Jak zsumować kolumnę w Arkuszach Google [Aplikacje mobilne i komputer]

Arkusze Google to bez wątpienia część pakietu startowego nowoczesnego biznesu. Ta przydatna aplikacja pozwala zachować porządek, przejrzystość i aktualność danych przez cały czas. I jest całkiem przyjazny dla użytkownika!

Z danymi wprowadzanymi do kolumn i wierszy można zrobić wiele. Wiele dostępnych formuł może zaoszczędzić czas i pomóc skupić się na sednie zadań zamiast marnować czas na ręczne obliczanie.

Jeśli Twoim palącym pytaniem jest teraz, jak zsumować kolumnę w Arkuszach Google, w tym artykule znajdziesz wszystkie odpowiedzi.

Jaka jest formuła do sumowania kolumny w Arkuszach Google

Arkusze Google używają dość prostych formuł do wykonywania wszelkich operacji matematycznych, których możesz potrzebować. Czasami możesz mieć nawet więcej niż jedną opcję.

Najprostszą formułą do sumowania kolumny jest funkcja SUMA. Ta powszechnie używana wbudowana funkcja umożliwia szybkie dodawanie dowolnej liczby liczb.

Na przykład masz kolumnę pięciu liczb, które chcesz zsumować, i znajdują się one w komórkach od A1 do A5. Formuła będzie wyglądać tak:

=SUMA (A1:A5)

Znak = to element, którego zawsze powinieneś używać z formułami w Arkuszach Google, ponieważ oznacza, że ​​masz zamiar wprowadzić funkcję. Następnie należy wprowadzić nazwę funkcji, którą w tym przypadku jest SUMA. Dodaje wszystkie wartości z zakresu, który wyznaczysz.

Nawias następujący po nazwie funkcji informuje program, które komórki należy uwzględnić w formule. W takim przypadku umieścisz w nawiasie literę kolumny i numery komórek, aby zaznaczyć te, które chcesz dodać.

Aby użyć tej formuły, wpisz ją w komórce, w której chcesz zobaczyć wyniki. Kiedy skończysz, naciśnij Enter, a suma zostanie wyświetlona w wyznaczonym polu.

Zwróć uwagę, że jeśli zmienisz dane w komórkach, do których zastosowano formułę, wynik końcowy również zmieni się, aby pasował do nowych danych.

Aby uniknąć dostosowywania formuły podczas dodawania nowych danych, możesz również uwzględnić puste komórki. Na przykład, jeśli masz dane tylko w komórkach A1-A5 i chcesz zsumować kolumnę bez zmian. Ale wiesz, że w przyszłości będziesz dodawać więcej danych, więc możesz od razu ustawić formułę w ten sposób:

=SUMA (A1:A20)

Dzięki temu nie będziesz musiał zmieniać formuły przy późniejszym dodawaniu nowych danych – nowe wartości zostaną automatycznie dodane do wyniku.

Jeśli nie masz pewności, ile nowych komórek wypełnisz danymi, możesz zsumować całą kolumnę i nie martwić się dodawaniem nowych wartości. Za każdym razem, gdy to zrobisz, zostanie dodany do całkowitej wartości bez konieczności dostosowywania formuły.

Oto formuła, której należy użyć:

=SUMA (A:A)

Oczywiście wpiszesz odpowiednią literę, w zależności od kolumny, którą chcesz zsumować.

Jak zsumować kolumnę w Arkuszach Google na komputerze z systemem Windows, Mac lub Chromebook

Jeśli musisz korzystać z Arkuszy Google na różnych urządzeniach, masz szczęście. Aplikacja jest kompatybilna ze wszystkimi typami komputerów, telefonów komórkowych i tabletów.

Możesz korzystać z różnych przeglądarek, aby uzyskać dostęp do Arkuszy Google, ale czynności są takie same bez względu na rodzaj używanego komputera.

 1. Otwórz przeglądarkę, której zwykle używasz na komputerze PC, Macu lub Chromebooku.

 2. Otwórz Arkusze Google i otwórz żądany plik lub kliknij Puste, aby otworzyć nowy.

 3. Kliknij komórkę, w której chcesz wpisać formułę.

 4. Wprowadź formułę i żądaną kolumnę, którą chcesz zsumować. Może to być jedna kolumna (A1:A20) lub więcej (A1:C10).

 5. Jeśli chcesz zsumować różne kolumny, możesz także kliknąć pierwszą komórkę, którą chcesz uwzględnić, a następnie przeciągnąć prostokąt do ostatniej, aby zaznaczyć wszystkie komórki pomiędzy nimi.

