Jak sflashować BIOS za pomocą pamięci USB?

Ostatnio musiałem zaktualizować BIOS na moim komputerze do najnowszej wersji, aby umożliwić obsługę czegoś specyficznego dla płyt głównych GIGABYTE, zwanego On/Off Charge. Nie jest to wielka sprawa, ponieważ przez lata flashowałem więcej niż kilka BIOS-ów, jednak sposób, w jaki ten został zrobiony, był, powiedzmy, nieco wyjątkowy.

Jak sflashować BIOS za pomocą pamięci USB?

1. Narzędzie programowe płyty głównej czy bootowalne USB?

Większość płyt głównych ma jakieś narzędzie programowe, które umożliwia odczytywanie obrazu BIOS z pamięci USB.

Kilka przykładów:

Na Płyty główne GIGABYTE, wbudowane narzędzie nazywa się Q-Flash i jest dostępne za pomocą klawisza END na klawiaturze podczas rozruchu.

Na Płyty główne ASUS zwykle można zmasować F2 podczas rozruchu, a narzędzie do odczytu obrazu flash BIOS z pamięci USB powinno zostać wywołane.

Na Płyty główne MSI, wymaga to trochę wyjaśnienia i pokazuje tylko b.s. czasami trzeba przejść, aby BIOS flashował na płycie głównej.

Okej, więc w przypadku MSI musisz mieć bootowalną pamięć USB uruchomioną w systemie plików środowiska „czystego DOS” i nic więcej, aby zrobić bzdury flashowania BIOS-u. Czy MSI zapewnia narzędzie do: robić czysta bootowalna pamięć USB DOS? Nie mogłem znaleźć. Czy w tym momencie nie masz szczęścia? Nie, istnieje obejście.

Włóż USB, którego zamierzasz użyć, pobierz Unetbootin, uruchom go i celowo wybierz dystrybucję jako FreeDOS, w ten sposób:

obraz

..i stamtąd stwórz swój bootowalny kij. Pobieranie będzie szybkie, ponieważ jest bardzo małe, a narzędzie szybko prześle obraz FreeDOS na pamięć USB.

Po zakończeniu będziesz mieć bootowalną pamięć USB kompatybilną z MS-DOS, która ma czyste środowisko DOS potrzebne do uruchomienia rzeczy MSI po uruchomieniu z niego. Po utworzeniu pendrive skopiuj niezbędne pliki BIOS MSI i postępuj zgodnie z instrukcjami MSI – zakładając, że używasz właściwego portu USB, omówionego za chwilę.

2. Korzystanie z właściwego systemu plików

Niezależnie od tego, czy korzystasz z oprogramowania płyty głównej, czy uruchamiasz system bezpośrednio z pamięci USB, system plików musi być czymś, co może zrozumieć narzędzie BIOS.

Twoje wybory to FAT16 i FAT32. Wszystko inne zwykle nie działa. Najprawdopodobniej będziesz używać FAT32, który jest domyślnym systemem plików używanym w systemie Windows podczas formatowania pamięci USB.

3. Wybierz odpowiedni port USB

Ogólna zasada jest bardzo prosta do przestrzegania:

Zawsze używaj portu USB, który znajduje się bezpośrednio przy płycie głównej.

Oznacza to, że jeśli spróbujesz użyć portów USB, które są podłączone z przodu obudowy, lub spróbujesz użyć portu, który jest poza koncentratorem USB, szanse na to, że zadziała on do celów flashowania systemu BIOS, są niewielkie. Przy próbie użycia jednego z nich narzędzie BIOS po prostu w ogóle go nie „zobaczy”.

Powodem, dla którego porty przednie i porty koncentratora nie działają w tym konkretnym przypadku, jest to, że nie są one aktywne podczas uruchamiania w ten sposób.

Dodatkowa uwaga: To samo dotyczy tych, którzy mają porty USB 3.0. Te prawdopodobnie również nie będą działać w ten sposób, więc trzymaj się portów 2.0.

4. Nie używaj dobrze używanej pamięci USB

Osobiście spotkałem się z tym problemem.

