Jak naprawić „Nie można odczytać pliku iTunes Library.itl”

Jeśli korzystasz z iTunes przez dłuższy czas, natkniesz się na błędy „Nie można odczytać pliku iTunes Library.itl”. Zwykle zdarzają się po aktualizacji lub po ponownym załadowaniu iTunes na nowy komputer. Błąd uniemożliwia iTunes dostęp do Twojej biblioteki. Jest to efektowny, ale można go stosunkowo łatwo rozwiązać.

Jak naprawić „Nie można odczytać pliku iTunes Library.itl”

Wygląda na to, że błąd jest spowodowany niezgodnością między plikami bibliotek. Jak wspomniano powyżej, często może się to zdarzyć podczas przełączania iTunes na nowy komputer lub podczas przywracania starej kopii zapasowej biblioteki. Wystąpił również problem, gdy iTunes na jakiś czas usunął App Store, a wielu użytkowników obniżyło swoją wersję iTunes, aby ją przywrócić. Wszelkie pliki biblioteki utworzone w nowszej wersji iTunes nie będą działać po przywróceniu przez tych użytkowników poprzedniej wersji.

Pełna składnia może brzmieć: „Plik iTunes Library.itl nie może zostać odczytany, ponieważ został utworzony przez nowszą wersję iTunes”. Daje nam to wskazówkę, co się stało. Oto jak to naprawić, jeśli to widzisz. Ten błąd występuje zarówno w systemie Windows, jak i Mac, więc omówię oba.

Napraw błędy biblioteki iTunes na komputerze Mac

Aby naprawić błąd odczytu iTunes Library.itl, musisz najpierw usunąć starszą wersję iTunes i zainstalować najnowszą wersję. Następnie możesz ponowić lub kontynuować naprawę.

 1. Usuń starszą wersję iTunes z komputera Mac i zainstaluj nowszą wersję.
 2. Jeśli korzystasz z iCloud, zatrzymaj połączenie internetowe, wykonując poniższe czynności. Zapobiega to problemom z synchronizacją podczas naprawy biblioteki iTunes.
 3. Wybierz Command+Shift+G i wpisz ~/Music/iTunes/, aby otworzyć folder iTunes.
 4. Zmień nazwę iTunes Library.itl na iTunes Library.old w folderze iTunes.
 5. Przejdź do poprzednich bibliotek iTunes i skopiuj najnowszy plik biblioteki. Zawierają datę w nazwie pliku.
 6. Wklej plik w Music/iTunes/ i zmień jego nazwę na „iTunes Library.itl”.
 7. Otwórz iTunes i przetestuj ponownie.

Zmiana nazwy pliku na .old to technika informatyczna polegająca na zachowaniu oryginalnego pliku na wszelki wypadek. Nazwa pliku nie jest używana przez nic innego, dzięki czemu możemy zachować integralność pliku bez przerywania operacji. Jeśli coś pójdzie nie tak, możemy po prostu zmienić nazwę pliku .old na taką, jaka była i jesteśmy z powrotem tam, gdzie zaczęliśmy.

Napraw błędy biblioteki iTunes w systemie Windows

Jeśli miksujesz i dopasowujesz swoje systemy operacyjne, wersja iTunes dla systemu Windows działa całkiem dobrze. Nadal cierpi z powodu tego samego błędu, jeśli cofniesz wersję iTunes i wywoła ten sam błąd. Oto jak to naprawić.

 1. Usuń starszą wersję iTunes z komputera i zainstaluj nowszą wersję.
 2. Przejdź do folderu Muzyka i otwórz folder iTunes.
 3. Znajduje się iTunes Library.itl. Jeśli go nie widzisz, wybierz Wyświetl w Eksploratorze i wybierz Ukryte przedmioty.
 4. Zmień nazwę iTunes Library.itl na iTunes Library.old.
 5. Otwórz folder Poprzednie biblioteki iTunes i skopiuj najnowszy plik biblioteki. Ten sam format daty istnieje również w systemie Windows.
 6. Wklej plik do folderu iTunes i zmień jego nazwę na „iTunes Library.itl”.
 7. Otwórz iTunes i przetestuj ponownie.

Teraz, gdy otworzysz iTunes, wszystko powinno działać dobrze. Twoja biblioteka powinna się załadować i powinieneś mieć normalnie dostęp do wszystkich swoich multimediów.

Nie mam folderu lub plików poprzednich bibliotek iTunes

Widziałem kilka przypadków, w których nie było folderu Poprzednie biblioteki iTunes ani żadnych plików w tym folderze. To może się zdarzyć, ale nie mam pojęcia dlaczego. Nie stanowi to jednak problemu. Wszystko, co się dzieje, to zmiana nazwy istniejącego pliku .itl na .old, uruchomienie iTunes i zaczniesz bez biblioteki.

Dopóki iTunes może synchronizować się z komputerem Mac, powinien pobrać bibliotekę z iCloud lub Time Machine. Być może będziesz musiał trochę poczekać, ponieważ wszystko się zsynchronizuje, ale tak się stanie i odzyskasz swoją bibliotekę.

Użytkownicy systemu Windows mogą również odzyskać pliki w zależności od sposobu tworzenia kopii zapasowej komputera. Jeśli korzystasz z historii plików systemu Windows 10 lub masz punkt przywracania systemu, warto tam sprawdzić. O ile mi wiadomo, iTunes nie synchronizuje ani nie tworzy automatycznie kopii zapasowych na komputerach z systemem Windows. Jeśli to czytasz, może być już za późno, ale jeśli nie masz opcji tworzenia kopii zapasowej iTunes na komputerze z systemem Windows, teraz jest dobry moment, aby ją skonfigurować!

W ten sposób naprawić błędy „Nie można odczytać pliku iTunes Library.itl” na komputerach Mac lub Windows. To krytyczny błąd, który można łatwo naprawić. Mam nadzieję, że pomogliśmy!