Jak zwolnić miejsce na Androidzie

Zapełnienie przestrzeni dyskowej w systemie Android nie wymaga wiele wysiłku, zwłaszcza jeśli masz telefon, który ma tylko 8 lub 16 GB miejsca. Po odjęciu danych systemu operacyjnego z dostępnej pamięci urządzenia nie pozostawia wiele aplikacji, zdjęć i filmów.

Jak zwolnić miejsce na Androidzie

Gdy zaczniesz ładować swoje ulubione aplikacje i robić piękne zdjęcia i filmy, szybko robi się tłoczno. Mniej więcej w tym czasie możesz zauważyć, że Twój telefon ugrzęźnie, częste losowe restarty i inne błędy lub usterki.

Oprócz zużycia miejsca przez system operacyjny, musi być trochę wolnego miejsca, aby Android mógł swobodnie działać. Bez dużej ilości dostępnej pamięci wewnętrznej zaczynasz doświadczać powyższych problemów.

Tak więc przy wewnętrznej pamięci poniżej 16 GB, w jaki sposób zwolnić wystarczająco dużo miejsca, aby przechowywać ulubione aplikacje, zdjęcia i filmy z wystarczającą ilością miejsca, aby Android działał poprawnie? Nie jest to niemożliwe, zwłaszcza w przypadku funkcji w najnowszych wersjach Androida. Oto jak zwolnić miejsce na urządzeniu z Androidem, niezależnie od tego, czy masz tablet, czy smartfon.

Zwolnij miejsce na Androida Oreo i nowszych

Opisane powyżej problemy z przechowywaniem były kłopotliwe we wczesnych wersjach Androida, ale Android 8.0 Oreo zmienił trochę rzeczy, aby system był bardziej wydajny. W Oreo, grupy Androida wszystko na kategorie. Na przykład w twoim Przechowywanie opcja, pojawi się kategoria Zdjęcia i filmy, która pokazuje nie tylko skumulowaną przestrzeń zajmowaną przez zdjęcia i filmy, ale także aplikacje związane ze zdjęciami i filmami (np. Zdjęcia Google).

Google nie jest w stanie zmieścić wszystkiego do określonej kategorii. Oto co Inne aplikacje oraz Pliki kategorie są przeznaczone i prawdopodobnie są to etykiety, w których znajdziesz najwięcej treści do usunięcia.

Poza tym Android 8.0 Oreo do najnowszej wersji 11.0 Red Velvet Cake ma fajną funkcję pozbycia się bezużytecznych danych. Pod Przechowywanie ustawienie, jest Zwolnij miejsce przycisk. Po dotknięciu tego przycisku system Android wyświetla długą listę pobranych plików, zdjęć i filmów, których kopie zapasowe zostały już utworzone (dzięki temu nie trzeba ich przechowywać lokalnie) oraz rzadko używanych aplikacji. Android nie pozbędzie się ich automatycznie, musisz przejść i sprawdzić, co chcesz usunąć, a następnie wybrać Uwolnić przycisk, aby pozbyć się całej tej zawartości. Powie Ci, ile miejsca zwalniasz tuż obok tego przycisku.

Może to nie zwolniło ci wystarczająco dużo miejsca. To powiedziawszy, będziemy musieli ręcznie przeglądać aplikacje i upewnić się, że nie zajmują zbyt dużo miejsca. Niektóre aplikacje mogą się kumulować bardzo danych w czasie, w szczególności usług przesyłania strumieniowego. Dlatego pamięć podręczna i dane będą musiały zostać wyczyszczone ręcznie. Po prostu kliknij swoje aplikacje, takie jak Pandora, i wybierz duży niebieski Wyczyść dane oraz Wyczyść pamięć podręczną guziki.

Opisane powyżej procesy są podobne w Androidzie 7.0 Nougat i niższych; jednak Nougat nie ma schludnego Zwolnij miejsce przycisk. Musisz przejrzeć swoje aplikacje pojedynczo i sprawdzić, ile zajmują miejsca, lub pobrać nową aplikację Files by Google, aby zwolnić miejsce.

Czyszczenie zdjęć, wideo i chmury

Jeśli jeszcze nie zdawałeś sobie sprawy, że zdjęcia i wideo zajmują tona przestrzeni, zwłaszcza zdjęć w najwyższej możliwej rozdzielczości. Zdjęcia zwykle mają po kilka megabajtów, ale kiedy zaczniesz gromadzić setki, a potem tysiące zdjęć, zajmuje to bardzo przestrzeni.

Jednym ze sposobów na zwolnienie miejsca w tym obszarze jest użycie Zdjęć Google, które umożliwią wysyłanie zdjęć i filmów do chmury. Już nigdy nie będziesz musiał przechowywać zdjęć i filmów lokalnie.

  1. Otwórz Zdjęcia lub zainstaluj je ze Sklepu Play. Zaloguj się na swoje konto Google, jeśli zostaniesz o to poproszony.

  2. Następnie dotknij swojego zdjęcie profilowe w górnej części aplikacji i wybierz „Ustawienia zdjęć”.

  3. Stuknij w „Kopia zapasowa i synchronizacja”.

  4. Upewnij się, że suwak kopii zapasowej jest ustawiony na "Na" pozycja.

  5. Aby uzyskać więcej opcji oszczędzania miejsca, wybierz "Utwórz kopię zapasową folderów urządzenia" u dołu.

  6. Przesuń przełącznik / przycisk do pozycji "Włączone" dla dowolnych folderów, które chcesz dodać. Ogólnie rzecz biorąc, folder "Zrzuty ekranu" jest jedynym wyborem, ale możesz znaleźć inne, takie jak "recykling".

