Jak schłodzić gorący laptop?

Laptopy są podatne na przegrzanie ze względu na ograniczoną przestrzeń wewnętrzną na przepływ powietrza.

Jak schłodzić gorący laptop?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak schłodzić laptopa, jesteś we właściwym miejscu.

Ten artykuł zawiera proste wskazówki dotyczące obniżania temperatury laptopa lub komputera. Ponadto dowiesz się, co można zrobić, aby zapobiec przegrzaniu w przyszłości.

Jak schłodzić gorący laptop?

Kiedy twój laptop zaczyna się przegrzewać, to znak, że wystąpił problem. Spróbuj wykonać następujące czynności, aby obniżyć jego temperaturę:

Zrób sobie przerwę

Najprostszym i najbardziej niezawodnym sposobem jest wyłączenie laptopa. Pozostaw na kilka godzin, aż całkowicie ostygnie w dotyku. Jeśli wyłączenie go nie wchodzi w grę, możesz wypróbować następujące rozwiązania, gdy nadal działa:

Zmniejsz obciążenie procesora

Gdy na twoim laptopie często działają programy wymagające dużej ilości przetwarzania, odpowiednie komponenty są zmuszane do cięższej pracy; ostatecznie powodując przegrzanie. Dzieje się tak, gdy jednocześnie otwartych jest wiele aplikacji. W takim przypadku wykonaj następujące czynności:

 • Zamknij wszystkie aplikacje i przeglądarki, których nie używasz
 • Odłącz wszystkie urządzenia zasilane przez USB
 • Zmniejsz rozdzielczość ekranu

Sprawdź ustawienia zasilania

Rozważ skonfigurowanie ustawień zasilania tak, aby wykorzystywana była tylko moc niezbędna do uruchamiania aplikacji, a nie zawsze maksymalna szybkość procesora.

Aby skonfigurować to w systemie Windows 10, oto, co musisz zrobić:

 1. Wybierz Opcje zasilania z menu Start.

 2. W opcji Zasilanie i uśpienie wybierz Dodatkowe ustawienia zasilania.

 3. Wybierz Zrównoważony (zalecane).

 4. Następnie wybierz Zmień ustawienia planu.

 5. Wybierz ustawienia „Na baterii” i „Podłączony” do opcji, które Ci odpowiadają.

 6. Następnie wybierz „Zmień zaawansowane ustawienia zasilania”.

 7. Najedź kursorem na ustawienia zasilania, aby zobaczyć ich opis. Mając na celu zrównoważenie zużycia energii z uwzględnieniem energii, dostosuj każde ustawienie do własnych potrzeb.

 8. Następnie kliknij Zastosuj i OK > Zapisz zmiany.

Wyczyść otwory wentylacyjne

Kiedy kurz lub zanieczyszczenia zatykają otwory wentylacyjne, blokują wewnętrzny przepływ powietrza i zatrzymują ciepło. Sprawdź otwory wentylacyjne, aby zobaczyć, czy tak jest; zwykle znajdują się po bokach, z tyłu i pod laptopem. Jeśli okaże się, że otwory wentylacyjne mogą wystarczyć do czyszczenia, wyłącz i odłącz laptopa, a następnie wyczyść go za pomocą wacików.

Idąc dalej, miej oko na gromadzenie się kurzu, ponieważ zablokowane otwory wentylacyjne są częstą przyczyną przegrzewania się laptopa. Aby ułatwić i dokładniejsze czyszczenie, kup puszkę ze sprężonym powietrzem lub odkurzacz komputerowy, aby wydmuchać kurz.

Upewnij się, że laptop znajduje się w miejscu, w którym otwory wentylacyjne są wolne, np. nie na miękkiej powierzchni, takiej jak kołdra.

Jak zatrzymać laptopa przed przegrzaniem?

