Jaki jest największy dysk twardy, który możesz kupić? [luty 2021]

Żyjemy w połączonym świecie, w którym Twoje zdjęcia, dokumenty i inne pliki są dostępne z dowolnego miejsca w mgnieniu oka. Miliony ludzi korzystają z pamięci w chmurze, aby zaoszczędzić miejsce na swoich telefonach i komputerach lub zapewnić tworzenie kopii zapasowych ich danych na wypadek sytuacji awaryjnych. Dzięki opcjom przechowywania w chmurze od firm takich jak Google, Apple, Microsoft i Dropbox łatwo jest uzyskać mnóstwo miejsca w chmurze za zaledwie kilka dolarów każdego miesiąca.

Jaki jest największy dysk twardy, jaki możesz kupić? [luty 2021]

Choć przechowywanie w chmurze może być wspaniałe, nie zastąpi tradycyjnych nośników fizycznych. Starym sposobem na przechowywanie wspomnień było umieszczanie fizycznych zdjęć w pudełkach po butach lub przechowywanie ich w albumach. Nie zawsze są łatwo dostępne, ale nie można ich usunąć.

Jeśli potrzebujesz więcej miejsca do gier lub tworzenia oprogramowania o wysokim znaczeniu, chmura może powodować opóźnienia, a jeśli martwisz się o bezpieczeństwo, możesz nie chcieć, aby Twoje informacje były przechowywane tam, gdzie przedsiębiorczy haker może je ukraść.

Niezależnie od tego, czy wybierasz oldschoolowy dysk twardy (dysk twardy), czy w końcu przeszedłeś na dysk SSD (dysk półprzewodnikowy), ceny fizycznej pamięci masowej nadal spadają, co sprawia, że ​​jest to świetny czas na uaktualnienie komputer z szybszym, większym dyskiem. W rzeczywistości, jeśli próbujesz znaleźć największy dysk, jaki możesz, trafiłeś we właściwe miejsce.

Chociaż istnieją dyski o pojemności 100 terabajtów, często są drogie i trudne do kupienia — zazwyczaj są przeznaczone dla dużych korporacji, a nie do użytku konsumenckiego. Rzućmy więc okiem na największe dyski, które możesz kupić dla swojego komputera w każdym formacie.

Największe dyski twarde, które możesz kupić

Przyjrzymy się trzem różnym typom dysków na tej liście: dyskom twardym, dyskom SSD i pamięci flash. Warto zauważyć, że każda z tych trzech kategorii dysków ma swoje własne podkategorie, które mogą nieco utrudnić zakup.

Na przykład dyski hybrydowe wykorzystują przestrzeń dyskową dysków twardych z małym, wbudowanym dyskiem półprzewodnikowym, aby przyspieszyć działanie systemu operacyjnego. Dyski półprzewodnikowe mają różne kształty i wykorzystują różne połączenia, aby zapewnić szybsze prędkości odczytu i zapisu. Podczas gdy dysk SSD zawsze będzie szybszy niż dysk oparty na dysku, dysk SATA SSD będzie osiągał znacznie wolniejsze prędkości niż dysk NVMe M.2.

Pamięć flash jest prawdopodobnie najbardziej skomplikowana, ponieważ jest to w zasadzie termin obejmujący różne rodzaje multimediów. Niezależnie od tego, czy szukasz karty microSD, czy dysku flash USB, wszystkie one wykorzystują pamięć flash, aby rozszerzyć możliwości Twoich urządzeń.

Odkładając więc na bok różnice między dyskami na rynku, spójrzmy po kolei na największy ze wszystkich trzech. Będziemy używać Amazon jako naszego podstawowego źródła cen i dostępności. Chociaż mogą to nie być największe istniejące dyski, możesz je kupić na własny użytek w domu. W końcu, co to za dysk, który nie jest nawet dostępny dla większości konsumentów? Zanurzmy się.