Tutaj wysyłanie wszystkich zdjęć i filmów do chmury jest łatwe. Po prostu przekręć Kopia zapasowa i synchronizacja suwak włączony lub wyłączony. Gdy ją włączysz, Google automatycznie utworzy kopię zapasową wszystkich Twoich zdjęć i filmów w chmurze oraz wszelkich dodatkowych wybranych folderów.

Teraz możesz pozbyć się kopii zdjęć i filmów z urządzenia, niezależnie od tego, czy przeniesiesz je na komputer w celu zachowania pełnej rozdzielczości, czy po prostu je usuniesz. Wybierz zdjęcia, które zostały zarchiwizowane (możesz wybrać je według albumu, aby przyspieszyć proces), a następnie na górze wybierz pionową elipsę (ikona menu z trzema kropkami). Na koniec dotknij przycisku z napisem Usuń kopię urządzenia. Twoje lokalne zdjęcia i filmy są usuwane na zawsze, ale wersja Google Photo pozostaje w chmurze, z której możesz pobrać i wyświetlić w chmurze, kiedy tylko chcesz.

Jeśli wykonałeś kroki Androida opisane w tym artykule, być może próbowałeś już pozbyć się kopii zdjęć i filmów z urządzenia. Jednakże Zwolnij miejsce zapewnia tylko szybkie sprawdzenie zdjęć i filmów, których kopie zapasowe zostały już utworzone, ale nie przegląda całej biblioteki. To powiedziawszy, może być konieczne przejście do preferowanej przeglądarki plików i upewnienie się, że kopie urządzenia zostały zsynchronizowane lub przeniesione w inne miejsce, a następnie usuń je ze smartfona. Nie zapomnij sprawdzić innych folderów, w których możesz przechowywać obrazy.

Nie jesteś fanem Zdjęć Google? Możesz także przesyłać zdjęcia i filmy do innych rozwiązań przechowywania w chmurze, takich jak Dropbox.

Przenieś aplikacje i pliki na kartę SD

Obecnie istnieje wiele smartfonów wyposażonych w gniazda kart microSD. Karta microSD znikała w telefonach, ale ze względu na popularne zapotrzebowanie, powracają, nawet we flagowych telefonach. Jeśli Twój telefon ma gniazdo kart microSD, możemy wykładniczo rozszerzyć naszą pamięć — możesz przenosić zdjęcia, filmy, muzykę i, w zależności od wersji Androida, nawet aplikacje! Jeśli nie masz jeszcze karty microSD, możesz ją wybrać tutaj.

Rozmiar pamięci, którą kupujesz, zależy od tego, co obsługuje Twój telefon. Większość flagowych telefonów w dzisiejszych czasach obsługuje 256 GB lub więcej, ale przejdź do trybu online i sprawdź ponownie. Jeśli chcesz dodać tylko kilka gigabajtów, karta microSD o pojemności 32 GB lub 64 GB będzie działać świetnie i nie będzie kosztować więcej niż 10 USD lub 20 USD.

Po otrzymaniu karty microSD i wrzuceniu jej do gniazda karty microSD, jeśli masz system Android 6.0 Marshmallow lub nowszy, sformatuj ją jako pamięć przenośną lub wewnętrzną. Gdy to zrobisz, podłącz telefon do komputera, przejdź do systemu plików w Eksploratorze plików, a następnie możesz po prostu przeciągnąć lub wyciąć pliki na kartę microSD.

Przenoszenie aplikacji na kartę SD

Możesz także przenieść wiele aplikacji na Androida na kartę microSD. Po skonfigurowaniu go jako pamięci przenośnej lub wewnętrznej, jeśli korzystasz z Androida 6.0 Marshmallow lub nowszego, Android zaoferuje automatyczne przeniesienie niektórych danych na kartę SD. Po wybraniu tej opcji system Android inteligentnie przeniesie aplikacje na kartę SD (aplikacje, które mają największy sens). Możesz powiedzieć mu, aby przeniósł aplikacje teraz, lub możesz przejść przez ten proces ponownie później. Jeśli zdecydujesz się przenieść swoje pliki i aplikacje, Android poinformuje Cię, ile miejsca na dysku zwalniasz.

Warto zauważyć, że jeśli sformatowałeś kartę microSD jako pamięć wewnętrzną, nie będziesz mógł ręcznie przenosić aplikacji. W tym momencie wszystko odbywa się automatycznie.

Jeśli korzystasz z wersji Androida starszej niż 6.0 Marshmallow, możesz przenieść niektóre aplikacje na Androida za pomocą wbudowanych opcji (ponownie tylko niektóre aplikacje). Aby to zrobić, poszedłbyś do swojego Przechowywanie ustawienia i przeglądaj aplikacje jedna po drugiej, szukając przycisku, który mówi coś w stylu Przenosić na zewnętrzną kartę pamięci. Przeniesie tyle danych aplikacji, ile może karta microSD, a także niektóre dane z pamięci podręcznej.

Zamknięcie

Jak widać, zwolnienie przestrzeni dyskowej w systemie Android jest łatwe, ale może być skomplikowanym procesem. Wykonując powyższe kroki, powinieneś być w stanie zwolnić wystarczająco dużo miejsca, aby Android działał płynnie jak masło, lub przynajmniej zwolnić miejsce na inne treści, które możesz chcieć wykorzystać. Masz własne wskazówki? Koniecznie zostaw nam komentarz w sekcji komentarzy poniżej!