Jak korzystać z iMaca bez myszy?

Na pierwszy rzut oka używanie iMaca bez myszy może wydawać się trudne, jeśli nie niemożliwe. Istnieje jednak kilka sztuczek, które pozwalają sterować komputerem iMac, nawet jeśli mysz nagle na tobie umrze. Ten opis zakłada, że ​​wszystko jest w porządku z twoją klawiaturą.

Jak korzystać z iMaca bez myszy?

Nie trzeba dodawać, że poniższe hacki są proste i dotyczą głównie używania skrótów klawiaturowych. Jeśli jednak klawiatura również Cię zawiedzie, najlepiej jest znaleźć zamiennik, ponieważ nie będziesz mógł korzystać z iMaca. Bez dalszych ceregieli zanurkujmy od razu.

Nawigacja bez myszy

Zanim zaczniesz

Wskazane jest, aby upewnić się, że "Pełny dostęp do klawiatury" jest włączony. Dzięki temu możesz użyć klawisza Tab, aby przełączać się między kontrolkami okna dialogowego. W przeciwnym razie możesz po prostu przełączać się między listami i polami tekstowymi. Wiele nawigacji bez myszy działa bez tego kroku, ale i tak lepiej ją włączyć.

Uzyskaj dostęp do klawiatury z Preferencji systemowych. Naciśnij Cmd + Spacja, wpisz klawiaturę i naciśnij Enter. Przejdź do zakładki Skróty i naciśnij Ctrl + F7, aby zaznaczyć „Wszystkie kontrolki”. (Na niektórych komputerach iMac może to być Fn + Ctrl + F7). Teraz możesz użyć klawisza Tab, aby przełączać się między opcjami i wybierać je, naciskając spację.

Zanim zaczniesz

Przełączanie się między otwartymi aplikacjami

Naciśnij Cmd + Tab, a będziesz mógł przełączać się między wszystkimi uruchomionymi aplikacjami. Naciskaj Tab, aby przejść do aplikacji, do której chcesz uzyskać dostęp. Możesz nacisnąć klawisz w dół, aby wyświetlić wszystkie otwarte okna w danej aplikacji. Przejdź do okna, do którego chcesz uzyskać dostęp, używając klawiszy strzałek i naciśnij Enter, aby wybrać.

Przełączanie się między otwartymi aplikacjami

Jeśli chcesz przełączać się między aplikacjami pełnoekranowymi, przytrzymaj Ctrl + strzałka w lewo lub w prawo. Aby wyświetlić podgląd wszystkich otwartych okien (nie na pełnym ekranie), należy nacisnąć Ctrl + klawisz w górę lub w dół.

Nawigacja w Finderze

Prawdopodobnie będziesz musiał używać Findera bez myszy. Aby uruchomić Finder, uzyskaj dostęp do Spotlight, naciskając Cmd + Spacja, a następnie wpisz Finder i naciśnij Enter.

Nawigacja w Finderze

Użyj klawiszy strzałek, aby przejść do menu Idź na pasku menu. Naciśnij strzałkę w dół, aby wybrać określone miejsce docelowe, takie jak Ostatnie, Pobrane, iCloud Drive itp. Naciśnij Enter, aby wejść do środka i użyj klawiszy strzałek do dalszej nawigacji.

Aby uzyskać dostęp do określonego folderu, należy ponownie użyć klawiszy strzałek, w górę i w dół do nawigacji oraz w lewo i w prawo, aby otworzyć folder. Jeśli twoje foldery są w podglądzie miniatur, użyj Cmd + Down, aby otworzyć folder, i Cmd + Up, aby wrócić. Działa to również w przypadku innych typów podglądu folderów.

Przypomnienie: Użyj Spotlight (Cmd + spacja), aby uzyskać dostęp do dowolnej aplikacji, pliku lub folderu bez myszy.

Nawigacja w Safari

Ponownie możesz otworzyć Safari za pomocą Spotlight lub przełączyć się na niego za pomocą sztuczek nawigacji w oknie. Aby uzyskać dostęp do strony internetowej z paska zakładek, naciśnij Cmd + numer zakładki. Na przykład, jeśli witryna TechJunkie jest pierwszą zakładką na Twojej liście, naciśnij Cmd + 1.

Nowa karta otworzy się, jeśli naciśniesz Cmd + T i możesz przełączać się między kartami za pomocą Cmd + Shift + strzałka w lewo/w prawo.

Pasek menu Dock i aplikacji

Pasek menu aplikacji można łatwo wybrać i poruszać się za pomocą klawiszy strzałek, a element można wybrać, naciskając klawisz Enter lub spację. Aby uzyskać bezpośredni dostęp do menu aplikacji, naciśnij Fn + Ctrl + F2, a następnie przejdź dalej za pomocą klawiszy strzałek zgodnie z opisem.

Dostęp do Docka można uzyskać za pomocą kombinacji klawiszy Fn + Ctrl + F3 na nowszych komputerach iMac. W przypadku starszych modeli wystarczy Ctrl + F3. I znowu, poruszaj się w lewo iw prawo za pomocą klawiszy strzałek i wybierz klawiszem Enter lub spacją.

Jak radzić sobie z dokumentami tekstowymi

Gdy już to opanujesz, możesz chcieć używać skrótów zamiast myszy do poruszania się po dokumencie tekstowym. Oto krótka lista najbardziej przydatnych skrótów.

Ruch kursora

 1. Cmd + Up – góra dokumentu.
 2. Cmd + Left – początek linii.
 3. Cmd + Prawo – koniec wiersza.
 4. Option + Up – początek akapitu.
 5. Opcja + Lewo – początek słowa.
 6. Shift + klawisze strzałek – zaznaczanie tekstu.

Kopiowanie i wklejanie

 1. Cmd + C – aby skopiować zaznaczenie.
 2. Cmd + V – aby wkleić zaznaczenie.
 3. Cmd + X – aby go wyciąć.
 4. Cmd + A – aby zaznaczyć wszystkie.

Zmień styl tekstu

 1. Cmd + U – podkreśla zaznaczony tekst.
 2. Cmd + B – pogrubia zaznaczony tekst.
 3. Cmd + I – kursywa tekstu.

Inne przydatne skróty

Poniższa lista skrótów dotyczy całego systemu i działają w większości aplikacji, chociaż istnieją pewne odmiany.

 1. Cmd + , – aby uzyskać dostęp do preferencji aplikacji.
 2. Cmd + O – aby otworzyć plik.
 3. Cmd + W – zamyka kartę lub okno.
 4. Cmd + N – aby otworzyć nowe okno (nowa lista odtwarzania w iTunes).
 5. Cmd + S – zapisuje plik.
 6. Cmd + P – aby wydrukować plik.

Magiczny gładzik

Długoletni użytkownicy iMaca wiedzą, że Magic Trackpad jest czasami lepszy niż mysz. Przyzwyczajenie się do wszystkich przesunięć nawigacji nie zajmuje dużo czasu i można dostosować większość funkcji gładzika. Dlatego możesz rozważyć zakup gładzika, nawet jeśli twoja mysz jest w porządku.

Magiczny gładzik

Tom zjadł Jerry

Poruszanie się po iMacu za pomocą samej klawiatury wymaga przyzwyczajenia się. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ skróty są czasami najszybszym sposobem dotarcia do pożądanego miejsca docelowego.

W każdym razie, co się stało z twoją myszą? Czy używasz myszy Apple Magic Mouse lub innego modelu? Podziel się swoimi problemami z resztą społeczności TJ w sekcji komentarzy poniżej.