Jak korzystać z Google Authenticator na pulpicie

Google Authenticator to bardzo przydatna aplikacja, gdy potrzebujesz dodatkowej warstwy ochrony danych. Niestety, Google Authenticator jest nadal dostępny tylko na urządzeniach mobilnych, ale dostępne są alternatywne metody, które wykorzystują protokół uwierzytelniania Google.

Jak korzystać z Google Authenticator na pulpicie

Jeśli chodzi o kody uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA), masz Google Authenticator lub masz aplikację innej firmy, która tworzy kody Google 2FA dla aplikacji lub kont online. Te aplikacje akceptują tajny kod uwierzytelniający Google, aby obsługiwać uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA). Ten proces działa w przypadku aplikacji lub kont internetowych korzystających z Google Authenticator.

Inne aplikacje uwierzytelniające mogą zarządzać kodami uwierzytelniającymi bezpośrednio przy użyciu kodu konfiguracji funkcji 2FA aplikacji zamiast używać tajnego kodu uwierzytelniającego Google do tworzenia tych kodów 2FA.

Zasadniczo Google Authenticator otrzymuje zeskanowany kod z aplikacji, która konfiguruje 2FA, a następnie generuje kod 2FA, aby uzyskać dostęp do aplikacji lub konta online. Ponieważ jednak działa tylko na urządzeniach z Androidem i iOS, nie może działać bezpośrednio na komputerach stacjonarnych. Dlatego albo dodajesz aplikację uwierzytelniającą na komputer, która akceptuje kody konfiguracji 2FA z innych aplikacji i kont online, albo pozwalasz aplikacji innej firmy na obsługę uwierzytelniania Google przy użyciu tajnego kodu Google uwierzytelniającego. Oto twoje opcje.

Skopiuj tajny kod uwierzytelniający Google do zewnętrznego narzędzia uwierzytelniającego

Tajny kod uwierzytelniający Google służy jako brama do tworzenia kodów 2FA, które współpracują z Google Authenticator, nawet jeśli używasz kodu w aplikacji innej firmy. Oto jak go zdobyć.

 1. Przejdź do strony zabezpieczeń konta Google, przewiń w dół do sekcji „Logowanie się do Google”, a następnie kliknij „Weryfikacja dwuetapowa”.

 2. Sprawdź, czy to Ty, wprowadzając swoje dane logowania. Wybierz właściwe konto Gmail z listy rozwijanej pod swoim imieniem i nazwiskiem, a następnie wprowadź hasło w odpowiednim polu. Kliknij "Następny" kontynuować.

 3. Kliknij "WŁĄCZYĆ" aby włączyć weryfikację dwuetapową. Jeśli jest już włączony, na przycisku pojawi się "WYŁĄCZYĆ COŚ," więc przejdź do kroku 5.

 4. Jeśli właśnie włączyłeś weryfikację dwuetapową w kroku 3, postępuj zgodnie z instrukcjami, w tym podaj informacje o telefonie.
 5. W sekcji „Aplikacja autoryzująca” kliknij "USTAWIAĆ."

 6. Postępuj zgodnie z instrukcjami, aż dojdziesz do skanowania kodu QR. Kliknij „NIE MOŻNA GO SKANOWAĆ?”
 7. Skopiuj wyświetlony tajny kod uwierzytelniający. Możesz wkleić go do Notatnika Windows lub Mac TextEdit na wypadek, gdyby zawartość schowka została utracona w następnych krokach.
 8. Otwórz swój zewnętrzny program uwierzytelniający i wklej kod do odpowiedniej sekcji, w której prosi o klucz Google Authenticator.

Wykonując powyższe kroki w celu wyeksportowania tajnego kodu Google Authenticator, masz informacje niezbędne do skonfigurowania zewnętrznych uwierzytelniających.

Oto kilka aplikacji uwierzytelniających innych firm, które współpracują z kontami lub aplikacjami korzystającymi z Google Authenticator.

WinAuth

WinAuth to jedna z wielu dwuetapowych aplikacji uwierzytelniających przeznaczonych do użytku na komputerach z systemem Windows. Aplikacja nie jest już aktualizowana (od 2017 r.), ale możesz ją wypróbować. Do działania WinAuth wymagana jest platforma Microsoft.NET. Oto jak zainstalować i skonfigurować WinAuth.

 1. Po pobraniu WinAuth rozpakuj plik i uruchom aplikację.
 2. Następnie kliknij "Dodać" w lewym dolnym rogu okna aplikacji.
 3. Wybierać "Google" do korzystania z Google Authenticator.
 4. Otworzy się okno Google Authenticator. Wstaw swój klucz współdzielony od Google, aby uzyskać TOTP (jednorazowe hasło oparte na czasie).
 5. Przejdź do swojego konta Google i otwórz „Ustawienia” strona.
 6. Włącz „Uwierzytelnianie dwuetapowe” opcja.
 7. Kliknij „Przełącz na aplikację” przycisk.
 8. Następnie wybierz swoje urządzenie.
 9. Kliknij "Kontyntynuj" przycisk.
 10. Zobaczysz kod kreskowy. Jednak WinAuth ich nie obsługuje. Zamiast tego kliknij „Nie mogę zeskanować kodu kreskowego” połączyć.
 11. Google pokaże Ci tajny klucz. Zaznacz klucz i skopiuj go.
 12. Wróć do aplikacji WinAuth i wklej klucz w sekcji 1.

