Jak zrobić pionowy podział w pojęciu?

Korzystanie z aplikacji, która pomoże Ci uporządkować przepływ pracy, pomysły lub codzienne czynności, nigdy nie było łatwiejsze – dzięki Notion. Jednak opanowanie setek narzędzi oferowanych przez tę solidną platformę może na początku być nieco trudne.

Być może dopiero zacząłeś używać Notion i utknąłeś, szukając sposobów na zrobienie pionowego podziału na swojej stronie.

W tym artykule pokażemy, jak to zrobić. Przedstawimy Ci również szczegółowe instrukcje dotyczące innych fajnych funkcji — takich jak wstawianie wielu kolumn i linii lub dzielenie strony w poziomie. Damy Ci również wskazówki, jak sprawić, by Twój tekst był ciekawszy do czytania.

Jak zrobić pionowy podział w pojęciu?

Podział treści w pionie pomoże Ci oddzielić różne pomysły lub zapewni lepszy przegląd tego, o czym jest każdy fragment tekstu. To zdecydowanie przydatna funkcja.

Notion nie ma jednak konkretnej funkcji, która pozwoliłaby ci fizycznie oddzielić treści za pomocą linii – ale jesteśmy tutaj, aby pokazać ci sztuczkę, która właśnie to zrobi.

Najlepsze w tym jest to, że bardzo łatwo jest stworzyć:

 1. Uruchom Notion na komputerze PC lub Mac.

 2. Kliknij przycisk „Nowa strona” w lewym dolnym rogu interfejsu Notion. Jeśli masz już stronę, do której chcesz dodać pionową przegrodę, przejdź dalej i otwórz tę stronę.

 3. Kliknij ikonę + (plus), która pojawia się po najechaniu kursorem na lewą stronę marginesu, aby dodać nowy blok treści.

 4. Otworzy się małe pudełko z zawartością. Teraz przewiń sekcję „Podstawowe bloki” i znajdź blok „Wycena”.

 5. Kliknij go, aby wstawić wiersz cytatu. To będzie Twoja pionowa przegroda. Teraz musimy tylko trochę dostosować.

 6. Blok cytatu domyślnie zajmuje tylko jeden wiersz tekstu. Prawdopodobnie potrzebujesz go, aby był większy. Po prostu przytrzymaj Shift i naciśnij Enter. Linia będzie się przesuwać w dół, więc po prostu przestań naciskać „Enter”, gdy osiągnie żądaną długość.

 7. Aby przenieść pionową linię podziału na środek strony, po prostu wpisz tekst poniżej i przeciągnij tę zawartość na lewo od linii podziału. Teraz możesz pisać lub wstawiać nowe bloki treści po obu stronach linii.

Wskazówka dla profesjonalistów: Możesz także utworzyć cytat w Notion, wpisując cudzysłów („) i naciskając spację. W takim przypadku przejdź do kroku szóstego.

Jak zrobić wiele kolumn w Notion

Porządkowanie danych w kolumnach to świetny sposób na zwiększenie ich czytelności. W Notion wystarczy przeciągnąć i upuścić fragment treści na bok, aby utworzyć kolumnę.

Należy jednak wiedzieć, że kolumny nie są widoczne na urządzeniach telefonicznych. Jest to w końcu logiczne ze względu na mniejszy rozmiar ekranu. Więc spodziewaj się, że zobaczysz swoją prawą kolumnę pod lewą, jeśli używasz Notion na swoim telefonie. Twoje liczne kolumny będą się wyświetlać jedna pod drugą.

Będziesz mógł normalnie widzieć kolumny na iPadzie.

Oto jak utworzyć wiele kolumn w Notion:

 1. Uruchom Notion na komputerze PC lub Mac.

 2. Otwórz stronę, do której chcesz wstawić wiele kolumn. Jeśli chcesz rozpocząć nową stronę, po prostu kliknij opcję „Nowa strona” w lewym dolnym rogu ekranu.

 3. Zaznacz fragment tekstu, który chcesz przenieść do nowej kolumny. W przypadku nowej strony po prostu dodaj zawartość, którą możesz przeciągnąć.

 4. Przeciągnij tekst lub zawartość po stronie. Robisz to, przytrzymując symbol dwóch pionowych linii kropkowanych na lewym marginesie obok określonej linii tekstu. To będzie twój uchwyt do przeciągania i upuszczania zawartości.

 5. Gdy przeciągniesz tekst na prawą stronę strony, zobaczysz niebieską wskazówkę. Po prostu zwolnij tekst, gdy linia stanie się pionowa (w przeciwnym razie tekst znajdzie się pod, a nie z boku strony).

  Właśnie utworzyłeś nową kolumnę w Notion!

 6. Wybierz inny fragment tekstu i powtórz kroki tyle razy, ile chcesz. Możesz utworzyć dwie, trzy, cztery lub dowolną liczbę kolumn na całej szerokości strony.

Ta funkcja może się przydać nie tylko wtedy, gdy chcesz rozdzielić pojedynczy tekst na kolumny. Możesz także tworzyć sekcje obok siebie, używając różnych nagłówków. Na przykład możesz mieć tekst po jednej stronie, a kalendarz po drugiej. Albo lista rzeczy do zrobienia po lewej, a kalendarz po prawej. Można śmiało powiedzieć, że masz tu niezliczone możliwości!