Oprócz wypróbowania opisanych powyżej poprawek powinieneś przede wszystkim wykonać następujące czynności, aby zapobiec rozwojowi problemów:

Używaj na płaskiej powierzchni

Aby zapewnić dobry przepływ powietrza, umieść laptopa na płaskiej, czystej, twardej powierzchni, a nie w miejscu, w którym będzie przyciągał kurz i był narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Rozważ inwestycję w podstawkę pod laptopa. Podnosi laptopa, dlatego zachęca do przepływu powietrza; niektóre mają wbudowane wentylatory.

Co więcej, ponieważ możesz ustawić laptopa w wygodny sposób, zmniejsza to ryzyko powtarzających się kontuzji i nadwyrężenia szyi.

Pracuj nad matą chłodzącą do laptopa

Mata/podkładka chłodząca do laptopa, mata chłodząca lub chłodziarka to akcesorium przeznaczone do umieszczenia pod laptopem i podłączone za pomocą przewodu zasilającego USB. Pomaga obniżyć temperaturę, gdy laptop nie jest w stanie tego zrobić wystarczająco.

Mata mieści duży wentylator lub kilka małych wentylatorów przykrytych siatką. Rozmiar wentylatorów wpływa na poziom generowanego hałasu, np. większe wentylatory mają zwykle większe łopatki i obracają się szybciej, co sprawia, że ​​są głośniejsze.

Nie używaj podczas ładowania

Ciepło jest generowane przez elementy wewnętrzne, użytkowanie i ładowanie akumulatora. Jeśli to możliwe, aby obniżyć temperaturę, nie używaj laptopa podczas jego ładowania.

Weź pod uwagę temperaturę w pomieszczeniu

Temperatura otoczenia, w którym używany jest laptop, może przyczynić się do przegrzania. Gdy w pomieszczeniu jest gorąco, zapobiega to zbyt wysokiej temperaturze wewnątrz laptopa przez chłodne powietrze. Wilgoć w chłodniach może spowodować wewnętrzną kondensację i uszkodzenie elementów elektrycznych.

Pomieszczenie o temperaturze około 50-95 stopni Fahrenheita lub 10-35 stopni Celsjusza to bezpieczny zakres temperatur.

Jak zatrzymać komputer przed przegrzaniem?

Podobne do powyższych wskazówek dotyczących laptopa:

 • Skonfiguruj ustawienia, aby zrównoważyć obciążenie procesora
 • Upewnij się, że otwory wentylacyjne są utrzymywane w czystości
 • Upewnij się, że obudowa komputera jest wolna od przeszkód i ma wokół siebie wolną przestrzeń
 • Przechowywać w pomieszczeniu, które nie jest zbyt gorące/zimne
 • Unikaj umieszczania komputera w pobliżu źródła ciepła lub innych gorących gadżetów elektrycznych

Weź również pod uwagę następujące kwestie, aby uzyskać optymalny przepływ powietrza wewnątrz obudowy:

Sprawdź, czy nie ma uszkodzonych wentylatorów

Za każdym razem, gdy zaczynasz słyszeć dziwne odgłosy zgrzytania lub wibracje pochodzące z komputera, może to oznaczać, że należy go wymienić. Czasami wentylatory komponentów umrą bez powiadomienia. Jeśli podejrzewasz, że może to być przyczyną problemu, otwórz obudowę i sprawdź, czy któryś z wentylatorów przestał się obracać.

Dodaj dodatkowe wentylatory obudowy

Wentylatory obudowy pomagają przenosić powietrze przez komputer. Są na tyle małe, że można je przymocować z przodu lub z tyłu obudowy komputera. Najlepszym sposobem na chłodzenie komputera za pomocą wentylatorów obudowy jest zainstalowanie jednego, aby wyprowadzić ciepłe powietrze z komputera, a drugiego do wprowadzenia chłodnego powietrza. Są one proste w instalacji, znacznie łatwiejsze niż instalowanie wentylatora procesora.

Zmodernizuj wentylator procesora

Twoja jednostka centralna (CPU) jest jak serce systemu i jest prawdopodobnie najbardziej wrażliwą częścią komputera; jest podatny na przegrzanie. Jest dostarczany z własnym wentylatorem, ale z czasem będzie wymagał wymiany.