Miałem naprawdę stary Sandisk Cruzer o pojemności 512 MB, więc pomyślałem, że użyję go do skopiowania obrazu BIOS. Cóż, Q-Flash (narzędzie GIGABYTE dla mojej konkretnej płyty głównej) wcale tego nie lubi i przy próbie odczytania obrazu BIOS z pendrive'a wykrył jakiś rodzaj błędu integralności pliku.

Uwaga dodatkowa: byłem bardzo wdzięczny, że narzędzie GIGABYTE było wystarczająco inteligentne, aby sprawdzić integralność pliku obrazu BIOS przed jego użyciem.

Uruchomiłem ponownie, skopiowałem obraz do znacznie nowszego Sandisk Cruzer o pojemności 4 GB, wróciłem do Q-Flash i tym razem wszystko poszło gładko. Brak błędów odczytu, a obraz został odpowiednio zastosowany.

Dodatkowa uwaga na marginesie: całkiem fajnie jest, że narzędzie Q-Flash umożliwia wykonanie kopii zapasowej istniejącego obrazu BIOS przed zastosowaniem nowego, więc jeśli coś się zepsuje, zawsze możesz łatwo wrócić do starego.

5. Zaktualizuj BIOS

To najłatwiejsza część procesu. Dzisiejsze flashowanie BIOS-u jest w zasadzie takie samo, jak zawsze, ale sposób, w jaki to robi, różni się w zależności od marki płyty głównej.

Niektóre narzędzia do flashowania BIOS-u automatycznie wykryją, gdzie znajduje się twój nowy obraz BIOS-u i zapytają, czy chcesz go użyć, czy nie. Inni zapytają Cię, gdzie jest obraz, wymagając nawigowania za pomocą klawiszy w górę / w dół na klawiaturze i zlokalizowania go w ten sposób (co nie powinno być zbyt trudne). A jeszcze inne, takie jak narzędzie MSI, wymagają bezpośredniego wpisania nazwy pliku obrazu BIOS z rozszerzeniem w wierszu poleceń, aby go zastosować.

Reszta procesu jest w zasadzie uniwersalna. Podczas nakładania obrazu otrzymujesz ogromne ostrzeżenie nastygram dotyczące efektu „!!! NIE URUCHAMIAJ SYSTEMU !!!” podczas flashowania BIOS-u.

Mała uwaga: zdecydowanie zalecam, aby podczas flashowania systemu BIOS, aby system był podłączony do UPS, czy to laptopa, czy komputera stacjonarnego. Jeśli utracisz zasilanie podczas flashowania BIOS-u, w którym urządzenie się wyłącza, żegnaj komputer. Podłączenie do UPS zapobiega temu.

Po zastosowaniu nowego obrazu wszystko jest zrobione i pojawi się monit o ponowne uruchomienie.

Dlaczego producenci OEM płyt głównych nadal używają dyskietki jako podstawowego sposobu flashowania systemu BIOS?

Można by założyć, że dziś żaden producent płyt głównych nie pomyślałby nawet o poinstruowaniu kogokolwiek, aby używał dyskietki do flashowania BIOS-u, ale prawie Wszystko z nich.

Format dyskietek 3,5 cala o wysokiej gęstości został wprowadzony w 1987 roku. Nikt już nie używa dyskietek i nie używał ich od lat. W rzeczywistości nie możemy już tworzyć bootowalnych dyskietek natywnie za pośrednictwem naszych systemów operacyjnych, nawet gdybyśmy chcieli.

O co chodzi z producentami płyt głównych, którzy mówią nam, żebyśmy korzystali z technologii pamięci masowej, której brakuje tylko jednego roku do 25 lat, której wielu z nas nie ma – i każą nam ją uruchomić, chociaż nie moglibyśmy, nawet gdybyśmy mieli dysk to (a tym bardziej same media)?

Próbowałem wymyślić dobre wytłumaczenie tego, ale nie mogę. Fakt, że prawie wszyscy producenci płyt głównych wciąż mówią nam, żebyśmy używali dyskietek do flashowania BIOS-u, jest po prostu głupi; jest to szczególnie prawdziwe, biorąc pod uwagę, że wszystkie płyty główne są fabrycznie nowe z minimum dwoma portami USB, podczas gdy nie są wyposażone w napęd dyskietek.