Jak grać w trybie rankingowym w League of Legends

League of Legends pozostaje jedną z najpopularniejszych gier online, co jest podwójnie imponujące, biorąc pod uwagę, że ma ponad dekadę. Znaczna część atrakcyjności i ponadczasowości gry polega na skupieniu się na meczach konkurencyjnych i umożliwieniu graczom wspinania się po szczeblach w miarę poprawy ich umiejętności i mistrzostwa. Rozgrywanie meczów rankingowych to jeden z najlepszych wskaźników tego, jak dobry jesteś w graniu w League, ale może to brzmieć jak trudne zadanie dla nowego gracza.

Jak grać w trybie rankingowym w League of Legends

Z technicznego punktu widzenia rozgrywanie meczów rankingowych nie wiąże się z wieloma warunkami wstępnymi. Gracze muszą tylko osiągnąć 30 poziom przywoływacza i zdobyć 20 bohaterów. Gracze mogą dość szybko osiągnąć oba cele, grając w innych trybach gry, takich jak „Co-op vs. AI” lub normalne mecze. Minimalne wymaganie 20 mistrzów wynika z wykorzystania przez system rankingowy postaci doboru mistrzów dla każdej drużyny.

Na szczęście gracze dostaną solidną kolekcję bohaterów, z którą będą mogli pracować, przechodząc przez początkowe poziomy przed osiągnięciem 30. poziomu przywoływacza. Otrzymasz również hojną ilość NE, aby szybko rozpocząć swoją kolekcję i stworzyć bohaterów, których chciałbyś używać w meczach bez polegania na na rotacji free-to-play.

Jak działają gry rankingowe?

Gry rankingowe wykorzystują system draftu, w którym obie drużyny mają szansę na zbanowanie pięciu bohaterów (po jednym na gracza), a następnie na przemian wybieranie bohaterów do gry z ich kolekcji. Wszystkie gry rankingowe rozgrywane są na mapie Summoner Rift 5 na 5, do której z pewnością przyzwyczaisz się, zanim będziesz mieć szansę na rozegranie pierwszego meczu rankingowego. Gra stara się stawiać przeciwko sobie zespoły o równych umiejętnościach, mierzone na różne sposoby.

Proces blokowania jest dzielony między drużyny, a wybory drużyny przeciwnej są ujawniane dopiero po ustaleniu wszystkich banów lub zablokowaniu ich w warunkach gry. Może to prowadzić do zbanowania bohatera po obu stronach, co może stać się stosunkowo powszechne w niektórych stanach równowagi, patchach i dywizjach.

Po zakończeniu fazy banowania pierwsza osoba w jednej drużynie wybierze jednego mistrza do gry. Po pierwszym wyborze dwóch graczy z drugiej drużyny wybiera swoich mistrzów, przy czym zespoły zmieniają się, dopóki ostatni gracz nie dokona ostatniego wyboru. Żadnych dwóch graczy w żadnej drużynie nie może wybrać tego samego mistrza do gry. System wyboru 1-2-2-2-2-1 jest dobrze ugruntowany w wielu grach online. Kolejność wyboru gracza nie jest skorelowana z rolą, poziomem ani poziomem umiejętności.

Po wybraniu wszystkich bohaterów po obu stronach rozpoczyna się faza przygotowań. Gracze mają 30 sekund na dokonanie ostatecznych poprawek. Pozwala to również graczom w drużynie wymieniać się między sobą bohaterami. Zamiana bohaterów może stać się ważnym punktem strategicznym, szczególnie w przypadku ról, które w dużej mierze opierają się na kontratakowaniu, takich jak górna i środkowa aleja. Zwykle korzystne jest umieszczenie tych ról na końcu i ukrycie głównych prowadzących lub strategii na późniejsze wybory, aby przeciwnik zgadł. Uważaj jednak, ponieważ daje to przeciwnikom szansę na wybranie jednego z twoich preferowanych bohaterów.

