Jak zsumować wiersz w Arkuszach Google

Arkusze Google oferują wiele narzędzi upraszczających skomplikowane obliczenia, jednym z nich jest funkcja SUMA. Chociaż jest to podstawowa formuła, nie każdy użytkownik Arkuszy Google wie o wszystkich korzyściach z jej używania. Ponadto sposób, w jaki wprowadzasz formułę i wartości, może wpływać na działanie funkcji.

Jak zsumować wiersz w Arkuszach Google

Jeśli zastanawiasz się, jak poprawnie zsumować cały wiersz w aplikacji, służymy pomocą. W tym przewodniku wyjaśnimy, jak poprawnie zsumować wiersz w Arkuszach Google. Udostępnimy również instrukcje, jak dodać tylko wybrane wartości lub zakres komórek. Dodatkowo odpowiemy na kilka pytań związanych z tematem.

Funkcje SUM w Arkuszach Google

Funkcja SUMA w Arkuszach Google, podobnie jak w Microsoft Office Excel, sumuje wybrane wartości. Jest to pomocne, ponieważ wprowadzanie formuły może być zbyt trudne, jeśli trzeba tylko zsumować kilka wartości. Jasne, możesz znaleźć „2+3+4” bez pomocy komputera. Ale w praktyce formuła jest niezwykle przydatna dla dowolnych wartości.

Główną zaletą jest to, że suma jest aktualizowana automatycznie, gdy którakolwiek z wartości zostanie zmieniona lub dodana do wybranego wiersza lub kolumny. Na przykład, jeśli zmienisz „2” w powyższym przykładzie na „1”, wartość w komórce sumy zmieni się samoczynnie z „9” na „8”.

Z drugiej strony bez formuły musiałbyś przeliczać sumę za każdym razem, gdy wprowadzasz zmiany. Z tego powodu radzimy nie wprowadzać samej wartości przy użyciu formuły „=SUM”. Zamiast tego wpisz numer komórki zawierającej wartość. Przyjrzymy się bliżej, jak korzystać z funkcji w następnej sekcji.

Jak wprowadzić wzór

Teraz, gdy już wiesz, dlaczego funkcja SUMA jest tak przydatna, nadszedł czas, aby dowiedzieć się, jak z niej korzystać. Aby zsumować cały wiersz, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami:

 1. Kliknij dowolną pustą komórkę.

 2. U dołu ekranu kliknij „Wprowadź tekst lub formułę” i wpisz „=SUMA(”.

 3. Aby zsumować wiersz, kliknij liczbę po lewej stronie wiersza, na przykład „1”.

 4. Naciśnij klawisz „Enter” lub kliknij zielony znacznik wyboru po lewej stronie formuły. Wynik pojawi się w wybranej komórce.

Uwaga: Gdy wybierzesz cały wiersz, klikając liczbę po lewej stronie, nowe wartości wprowadzone w tym wierszu są automatycznie dodawane do sumy.

Jeśli chcesz wybrać tylko niektóre komórki, oto pierwszy sposób na dodanie tylko wybranych wartości:

 1. Kliknij dowolną pustą komórkę.

 2. U dołu ekranu kliknij „Wprowadź tekst lub formułę” i wpisz „=SUMA(”.

 3. Aby zsumować niektóre komórki znajdujące się w losowej kolejności, kliknij każdą z nich. Zobaczysz numery komórek pojawiające się w Twojej formule.

 4. Aby zsumować zakres komórek – na przykład w tym samym wierszu – wpisz numer pierwszej komórki lub kliknij ją.

 5. Wpisz „:” bez naciskania spacji i wprowadź numer ostatniej komórki w swoim zakresie lub kliknij ją. Opcjonalnie możesz kliknąć i przytrzymać krawędź ramki wokół pierwszej zaznaczonej komórki. Następnie przytrzymaj i przeciągnij, aby wybrać zakres.

 6. Wpisz nawias zamykający i naciśnij klawisz „Enter” lub kliknij zielony znacznik wyboru po lewej stronie formuły. Wynik pojawi się w wybranej komórce.

Opcjonalnie możesz wybrać żądaną funkcję z menu zamiast wpisywać formułę. Wykonaj poniższe kroki:

 1. Kliknij dowolną pustą komórkę.

 2. Kliknij przycisk „fx”. Znajduje się w lewym dolnym rogu ekranu w wersji mobilnej. W wersji na komputery znajduje się po prawej stronie paska formatowania.

 3. Wybierz „FUNKCJA” z menu, następnie „MATEMATYKA” i wybierz „SUM”.

 4. Aby zsumować niektóre komórki znajdujące się w losowej kolejności, kliknij każdą z nich. Zobaczysz numery komórek pojawiające się w Twojej formule.

 5. Aby zsumować zakres komórek – na przykład w tym samym wierszu – wpisz numer pierwszej komórki lub kliknij ją.

 6. Wpisz „:” bez naciskania spacji i wprowadź numer ostatniej komórki w swoim zakresie lub kliknij ją. Opcjonalnie możesz kliknąć i przytrzymać krawędź ramki wokół pierwszej zaznaczonej komórki. Następnie przytrzymaj i przeciągnij, aby wybrać zakres.

 7. Naciśnij klawisz „Enter” lub kliknij zielony znacznik wyboru po prawej stronie paska formuły. Twój wynik sumaryczny pojawi się w wybranej komórce.

W tej sekcji odpowiemy na więcej pytań dotyczących korzystania z funkcji SUMA w Arkuszach Google.

Podsumowując

Mamy nadzieję, że nasz przewodnik pomógł Ci znaleźć sumę wartości z rzędu w Arkuszach Google. Ta prosta funkcja, gdy jest używana mądrze, może uwolnić Cię od niepotrzebnych kłopotów. Postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami, aby szybciej wybrać żądane wartości i pamiętaj o uwagach. Prawidłowe wykorzystanie funkcji SUMA eliminuje ryzyko błędu ludzkiego w obliczeniach i zapewnia, że ​​suma jest aktualizowana odpowiednio do zmian wartości.

Czy uważasz, że funkcja SUMA jest lepiej zaimplementowana w Arkuszach Google lub MS Excel? Podziel się swoimi opiniami w sekcji komentarzy poniżej.