 6. Podczas wprowadzania formuły zobaczysz wynik w żądanej komórce, gdy tylko wpiszesz nawias zamykający i naciśniesz Enter.

Innym sposobem na to jest wprowadzenie tylko numerów komórek, które chcesz zsumować. Aby to zrobić, musisz wpisać dane, które chcesz dodać, a następnie wykonaj następujące czynności:

 1. Przejdź do paska zadań u góry.

 2. Po prawej stronie zobaczysz znak ∑ (grecka litera sigma). Kliknij tutaj i wybierz formułę SUMA z menu rozwijanego.

 3. Wprowadź zakres komórek, które chcesz dodać, i naciśnij Enter, aby zsumować kolumnę.

Jak zsumować kolumnę w Arkuszach Google w aplikacji na iPhone'a?

Arkusze Google działają również na urządzeniach mobilnych, co jest świetne, gdy jesteś z dala od komputera i musisz szybko zakończyć zadanie.

Jeśli jesteś użytkownikiem iOS, oto jak zsumować kolumnę w aplikacji na iPhone'a:

 1. Otwórz Arkusze Google na swoim iPhonie.
 2. Wybierz żądany arkusz kalkulacyjny lub otwórz pusty.
 3. Wprowadź dane lub zaznacz komórki, które chcesz zsumować.
 4. Przejdź na dół, gdzie zobaczysz różne opcje, takie jak suma, średnia itp.
 5. Stuknij i przytrzymaj „suma” i przeciągnij operację do komórki, w której chcesz wyświetlić wynik.
 6. Zwolnij, aby zobaczyć wynik.

Jak zsumować kolumnę w Arkuszach Google na urządzeniu z Androidem?

Użytkownicy Androida mogą również polegać na swoich smartfonach i tabletach, aby obliczać coś w podróży. Jeśli potrzebujesz skorzystać z formuły SUMA poza biurem lub po prostu nie masz ochoty włączać komputera, aby wykonać kilka kliknięć, oto co zrobić:

 1. Uruchom aplikację Arkusze Google na swoim urządzeniu z Androidem.

 2. Otwórz nowy arkusz kalkulacyjny lub znajdź i uruchom ten, który chcesz edytować.

 3. Wpisz wymagane dane lub zaznacz komórki zawierające wartości, które chcesz zsumować.

 4. Na dole ekranu dostępne są różne obliczenia: suma, minimum, maksimum i inne.

 5. Stuknij w SUMA, przytrzymaj i przeciągnij funkcję do wybranej komórki.

 6. Po zwolnieniu funkcji będziesz mógł zobaczyć wynik.

Zwróć uwagę, że możesz również wprowadzić formułę ręcznie, jeśli z jakiegoś powodu nie możesz przeciągnąć jej do żądanej komórki. Dotyczy to zarówno urządzeń z Androidem, jak i iOS.

Aby to zrobić, musisz dotknąć pola Wprowadź tekst lub formułę u dołu, a gdy pojawi się klawiatura, po prostu wpisz formułę. Wybierz komórki, które chcesz uwzględnić, dotykając ich, a zostaną one automatycznie dodane do formuły. Po zakończeniu dotknij znacznika wyboru, a wynik zostanie wyświetlony w żądanej komórce.

Bycie geniuszem matematyki dzięki Arkuszom Google

Kto by pomyślał, że operacje matematyczne mogą być tak proste?

Dzięki Arkuszom Google możesz bez wysiłku dodawać duże liczby w ciągu kilku sekund, obliczać średnie i robić znacznie więcej. Formuły umożliwiają sumowanie różnych danych, a nawet całych kolumn. W ten sposób możesz być na bieżąco ze swoimi zadaniami, ponieważ nie musisz tracić czasu na ręczne wykonywanie całej pracy.

A najlepsze w tych funkcjach jest to, że prawdopodobieństwo popełnienia błędu jest minimalne.

Czy wypróbowałeś już funkcję SUMA w Arkuszach Google? Podziel się swoim doświadczeniem w sekcji komentarzy poniżej.