Jak sprawdzić, ile lat ma Twój telefon?

Jeśli kupujesz nowy telefon, możesz być ciekawy, ile lat ma Twoje urządzenie. Jednak sposób, aby to zrobić, różni się w zależności od producenta.

Jak sprawdzić, ile lat ma Twój telefon?

W tym artykule pokażemy, jak dokładnie sprawdzić, kiedy telefon został wyprodukowany.

Dlaczego wiek telefonu jest ważny?

Daty premiery różnych smartfonów są dobrze udokumentowane. Jednak Twój telefon mógł zostać wyprodukowany miesiące, a nawet lata po premierze. Istnieje kilka powodów, dla których warto sprawdzić datę produkcji telefonu.

 1. Może dać ci wgląd w to, jak bezpieczne jest twoje urządzenie. Stare telefony są na ogół mniej bezpieczne w porównaniu z nowszymi modelami.
 2. Wiek Twojego telefonu wpływa na jego wartość odsprzedaży. Nowsze urządzenie prawdopodobnie przyniesie Ci więcej pieniędzy, jeśli zdecydujesz się je sprzedać.
 3. Wiek wpływa na ogólną wydajność telefonu. Starsze telefony są wolniejsze, a ich korpusy są bardziej podatne na zużycie.
 4. Żywotność baterii Twojego telefonu zmniejsza się wraz z wiekiem.

Jak sprawdzić, ile lat ma Twój telefon?

Chociaż producenci często wymyślają własne, unikalne sposoby pokazywania daty produkcji, istnieje kilka wspólnych narzędzi, za pomocą których można to sprawdzić, niezależnie od modelu i marki telefonu. Tu jest kilka:

Pudełko zakupów Twojego telefonu

Pudełko Twojego telefonu to pierwsze miejsce, do którego powinieneś zajrzeć. Wielu producentów umieszcza na pudełku datę produkcji każdego telefonu komórkowego. Większość z nich przyczepia białą naklejkę z tyłu pudełka. Na naklejce możesz znaleźć kilka słów, symboli lub kodów kreskowych. Data produkcji Twojego telefonu może być ukryta gdzieś na tej naklejce.

Podczas przeglądania ważne jest, aby upewnić się, że numer IMEI zapisany na pudełku jest taki sam, jak ten, który pojawia się w ustawieniach telefonu. Jeśli te dwa elementy są różne, istnieje szansa, że ​​pudełko w rzeczywistości nie jest tym, które należy do Twojego telefonu, a zatem data produkcji jest nieprawidłowa.

Ustawienia

Niektóre telefony mają datę produkcji zawartą w aplikacji ustawień urządzenia. Informacje te są zwykle zawarte w folderze o nazwie „Informacje o telefonie” w menu ustawień. W niektórych przypadkach producent może nie podawać daty oczywistej i być może będziesz musiał użyć jakiejś formuły, aby dowiedzieć się, kiedy telefon został wyprodukowany. Dobrym przykładem mogą być iPhone'y, o czym przekonamy się w dalszej części tego artykułu.

Aplikacje

Deweloperzy wymyślili aplikacje, które mogą przeszukiwać dane telefonu lub używać numeru IMEI do przeszukiwania źródeł internetowych i informowania o dokładnym terminie wyprodukowania telefonu. Aplikacje te mogą być specyficzne dla producenta, ponieważ są zwykle opracowywane we współpracy z producentami. Wystarczy pobrać i zainstalować aplikację, aby uzyskać dostęp do danych.

Kod produkcyjny

Możliwe jest również sprawdzenie daty produkcji telefonu, jeśli znasz jego kod produkcyjny. Aby to znaleźć, po prostu wprowadź jedną z następujących czynności na klawiaturze telefonu:

*#kod produkcyjny#* lub *#*#kod produkcyjny#*#*

Po wejściu powinno pojawić się menu serwisowe, pokazujące ważne szczegóły dotyczące telefonu, takie jak jego konkretny model, data produkcji i kraj.

Teraz przyjrzymy się niektórym specyficznym dla telefonu sposobom sprawdzenia daty produkcji.

Jak sprawdzić, ile lat ma Twój telefon z Androidem?

