czym są pliki WebM i dlaczego ich używamy, lepiej rozumiesz nowoczesne technologie internetowe i przyszłe trendy.

Czy udało Ci się odtworzyć pliki WebM na swoim komputerze? Dlaczego używasz formatu plików WebM? Podziel się swoimi przemyśleniami w sekcji komentarzy poniżej.