Google Earth a Google Earth Pro

Najprawdopodobniej słyszałeś o Google Earth. Ale czy słyszałeś kiedyś o jego młodszym bracie, Google Earth Pro?

Google Earth a Google Earth Pro

W tym artykule przyjrzymy się dogłębnie obu wersjom tego popularnego oprogramowania i wyjaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć jako potencjalny użytkownik. Pomoże Ci również zdecydować, która wersja najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Zacznijmy od zwykłej wersji Google Earth.

Co to jest Google Earth?

Google Earth istnieje już od 18 lat i wygląda na to, że to oprogramowanie pozostanie. Zasadniczo Google Earth to program komputerowy, który ma możliwość renderowania modelu 3D Ziemi.

Ten model opiera się głównie na zdjęciach satelitarnych. Program działa na zasadzie nakładania danych GIS, zdjęć lotniczych i zdjęć satelitarnych na wspomniany wcześniej globus 3D.

Innymi słowy, Google Earth tworzy mapy, dzięki czemu użytkownicy mogą przeglądać Ziemię tak, jakby znajdowała się przed nimi.

Możesz używać Google Earth do poruszania się po całym świecie, ale możesz też powiększać i sprawdzać dowolną ulicę za pomocą Street View. Oczywiście nie są to jedyne funkcje dostępne w Google Earth.

Zobaczmy, jakich innych opcji możesz oczekiwać od tego programu.

Co to jest Google Earth

Obrazowość

Zdjęcia tego programu są wyświetlane na cyfrowej reprezentacji Ziemi w 3D. Wyświetla całą powierzchnię Ziemi za pomocą jednego złożonego obrazu, który został wykonany z dużej odległości.

Jeśli wystarczająco powiększysz, obrazy zmienią się, pokazując bliższą wersję obszaru, który powiększono. Oczywiście te zdjęcia będą teraz zawierały więcej szczegółów. Dokładność tych szczegółów może się różnić w zależności od miejsca, ponieważ zdjęcia nie zostały wykonane w tym samym dniu i w tym samym czasie.

Do przechowywania zdjęć używane są serwery Google. Dlatego za każdym razem, gdy otworzysz Google Earth, oprogramowanie będzie łączyć się z serwerami i wymieniać dane. W związku z tym, aby uruchomić oprogramowanie, musisz mieć połączenie z Internetem.

Obiekty i obrazy 3D

Google Earth może pokazywać realistyczne modele budynków, ulic i roślinności 3D w niektórych lokalizacjach, a nawet wyświetlać ich fotorealistyczne obrazy 3D.

W początkowych wersjach tego oprogramowania budynki były tworzone głównie przy użyciu programów do modelowania 3D, takich jak SketchUp. Zostały one następnie przesłane do Google Earth za pomocą Galerii 3D.

Wiele aktualizacji później Google ogłosił, że zastąpi swoje poprzednie modele 3D automatycznie generowanymi siatkami 3D. Zmiana zaczęła się od większych miast i stopniowo rozprzestrzeniła się na inne miejsca na całym świecie.

widok ulicy

Od kwietnia 2018 r. ludzie mogą używać Google Earth do kontrolowania dowolnych ulic, ponieważ Google Street View jest w pełni zintegrowany z Google Earth. Ta funkcja wyświetla 360-stopniowe zdjęcia panoramiczne z poziomu ulicy.

Woda i ocean

Od 2009 roku użytkownicy Google Earth mogą „zanurzyć się” w oceanie, przybliżając się pod powierzchnię. Ta funkcja obsługuje ponad 20 warstw treści.

Informacje dotyczące tej funkcji zostały zebrane od oceanografów i czołowych naukowców.

Inne ciekawe funkcje

  1. Księżyc Google
  2. Google Mars
  3. Google Sky
  4. Symulatory lotu
  5. Płynna galaktyka

Google Earth jest dostępny w większości popularnych systemów operacyjnych, w tym Windows, Android, Linux, iOS i macOS.

