Recenzja komputera HP Compaq dc7900 Small Form Factor

649 £ Cena w recenzji

Komputery stacjonarne stają się uzurpowane przez laptopy w coraz większej liczbie miejsc pracy, ale jeśli moc i wartość są dla Ciebie ważniejsze niż przenośność, kompaktowy komputer stacjonarny dla firm powinien nadal znajdować się na szczycie listy.

Recenzja komputera HP Compaq dc7900 Small Form Factor

Komputery stacjonarne HP Compaq dc są dobrze znane w laboratoriach PC Pro, ale teraz ich niewielki model został poddany wewnętrznej modernizacji dzięki najnowszemu chipsetowi Intel Q45 Express. Nie daj się zwieść monikerowi SFF, jednak dc7900 nie jest tak kompaktowy, jak własne modele HP DC Ultra-slim, ani podobne Senyo 610 . firmy Transtec. Jego wymiary 378 x 337 mm nie są gigantyczne, ale jeśli miejsce na biurku jest naprawdę na wagę złota, warto o tym pamiętać.

Jeśli jednak możesz zrobić pokój, dc7900 ma wiele do zaoferowania. Tam, gdzie bardziej kompaktowe modele muszą wpychać podzespoły laptopa w swoją mniejszą obudowę, dc7900 zapewnia miejsce na pełnowartościowe części do komputerów stacjonarnych, co sprawia, że ​​zarówno modernizacja, jak i wymiana uszkodzonych części są znacznie tańsze i łatwiejsze.

I chociaż podstawowa specyfikacja może nie wyglądać na dużo, to znacznie przewyższa cenę ze średniej półki. Procesor Core 2 Duo E8500 jest jedną z najnowszych części Intela w technologii 45 nm, a jego wydajność pomaga utrzymać chłodzenie, hałas i zużycie energii na absolutnym minimum. Cały komputer jest dobrze chłodzony przez cichy 92-milimetrowy wentylator, który wciąga powietrze przez przedni otwór wentylacyjny, nad pasywnym radiatorem procesora i na zewnątrz obudowy. W stanie bezczynności dc7900 zużywa zaledwie 35 W.

Dociśnij E8500 do granic możliwości, a jego zużycie energii wzrośnie do 69 W, ale dzięki dwóm rdzeniom pracującym z częstotliwością 3,16 GHz oferowana wydajność jest oszałamiająca. Nasze testy porównawcze dały wynik 1,94 – bez wątpienia jest to poparte obecnością XP Professional jako wybranego systemu operacyjnego, ale nadal jest to zdecydowanie najlepszy wynik testu porównawczego, jaki kiedykolwiek widzieliśmy na komputerze biznesowym.

Wydajność 3D nie jest aż tak niezwykła ani konieczna, biorąc pod uwagę docelową grupę odbiorców dc7900, ale grafika Intel GMA 4500 jest bardziej wydajna niż generacje, które zastępują. Wynik 14 klatek na sekundę w naszym najmniej wymagającym teście Crysis jest rozsądnym wynikiem dla zintegrowanego chipsetu graficznego, ale trudno go nazwać grywalnym.

Zewnętrznie ta surowa srebrno-czarna plastikowa osłona jest taka sama jak zawsze, z dwoma montowanymi z przodu portami USB pod dwoma poręcznymi, przednimi gniazdami audio. Przejdź do tyłu, a znajdziesz kolejne sześć portów USB, port szeregowy, gniazdo VGA i, co ważniejsze, DisplayPort debiutuje również w ofercie biznesowej HP.

Jednak przyjrzyj się bliżej, a jest więcej dowodów na uważną i rozsądną dbałość o szczegóły. Rzeczywiście, zdjęcie górnej pokrywy jest tak proste, jak naciśnięcie dwóch przycisków po każdej stronie obudowy. Zajrzyj do środka i chociaż wnętrzności wyglądają na stosunkowo ciasne, HP ułatwiło dostęp do wszystkiego. Na przykład dysk twardy 250 GB znajduje się pod zasilaczem, ale naciśnij zieloną zakładkę, a zasilacz zgrabnie odchyli się, umożliwiając łatwy dostęp.