Role

W przypadku meczów rankingowych gracze muszą wybrać preferowane role, w których będą grać między górą, dżunglą, środkiem, dołem lub wsparciem. Istnieje również szósta opcja – wypełnienie – która przyporządkuje gracza do dowolnej roli, której potrzebuje skład zespołu. Musisz wybrać dwie opcje, jedną dla głównej roli, którą otrzymujesz przez większość czasu, i drugorzędną rolę, jeśli zostanie zajęta pierwsza. Wybranie „wypełnij” dla opcji głównej usunie wybór roli drugorzędnej.

Każdy gracz otrzymuje również automatyczną pozycję autouzupełniania. Automatyczne uzupełnianie rankingów pozwala systemowi sortowania Riot skrócić czas oczekiwania w kolejce ze względu na nieproporcjonalną popularność ról. Gracze, którzy nie grają najmniej pożądanych ról, mogą czasami zostać zmuszeni do tych ról poprzez autouzupełnianie, aby zasadniczo „wypełnić” drużynę, gdy wyszukiwarka meczów nie może stworzyć dwóch równych drużyn.

Kiedy drużyna otrzyma gracza, który jest automatycznie uzupełniony w swojej roli, istnieją wysokie szanse, że przeciwna drużyna również ma automatycznie uzupełnionego gracza. Parzystość autouzupełniania ma na celu sprawienie, by pojedynki wydawały się bardziej sprawiedliwe, ponieważ gracz z autouzupełnianiem zwykle nie radzi sobie tak dobrze, jak gracz konsekwentnie grający tę rolę. Po tym, jak gracz zostanie automatycznie uzupełniony w grze i ukończy ją (bez względu na to, czy wygrał, czy przegrał), ma zagwarantowaną ochronę autouzupełniania na kilka meczów.

Podziały

W grach rankingowych wszyscy gracze są podzieleni na poziomy i dywizje zgodnie z ich poziomem umiejętności i z czasem awansują lub spadają. Obecnie istnieje dziewięć poziomów: Żelazny, Brązowy, Srebrny, Złoty, Platynowy, Diamentowy, Mistrzowski, Arcymistrzowski i Pretendent. Poziomy od Żelaznego do Diamentowego są podzielone na cztery dywizje każda, od dywizji IV jest najniższa, aż do dywizji I. Każdy poziom i dywizja ma odrębną zbroję lub wygląd, który staje się stopniowo dopracowywany, gdy gracze awansują na nie.

Gracze w każdej dywizji są klasyfikowani za pomocą punktów ligowych (PL), od 0 do 100 dla każdej dywizji. Wygrywając grę, otrzymujesz LP w oparciu o ukrytą ocenę matchmakingu (MMR). Przegrywanie gier, pozostawienie wyboru bohatera (unikanie) lub porzucenie gry skutkuje utratą PL. Riot Games nie zdradzi, jak dokładnie działa system MMR, ale działa on podobnie do systemu ELO w profesjonalnych szachach.

Wyszukiwarka meczów sortuje graczy w drużyny według ich MMR oraz aktualnego poziomu, dywizji i PL, a system próbuje połączyć drużyny o zbliżonych umiejętnościach. Nowi gracze będą wymagali kalibracji, aby ocenić ich umiejętności, więc pierwsze 10 meczów rankingowych w każdym sezonie rankingowym ma dodatkową wagę i znacznie zawyża zyski PL (i nie traci PL). Nowy sezon rankingowy resetuje poziom, dywizję i PL każdego gracza, sprawiając, że zaczynają oni na podobnej stopie. MMR jest tylko częściowo resetowany i staje się podstawową metodą sortowania meczów klasyfikacyjnych.

Jeśli gracze osiągną powyżej 100 PL w dywizji, która nie jest dywizją I, są automatycznie przenoszeni do kolejnej dywizji, a wszelkie dodatkowe PL przechodzą. Jeśli osiągną 100 PL w I dywizji, mają szansę wejść na kolejny poziom, wygrywając serię promocji poziomu.