Wcześniej użytkownicy musieli pobrać Google Earth na swoje komputery, aby korzystać ze wszystkich jego funkcji. Obecnie możesz korzystać z przeglądarkowej wersji tego programu, która zawiera wszystkie wymienione wyżej funkcje. W ten sposób zaoszczędzisz dużo miejsca na swoim urządzeniu.

ziemia w chromie

Wisienką na torcie jest to wszystko całkowicie za darmo. Możesz to przetestować tutaj.

Co to jest Google Earth Pro?

Google Earth Pro to program geoprzestrzenny, który wyświetla również model 3D Ziemi. To oprogramowanie pozwala użytkownikom zarówno analizować, jak i przechwytywać dane geograficzne Ziemi.

Mówiąc najprościej, Google Earth Pro to poziom wyżej od Google Earth, ponieważ zawiera więcej funkcji, które można wykorzystać do celów zawodowych.

To jest dokładnie powód, dla którego Google Earth Pro kosztował 399 USD rocznie. Na szczęście od 2015 roku Google Earth stał się darmowy dla każdego.

Wersja Pro oprogramowania ma te same podstawowe funkcje, co Google Earth. Mając to na uwadze, możesz używać Google Earth Pro do prawie wszystkiego, do czego używasz Google Earth. Istnieją jednak ważne różnice.

Najpierw zacznijmy od dodatkowych funkcji Google Earth Pro.

Zaawansowane pomiary

Google Earth Pro umożliwia swoim użytkownikom korzystanie z zaawansowanych narzędzi pomiarowych do pomiaru zabudowy terenu, parkingów itp.

Druk w wysokiej rozdzielczości

Użytkownicy mogą drukować zdjęcia w wysokiej rozdzielczości zrobione w Google Earth Pro w rozdzielczości do 4800×3200 pikseli.

Import GIS

Użytkownicy mogą wizualizować pliki MapInfo (.tab) i ESRI Shape (.shp).

Filmowiec

To oprogramowanie pozwala użytkownikom eksportować filmy Windows Media i Quicktime HD.

Ekskluzywne warstwy danych Pro

Wyjątkowe warstwy danych obejmują działki, liczbę ruchu i dane demograficzne.

Możesz pobrać Google Earth Pro z oficjalnej strony internetowej.

Którą wersję wybrać?

Jak widać, Google Earth to oprogramowanie dla początkujących, którego każdy może używać do inspekcji Ziemi, poznawania naszej planety lub nawigacji do określonego miejsca docelowego.

Z drugiej strony Google Earth Pro jest przeznaczony do poważniejszego, profesjonalnego użytku. Oczywiście decyzja należy do Ciebie. To zależy od tego, co chcesz robić i do czego potrzebujesz tego oprogramowania.

Niektóre z podstawowych różnic, o których powinieneś wiedzieć, obejmują:

  1. W programie Google Earth można drukować obrazy o rozdzielczości ekranu, a w programie Google Earth Pro można drukować wysokiej jakości zdjęcia w wysokiej rozdzielczości.
  2. Google Earth wymaga od użytkowników ręcznego zlokalizowania obszarów, które chcą wyświetlić. Google Earth Pro pomaga użytkownikom automatycznie znajdować te lokalizacje.

    Którą wersję wybrać?

  3. Do programu Google Earth można importować pliki obrazów. Jeśli chodzi o wersję Pro, możesz skorzystać z funkcji Super Image Overlays w Google Earth.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli potrzebujesz funkcji Google Earth do celów biznesowych, oczywistym wyborem powinna być wersja Pro. Jeśli chcesz po prostu dobrze się bawić i nauczyć czegoś nowego, podstawowa wersja Google Earth jest dla Ciebie.

Baw się dobrze odkrywając Ziemię

Jest tak wiele rzeczy, które możesz zrobić za pomocą tego oprogramowania, niezależnie od tego, czy chodzi o poznawanie nowych miast i krajów, znajdowanie określonych lokalizacji i punktów orientacyjnych, czy planowanie tras do użycia i miejsc do odwiedzenia podczas nadchodzących wakacji. Pamiętaj, aby dobrze się przy tym bawić i cieszyć odkrywaniem Ziemi.

Która z tych dwóch wersji jest dla Ciebie bardziej atrakcyjna? Czy są jakieś podobne programy, które chciałbyś polecić? Daj nam znać w komentarzach poniżej.