Recenzja Google SketchUp 7

Recenzja Google SketchUp 7

Obraz 1 z 2

it_photo_6289

it_photo_6288

Może wydawać się dziwne, że Google, gigant Web 2.0, jest teraz twórcą SketchUp, niszowej aplikacji do modelowania 3D, skierowanej wcześniej do profesjonalnych architektów. Jednak są bardzo dobre powody. Zasadniczo Google chce umożliwić i zachęcić użytkowników do tworzenia treści 3D dla programu Google Earth. Co więcej, ponieważ Google teraz rozdaje SketchUp za darmo, każdy użytkownik, który najmniej interesuje się technologią 3D, ma bardzo dobre powody, aby pobrać kopię.

Ponieważ Google kieruje teraz rozwojem programu SketchUp, oczekiwania wobec najnowszej wersji są naturalnie wysokie, więc co nowego? Najbardziej oczywistą zmianą jest nowy ekran powitalny, który oprócz scentralizowanego dostępu do pomocy i filmów szkoleniowych oferuje teraz również dostęp do szeregu gotowych szablonów. Każdy szablon ustawia jednostki, styl i ustawienia widoku dla bieżącej sesji i możesz łatwo zapisać niestandardowe ustawienia do ponownego wykorzystania w przyszłości.

Jednak po przejściu z ekranu powitalnego zmiany są niewielkie. Rozejrzyj się uważnie po interfejsie, a możesz w końcu zauważyć, że pasek pomiarów można teraz zmienić, a nowe ikony paska stanu zapewniają szybki dostęp do pomocy, kredytów i informacji o odniesieniach geograficznych. Sprawdź podstawowy zestaw narzędzi SketchUp do szybkiego tworzenia modeli 3D poprzez rysowanie na płaskim ekranie 2D, który również wygląda niezmieniony. Ale poszukaj trochę głębiej, a odkryjesz kilka subtelnych różnic, takich jak łatwiejsze do odróżnienia ikony wnioskowania i nowe zachowanie podziału krawędzi, gdy linie przecinają się. Przydatne rzeczy, ale niezbyt ekscytujące.

Kontrola nad wyglądem modeli w programie SketchUp 7 zawiera podobne, niskopoziomowe poprawki, zaczynając od kilku dodatkowych stylów linii do wyboru, aby nadać projektom wrażenie rysowania odręcznego. Największe zmiany dotyczą obsługi tekstur w SketchUp 7, a nowe mip-mapping i ekranowy antyaliasing poprawiają zarówno wydajność, jak i jakość na ekranie. Ponadto możesz teraz zmienić dowolną powierzchnię wypełnioną jednolitym kolorem lub powtarzającą się płytką w unikalną teksturę, a następnie użyć nowego polecenia Edytuj teksturę, aby załadować mapę bitową do swojego ulubionego edytora. Jest to przydatne na przykład przy dodawaniu bluszczu do ściany lub oznakowania witryny sklepowej.

Do tej pory SketchUp 7 nie podpalił wrzosu i większość aktualizatorów prawdopodobnie nie zauważyłaby żadnej różnicy w ich doświadczeniu w pracy. Zmienia się to jednak, gdy tylko otworzysz przeglądarkę komponentów SketchUp 7. Poprzednio ten panel był używany do przeglądania miniatur gotowych elementów konstrukcyjnych programu SketchUp — kilkuset drzwi, okien, złączy hydraulicznych i tak dalej. Ta zawartość jest nadal dostępna, ale teraz jest przechowywana i przeszukiwana online z opcją zapisywania modeli jako lokalnych kolekcji.

Co ważniejsze, masz teraz podobny dostęp do wszystkich modeli przesłanych przez innych użytkowników programu SketchUp do udostępniania za pośrednictwem witryny Galerii 3D Google. Praktyczne korzyści z tej integracji są ogromne. Kiedy pracujesz nad projektem i decydujesz, że przydałby się stół, sofa, telewizja, pies, wieloryb lub cokolwiek, wystarczy wpisać wyszukiwane hasło w przeglądarce i nacisnąć Enter. Mniej więcej sekundę później panel wypełnia się pasującymi miniaturami, które można pobrać bezpośrednio do modelu, gotowe do umieszczenia. Oczywiście jakość jest bardzo zmienna, ale same dostępne liczby oznaczają, że powinieneś być w stanie znaleźć coś odpowiedniego. Wpisz na przykład „pies”, a jest prawie 2000 do wyboru, wpisz „okno” i jest ich ponad 5000.

it_photo_6288

SketchUp 7 dodaje kolejną ważną siłę do swojego podejścia blokowego do modelowania 3D dzięki nowej obsłudze komponentów dynamicznych. Teraz użytkownicy wersji Pro programu SketchUp (patrz obok) mogą łatwo dostosowywać i interaktywną inteligencję do utworzonych przez siebie komponentów. Szkoda, że ​​użytkownicy darmowego programu SketchUp nie mogą tego zrobić, ale istnieje już wiele dynamicznych komponentów dostępnych bezpośrednio w przeglądarce komponentów SketchUp 7.

Detale

Podkategoria oprogramowania Oprogramowanie graficzne/projektowe

Obsługa systemu operacyjnego

Obsługiwany system operacyjny Windows Vista? tak
Obsługiwany system operacyjny Windows XP? tak
Obsługiwany system operacyjny Linux? nie
Obsługiwany system operacyjny Mac OS X? tak