Seria promocyjna rozgrywana jest w trybie do pięciu zwycięstw, a gracze muszą wygrać trzy gry, aby awansować. Przegrana serii (tj. uzyskanie trzech przegranych), pozostawienie wyboru bohatera lub porzucenie gry spowoduje zakończenie serii promocyjnej. Jeśli przegrałeś serię, przegrywając trzy gry, pozostaniesz w I dywizji, a twój LP zostanie cofnięty o odpowiednią ilość przez wszystkie gry z serii. Jeśli wygrasz serię, zostaniesz przeniesiony do dywizji IV następnego poziomu. Autouzupełnianie jest wyłączone w grach promocyjnych.

Brak grania w gry rankingowe przez jakiś czas może również prowadzić do utraty PL na poziomie Diamentowym i wyższym. Im dłużej jesteś poza grą, tym szybciej przejdziesz przez dywizje i poziomy, aż do Diamentu IV.

Możesz przejść na stronę swojego profilu, a następnie na zakładkę „Ranking”, aby zobaczyć informacje o swoim obecnym poziomie lub randze, serii awansów i informacji o zaniku.

Szeregi

Poziomy mistrzowski, arcymistrzowski i pretendent (powszechnie nazywane poziomami Apex) nie są podzielone na dywizje i zamiast tego korzystają z systemu rankingowego. Ten system rankingowy wykorzystuje wyłącznie PL do umieszczania graczy w tabeli liderów, widocznej publicznie dla wszystkich graczy na tym serwerze.

Gracze, którzy osiągną 200 LP na poziomie mistrzowskim, kwalifikują się do tytułu arcymistrzowskiego, a gracze, którzy zdobędą 500 LP, kwalifikują się do poziomu pretendenta. Te dwa najwyższe poziomy są najbardziej ekskluzywne i mają ograniczoną liczbę miejsc (300 graczy Challenger i 700 graczy non-Challenger Grandmaster na serwerze NA w kolejce solo). Rozmiar stanowiska jest stały dla każdego serwera i jest wyższy dla bardziej zaludnionych serwerów (NA, EUW, Korea, Wietnam, Chiny, Filipiny).

Poziomy Arcymistrza i Pretendenta są dynamiczne, a listy graczy są aktualizowane codziennie o północy UTC. Możesz zobaczyć aktualną listę graczy na poziomie mistrzowskim i wyższym, przechodząc do zakładki „Ranking” na stronie „Profil”.

Kolejki

Istnieją dwie kolejki rankingowe. W kolejce solo/duet gracze, którzy grają samotnie lub z jednym przyjacielem, stają przeciwko podobnie złożonym zespołom. Jest uważana za główną kolejkę dla graczy, którzy rozgrywają mecze rankingowe, a większość ludzi znajdziesz na platformach streamingowych grających w gry w kolejce solo. Gracze w duecie uzyskują nieco zawyżony wynik MMR podczas obliczania składu drużyny, aby uwzględnić korzyści związane z komunikacją i znajomością. Średnio drużyny będą miały taką samą liczbę duetów w każdym meczu.

Kolejka solo ma również ograniczenia dotyczące składu duetów, zwiększające się wraz z wyższymi poziomami:

 • Gracze Żelazni i Brązowi mogą grać tylko z graczami do poziomu Srebra.
 • Gracze srebrni mogą dodatkowo grać z graczami złotymi.
 • Gracze Gold mogą grać z graczami Silver, Gold lub Platinum.
 • Gracze platynowi nie mogą grać z graczami diamentowymi, którzy są więcej niż o dwie dywizje nad nimi. Oznacza to, że gracz Platinum I może grać co najwyżej z graczem z Diamentu III.
 • Gracze diamentowi mogą grać w kolejce tylko z graczami o dwie dywizje w górę lub w dół.
 • Kolejka Duo jest wyłączona dla poziomów Apex.

Druga kolejka nazywa się kolejką elastyczną. Tam grupy składające się z jednego, dwóch, trzech lub pięciu graczy mogą tworzyć drużynę do gry z innymi zespołami lub przeciwko innym drużynom, przy czym liczba stron zwykle pozostaje taka sama po każdej ze stron. Nie ma ograniczeń dotyczących dywizji, ale złoty gracz będzie walczył z przeciwnikami, gdy stanie w kolejce ze swoimi diamentowymi przyjaciółmi. Czteroosobowe drużyny zostały usunięte wkrótce po wprowadzeniu kolejki, gdy stało się jasne, że pozostały gracz odczuł skutki toksyczności i został wyróżniony niezależnie od ich wyników.