Modernizacja wentylatora pomaga zapobiegać przegrzewaniu się elementów wewnętrznych, a także wydłuża żywotność innych elementów. Działają poprzez rozpraszanie ciepła z procesora na dużej powierzchni, schładzając go powietrzem lub cieczą.

Dodatkowe często zadawane pytania

Skąd wiesz, że Twój laptop się przegrzewa?

Twój laptop prawdopodobnie się przegrzewa, jeśli jest gorący i wykonuje jedną z następujących czynności:

• Zmaga się z wykonywaniem podstawowych zadań, takich jak otwieranie nowego okna przeglądarki

• Wentylator zaczyna dłużej pracować na pełnych obrotach i wydaje głośne dźwięki

• Wyświetlane są nieoczekiwane lub losowe komunikaty o błędach

• Przerażający niebieski ekran śmierci jest wyświetlany po krytycznym błędzie systemu

• Wyłącza się

Skąd wiadomo, że komputer się przegrzewa?

Podobnie jak w przypadku przegrzania laptopa, komputer wykona następujące czynności:

• Boleśnie wolno reaguje na Twój wkład

• Nagle wyłącza się i uruchamia ponownie

• Wentylatory obudowy i systemu stają się głośne

• Otwory wentylacyjne obudowy bardzo się nagrzewają

• Pojawia się niebieski ekran śmierci

W takim przypadku wyłącz komputer i poczekaj, aż ostygnie.

Czy to prawda, że ​​mój laptop może zabić mój poziom testosteronu?

Oto podsumowanie niektórych badań przeprowadzonych w celu ustalenia wpływu poziomu testosteronu na korzystanie z laptopa:

W jednogodzinnym badaniu 29 zdrowym mężczyznom w wieku 21-35 lat mierzono temperaturę moszny co trzy minuty, jednocześnie utrzymując na kolanach pracujące i niepracujące laptopy.

Badanie wykazało, że wzrost temperatury moszny był większy w przypadku działających laptopów; około 5 stopni Fahrenheita/2,7 stopnia Celsjusza.

U osób bez działających laptopów temperatura moszny wzrosła o około 3-4 stopnie Fahrenheita/2,1 stopnia Celsjusza.

Równoważenie laptopa na zamkniętych udach również zwiększa temperaturę moszny, jednak ciepło generowane przez laptopy dodatkowo zwiększa problem.

Jak utrzymać laptopa w czystości?

Aby utrzymać laptopa w czystości, wykonaj następujące czynności:

• Wyłącz laptopa, odłącz go i jeśli to możliwe, wyjmij baterię. Następnie przedmuchaj lub użyj puszki ze sprężonym powietrzem, aby usunąć kurz z klawiatury, portów i otworów wentylacyjnych.

• Wyczyść powierzchnie ściereczką z mikrofibry z niewielką ilością alkoholu. Aby dostać się między szczeliny klawiszy klawiatury, możesz użyć alkoholu i wacika.

• Do ekranu użyj ściereczki z mikrofibry i odrobiny wody.

Niektóre domowe środki czyszczące mogą być zbyt ostre. Unikaj tych, które zawierają chemikalia, takie jak amoniak lub zasady.

Zapewnienie, że Twój laptop będzie chłodny

Teraz, gdy jesteś uzbrojony w wiele wskazówek i sztuczek, które pomogą utrzymać niską temperaturę laptopa/komputera, możesz przedłużyć żywotność swojego komputera. Pamiętaj, że najczęstszą przyczyną niezadowolenia laptopa jest uwięzione ciepło spowodowane zablokowanymi otworami wentylacyjnymi. Aby nie doszło do przegrzania elementów wewnętrznych, należy wypuścić gorące powietrze.

Czy kiedykolwiek miałeś problemy z przegrzewaniem się laptopa? Jeśli tak, chcielibyśmy wiedzieć, co zrobiłeś, aby rozwiązać problem. Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.