2 GB pamięci DDR2 składa się z dwóch pełnowymiarowych pendrive'ów o pojemności 1 GB pracujących w trybie dwukanałowym, a dwa gniazda są puste na przyszłe aktualizacje. Dostępne są dwa zapasowe porty SATA, gniazdo PCI, dwa gniazda PCI-E 16x i jedno gniazdo PCI-E 1x. Innymi słowy, dużo miejsca na każdą niezbędną rozbudowę.

W innych miejscach niewiele rozczarowuje. Technologia Intel vPro jest obecna i poprawna, a wyższy poziom bezpieczeństwa zapewnia wbudowany układ TPM 1.2. Nie ma towarzyszącego czytnika linii papilarnych, ale nadal dodaje warstwę powitalną w porównaniu ze standardowym niezaszyfrowanym hasłem Windows. HP uzupełnia pakiet o trzyletnią gwarancję z serwisem na miejscu w następnym dniu roboczym.

Gwarancja

Gwarancja BŁĄD: nie można ocenić skryptu

Podstawowe specyfikacje

Całkowita pojemność dysku twardego 250
Pojemność pamięci RAM 2,00 GB
Rozmiar ekranu Nie dotyczy

Edytor

Rodzina procesorów Intel Core 2 Duo
Częstotliwość nominalna procesora 3,16 GHz
Częstotliwość przetaktowania procesora Nie dotyczy
Gniazdo procesora LGA 775

Płyta główna

Konwencjonalne gniazda PCI za darmo 1
Łącznie konwencjonalne gniazda PCI 1
Wolne gniazda PCI-E x16 1
Łącznie gniazda PCI-E x16 1
Wolne gniazda PCI-E x8 1
Łącznie gniazda PCI-E x8 1
Wolne gniazda PCI-E x4 0
Łącznie gniazda PCI-E x4 0
Wolne gniazda PCI-E x1 1
Łącznie gniazda PCI-E x1 1
Wewnętrzne złącza SATA 4
Wewnętrzne złącza SAS 0
Prędkość adaptera przewodowego 1000 Mb/s

Pamięć

Typ pamięci DDR2
Wolne gniazda pamięci 2
Całkowita liczba gniazd pamięci 4

Karta graficzna

Chipset graficzny Intel GMA X4500
Wyjścia DVI-I 0
Wyjścia HDMI 0
Wyjścia VGA (D-SUB) 1
Wyjścia DisplayPort 1

Dysk twardy

Pojemność 250 GB
Wewnętrzny interfejs dysku SATA/300
Marka i model dysku twardego 2 Nie dotyczy
Dysk twardy 2 nominalna pojemność Nie dotyczy
Dysk twardy 2 sformatowana pojemność Nie dotyczy
Dysk twardy 2 prędkość wrzeciona Nie dotyczy
Rozmiar pamięci podręcznej dysku twardego 2 Nie dotyczy
Dysk twardy 3 marka i model Nie dotyczy
Dysk twardy 3 pojemność nominalna Nie dotyczy
Dysk twardy 4 marka i model Nie dotyczy
Dysk twardy 4 nominalna pojemność Nie dotyczy

Dyski

Technologia dysków optycznych Nagrywarka DVD
Marka i model dysku optycznego 2 Nic
Marka i model dysku optycznego 3 Nic

Monitor

Marka i model monitora Nie dotyczy
Rozdzielczość ekranu w poziomie Nie dotyczy
Rozdzielczość ekranu w pionie Nie dotyczy
Rezolucja Nie dotyczy x Nie dotyczy
Czas reakcji pikseli Nie dotyczy
Współczynnik kontrastu Nie dotyczy
Jasność ekranu Nie dotyczy
Wejścia DVI Nie dotyczy
Wejścia HDMI Nie dotyczy
Wejścia VGA Nie dotyczy
Wejścia DisplayPort Nie dotyczy

Dodatkowe urządzenia peryferyjne

Głośniki Nie dotyczy
Typ głośnika Nie dotyczy
Urządzenia peryferyjne Nie dotyczy