Uwaga: Niestety, w tym momencie Notion nie zawiera domyślnie pionowych dzielników między kolumnami. Jeśli chcesz, aby Twoje kolumny były oddzielone linią, wykonaj powyższe kroki z „Jak zrobić pionowy podział w Notion”. Po prostu powtórz kroki tyle razy, ile potrzeba, aby utworzyć wiele kolumn. W przeciwnym razie Twoje kolumny zostaną oddzielone tylko małymi, pustymi przestrzeniami. Nie powinno to stanowić problemu, chyba że absolutnie musisz fizycznie podzielić kolumny za pomocą linii.

Jak wstawić linię w pojęciu

Możesz łatwo podzielić swój tekst na różne sekcje, dodając linię (zwaną dzielnikiem w Notion). To kolejna przydatna funkcja, która jeszcze bardziej poprawi ogólne formatowanie strony w aplikacji.

Metoda 1

Najprostszym i najszybszym sposobem wstawienia linii w Notion jest skrót. Wystarczy wpisać trzy myślniki (—), a separator pojawi się automatycznie.

Metoda 2

Innym szybkim sposobem na wstawienie dzielnika w Notion jest wpisanie ukośnika (/), a następnie „div”. Następnie po prostu kliknij enter.

Metoda 3

Możesz również wykonać następujące kroki, aby dodać linię:

 1. Najedź kursorem na lewy margines boczny, gdzie zaczyna się wiersz tekstu.

 2. Kliknij przycisk +, aby dodać nowy blok treści.

 3. Przewiń sekcję „Podstawowe bloki” i kliknij „Podzielnik”.

 4. Spowoduje to dodanie poziomej linii, która wizualnie podzieli zawartość.

Dodatkowe często zadawane pytania

Oto kilka dodatkowych pytań, które mogą okazać się przydatne, jeśli chodzi o dzielenie bloków treści w Notion.

Czym są podziałki pionowe i poziome w pojęciu?

Podziały pionowe i poziome w Notion to przydatne funkcje, których możesz użyć do wizualnego oddzielenia treści.

Tekst możesz podzielić w pionie na dwa sposoby: tworząc kolumny lub dodając cytat. Cytaty będą lepszym rozwiązaniem, jeśli chcesz, aby Twoje kolumny były oddzielone liniami. W przeciwnym razie zalecamy tworzenie kolumn. Po prostu mają bardziej minimalistyczny wygląd.

Niestety, obecna wersja Notion nie pozwala na dodawanie linii między kolumnami, ale ich programiści mogą rozważyć dodanie tej opcji w przyszłości.

Aby podzielić tekst w poziomie, możesz dodać separator. Jest to pozioma linia, która rozciąga się od lewej do prawej strony bloku treści i oddziela go od innego fragmentu treści.

Możesz również dodać poziome dzielniki zaraz po nagłówku strony, aby bardziej się wyróżniała. Sprawia, że ​​Twoja strona wygląda na lepiej ustrukturyzowaną i zorganizowaną.

Jak sprawić, by mój tekst był ciekawszy do czytania w Notion?

Niezależnie od tego, czy korzystasz z Notion od tygodnia, czy od roku, zawsze jest nowy, interesujący sposób na uporządkowanie tekstu. Notion jest w pewnym sensie jak pudełko LEGO – daje wszystko, czego potrzebujesz do tworzenia nowych rzeczy, a Ty decydujesz, jak chcesz wykorzystać dostarczony materiał.

Dlatego istnieje nieskończenie wiele sposobów na uatrakcyjnienie czytania tekstu. Jeśli mówimy o wizualnej strukturze tekstu w bardziej oryginalny sposób, możesz bawić się rozdzielaczami, kolumnami i cytatami, aż zbudujesz idealną strukturę tekstu. Możesz także dodawać listy przełączania, tabele, kalendarze, obrazy, filmy i tak dalej.

Możesz oznaczyć swój tekst różnymi kolorami, aby łatwiej było szukać informacji. Na przykład, jeśli skopiowałeś tekst z Internetu do projektu badawczego, możesz oznaczyć na zielono części, które najbardziej Cię interesują. Możesz też wyróżnić słowa lub frazy, które Twoim zdaniem można wykorzystać w swoim eseju.

Jeśli przejdziesz do szablonów w lewym dolnym rogu ekranu, możesz znaleźć setki pomysłów, jak lepiej organizować i wizualizować swoje treści, dzięki czemu jest ciekawiej czytać.

Wreszcie, zawsze możesz odwiedzić strony Notion, aby dowiedzieć się, co nowego i jak najlepiej wykorzystać Notion.

Jak dodać rozdzielacz do strony w Notion?

Notion umożliwia dodanie poziomej przegrody, aby oddzielić różne bloki treści. Aby dodać separator do strony Notion, wykonaj powyższe kroki z „Jak wstawić linię w Notion”.

Optymalizacja bloków pojęć

Do tej pory prawdopodobnie dobrze wiesz, dlaczego Notion jest jedną z najlepszych aplikacji zwiększających produktywność. Ta aplikacja nie tylko pomoże Ci uporządkować praktycznie wszystkie aspekty Twojego życia, ale także sprawi, że zawsze będziesz chciał więcej. Więcej tekstu, więcej list rzeczy do zrobienia, więcej wydarzeń do zaplanowania…

Wiedza o tym, jak uporządkować zawartość, jest niezbędna, aby ta aplikacja zwiększająca produktywność działała najlepiej dla Ciebie. Dlatego pokazaliśmy Ci, jak wizualnie oddzielić bloki w Notion, aby były doskonale ustrukturyzowane. Możesz zobaczyć, jak łatwo jest tworzyć pionowe dzielniki, kolumny i linie na swojej stronie.

Jak lubisz dzielić swój tekst w Notion? Czy wolisz tworzyć kolumny lub cytaty, aby pionowo oddzielić treści? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.