Jak grać w Roku przez dźwięk przestrzenny

Być może słyszałeś złe rzeczy o odtwarzaczach Roku, kijach strumieniowych lub samej platformie, jeśli chodzi o brak dźwięku przestrzennego. Chociaż niektóre z tych plotek mogą być prawdziwe, w tym artykule znajdziesz wszystkie informacje, których potrzebujesz, aby zrozumieć, dlaczego ta sprawa jest poważnie nieproporcjonalna.

Jak grać w Roku przez dźwięk przestrzenny

Obsługa dźwięku przestrzennego Roku

Najpierw musisz zrozumieć, że większość odtwarzaczy strumieniowych Roku nie może dekodować wysokiej klasy formatów dźwięku przestrzennego, takich jak na przykład DTS. Niektóre filmy lub programy telewizyjne, które można oglądać na platformie Roku, mogą również nie być dostępne w dźwięku przestrzennym, ale tylko w stereo.

Mając to na uwadze, nie cała nadzieja jest stracona. Jeśli używasz paska dźwiękowego lub odbiornika AVR, twój kij do strumieniowego przesyłania Roku jest w stanie przekazać ten sygnał do paska dźwiękowego, odbiornika AVR lub telewizora (jeśli obsługuje dekodowanie formatów audio wysokiej rozdzielczości).

Urządzenie zajmie się wtedy całym dekodowaniem i będziesz mógł słyszeć dźwięk o najwyższej czystości, jaki może wyświetlać urządzenie. Aby jednak zapewnić jakość, najpierw upewnij się, że masz wszystko, czego potrzebujesz, aby nawiązać silne i kompatybilne połączenie między wszystkimi urządzeniami.

Roku z konfiguracją HDMI Direct to TV

Ta konfiguracja jest oczywiście przeznaczona dla osób bez inteligentnego telewizora Roku. Jeśli posiadasz jedną z nowszych generacji kijów strumieniowych Roku, istnieją dwa sposoby podłączenia kija do telewizora i cieszenia się maksymalną czystością dźwięku.

 1. Podłącz urządzenie Roku bezpośrednio do wolnego wejścia HDMI w telewizorze.
 2. Użyj kabla HDMI, aby podłączyć kij Roku do telewizora.

  graj w rok

Roku z soundbarem lub konfiguracją AVR dla systemów obsługujących ARC

Jest to sytuacja, z którą większość niedoświadczonych użytkowników zdaje się mieć problem – jak podłączyć urządzenie Roku do telewizora i systemu dźwiękowego. Ale to o wiele łatwiejsze niż myślisz.

 1. Zacznij od podłączenia urządzenia Roku do telewizora.
 2. Podłącz go do otwartego gniazda HDMI.
 3. Podłącz telewizor do soundbara lub amplitunera za pomocą szybkiego kabla HDMI.
 4. Port ARC w telewizorze, jeśli jest dostępny.

W takim przypadku ważne jest, aby zarówno telewizor, jak i AVR były w stanie ARC. ARC oznacza zwrotny kanał audio. Jeśli jedno z Twoich urządzeń nie ma tej funkcji, napotkasz problemy z niekompatybilnością lub niespójną jakością dźwięku.

Roku z Sound Bar lub AVR Setup dla telewizorów bez ARC

Jeśli masz stary telewizor, być może będziesz musiał zmienić kolejność urządzeń. W takim przypadku telewizor będzie ostatnim w łańcuchu.

 1. Podłącz urządzenie Roku do amplitunera lub listwy dźwiękowej do otwartego portu HDMI.
 2. Użyj szybkiego kabla HDMI, aby podłączyć system audio do telewizora.

  odtwarzaj Rok z dźwiękiem przestrzennym

Chociaż jest to powszechna konfiguracja, czasami może być nieco trudna do skonfigurowania, ponieważ niektóre jednostki AVR są złożone. Różne ustawienia, przez które będziesz musiał przejść, zależą od producenta i modelu urządzenia.

