Jak grać w trybie wieloosobowym w grze Minecraft

Minecraft od lat jest ulubieńcem fanów i utrzymuje swoją popularność. W grze pojawiło się wiele aktualizacji, które sprawiły, że gra była jeszcze przyjemniejsza dla fanatyków. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z Minecraftem, pomysł grania w pojedynkę przez wiele godzin może Cię zniechęcić. Aspekt budowania dla jednego gracza w grze Minecraft to świetny sposób na spędzenie czasu i czerpanie kreatywnych soków. Jednak większość użytkowników będzie czerpać nieskończenie więcej przyjemności z gry, grając ze znajomymi w trybie online lub offline.

Jak grać w trybie wieloosobowym w grze Minecraft

Jeśli nie wiesz, jak rozpocząć grę wieloosobową w Minecraft, nie martw się. Ten artykuł poprowadzi Cię przez proces we wszystkich edycjach Minecrafta.

Jak grać w trybie wieloosobowym w grze Minecraft

Istnieje kilka sposobów na grę w Minecrafta ze znajomymi (lub nawet z nieznajomymi). Mniejsza grupa może zdecydować się na grę w sieci lokalnej, korzystając z połączenia LAN, które prawie nie wymaga wiedzy technicznej. Zaawansowani użytkownicy mogą uzyskać dostęp do ogromnej liczby serwerów lub tworzyć własne; każdy z innymi zasadami i kodami umożliwiającymi większą swobodę w grze. Edycja Realms jest całkowicie online, ale ma pewne zastrzeżenia, podczas gdy specjalna edycja edukacyjna została stworzona z myślą o grze online.

Jak grać w trybie wieloosobowym w Minecraft w tym samym domu?

Użytkownicy, którzy chcą grać w Minecrafta w tym samym domu, zwykle wybierają sieć LAN lub używają jednej konsoli do zasilania Minecrafta. Możesz na przykład utworzyć sieć LAN za pośrednictwem domowej sieci Wi-Fi lub podłączyć wszystkie urządzenia do tego samego routera za pomocą kabli Ethernet. Oto jak uruchomić świat LAN w grze Minecraft:

 1. Otwórz Minecraft na swoim komputerze lub konsoli.

 2. Naciśnij „Escape”, aby przejść do menu gry.

 3. Naciśnij „Otwórz na LAN”. Wybierz, czy chcesz, aby kody były włączone, czy nie i jaki tryb gry chcesz wybrać dla innych graczy.

 4. Wybierz „Rozpocznij świat LAN”.

Jak grać w sieci lokalnej (LAN)?

Inni gracze mogą teraz dołączyć do tego świata LAN ze swoich urządzeń:

 1. Wybierz „Multiplayer” w menu głównym.

 2. Gra przeskanuje sieć LAN w poszukiwaniu trwającego świata.

 3. Jeśli świat LAN został skonfigurowany, gra wyświetli „Świat LAN” na liście z nazwą świata i nazwą użytkownika twórcy poniżej.

 4. Kliknij dwukrotnie, aby dołączyć, lub naciśnij nazwę serwera, a następnie kliknij „Dołącz do serwera”.

Jak korzystać z podzielonego ekranu w Minecrafcie?

Jeśli masz od jednego do trzech znajomych na sesję gry Minecraft na konsoli, możesz włączyć podzielony ekran, aby wszyscy mogli jednocześnie grać na tym samym świecie. Po podłączeniu dodatkowych kontrolerów gier do konsoli możesz skonfigurować grę.

 1. Wybierz "Graj w grę". Wybierz nowy świat lub wczytaj poprzedni.
 2. Odznacz ustawienie „Gra online”.
 3. Po tym, jak pierwszy gracz wszedł do świata, reszta może dołączyć, naciskając „START” na swoich kontrolerach.

Jeśli chcesz rozszerzyć swoją rozgrywkę na podzielonym ekranie do maksymalnie ośmiu osób, będziesz potrzebować dodatkowej konsoli i włączyć grę online. Kroki są podobne do gry na jednej konsoli, tylko teraz musisz włączyć „Gra online” i zalogować graczy przed rozpoczęciem.

