Jak korzystać z Google Authenticator na komputerze?

Bezpieczeństwo kont jest krytyczną kwestią dla wszystkich w dzisiejszych czasach włamań i zrzutów danych. Twoje konto Google jest najprawdopodobniej jednym z najważniejszych kont internetowych, jakie posiadasz – dostajesz tam ważne e-maile, są tam informacje o przeglądarce i wyszukiwaniu – wiele danych, których nie chciałbyś, aby zostały wypuszczone „do dziki."

Na szczęście istnieje narzędzie, za pomocą którego możesz znacznie zwiększyć bezpieczeństwo swojego konta Google – Google Authenticator. Google Authenticator to narzędzie Google do wdrażania zabezpieczeń dwuskładnikowych. Oto jak korzystać z Google Authenticator na komputerze.

Co to jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe?

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) stale zyskuje na popularności. Dzięki swojej prostocie i faktowi, że może poważnie podnieść Twoje bezpieczeństwo, wiele platform zachęca nas do wdrożenia go na naszych kontach internetowych. Gmail, Outlook, Battle.net, Origin, ArenaNet i wiele innych firm korzysta z uwierzytelniania dwuskładnikowego, aby zabezpieczyć Twoje konto.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) wykorzystuje tradycyjny login i hasło z elementem drugorzędnym. Może to być klucz sprzętowy, który generuje kod, który należy wprowadzić na ekranie logowania, SMS wysłany z kodem na Twój telefon lub coś innego. Jeśli korzystasz z bankowości internetowej lub masz Blizzard Authenticator, korzystasz już z 2FA.

Zaletą tej technologii jest to, że nawet jeśli dane Twojego konta zostaną ujawnione, haker nie będzie mógł uzyskać dostępu do Twojego konta bez dodatkowego kodu. Chociaż istnieją boty, które próbują złamać te kody, ograniczenia liczby prób sprawiają, że hakowanie jest prawie niemożliwe. Dlatego wiele platform internetowych korzysta z 2FA. Jest tani, skuteczny i zapewnia bezpieczeństwo Twojego konta.

Google Authenticator

Google od dawna używa 2FA do zabezpieczania Gmaila i Twojego konta Google. Korzysta z SMS-a lub połączenia głosowego z kodem, który należy wprowadzić na ekranie logowania, aby uzyskać dostęp do konta. Google Authenticator to aplikacja instalowana na telefonie, która jest dostępna, jeśli nie masz funkcji SMS lub głosowych, takich jak obszary bez sygnału.

Skonfiguruj 2FA

Aby to zadziałało, musisz już mieć 2FA przez SMS lub konfigurację głosową. Następnie możesz zainstalować Google Authenticator i stamtąd przejść.

Krok 1

Najpierw przejdź do tej strony i zaloguj się na swoje konto Google.

Krok 2

Wybierz Rozpocznij i postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora.

Krok 3

Przejrzyj ustawienia, zweryfikuj swój numer telefonu, a następnie ustaw zapasowy numer telefonu.

Krok 4

Przetestuj konfigurację tam, a następnie, aby upewnić się, że wszystko działa.

Od teraz po zalogowaniu się na dowolne konto Google otrzymasz SMS-a lub połączenie głosowe z kodem. Będziesz musiał wprowadzić ten kod wraz z normalnymi danymi logowania, aby uzyskać dostęp do swojego konta.

Skonfiguruj Google Authenticator

Po skonfigurowaniu 2FA możesz teraz zintegrować aplikację Google Authenticator.

Krok 1

Pobierz i zainstaluj aplikację Google Authenticator na swoim telefonie.

Krok 2

Nadaj aplikacji uprawnienia, o które prosi.

Krok 3

Odwiedź tę stronę na komputerze i wybierz Rozpocznij.

Krok 4

Przewiń w dół i kliknij „Konfiguruj” w „Aplikacji uwierzytelniającej”

Krok 5

Wybierz opcję Konfiguracja i postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora.

Będziesz także musiał otworzyć aplikację Authenticator na swoim telefonie.

Konfiguracja jest prosta. Możesz zeskanować kod QR, który zawiera wszystko, co jest niezbędne do jego skonfigurowania, lub użyć tajnego klucza, który zostanie wysłany na Twoje konto Gmail. Najłatwiej to zrobić za pomocą kodu QR, ponieważ kod zawierał informacje o instalacji. Musiałem tylko nacisnąć przycisk Zainstaluj i pozwolić aplikacji zająć się resztą.

Po zainstalowaniu aplikacja Authenticator powinna wygenerować kod. Wprowadź ten kod obok miejsca, w którym jest napisane Kod w przeglądarce na komputerze i naciśnij Weryfikuj. Jeśli wpisałeś poprawny kod, na ekranie powinien pojawić się komunikat potwierdzający. Kliknij Zapisz, aby potwierdzić konfigurację, a Twój Google Authenticator jest gotowy do pracy!

Klucz bezpieczeństwa Google

Jeśli nie korzystasz ze smartfona lub pracujesz w niedozwolonym miejscu, zawsze możesz użyć klucza bezpieczeństwa. Jest to klucz sprzętowy USB, taki jak token RSA, który generuje kody umożliwiające zalogowanie się. Wymaga poprawnego działania przeglądarki Chrome, ale poza tym wymaga bardzo niewielkiej konserwacji.

Będziesz potrzebować klucza zgodnego z FIDO Universal 2nd Factor (U2F), ale Google ich nie zapewnia. Musisz sam kupić jeden (około 20 USD) i zsynchronizować go z telefonem i Google. Proces jest dość prosty i dopóki klucz, który kupujesz, jest zgodny z FIDO Universal 2nd Factor (U2F), możesz iść.

Aby się zalogować, musisz albo sparować klucz z telefonem, albo podłączyć go do portu USB w komputerze. Następnie zweryfikuje i zezwoli na dostęp. Więcej informacji o kluczu bezpieczeństwa Google można znaleźć tutaj.