  WinAuth

 13. Kliknij „Zweryfikuj program uwierzytelniający” w sekcji 2. Generowane jest hasło jednorazowe.
 14. Pamiętaj, aby nazwać to uwierzytelniaczem, jeśli masz kilka kont Google Authenticator.
 15. Skopiuj hasło jednorazowe i przejdź do swojego konta Google. Znaleźć "Ustawienia bezpieczeństwa" strona. Wklej tam hasło.
 16. Kliknij „Zweryfikuj i zapisz” przycisk.
 17. Kliknij "OK" przycisk, gdy Google wyświetli okno potwierdzenia.

Jak korzystać z Authy w systemie Linux, macOS i Windows 10

Authy to rozwiązanie Google Authenticator dla systemów operacyjnych iOS, Android, Linux, macOS i Windows. Tak, do korzystania z Authy nie potrzebujesz przeglądarki ani urządzenia mobilnego — wystarczy aplikacja komputerowa. Oto, jak skonfigurować Authy na komputerze Mac lub komputerze stacjonarnym z systemem Windows.

 1. Uruchom Chrome i pobierz Authy.

 2. Wybierz pobieranie i wybierz "Otwarty" lub "Zainstalować."

 3. Na komputerze Mac przesuń aplikację do folderu „Aplikacje” w wyświetlonym oknie. W systemie Windows 10 przejdź do kroku 4.

 4. Na Macu otwórz „Launchpad”. W systemie Windows 10 pomiń krok 5.

 5. Na Macu kliknij dwukrotnie „Prawdziwy” w Launchpadzie. W systemie Windows uruchom aplikację ze swojego „Menu Start”.

 6. Na Macu kliknij "Otwarty" aby potwierdzić, że chcesz uruchomić pobraną aplikację komputerową. W systemie Windows 10 przejdź do kroku 7.

 7. W oknie „Konfiguracja konta Twilio Authy” kliknij przycisk „Krajek” i wybierz swój kraj z rozwijanych opcji.

 8. Wprowadź swój numer telefonu komórkowego i kliknij "Następny."

 9. Wybierać „SMS” lub "Połączenie telefoniczne" aby otrzymać kod weryfikacyjny.

 10. Wprowadź kod weryfikacyjny wysłany na Twój numer telefonu komórkowego.

 11. Authy powraca do głównego okna konta, wyświetlając wszystkie aktualnie pobrane konta uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA), jeśli takie istnieją.

 12. Kliknij „Ustawienia” u dołu, a następnie wybierz „Ogólne”.

 13. W wierszu „Hasło główne” kliknij "Włączyć" jeśli ktoś jeszcze nie jest obecny.

 14. Wprowadź żądane hasło główne w wyświetlonym polu i kliknij "Włączyć."

 15. Potwierdź hasło główne, wpisując je ponownie w odpowiednim polu, a następnie kliknij "Potwierdzać" by to uratować.

 16. Masz teraz hasło główne na swoim koncie Authy. Następnie kliknij ikonę „+”, aby rozpocząć dodawanie żądanego konta uwierzytelniającego.

 17. Authy obecnie nie odczytuje kodów QR. Postępuj zgodnie z procedurami żądanej aplikacji, aby skonfigurować 2FA. Skopiuj podany kod ASCII. Wklej kod w polu Kod Authy, a następnie kliknij „Dodaj konto”.

Jeśli wykonałeś powyższe kroki w Authy, aby dodać aplikacje 2FA lub konta logowania, powinny one teraz pojawić się na liście kont Authy. Authy na komputerze stacjonarnym nie obsługuje kodów QR, ponieważ nie może ich zeskanować. Niezależnie od tego, fajną rzeczą w Authy jest to, że nie wymaga przeglądarki z dodatkowym rozszerzeniem ponieważ jest to rzeczywista aplikacja komputerowa/mobilna.

Chociaż nie jest idealna, weryfikacja dwuetapowa (tzw. 2FA lub uwierzytelnianie dwuskładnikowe) znacznie poprawia Twoje bezpieczeństwo online na dowolnym komputerze stacjonarnym, czy to Linux, Windows 10, czy macOS. Authy to doskonała alternatywa dla utknięcia w aplikacji mobilnej lub rozszerzeniu/dodatku do przeglądarki. Dodaj opcję 2FA do wybranej aplikacji, a następnie przejdź do aplikacji Authy, aby ją skonfigurować!