Dysk twardy

Od lutego 2021 r. największy dysk twardy, jaki można dziś znaleźć na rynku, ma aż 18 terabajtów i chociaż znajdziesz dyski tego rozmiaru od wielu producentów, zalecamy dysk IronWolf 18 TB firmy Seagate, aby wykonać to zadanie Gotowe. Jeśli absolutnie potrzebujesz pamięci do przechowywania setek gier lub tysięcy godzin nagrań wideo, jest to idealny dysk dla Ciebie.

Oczywiście tylko dlatego, że możesz to kupić, nie oznacza, że ​​powinieneś. Tego typu dyski są najpierw tworzone dla przedsiębiorstw, co oznacza, że ​​są powolne i zbudowane tak, aby działały przez dziesiątki tysięcy godzin naraz.

Te dyski są przeznaczone do sieciowej pamięci masowej lub NAS, a przy zaledwie 7200 obr./min nie są stworzone z myślą o szybkości i wydajności. Nie zrozum nas jednak źle. Jeśli szukasz miejsca do przechowywania ponad wszystko — lub budujesz obudowę NAS do sieci domowej — IronWolf wykona zadanie. Za mniej niż 600 USD płacisz mniej niż cztery centy za gigabajt.

Na początku zeszłego roku firma ogłosiła, że ​​nadchodzi dysk o pojemności 20 TB. Chociaż nie jest jeszcze dostępny w Amazon lub innych witrynach, wkrótce będzie największym dostępnym dyskiem twardym.

Dyski SSD

Cały sens zakupu dysku w 2021 r. polega na zapewnieniu ton pamięci w niskiej cenie, ale jeśli chcesz uzyskać mnóstwo pamięci przy jednoczesnym utrzymaniu wysokich prędkości odczytu i zapisu, będziesz mieć zwrócić się do dysków SSD.

Ponieważ ceny dysków SSD spadają szybciej niż firmy mogą nadążyć, zakup nowego dysku nigdy nie był lepszym pomysłem. Od lutego 2021 r. największy dysk SSD, jaki można kupić do swojego komputera osobistego, ma wartość 8 TB i chociaż może to być duży spadek w przypadku dysku o pojemności 18 TB, który podkreśliliśmy powyżej, będziesz mieć znacznie lepsze wrażenia dzięki Dysk SSD 8TB dzięki zwiększonej prędkości.

W Amazon jest wiele dysków SSD o pojemności 4 TB, ale nie możesz się pomylić z dyskiem 860 EVO firmy Samsung. Jest to tradycyjny dysk SATA przeznaczony do komputerów stacjonarnych i obecnie kosztuje około 600 USD. Dyski półprzewodnikowe Samsung są polecane przez prawie każdego eksperta w tej dziedzinie, dzięki ich niezawodności i fantastycznym szybkościom.

Jeśli używasz laptopa, prawdopodobnie będziesz musiał użyć dysku NVMe zamiast standardowego dysku SATA 2,5 cala. Na szczęście Samsung ma Cię również na tym froncie. Chociaż nie oferują jeszcze dysku NVMe o pojemności 4 TB, dysk Samsung 970 EVO Plus M.2 NVMe to świetna opcja dla Twojego laptopa. Jest szybki, cienki i oferuje ogromną ilość miejsca za niecałe 500 USD.

Warto również wspomnieć, że dysk o pojemności 8 TB jest w porządku dla większości użytkowników, ale z pewnością nie jest to największy dysk SSD dostępny obecnie na rynku. Dużo się teraz mówi o dyskach 200 TB, a nawet 1000 TB, ale w 2020 roku wygląda na to, że Nimbus ExaDrive DC jest największym, który kosztuje 100 TB za 40 000 USD. W zależności od ilości potrzebnej pamięci najlepiej będzie poczekać trochę dłużej na tańszy dysk o tym rozmiarze.

Pamięć flash

Chociaż przechowywanie w chmurze jest szerzej stosowane niż pamięć flash, nadal istnieje wiele powodów, aby kupić pamięć flash. Po pierwsze, jest coraz tańszy, co oznacza, że ​​posiadanie zapasowego dysku flash w domu na wypadek, gdyby trzeba było przenieść pliki, jest oczywiste.

