Recenzja K-Meleona

Recenzja K-Meleona

Obraz 1 z 4

Strona główna K-Meleona PC Pro

Strona główna K-Meleona BBC
Dokumenty Google K-Meleona
Wyszukiwanie K-meleonów

K-Meleon może mieć uroczą ikonę zwierzątka, ale z pewnością nie jest to najbardziej przyjazna dla użytkownika przeglądarka, z jaką kiedykolwiek się spotkaliśmy. Od samego początku ta staromodna przeglądarka wprawi w osłupienie nawet doświadczonych użytkowników – nie mówiąc już o nowicjuszach komputerowych, którzy mogą natknąć się na K-Meleona w głosowaniu przeglądarek UE.

Strona główna K-Meleona PC Pro

Nie ma łatwego sposobu na zaimportowanie zakładek z innych przeglądarek, na przykład: możesz ręcznie wskazać K-Meleon na folder zakładek Firefoksa, ale jeśli masz otwartego Firefoksa w tym samym czasie, pojawia się straszne ostrzeżenie o uszkodzeniu danych, co raczej nie inspiruje zaufanie. Aby zwiększyć zamieszanie, K-Meleon zawiera link do zakładek Add-Ons, ale to po prostu przekierowuje na stronę główną Firefox Add-Ons, która błaga Cię o pobranie Firefoksa, jeśli spróbujesz zainstalować którykolwiek z nich.

To nie jedyny problem z tą przeglądarką o otwartym kodzie źródłowym. Oferuje przeglądanie w kartach, ale karty są dziwnie ukryte, chyba że ręcznie zmienisz paski narzędzi. A ponieważ K-Meleon korzysta z silnika renderującego Gecko 1.8 – który Firefox porzucił w czerwcu 2008 roku wraz z wydaniem Firefoksa 3 – strony internetowe, takie jak Dokumenty Google, ostrzegają, że obsługa Twojej przeglądarki zakończyła się, ponieważ jest za stara. Trwają prace nad nową wersją K-Meleona ze zaktualizowanym silnikiem Gecko 1.9.

Starzejący się silnik renderujący może wyjaśniać, dlaczego przeglądarka jest trochę powolna w codziennym użytkowaniu. Jego wydajność w JavaScript jest również niebezpieczna: była co najmniej dwa razy wolniejsza niż jakakolwiek inna przeglądarka korzystająca z testu SunSpider, co raczej podważa jej twierdzenie, że jest „ekstremalnie szybką” przeglądarką internetową. Plusem jest to, że wynik testu ACID 3 wynoszący 53 jest przyzwoity, jest to jedna z najbardziej wydajnych pod względem pamięci testowanych przeglądarek, a instalator 5,7 MB nie sprawi kłopotu nawet osobom korzystającym z połączeń telefonicznych, co czyni go przyzwoitym wyborem dla tych na starym lub ograniczonym sprzęcie.

Jeśli korzystasz z K-Meleona na zgrzybiałym komputerze, poczujesz się jak w domu, ponieważ szary interfejs i staromodne ikony przypominają nam przeglądarki zrodzone w erze Windows XP.

Przeglądarka ma kilka fajnych akcentów. Gesty myszy – które pozwalają wykonywać czynności, takie jak Wstecz i Dalej, przytrzymując prawy przycisk myszy i przesuwając mysz – działają zaskakująco dobrze. A opcje blokowania reklam, plików cookie i Flash za pomocą jednego kliknięcia zadowolą osoby, które nie chcą być rozpraszane podczas przeglądania. Rzeczywiście, gdy reklamy są wyłączone, K-Meleon nagle zamienia się w przeglądającą gazelę.

Ale K-Meleon celowo i rozpaczliwie brakuje funkcji. Nawet nieliczne innowacje, które trafiają do przeglądarki, są po prostu dziwne. Weźmy na przykład przycisk wyszukiwania, który wyświetla wyskakujące okienko do wpisania wyszukiwania Google. Dlaczego nie po prostu linkować bezpośrednio do strony głównej Google, gdzie wchodzą w grę takie funkcje, jak sugerowane wyszukiwania i wyszukiwanie zaawansowane? To prawda, że ​​możesz wpisać wyszukiwane hasło w pasku adresu, a następnie nacisnąć przycisk wyszukiwania, aby wyświetlić wyniki Google, ale wtedy Chrome umożliwia wpisywanie zapytań bezpośrednio w pasku adresu.

Jeśli potrzebujesz lekkiej przeglądarki, która będzie działać szczęśliwie na prawie każdym komputerze, możesz zrobić gorzej niż K-Meleon. Ale we współczesnym świecie przeglądania możesz zrobić znacznie, znacznie lepiej.

Detale

Podkategoria oprogramowania przeglądarka internetowa

Obsługa systemu operacyjnego

Obsługiwany system operacyjny Windows Vista? tak
Obsługiwany system operacyjny Windows XP? tak
Obsługiwany system operacyjny Linux? nie
Obsługiwany system operacyjny Mac OS X? nie