Jak wyróżnić najwyższą wartość w Arkuszach Google

Arkusze Google mogą nie być tak zaawansowane jak Excel, ale oferują bardzo przystępną alternatywę dla narzędzia arkusza kalkulacyjnego Microsoftu, a także są bezpłatne. W ramach pakietu Dysku Google Arkusze Google mogą służyć do tworzenia, edytowania i udostępniania arkuszy kalkulacyjnych.

Może być używany w dowolnej przeglądarce, a tworzone arkusze kalkulacyjne są kompatybilne z Microsoft Excel. Nawet jako bardziej uproszczona internetowa wersja programu Excel, Arkusze Google nadal umożliwiają manipulowanie danymi na różne sposoby, w tym stosowanie unikalnego formatowania do różnych zestawów wartości.

Co to jest formatowanie warunkowe?

Formatowanie warunkowe to funkcja Arkuszy Google, która umożliwia zastosowanie niestandardowego formatowania do różnych zestawów danych. Odbywa się to poprzez tworzenie lub używanie istniejących reguł formatowania warunkowego. Jednym z najczęstszych zastosowań tej funkcji jest wyróżnianie określonych wartości w arkuszu kalkulacyjnym w celu łatwiejszej identyfikacji.

Formatowanie warunkowe dla najwyższej wartości

 1. Kliknij „Formatuj”.

 2. Wybierz „Formatowanie warunkowe”.

 3. Przejdź do zakładki „Pojedynczy kolor” w menu „Reguły formatu warunkowego”.

 4. Kliknij ikonę tabeli znajdującą się pod zakładką „Zastosuj do zakresu”.

  Pozwala to wybrać kolumnę, z której chcesz wyróżnić najwyższą wartość. Po zakończeniu kliknij "OK".

 5. Z listy rozwijanej „Formatuj komórki, jeśli” wybierz opcję „Formuła niestandardowa to”.

 6. Użyj następującej formuły „=$B:$B=max(B:B)”. Kliknij „Gotowe”

  B oznacza kolumnę, w której chcesz wyszukać najwyższą wartość.

To wszystko jest miłe i łatwe, ale co, jeśli potrzebujesz czegoś więcej niż podkreślenia najwyższej wartości. Co zrobić, jeśli chcesz zobaczyć więcej wartości, powiedzmy trzy pierwsze z pięciu wartości? W tym celu możesz skorzystać z metody formatowania warunkowego. Ta metoda polega na użyciu tej samej ścieżki, ale innej formuły.

 1. Kliknij „Formatuj”.

 2. Wybierz „Formatowanie warunkowe”.

 3. Przejdź do zakładki „Pojedynczy kolor” w menu „Reguły formatu warunkowego”.

 4. Kliknij ikonę tabeli znajdującą się pod zakładką „Zastosuj do zakresu”.

 5. Po opuszczeniu listy „Formatuj komórki, jeśli” wybierz opcję „Formuła niestandardowa to”.

 6. Użyj tej formuły zamiast poprzedniej „=$B1>=large($B$1:$B,3)”

Ta formuła podświetla trzy najwyższe wartości z kolumny B. Zastąp B dowolną inną literą kolumny, którą chcesz.

Formatowanie warunkowe dla najniższej wartości

Bez względu na to, na jakie dane patrzysz, kiedy chcesz znaleźć wzloty, opłaca się również spojrzeć na dołki, aby lepiej zrozumieć arkusz danych.

Formatowanie warunkowe może być również użyte do podkreślenia niskich wartości, jeśli użyjesz właściwej formuły.

Postępuj zgodnie z wcześniej wymienionymi krokami, aby przejść do opcji „Niestandardowa formuła to”. Wpisz następującą formułę „=$B:$B=min(B:B)”. Jeśli chcesz podświetlić najniższe wartości N, zmodyfikuj formułę z poprzedniego przykładu '=$B1>=large($B$1:$B,3)', która podświetla trzy najwyższe na '=$B1<=small($ B$1:$B,3)".

Opcje formatowania

Odpowiadasz również za to, jak chcesz, aby wartości były wyróżnione w arkuszu kalkulacyjnym. Po podaniu warunkowych parametrów formuły formatowania możesz wybrać niestandardowy styl formatowania i zmienić wygląd tekstu.

Możesz go pogrubić, pochylić, podkreślić, a nawet zmienić kolor. Po dostosowaniu czcionki kliknij gotowe, aby uruchomić funkcję i podświetlić wartości, których szukasz.

Do czego można użyć formatowania warunkowego?

Formatowania warunkowego można używać z różnymi formułami niestandardowymi. Możesz także wyróżnić wysokie wartości poniżej pewnego progu. Na przykład możesz użyć formatowania warunkowego, aby pokazać, kto uzyskał wynik poniżej określonego procentu w teście.

Przykład wyróżniania ocen

 1. Otwórz arkusz z wynikami testu.

 2. Kliknij „Format”, a następnie „Formatowanie warunkowe”.

 3. Kliknij ikonę tabeli znajdującą się pod zakładką „Zastosuj do zakresu”, aby wybrać zakres komórek.

 4. Wybierz „Mniej niż” na karcie „Formatuj komórki, jeśli”.

 5. Sprawdź, czy istnieją jakiekolwiek istniejące reguły.
 6. Jeśli istnieje, kliknij na nią, a nie, kliknij „Dodaj nową regułę”.

 7. Następnie dodaj „Mniej niż”.

 8. Kliknij opcję „Wartość lub formuła”.

 9. Wprowadź 0,8, 0,6, 0,7 itd., aby podświetlić wartości poniżej 80%, 60%, 70%.

Ta konkretna formuła powinna być bardzo przydatna dla nauczycieli, a nawet uczniów, którzy chcą poznać percentyl, w jakim zdobyli punkty.

Inne obszary, do których można zastosować formatowanie warunkowe, to sprzedaż, zakupy i prawie każdy inny obszar, w którym może być konieczne filtrowanie danych.

Korzystanie z aplikacji innych firm

Jeśli okaże się, że Arkusze Google nie są dla Ciebie wystarczająco skomplikowane, możesz poprawić sytuację, korzystając z aplikacji lub rozszerzeń innych firm, które pozwalają w pełni korzystać z arkuszy kalkulacyjnych. Aplikacja taka jak Power Tools umożliwia korzystanie z funkcji podobnej do funkcji Autosumowania w programie Excel.

elektronarzędzia

Co to jest autosumowanie? Jest to funkcja Excela, która pozwala uzyskać sumę różnych wierszy. Arkusze Google pozwalają to zrobić tylko dla pojedynczych wierszy, pojedynczo. Chociaż możesz nie potrzebować narzędzi Power Tools lub podobnych, aby wyróżnić najwyższe wartości w arkuszu kalkulacyjnym, dobrze jest wiedzieć, że możesz uzyskać więcej z tej aplikacji internetowej, niż na pierwszy rzut oka.

Excel w łatwy sposób

Jeśli nie możesz sobie pozwolić na korzystanie z pakietu Microsoft Office, Arkusze Google zaspokoją większość Twoich potrzeb związanych z arkuszami kalkulacyjnymi. Chociaż większość firm nie korzysta z aplikacji internetowej, preferując bardziej profesjonalne rozwiązanie, wielu freelancerów i zwykłych użytkowników korzysta z Arkuszy Google, aby rejestrować i analizować dane.

Daj nam znać, jak często korzystasz z Arkuszy Google w celu obsługi informacji i jak dobrze znasz funkcje Arkuszy Google? Wiele osób twierdzi, że trudno się ich nauczyć. Czy sie zgadzasz?