Jak grać w trybie wieloosobowym w Minecraft Online

Użytkownicy komputerów PC lub konsol, którzy chcą grać online, mogą skorzystać z obszernej biblioteki serwerów lub skonfigurować własny prywatny serwer dla mniejszej grupy znajomych. Oba mają zalety i wady. Serwery wymagają do działania potężnej infrastruktury i połączenia internetowego, a komputer hostowany jako serwer może również nie być w stanie na nim grać. Z drugiej strony, dołączenie do serwerów publicznych wymaga przestrzegania ich zasad, moderacji i regulacji.

Konfiguracja serwera wymaga czasu i wiedzy technicznej, ale można ją uprościć dzięki usługom hostingu online. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zbudować serwer Minecraft od podstaw, wymagana do tego dokumentacja jest dostępna tutaj. Ostrzeżenie: instrukcje są publicznie edytowane i aktualizowane do najnowszej wersji gry Minecraft. Mogą nie działać poprawnie w konfiguracji Twojego komputera.

Jeśli nie masz wiedzy technicznej lub czasu na konfigurację serwera, platformy hostingu serwerów online mogą znacznie uprościć ten proces. Oto przykład z hostingiem Apex Minecraft:

 1. Przejdź do cennika ich internetowej platformy hostingowej.
 2. Wybierz plan, który chcesz kupić. Pamięć RAM wymagana do hostingu będzie zwykle zależeć od liczby graczy w grupie znajomych. Platforma ma również surowe rekomendacje. Na przykład dziesięciu graczy korzystających z kilku modów zwykle potrzebowałoby 2 GB pamięci RAM.
 3. Po zamówieniu serwera podasz swoje dane, w tym adres e-mail.
 4. Technicy platformowi zbudują dla Ciebie serwer i wyślą Ci wiadomość e-mail z niezbędnymi informacjami, aby się zalogować i wyświetlić adres IP serwera.
 5. Ty i Twoi znajomi możecie teraz dołączyć do gry za pośrednictwem tego adresu IP.

Jako alternatywę dla tworzenia nowego serwera, istnieją publicznie dostępne serwery online, do których użytkownicy mogą się przyłączyć. Możesz znaleźć ten, który Ci się podoba i skopiować adres IP.

Jak grać na serwerze Minecraft?

Po zakończeniu procesu konfiguracji serwera (niezależnie od tego, czy zrobiłeś to sam, czy korzystałeś z usługi hostingowej) lub po znalezieniu serwera online, do którego chcesz dołączyć, skopiuj adres IP serwera, aby rozpocząć, a następnie wykonaj następujące czynności:

 1. Otwórz Minecrafta.

 2. Wybierz „Gra wieloosobowa”. Jeśli używasz Minecraft Bedrock, wybierz „Serwery”.

 3. Kliknij „Dodaj serwer” na dole.

 4. Wpisz nazwę, którą rozpoznasz, a następnie wpisz lub wklej adres IP w polu „Adres serwera”. Wpisz port otrzymanym lub utworzonym numerem portu.

 5. W przypadku Bedrock Edition: wybierz „Zapisz”, a następnie naciśnij „Dołącz” u dołu, aby rozpocząć grę na serwerze.

W przypadku Java Edition: Naciśnij „Gotowe”, a następnie wybierz serwer z listy dla wielu graczy i dołącz do niego.

Jak grać w trybie wieloosobowym w Minecraft Dungeons

Jeśli grasz w Minecraft Dungeons, kroki do gry ze znajomymi są podobne do łączenia się z siecią LAN. Oto, co musisz zrobić w trybie wieloosobowym LAN:

 1. Podłącz dodatkowe kontrolery do konsoli.
 2. Główny gracz musi rozpocząć grę lokalną, naciskając „A”.
 3. Inni gracze muszą nacisnąć odpowiedni przycisk na kontrolerze (zwykle L3), aby połączyć się z grą.

A oto kroki, aby dołączyć do gry online w Minecraft Dungeons:

 1. Ukończ samouczek.
 2. Naciśnij „A” podczas gry w Minecraft Dungeons, aby wyświetlić menu i przejść do ustawień dla wielu graczy online.
 3. Musisz połączyć swoje konto Microsoft z konsolą. Aby uzyskać dostęp do wyświetlonego adresu URL, potrzebujesz innego urządzenia, takiego jak komputer lub telefon. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie konsoli. Wpisz kod z gry.
 4. Po połączeniu kont zobaczysz na ekranie listę znajomych. Jeden gracz będzie gospodarzem, podczas gdy pozostali mogą do nich dołączyć, naciskając „Dołącz” obok nazwy gospodarza, aby grać razem.

