iPhone nie jest aktywowany Skontaktuj się z operatorem [ROZWIĄZANIE]

Niektóre błędy są powszechne, choć niezwykle frustrujące. Na szczęście większość błędów ma proste wyjaśnienie i proste rozwiązanie. Praca z innymi może być nieco trudniejsza, ale tak czy inaczej, zawsze istnieje rozwiązanie, które pozwoli przezwyciężyć każdy błąd. Błędy te mogą wpływać na zdolność telefonu do wysyłania wiadomości, wykonywania połączeń telefonicznych, dostępu do danych komórkowych i nie tylko.

iPhone nie jest aktywowany Skontaktuj się z operatorem [ROZWIĄZANIE]

Apple, firma tak uwielbiana przez swoich wiernych fanów, znana jest ze świetnego wsparcia technicznego i przyjaznego interfejsu. Produkty Apple, podobnie jak każde urządzenie techniczne, mają pewne błędy, usterki i szalenie frustrujące błędy. Co więc możesz zrobić, jeśli Twój telefon mówi „iPhone nie jest aktywowany, skontaktuj się z operatorem” i co to w ogóle oznacza?

Ten rodzaj błędu aktywacji może wystąpić niezależnie od tego, czy Twój iPhone został zakupiony jako nowy, odnowiony, czy od osoby fizycznej. Klienci AT&T, Verizon, Sprint i T-Mobile są podatni na dylemat aktywacji, a także mniejsi dostawcy telefonii komórkowej.

Przyjrzyjmy się temu błędowi i krokom, które możesz podjąć, aby go rozwiązać.

Co oznacza błąd?

Włożyłeś kartę SIM do swojego iPhone'a i powinien on natychmiast zapewnić Ci dostęp do bezproblemowej, niezawodnej usługi, za którą płacisz, prawda? Cóż, tak, powinno. Ale czasami błędy aktywacji powodują poważne niedogodności w twoim życiu i ta usterka jest jedną z tych niedogodności.

Jak wskazuje błąd, występuje problem z aktywacją urządzenia w sieci komórkowej. Ten błąd może zostać wyświetlony, jeśli Twoja karta SIM uległa awarii (lub została aktywowana inna, co jest oznaką nieuczciwej działalności), nie masz karty SIM w telefonie, telefon nie jest zgodny z kartą SIM, która jest w to (tj. telefon nie jest odblokowany) lub inny poważny problem.

Są chwile, kiedy płyta główna ulegnie awarii na iPhonie i wyrzuci szalone błędy, jak widać po fiasku iPhone'a 7 „brak sieci”. Czasami iPhone po prostu się nie aktywuje, ponieważ systemy aktywacji operatora lub Apple nie działają. Tutaj możesz sprawdzić stan awarii Apple.

Każde rozwiązanie wymaga najpierw zrozumienia problemu. Porozmawiajmy najpierw o kilku podstawowych wskazówkach dotyczących rozwiązywania problemów.

Rozwiązywanie problemów

Możesz spędzić godziny próbując różnych rzeczy, aż telefon zacznie działać poprawnie, lub możesz poświęcić kilka minut na przetestowanie różnych komponentów i przejść od razu do rozwiązania.

Notatka: Jeśli używasz iPhone'a 7 z numerem modelu A1660, prawdopodobnie nie naprawią one błędu „Brak usługi”. Jeśli masz ten model telefonu i nie możesz zaktualizować oprogramowania ani nie możesz uzyskać dostępu do sieci komórkowej, skontaktuj się z zespołem pomocy technicznej Apple. Zobacz zrzut ekranu powyżej, aby określić numer modelu telefonu.

Sprawdź kartę SIM

Jeśli pojawi się błąd aktywacji na telefonie, jedną z pierwszych rzeczy, które należy spróbować po cyklu zasilania (wyłączeniu i ponownym włączeniu telefonu), jest sprawdzenie karty SIM. Istnieje wiele powodów, dla których ten mały chip może zawieść, ale warto sprawdzić, czy jest prawidłowo zainstalowany i wolny od kurzu lub zanieczyszczeń.

Użyj zatrzasku karty SIM, spinacza do papieru lub kolczyka, aby otworzyć tackę na kartę SIM po prawej stronie obudowy telefonu. Użyj czystej, suchej szmatki, aby usunąć wszelkie kłaczki i umieść kartę z powrotem na tacy, upewniając się, że jest prawidłowo osadzona.

