Recenzja Dell Inspiron 6400

629 £ Cena w recenzji

W tym miesiącu testujemy ogromny wybór notebooków Centrino Duo, które kosztują 850 funtów i więcej, ale Dell Inspiron 6400 wkrada się daleko poza radar: za 629 funtów jest to najtańszy notebook Centrino Duo, jaki widzieliśmy. I to pomimo procesora 2 GHz T2500 Core i panoramicznego ekranu 16:10 o rozdzielczości 1680 x 1050.

Recenzja Dell Inspiron 6400

To też nie jest brzydka maszyna. Ze srebrną obudową obszytą bielą w stylu iBooka, jest wyraźnie skierowany do domu, który został wykończony polerowanymi dębowymi podłogami. Jest też dobrze zbudowany, ale czuje każdy gram swojej wagi 2,85 kg i pomimo 39 mm wysokości jest również nieporęczny: nie jest to notebook, który wybralibyśmy na codzienne podróże.

Jednak będziesz mógł używać go z dala od sieci, nie martwiąc się o żywotność baterii. Przy lekkim użytkowaniu, przy podświetleniu ustawionym na niskim, ale czytelnym poziomie, przetrwał ponad pięć godzin. Kiedy procesor został doprowadzony do granic możliwości, radził sobie godzinę i 41 minut, więc znajdziesz się gdzieś pomiędzy tymi dwoma w zależności od tego, co robisz.

Dobrym przykładem jest odtwarzanie płyt DVD: trwało to dwie i pół godziny, zanim bateria się rozładowała. To doskonała wiadomość, ponieważ jednym z największych atutów 6400 jest odtwarzanie filmów: głośniki są wystarczająco głośne, aby wypełnić małe pomieszczenie, a ekran wygląda fantastycznie dzięki błyszczącemu wykończeniu. Byliśmy również pod wrażeniem jego szerokich kątów widzenia, pozwalających na jednoczesne oglądanie ekranu kilku osobom.

Ekran ma jednak kilka drobnych wad. Ma lekkie ziarno, więc biel nie wygląda na czystą biel, ale jest lekko mętna, a w naszej próbce testowej podświetlenie po prawej stronie nie było wystarczająco mocne. Jednak nie jest to też potępiająca krytyka, a błyszczące wykończenie też nie rozpraszało nas; jeśli porównamy ten ekran Della z większością tych w teście grupowym, wypada on mocno.

Przekonała nas też jego wspaniała rozdzielczość. Jeśli lubisz pracować z kilkoma otwartymi oknami jednocześnie, zaczniesz się zastanawiać, jak radziłeś sobie bez 1680 x 1050 pikseli. Jest to również idealne rozwiązanie podczas pracy z arkuszami kalkulacyjnymi. Dell zawiera nawet przyciski przewijania wbudowane w touchpad: na przykład przesuń palcem w dół po prawej stronie, a strona przewinie się w dół.

Jedynym rozczarowaniem były przyciski myszy, które są wilgotne i nie reagują; wydają się tanie w porównaniu z resztą maszyny. Klawiatura jest raczej szanowana niż świetna, z lekko gąbczastymi klawiszami rekompensowanymi przez doskonały układ – na przykład istnieją oddzielne klawisze do operacji takich jak strona w górę i strona w dół.

Dell planuje Inspiron 6400 jako wszechstronne urządzenie rozrywkowe. Z przodu znajduje się szeroki wybór elementów sterujących odtwarzaniem, a systemem operacyjnym jest Windows XP Media Center Edition, chociaż jego użyteczność jest raczej utrudniona przez brak tunera telewizyjnego lub pilota.

Możesz łatwo dodać tuner telewizyjny USB, ale bardziej nagląca aktualizacja dotyczy nagrywarki DVD (dodaj 40 GBP bez VAT do ceny), a nie dostarczonego napędu combo. Dysk twardy to kolejny pretendent do aktualizacji. Nominalna pojemność 60 GB zmniejsza się do zaledwie 52,8 GB w systemie Windows; jak potwierdzi każdy, kto zgrał swoją bibliotekę muzyczną, wkrótce zniknie.

Dell poświęca również możliwość grania w gry, aby uzyskać odpowiednią cenę, więc wybierz notebooka takiego jak Evesham Voyager C550 RD, jeśli jest to priorytetem. Z pewnością jednak nie zawiedziesz się szybkością Inspirona w powszechnym użyciu: te dwa rdzenie oznaczają, że prawie nigdy nie zobaczysz klepsydry, a ona wykonuje zadania, takie jak nakładanie filtrów fotograficznych. Jego wynik 0,99 w naszych testach – zaledwie o 1 procent wolniejszy niż komputer stacjonarny z procesorem Pentium D 3,2 GHz – byłby jeszcze wyższy przy 1 GB pamięci zamiast 512 MB (które są dostarczane przez dwa moduły 256 MB, więc żadne gniazda nie są wolne).