Roku z soundbarem lub konfiguracją AVR ze standardowymi połączeniami optycznymi

Załóżmy, że używasz starszego sprzętu, który nie ma portów HDMI. Nawet jeśli tak jest, w amplitunerze nadal powinny być dostępne wyjścia optyczne lub S/PDIF.

 1. Podłącz Roku za pomocą kabla HDMI lub bezpośrednio do portu HDMI telewizora.
 2. Użyj kabla optycznego, aby podłączyć telewizor do odbiornika AVR lub listwy dźwiękowej.
 3. Poszukaj tagu S/PDIF obok wejścia.

Alternatywa dla low-end Gear

Co zrobić, jeśli masz soundbar lub amplituner, który nie ma nic poza złączem optycznym i nie obsługuje HDMI? Istnieje również obejście tego problemu, ale tylko wtedy, gdy masz urządzenie do przesyłania strumieniowego Roku ze złączem optycznym. Jeśli to zrobisz, kolejność podłączania urządzeń będzie inna.

 1. Podłącz kij Roku do telewizora za pomocą kabla HDMI.
 2. Użyj kabla optycznego, aby podłączyć drążek Roku bezpośrednio do soundbara lub amplitunera.
 3. Podłącz kabel do wejścia S/PDIF w odbiorniku audio.

Szybkie rozwiązywanie typowych problemów z dźwiękiem

Powiedzmy, że zrobiłeś wszystko dobrze, że cały twój sprzęt jest kompatybilny i że twój AVR lub soundbar jest w stanie dekodować formaty audio wysokiej rozdzielczości. Nadal często zdarza się, że brakuje dźwięku, opóźniony dźwięk lub dźwięk o niskiej jakości. Jeśli tak się stanie, oto co powinieneś zrobić:

 1. Wyświetl ekran główny Roku.
 2. Przejdź do ustawień.
 3. Wybierz ustawienia dźwięku.
 4. Zmień tryb audio, aby pasował do połączenia, na którym działa konfiguracja – HDMI, S/PDIF itp.

Domyślnie Twój Roku powinien być ustawiony na opcję Automatyczne wykrywanie. W niektórych przypadkach może to spowodować pętlę automatycznego wykrywania lub nawet spowodować wymuszenie przez odtwarzacz nieobsługiwanego formatu na określonej platformie.

Jednym z przykładów, w których tak się dzieje, jest oglądanie Neflixa na Roku. Platforma Netflix jest znana z faworyzowania konfiguracji 5.1. Jeśli Twój system audio nie jest w wersji 5.1, Netflix może nie zawsze rozpoznawać Twoje ustawienia i odtwarzać wyciszone filmy.

Aby to naprawić, musisz ręcznie zmienić ustawienia dźwięku na platformie Netflix. Po prostu uruchom wideo w serwisie Netflix, przejdź do Audio i napisów i wybierz opcję English (5.1). Pamiętaj, że powinna to być transakcja jednorazowa, a nie coś, co będziesz musiał powtarzać dla każdego odcinka lub po każdym logowaniu. Co więcej, nie zakłóci to ustawień dźwięku telewizora ani wspomnianych wcześniej ustawień odtwarzacza Roku.

Roku jest coraz lepszy

Chociaż niektórzy ludzie nadal lubią zwracać uwagę na wszystkie wady systemu operacyjnego Roku lub ograniczone możliwości odtwarzaczy Roku w porównaniu z innymi kijami do przesyłania strumieniowego, tak naprawdę niewiele zostało, z czym odtwarzacz Roku nie może sobie poradzić, w tym w wysokiej rozdzielczości dźwięk przestrzenny.

Czy potrzebujesz dedykowanego systemu dźwięku przestrzennego lub inteligentnego telewizora o dużych możliwościach, aby to działało? Pewny. Ale ilu z was jeszcze tego nie ma? Prawdziwe pytanie brzmi: jak często dźwięk przestrzenny zawodzi z powodu niezgodności sprzętu? Czy uważasz, że Roku jest już wystarczająco stabilny, czy wymaga dodatkowej pracy? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.