Telefony z Androidem są dziś niezwykle popularne na rynku, głównie dlatego, że stanowią idealną platformę do szerokiego zakresu zastosowań. Jak więc dokładnie określić, kiedy wyprodukowano Twój smartfon z Androidem?

W większości marek Androida datę produkcji telefonu można sprawdzić w ustawieniach urządzenia. Wystarczy przejść do Ustawień i poszukać zakładki „Informacje o telefonie”. Sekcja przedstawiająca szczegóły telefonu może również zawierać słowa takie jak Twój telefon, Informacje lub Dane telefonu.

Alternatywnie możesz wypróbować to:

 1. Wybierz *#197328640#* lub *#*#197328640#*#*. Powinno to otworzyć menu serwisowe.
 2. Wybierz „Informacje o wersji menu”.
 3. Dotknij „Wersja sprzętu”
 4. Wybierz „Odczytaj datę produkcji”.

Inny kod — *#000# — może również podać datę produkcji.

Jak sprawdzić, ile lat ma Twój telefon Samsung

Telefony Samsunga znane są ze swojej wszechstronności, jeśli chodzi o korzystanie z aplikacji. Jeśli posiadasz smartfon Samsung, możesz spróbować pobrać i zainstalować aplikację informacyjną o telefonie. Istnieje kilka aplikacji do informacji o telefonie od różnych programistów, ale wszystkie służą temu samemu celowi. Aby znaleźć odpowiednią aplikację, przejdź do sklepu z aplikacjami na telefonie i wyszukaj „Aplikacja z informacjami o telefonie Samsung”.

Jak sprawdzić, ile lat ma Twój iPhone?

Jeśli posiadasz iPhone'a, istnieje duża szansa, że ​​data produkcji jest zakodowana w numerze seryjnym telefonu. Oto krótkie podsumowanie systemu kodowania:

 1. Trzecia cyfra w numerze seryjnym reprezentuje rok. Na przykład 8 oznacza 2008, 9 oznacza 2009, 1 oznacza 20111, a 2 oznacza 2012.
 2. Czwarta i piąta cyfra numeru seryjnego reprezentują dokładny tydzień roku, w którym iPhone został wyprodukowany.

Aby zobaczyć numer seryjny swojego iPhone'a,

 1. Przejdź do ustawień telefonu.

 2. W sekcji „Ogólne” wybierz „Informacje”.

Imponujące, iPhone oferuje jeszcze więcej sposobów na sprawdzenie daty produkcji. Holenderska strona internetowa o nazwie Chipmunks oferuje platformę, na której możesz bezpłatnie sprawdzić dane swojego telefonu. Oto, co musisz zrobić:

 1. Odwiedź stronę Chipmunk za pomocą przeglądarki internetowej swojego iPhone'a. Możesz to również zrobić za pomocą komputera PC lub Mac.

 2. Wpisz numer seryjny swojego telefonu w polu wprowadzania.

 3. Kliknij „Laat de informative”, w wolnym tłumaczeniu oznacza „Podaj informacje”. Powinno to między innymi pokazać datę produkcji telefonu.

Alternatywnie możesz wypróbować witrynę Apple „Sprawdź zasięg”. Chociaż platforma została stworzona głównie po to, aby pomóc użytkownikom iPhone'a w sprawdzaniu stanu gwarancji, data produkcji urządzenia pojawia się również po wprowadzeniu numeru seryjnego.

Jak sprawdzić, czy Twój stary telefon jest odblokowany?

Jeśli Twój telefon jest odblokowany, może obsługiwać karty sim różnych dostawców usług. Przydaje się to, gdy chcesz podróżować do nowego kraju. Po odblokowaniu telefon powinien akceptować kartę SIM z niemal każdej sieci na świecie.

Oto jak sprawdzić, czy iPhone jest odblokowany:

 1. Otwórz ustawienia telefonu i dotknij "Komórkowy".

 2. Jeśli Twój telefon jest odblokowany, menu komórkowe będzie zawierać „opcję danych komórkowych”.

 3. Jeśli Twój telefon jest zablokowany, nie zobaczysz opcji „Dane komórkowe” w menu Komórkowy.

A co ze smartfonami z Androidem?