Jak zacząć grać w rankingu

Jeśli chcesz zacząć grać w trybie rankingowym, wszystko, co musisz zrobić, to osiągnąć 30. poziom przywoływacza i zdobyć, kupić lub stworzyć co najmniej 20 bohaterów. Następnie możesz wybrać ranking z listy kolejek:

 1. Naciśnij duży przycisk „Odtwórz” w lewym górnym rogu.

 2. Wybierz „Ranked Solo/Duo” lub „Ranked Flex” w sekcji „Summoner’s Rift”.

 3. (Opcjonalnie) Zaproś graczy na swoją imprezę. Możesz skorzystać z zakładki „Sugerowane” w prawym dolnym rogu lub zaprosić graczy bezpośrednio z listy znajomych po prawej stronie.
 4. Wybierz swoją główną i drugorzędną rolę. Klient poinformuje cię również, czy autouzupełnianie zostało włączone, czy wyłączone w nadchodzącej grze, poniżej wyboru roli.

 5. Gdy wszyscy gracze w drużynie dokonają wyboru, naciśnij „Znajdź mecz”, aby rozpocząć wyszukiwanie gry w kolejce rankingowej.

Dodatkowe często zadawane pytania

Jakie są nagrody za grę rankingową?

Na koniec każdego sezonu rankingowego gracze otrzymują nagrody na podstawie maksymalnej rangi osiągniętej w kolejkach rankingowych. Sezony rankingowe trwają około dziewięciu miesięcy każdego roku kalendarzowego i kończą się około listopada.

Nagrody stają się coraz bardziej wartościowe na wyższych poziomach. Wszyscy gracze rankingowi otrzymują jeden Wieczny Odłamek i 300 Pomarańczowej Esencji. Gracze na poziomie złotym i wyższym otrzymują unikalną skórkę bohatera (zaprojektowaną specjalnie dla nagród na końcu rankingu) z dodatkową Barwą dla każdego poziomu powyżej Platynowego. Odłamek Wieczności zawsze będzie dla bohatera, który otrzyma skórkę.

Każdy gracz otrzymuje unikalną ramkę rankingową na podstawie najwyższej rangi w poprzednim sezonie.

Gracze otrzymują również nagrody za rozgrywanie meczów rankingowych podczas trzech splitów rankingowych, mniej więcej co trzy miesiące w każdym sezonie. Mogą to być ikony przywoływacza, emotki w grze, kapsuły Patronów i ulepszenia pancerza rankingowego.

Kiedy powinienem zacząć grać w rankingu w LoL?

Nie ma zgody co do tego, kiedy powinieneś zacząć grać w trybie rankingowym. Niektórzy gracze zasugerują doskonalenie swoich umiejętności w normalnych meczach draftu, aby lepiej opanować strategię i ogromną wiedzę o grze potrzebną do efektywnej gry. Inni doradzą ci, abyś zaczął od rankingu tak wcześnie, jak chcesz i rozwijał swoje umiejętności bezpośrednio w kolejce solo.

Zalecamy nauczenie się co najmniej dwóch ról i posiadanie kilku mistrzów, w których jesteś dobry, zanim rozpoczniesz mecze rankingowe. Ponieważ twój główny („główny”) bohater może zostać zbanowany lub wybrany przez przeciwną stronę, możesz zostać z wyborem wyborów, w których nie jesteś tak biegły, i przegrać grę od samego początku.

Stań się lepszy w meczach rankingowych

Jeśli uczysz się podstaw, przez jakiś czas nie przejmuj się meczami rankingowymi. Jeśli jednak chcesz bardziej wyrównać szanse z innymi, którzy dążą do poprawy, kolejka solo będzie miejscem akcji. Powodzenia na Summoner’s Rift.

Kiedy zacząłeś grać w rankingu w LoL-u? Opowiedz nam o swoim rankingu w sekcji komentarzy poniżej.