Po wykonaniu tych czynności uruchom ponownie telefon, aby sprawdzić, czy błąd aktywacji zniknął. Jeśli tak się nie stanie, przejdź do kolejnych kroków rozwiązywania problemów.

Problemy z operatorem

Możliwe, że problem pochodzi od Twojego operatora telefonu komórkowego. Kilka ważnych pytań, które należy sobie zadać:

Przenoszenie – Czy ostatnio zmieniłeś operatora telefonii komórkowej? Problem może polegać na tym, że Twój numer telefonu nie został poprawnie przeniesiony do nowego operatora.

Odblokowywanie – Jeśli oryginalny operator Twojego iPhone'a nie odblokował Twojego urządzenia, pojawi się ten błąd podczas wkładania innej karty SIM.

problemy z kontem – Błąd aktywacji może pojawić się, jeśli Twoje konto zostało zawieszone lub jeśli inny telefon jest aktywny na Twoim numerze telefonu. W takim przypadku skontaktuj się z operatorem i sprawdź, czy Twój IMEI i karta SIM są nadal aktywne.

Możesz także zadzwonić do swojego operatora i upewnić się, że ma poprawny numer IMEI. W przypadku Verizon i Sprint możesz potrzebować zupełnie nowej karty SIM, jeśli model urządzenia, z którego pochodzi karta SIM, nie jest taki sam, jak ten, którego teraz używasz.

Problemy z urządzeniem

Aby ustalić, czy problem dotyczy Twojego urządzenia, możesz zamienić kartę SIM na inny telefon i sprawdzić, czy działa (działa to tylko w przypadku sieci GSM, która jest AT&T lub T-Mobile). Jeśli urządzenie do tworzenia kopii zapasowych działa, problem dotyczy telefonu.

Inną opcją jest udanie się do operatora i otrzymanie nowej karty SIM. Jeśli nowa karta nie działa, możesz wywnioskować, że problem dotyczy Twojego telefonu.

Problemy z Apple

Jeśli niedawno zresetowałeś urządzenie do ustawień fabrycznych, po przywróceniu może pojawić się błąd aktywacji. Blokada aktywacji Apple może powodować problemy, jeśli nie znasz hasła do konta iCloud, z którego pierwotnie korzystało urządzenie.

Aktywacja iPhone'a odbywa się w procesie obejmującym operatora i Apple. Jeśli system Apple nie współpracuje, należy zadzwonić do zespołu wsparcia Apple w celu uzyskania dalszej pomocy.

Jak naprawić błędy aktywacji iPhone'a?

Teraz, gdy omówiliśmy prawdopodobne przyczyny, możesz zrobić kilka rzeczy, aby samodzielnie naprawić błąd. Jak wspomniano powyżej, może to nie działać w przypadku modelu iPhone 7 A1660.

Jeśli ostatnio dokonałeś zmiany na swoim koncie telefonu komórkowego lub właśnie kupiłeś telefon, najlepiej jest najpierw sprawdzić, czy operator ma odpowiednią kartę SIM i numery IMEI w systemie.

Poza tymi kilkoma punktami przejdźmy do naprawy błędów aktywacji iPhone'a.

Uruchom ponownie

Szybkie ponowne uruchomienie iPhone'a może być łatwym i prostym sposobem naprawienia wyświetlanego błędu. Ponowne uruchomienie iPhone'a nie gwarantuje, że problemy z aktywacją na iPhonie zostaną rozwiązane, ale jest to dobre miejsce na rozpoczęcie, ponieważ warto zacząć od najprostszego rozwiązania.

Aby ponownie uruchomić iPhone'a, przytrzymaj przycisk zasilania (lub przycisk zasilania i przycisk zwiększania głośności na nowych iPhone'ach), aż pojawi się suwak i przesuń go, aby wyłączyć iPhone'a. Następnie ponownie włącz iPhone'a, aby sprawdzić, czy problem z aktywacją został rozwiązany.

Wykonanie tego cyklu zasilania spowoduje odłączenie telefonu od sieci i ponowne jego podłączenie.

Problemy z siecią / Wi-Fi

Czasami ustawienia sieci i Wi-Fi uniemożliwiają aktywację telefonu. Niestety, iPhone'y muszą mieć silne połączenie z Internetem, aby można było aktywować. Spróbuj połączyć się z inną siecią Wi-Fi, aby aktywować urządzenie.

iTunes

Jeśli nadal nie działa, spróbuj aktywować iPhone'a przez iTunes.

