Jak znakować pliki PDF znakiem wodnym na komputerze Mac?

Jeśli masz jakieś zasoby, które chcesz chronić w pliku PDF, jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest dodanie znaku wodnego do całego pliku. Oczywiście niekoniecznie powstrzyma to kogoś przed kopiowaniem i wklejaniem pliku PDF, ale uniemożliwiłoby to zwykłym użytkownikom przekazywanie Twojej pracy jako własnej. Hej, wszystko, co możemy zrobić, aby pokrzyżować plany złodziejom, jest dobre, prawda?

Zrobimy to, tworząc nasz własny, mały program do znakowania wodnego za pomocą magii aplikacji na naszych komputerach Mac o nazwie Automator. Automator jest niesamowicie potężny, ale też niezbyt dobrze znany; nawet jeśli od lat korzystasz z komputera Mac, być może nigdy go nie otwierałeś. Służy do podstawowych zadań skryptowych i tworzenia wtyczek różnych typów, ale nie pozwól, aby cię to przestraszyło! Przeprowadzę was przez to, przyjaciele.

Jak znakować pliki PDF znakiem wodnym na komputerze Mac?

Krok 1: Znajdź swój obraz znaku wodnego

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to zlokalizować obraz (na przykład plik w formacie JPEG, TIFF lub PNG), którego chcesz użyć jako znaku wodnego. To może być Twoje logo. To może być zdjęcie Twojej twarzy. To może być prawie wszystko, co chcesz, ale nie tylko musisz wiedzieć, gdzie znajduje się w twoim systemie plików, musisz to tam zostawić, aby moje poniższe kroki zadziałały. Jeśli utworzysz tę aplikację znaku wodnego, a następnie przeniesiesz plik, którego używasz do znakowania plików PDF, wszystko zepsuje. Tak, żebyś wiedział.

Krok 2: Stwórz swoją aplikację Automator Watermark

Najpierw uruchom Automator, który domyślnie znajduje się w folderze Aplikacje.

aplikacja automatyzująca mac

Uruchom Automator i wybierz Nowy dokument lub wybierz Plik > Nowy z paska menu u góry ekranu. W wyświetlonym oknie wybierz Wtyczka drukowania i kliknij Wybierać.

zautomatyzuj nową wtyczkę drukowania

Teraz wybierz PDFy z lewego paska bocznego, a następnie Dokumenty PDF ze znakiem wodnym w środkowym okienku. Następnie przeciągnij i upuść dokumenty PDF ze znakiem wodnym w skrajnej prawej części okna.

automat ze znakiem wodnym pdf

Kliknij Dodać przycisk pokazany na górze Dokumenty PDF ze znakiem wodnym akcję i przejdź do pliku, który wybrałeś jako obraz znaku wodnego. Następnie kliknij otwarty.logo automatu ze znakiem wodnym w formacie pdf

Teraz, po wybraniu obrazu znaku wodnego, użyj pozostałych suwaków i opcji, aby skonfigurować akcję zgodnie ze swoimi preferencjami. Na przykład możesz zmienić rozmiar znaku wodnego za pomocą Skala suwak lub użyj Nieprzezroczystość suwak, aby ustawić odpowiednią równowagę między widocznością a nieprzezroczystością, aby tekst pod znakiem nie był nieczytelny. W miarę wprowadzania zmian okno podglądu zostanie zaktualizowane, aby dać wyobrażenie o tym, jak będzie wyglądał ostateczny znak wodny.

Następnie wybierz Pliki i foldery z paska bocznego po lewej stronie i Otwórz elementy Findera ze środkowego okienka. Następnie przeciągnij Otwórz elementy Findera w prawej części okna pod czynność Znak wodny w dokumentach PDF.

akcja automatyzatora pdf mac ze znakiem wodnym

Na koniec zapisz działanie Automatora, wybierając Plik > Zapisz lub naciskając Polecenia. Gdy to zrobisz, zostaniesz poproszony o nazwanie go, więc wpisz coś rozpoznawalnego.

nazwa działania w formacie pdf ze znakiem wodnym

Krok 3: Użyj aplikacji znaku wodnego

Tutaj zaczyna się zabawa. Teraz, gdy utworzyłeś swoją aplikację ze znakami wodnymi za pomocą działania wtyczki drukowania Automatora, możesz uzyskać do niej dostęp z prawie każdego programu, takiego jak wbudowana przeglądarka plików PDF w systemie Mac, Preview. Więc jeśli otworzysz plik PDF w tym programie, znajdziesz i użyjesz swojej wtyczki do drukowania w następujący sposób:

Najpierw zachowuj się tak, jakbyś miał zamiar wydrukować plik, który chcesz oznaczyć znakiem wodnym, wybierając Plik > Drukuj z menu u góry lub naciskając Command+P. W oknie dialogowym drukowania poszukaj menu rozwijanego "PDF" w lewym dolnym rogu. Kliknij go i powinieneś zobaczyć nazwę utworzonej wtyczki Automator Print.

drukuj znak wodny pdf mac

Wybierz to znak wodny opcja, a aplikacja automatycznie utworzy dla Ciebie plik PDF ze znakiem wodnym zdefiniowanym w Automatorze.

znak wodny pdf mac

W tym momencie musisz zapisać swój nowy plik PDF ze znakiem wodnym w miejscu, w którym można go łatwo znaleźć, ale wtedy możesz swobodnie wysłać go e-mailem, przesłać lub zarchiwizować w razie potrzeby.

I jak zauważyłem, ten proces będzie działał w większości programów; jeśli na przykład piszesz w Wordzie lub Pages, możesz wybrać Plik > Drukuj a następnie znajdź wtyczkę Print, jak pokazano powyżej, aby wygenerować plik PDF i znak wodny w jednym kroku (chociaż należy zauważyć, że Microsoft Word ma własne możliwości znaków wodnych).

Aha, i jeszcze jedno: jeśli kiedykolwiek będziesz chciał kasować utworzonej wtyczki, możesz to zrobić, wybierając menu Idź Findera, a następnie przytrzymując klawisz Option na klawiaturze, aby odsłonić ukryte Biblioteka wpis i nagłówek do Usługi PDF teczka. Tam będziesz mógł znaleźć i usunąć utworzony przepływ pracy Automatora, co spowoduje usunięcie tego wpisu z menu Drukuj.