 1. Otwórz ustawienia telefonu
 2. Wybierz „Połączenia”.
 3. Otwórz „Sieci”.
 4. Kliknij „Operatorzy sieci”. Jeśli Twój telefon jest odblokowany, zobaczysz listę wszystkich dostępnych sieci. Jeśli otrzymasz tylko jeden wynik, Twój telefon może być zablokowany.

Jak sprawdzić, ile lat ma Twój telefon Google?

Telefony Google mogą nie być tak popularne, jak niektóre inne marki smartfonów na rynku, częściowo dlatego, że weszły na rynek znacznie później. Jednak dobrą rzeczą jest to, że telefony Google wydają się podążać za starym scenariuszem, jeśli chodzi o datę produkcji. Oto, jak możesz sprawdzić, kiedy powstał Twój telefon:

 1. Otwórz ustawienia telefonu.

 2. Kliknij „Ogólne”.

 3. Wybierz „O”.

Jak sprawdzić, ile lat ma Twój telefon LG

Najbardziej niezawodnym sposobem sprawdzenia, kiedy został wyprodukowany Twój telefon LG, jest pobranie aplikacji z informacjami o telefonie LG ze sklepu z aplikacjami.

Alternatywnie możesz skorzystać z internetowego sprawdzania IMEI. Wystarczy wpisać numer IMEI telefonu w polu wyszukiwania i kliknąć „Sprawdź”.

Jak sprawdzić, ile lat ma Twój telefon Motorola?

Podobnie jak w przypadku telefonów Google, w Ustawieniach możesz znaleźć dokładne informacje o tym, kiedy Twój telefon Motorola został wyprodukowany. W większości modeli Motoroli ta informacja pojawia się również w pudełku.

Dodatkowe często zadawane pytania

Jak się dowiedzieć, czy twój stary telefon jest odblokowany?

Istnieje niezawodna metoda sprawdzenia, czy Twój telefon jest zablokowany. Wystarczy wyjąć kartę SIM i zastąpić ją inną od innego operatora. Jeśli możesz nawiązać połączenie z nową kartą SIM, Twój telefon jest odblokowany. Jeśli nie, Twój telefon jest najprawdopodobniej zablokowany u pierwszego operatora.

Jak sprawdzić, jak długo masz telefon?

Możesz dowiedzieć się, jak długo masz obecny telefon, kontaktując się z operatorem sieci. Będą mieli szczegółowy zapis wszystkich twoich transakcji.

Jak mogę znaleźć mój stary numer telefonu?

Jeśli masz stary telefon w dobrym stanie, wykonaj następujące czynności:

• Otwórz ustawienia telefonu.

• Kliknij „O telefonie”.

• Wybierz „Stan”.

• Kliknij „Mój numer telefonu”.

Alternatywnie możesz zapytać przyjaciela lub członka rodziny lub przejrzeć swoją dokumentację podatkową.

Jak włączyć funkcję Znajdź mój telefon?

W przypadku korzystania z urządzenia z systemem iOS:

• Otwórz aplikację ustawień

• Wybierz swoje imię.

• Wybierz „Znajdź mój”

• Włącz „Znajdź mój iPhone”

Dla użytkowników Androida:

• Otwórz aplikację ustawień

• Dotknij „Zabezpieczenia”.

• Wybierz „Znajdź moje urządzenie”

• Włącz „Znajdź moje urządzenie”

Czy mogę zachować mój stary telefon?

Tak. Najlepiej zanieś go do sklepu z telefonami i poproś o sprawdzenie, czy nadal nadaje się do użytku. Jednak może być konieczne odblokowanie telefonu, aby móc z niego ponownie korzystać. Twój stary przewoźnik może to zrobić za Ciebie po upływie okresu obowiązywania umowy.

Końcowe przemyślenia

Wiedza o tym, ile lat ma Twój telefon, może pomóc Ci zaplanować kolejny zakup. Poza tym może pomóc w ustaleniu, czy Twój telefon jest chroniony przed najnowszymi zagrożeniami cyberbezpieczeństwa. Dzięki informacjom zawartym w naszym artykule możesz teraz przejść od razu, aby sprawdzić, ile lat ma Twoje urządzenie. Czy miałeś jakieś problemy z ustaleniem, ile lat ma Twój telefon? Czy masz jakieś powiązane hacki do udostępnienia?

Zaangażujmy się w komentarze.