Aby to zrobić, po prostu postępuj zgodnie z tymi instrukcjami:

  1. Podłącz iPhone'a do komputera za pomocą kabla USB
  2. Wyłącz telefon i uruchom go ponownie, co spowoduje otwarcie iTunes. (Jeśli nie otworzy się automatycznie, ręcznie otwórz iTunes)
  3. Twój komputer wykryje i spróbuje kolejnej aktywacji urządzenia
  4. Może pojawić się alert „Ustaw jako nowy” lub „Przywróć z kopii zapasowej”. W takim przypadku telefon zostanie ponownie aktywowany.

Przywrócić

Wykonanie przywracania może odświeżyć i zaktualizować oprogramowanie w telefonie. Jeśli problem występuje, ponieważ oprogramowanie jest nieaktualne lub występuje usterka systemu, jest to opcja dla Ciebie.

  1. Wyłącz iPhone'a, a następnie połącz się z komputerem.
  2. Otwórz iTunes, a następnie włącz iPhone'a.
  3. iTunes poinformuje Cię, że wykrył iPhone'a i zapyta, czy chcesz przywrócić urządzenie.
  4. Tak, musimy przywrócić iPhone'a, więc przejdź przez proces przywracania.

Końcowe przemyślenia

Jeśli żadna z tych opcji nie działa dla Ciebie i nie wprowadziłeś ostatnio żadnych zmian w swoim urządzeniu lub planie telefonu komórkowego, prawdopodobnie problem dotyczy sprzętu Twojego telefonu. Jeśli Twój iPhone był kiedykolwiek narażony na działanie wilgoci, z czasem może wystąpić erozja elementów, powodując błędy, takie jak ten. Błąd aktywacji może również wynikać z poważnych upadków. Nawet jeśli na zewnętrznej stronie urządzenia nie widać żadnych fizycznych uszkodzeń, może to oznaczać uszkodzenie wewnątrz.

Jedyną inną opcją jest poważna awaria komponentu. Jak widać w przypadku problemów z brakiem obsługi iPhone'a 7, awaria płyty głównej z pewnością spowoduje błędy aktywacji. W takim przypadku skontaktuj się z firmą Apple. Nawet jeśli Twój telefon nie jest objęty gwarancją, mogą być w stanie pomóc (zakładając, że nie korzystałeś z ekranów innych firm i oczywiście nie ma fizycznych uszkodzeń).

Często Zadawane Pytania

Mamy nadzieję, że rozwiązaliśmy już Twoje problemy z aktywacją. Ale jeśli masz więcej pytań lub nie wiesz, co dalej, zamieściliśmy tę sekcję specjalnie dla Ciebie.

Mój iPhone jest zablokowany przy aktywacji. Co mogę zrobić?

Niestety blokada aktywacji Apple jest jednym z trudniejszych protokołów bezpieczeństwa, o których wiemy. Jeśli aktywacja Twojego iPhone'a jest zablokowana, będziesz potrzebować pomocy zespołu wsparcia Apple.

Oczywiście, jeśli znasz hasło Apple do konta iCloud w telefonie, możesz łatwo ominąć blokadę. Ale jeśli nadal tu jesteś, zakładamy, że tak nie jest. Pierwszym krokiem byłoby zresetowanie hasła Apple, jeśli możesz.

Jeśli telefon pochodził od innego użytkownika, Apple niestety nie pomoże. Musisz skontaktować się z pierwotnym właścicielem i poprosić go o zdalne usunięcie go z aplikacji (lub strony internetowej) Znajdź mój iPhone. Oczywiście, jeśli iPhone jest spadkiem po kimś, warto zadzwonić po pomoc do Apple.

Czy mogę aktywować iPhone'a bez Wi-Fi?

Technicznie tak. Podczas początkowej konfiguracji zostaniesz poproszony o połączenie z siecią Wi-Fi. Jeśli nie jest dostępne, kliknij opcję korzystania z połączenia danych komórkowych poniżej opcji Wi-Fi.

Jednak wielu użytkowników ma problemy z korzystaniem z sieci komórkowej, więc przygotuj się na wyszukanie stabilnego połączenia Wi-Fi, jeśli się nie aktywuje.