Jak grać w trybie wieloosobowym w Minecraft Education Edition

Minecraft Education Edition to mile widziany dodatek dla uczniów, który wykorzystuje ich pracę zespołową i kreatywne umiejętności w grach offline i online. Mając to na uwadze, użytkownicy mogą grać w Minecraft EE online za pomocą swoich kont Office 365. Oto, co musisz zrobić:

 1. Gospodarz musi skonfigurować świat gry i zanotować swój adres IP. Naciśnij „Odtwórz”, a następnie wybierz „Nowy świat”. Po wybraniu opcji gry wybierz „Host”.

 2. Możesz zobaczyć swój adres IP i port, otwierając nową grę wieloosobową w Minecraft EE i naciskając „Escape”.

 3. Aby uzyskać najlepsze wyniki, lepiej przełączyć się na statyczny adres IP, jeśli chcesz mieć wiele sesji w tym samym świecie.
 4. Włącz przekierowanie portów. Otwórz przeglądarkę, zaloguj się do routera, a następnie wybierz „Przekierowanie portów”.

  Wpisz adres IP zanotowany na świecie.

  Użyj 19132 jako portu początkowego i 19133 jako portu końcowego.

  Musisz to skonfigurować zarówno dla protokołów TCP, jak i UDP.

 5. Zwróć uwagę na kod dołączenia w grze, złożony z czterech obrazków, ponownie z menu gry. Udostępnij kod dołączenia innym graczom.
 6. Inni gracze mogą teraz dołączyć do świata, przechodząc do trybu wieloosobowego na swoim Minecraft EE, a następnie wprowadzając kod dołączenia.

Jeśli chcesz uzyskać dostęp do większej liczby ustawień, postępuj zgodnie z tym przewodnikiem.

Jaka jest różnica między wydaniami Bedrock i Java?

Kiedy konfigurujesz grę lub wybierasz wersję gry Minecraft, w którą chcesz zagrać, wybór właściwej edycji gry Minecraft jest kluczowy. Istnieją dwie główne wersje gry Minecraft dla wielu graczy: edycja Bedrock i edycja Java.

Edycja Bedrock to jedyna edycja dostępna dla użytkowników konsol (PS4, Xbox, Switch). Ma ograniczoną obsługę modowania i zwykle będziesz musiał zapłacić, aby uzyskać dostęp do większej liczby modów. Jest to jednak jedyny sposób na połączenie graczy na różnych konsolach i komputerze.

Użytkownicy komputerów PC mają opcję między tymi dwoma. Jeśli wszyscy Twoi znajomi korzystają z komputera PC, zalecamy wersję Java. Nie ogranicza modów, może włączyć tryb hardcore dla rozgrywki bez odradzania i jest najpierw aktualizowany o więcej funkcji rozwojowych.

Jak grać w grę wieloosobową w Minecrafta za darmo?

Jedynym sposobem na grę ze znajomymi za darmo jest skonfigurowanie własnego serwera, chociaż może to być bardziej czasochłonne i musisz uważać, aby wszystko skonfigurować poprawnie. Alternatywnie możesz spróbować znaleźć bezpłatne hosty serwerów online, chociaż znalezienie zaufanego hosta może być trudniejsze, niż się wydaje.

Minecraft z przyjaciółmi

Granie w Minecrafta w pojedynkę może być doskonałym sposobem na zabicie czasu, ale granie ze znajomymi może wydobyć z twojej grupy to, co najlepsze (i najgorsze) i zmusić cię do nieszablonowego myślenia. Teraz znasz już wszystkie sposoby gry w Minecrafta w trybie wieloosobowym. Jeśli znasz się na technologii, konfiguracja serwera może być świetnym sposobem na poszerzenie wiedzy technicznej i grę online za darmo.

Jaki jest twój preferowany sposób gry w Minecrafta? Na jakiej platformie grasz w trybie wieloosobowym? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.