Po drugie, niektóre urządzenia, w tym kamery i niektóre konsole, takie jak Nintendo Switch, polegają na kartach microSD w celu rozszerzenia ich pamięci. Jeśli szukasz największej opcji pamięci flash, mamy dla Ciebie ochronę.

W przypadku dysków USB rozważ ten dysk flash PNY, który oferuje 256 GB pamięci. Za jedyne 35 USD to świetny sposób na tworzenie kopii zapasowych danych lub przenoszenie plików z jednego komputera na drugi.

Tymczasem dla każdego, kto szuka karty SD lub karty microSD, masz kilka opcji. Chociaż nie jest to największa, jaką możesz kupić, karta microSD Samsunga o pojemności 512 GB kosztuje mniej niż 100 USD, co czyni ją idealną do pobierania dziesiątek gier na konsolę Nintendo Switch.

Jeśli jednak cenisz rozmiar niż oszczędności, będziesz musiał pobrać tę terabajtową kartę microSD od Sandisk. Za 449 USD jest to droga karta, ale jeśli absolutnie potrzebujesz miejsca, z przyjemnością dowiesz się, że istnieje.

Inne duże dyski twarde

Idąc za przykładem Seagate, inne firmy technologiczne zaczęły prezentować dyski twarde o dużej pojemności.

Toshiba MG08

Na początku 2019 roku firma Toshiba zaprezentowała własny dysk twardy o pojemności 16 TB. Jednak nie została jeszcze wydana. Nadal nie wiadomo, czy będzie on dostępny tylko dla zwykłych konsumentów czy użytkowników biznesowych.

Ten dysk twardy będzie miał 7200 obrotów na minutę (RPM), 512 MB bufora i obciążenie 550 TB rocznie. Będzie on wyposażony w 9-dyskowy układ helu, który powinien pomóc zaoszczędzić dużą ilość energii.

Western Digital GHST Ultra-Star

Najnowszy dysk z serii Ultra Star to gigant o pojemności 20 TB, który jest używany głównie w systemach nadzoru wideo i przechowywania w chmurze. Jednak wcześniejsza wersja 12 TB jest obecnie dostępna w sklepach, co czyni ją drugim co do wielkości dyskiem twardym, jaki można kupić.

Podobnie jak MG08 firmy Toshiba, ma 7200 obr./min i bufor 512 MB. Technologia helowa ma kluczowe znaczenie dla dużej pojemności dysku. Dzieje się tak, ponieważ gaz o mniejszej gęstości zmniejsza siłę aerodynamiczną i poprawia kręcenie się dysków napędu. W związku z tym w jednym napędzie można zmieścić więcej talerzy, co znacznie zmniejsza zużycie energii.

Western Digital CZERWONY

Jest to specyficzny dysk twardy przeznaczony dla systemów NAS. Jest dostępny w wersjach 10 TB i 12 TB i ma pewne specyficzne funkcje. Najważniejsze z nich to redukcja ciepła i hałasu, zaawansowana personalizacja i długoterminowa gwarancja. Wersja 12 TB jest podobna do poprzednich dwóch z prędkością 7200 obr./min i współpracuje z systemami sieciowej pamięci masowej (NAS) z maksymalnie 24 wnękami.

Czy pojemność jest ważna?

Eksperci uważają, że 16 TB pamięci masowej będzie w przyszłości maksymalną potrzebną pojemnością, która zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wymagających użytkowników komputerów. Oczywiście był czas, kiedy wszystko, czego potrzebowałeś, to 16 GB na telefonie.

Wraz z rozwojem systemów pamięci masowej w chmurze, przenośnych dysków flash i usług przesyłania strumieniowego zapotrzebowanie na osobiste dyski twarde spada. Ponadto dyski o dużej pojemności oznaczają dużą utratę danych w przypadku awarii, co sprawia, że ​​przechowywanie w chmurze jest znacznie bezpieczniejszą opcją.

Czy uważasz, że pojemność dysków pamięci masowej stanie się w przyszłości mniej ważna i dlaczego? Kupując dysk twardy, stawiasz na wydajność czy pojemność? Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzach poniżej.