Jak naprawić wyłączoną kartę graficzną na laptopie lub komputerze PC: Zresetuj kartę graficzną z czarnego ekranu

Jeśli wyłączyłeś główny układ graficzny swojego komputera, ekran natychmiast stanie się czarny. Taka sytuacja występuje, ponieważ sprzęt wysyłający dane wizualne na ekran jest nieaktywny. Niezależnie od tego, problem jest czysto związany z oprogramowaniem i można go całkowicie odwrócić, po prostu zresetując CMOS, który kontroluje BIOS.

Jak naprawić wyłączoną kartę graficzną na laptopie lub komputerze PC: Zresetuj kartę graficzną z czarnego ekranu

W zależności od tego, jak dobrze czujesz się z komputerami i ile urządzeń peryferyjnych stoi na przeszkodzie, metoda przywracania karty graficznej może wydawać się zaskakująco prosta lub przerażająco złożona.

BIOS to skrót od Basic Input/Output System i jest to oprogramowanie układowe na chipie, które jest odczytywane jako pierwsze podczas rozruchu, a ponadto mówi komputerowi, co zrobić z każdym elementem sprzętu. Graficzny interfejs użytkownika (GUI) wygląda jak na poniższym obrazku:

Jak naprawić wyłączoną kartę graficzną w laptopie lub komputerze PC?

Complementary Metal Oxide Semiconductor (CMOS) działa jak pamięć krótkotrwała, która informuje system BIOS, co robić przy każdym uruchomieniu komputera. CMOS zwykle pojawia się w półprzewodniku zegara RTC, ale niektóre płyty główne mają osobny układ scalony.

Oto dwa sposoby na zresetowanie systemu BIOS w komputerze, aby naprawić brak ekranu podczas uruchamiania.

Opcja 1: Zresetuj BIOS za pomocą przełącznika na laptopie lub komputerze stacjonarnym

Większość płyt głównych jest wyposażona w przełącznik resetowania CMOS, który odłącza zasilanie akumulatora zapasowego od systemu BIOS. Przełącznik jest w rzeczywistości konfiguracją typu pin-and-plug. Jeśli twoja płyta zawiera przełącznik resetowania, jest to najłatwiejsza metoda zresetowania konfiguracji CMOS i BIOS.

Przełącznik zazwyczaj zawiera dwa lub trzy styki.

1. Wyjmij wtyczkę i naciśnij i przytrzymaj przez co najmniej 20 sekund. Jeśli twój przełącznik zawiera trzeci pin, jak na powyższym obrazku, wyjmij go i umieść na przeciwległym zewnętrznym bolcu. Ponownie naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania przez co najmniej 20 sekund.

2. Następnie włóż wtyczkę z powrotem na miejsce lub, w przypadku konfiguracji z trzema stykami, umieść ją z powrotem na oryginalnym zewnętrznym styku.

Wyjmując wtyczkę z pinów, BIOS w zasadzie „zapomina”, jakich ustawień użyć podczas uruchamiania i powraca do swoich ustawień domyślnych. Nie martw się; żaden z twoich plików ani danych systemu operacyjnego nie zostanie zmodyfikowany ani usunięty. Zamiast tego komputer wraca do swoich standardowych ustawień startowych.

Opcja 2: Wyjmij baterię CMOS z laptopa lub komputera stacjonarnego

Ponieważ ten CMOS jest zasilany małą baterią (o wielkości niklu), drugą opcją resetowania systemu BIOS jest jego usunięcie.

Usuwanie baterii CMOS z komputera stacjonarnego

  1. W przypadku komputerów stacjonarnych usuwanie baterii CMOS jest stosunkowo proste: upewnij się, że komputer jest wyłączony i odłącz wszystkie zewnętrzne kable, a następnie otwórz obudowę, aby odsłonić znajdujący się w niej sprzęt. Jeśli nie masz pewności, jak to zrobić, zapoznaj się z informacjami producenta, ale pamiętaj, że może to spowodować unieważnienie gwarancji.

2. Gdy wewnętrzne elementy będą dostępne, znajdź i wyjmij baterię CMOS, która zasadniczo wygląda jak duża bateria zegarka. Zwykle znajduje się w odsłoniętej obudowie na płycie głównej. Po znalezieniu baterii powinieneś być w stanie wysunąć, ale może być konieczne uprzednie wyłączenie jakiegoś mechanizmu przycinającego.

3. Po wyjęciu baterii CMOS naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania przez około 15 sekund, aby rozładować pozostałą energię z płyty głównej. Ten krok powinien dać CMOS czas na zresetowanie się do ustawień domyślnych.

4. Teraz ponownie włóż baterię CMOS, upewniając się, że jest prawidłowo włożona.

5. Następnie ponownie zamknij obudowę komputera i uruchom ponownie komputer. Twój BIOS powinien się zresetować, ponownie włączając w tym procesie wewnętrzną grafikę.

Wyjmowanie baterii CMOS w laptopie

Dla użytkowników laptopów dostęp do baterii CMOS może okazać się trudniejszy. Niektóre modele mają na obudowie małą wysuwaną tacę, która umożliwia łatwe wyjmowanie, podobnie jak taca DVD, z wyjątkiem znacznie mniejszych — o szerokości około jednego cala. Jeśli twój laptop nie ma funkcji tacy (większość nie), będziesz musiał zdemontować swój „przenośny komputer”, aby dostać się do obudowy baterii.

Jak naprawić wyłączoną kartę graficzną bez ekranu 5

Ze względu na dużą różnorodność istniejących marek i modeli laptopów niemożliwe jest dostarczenie wyczerpującego przewodnika po ich demontażu. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, jak zdemontować konkretny komputer, jest ustalenie numeru modelu laptopa, a następnie skorzystanie z wyszukiwania w Internecie, aby znaleźć dobry samouczek.

Alternatywnie, inną opcją byłoby zabranie go do lokalnego warsztatu komputerowego. Powiedz personelowi, że musisz zresetować BIOS, wyjmując baterię CMOS, a często z przyjemnością zrobią to za Ciebie, gdy będziesz czekać.

Po uzyskaniu dostępu do baterii wykonaj powyższe czynności w przypadku komputerów stacjonarnych: wyjmij, rozładuj zasilanie, wymień i uruchom ponownie.

Po ponownym uruchomieniu komputera BIOS powinien wrócić do normy z działającym ekranem.

Jeśli po wykonaniu powyższych kroków nadal występują problemy, spróbuj wymienić baterię CMOS na nową.

Alternatywne rozwiązania

Wielu naszych czytelników zgłosiło inne problemy z czarnym ekranem na swoim komputerze lub laptopie, więc zamieścimy tutaj kilka wskazówek dla tych, którzy wypróbowali powyższe kroki i jeszcze nie rozwiązali problemu, który mają.

Uruchom w trybie bezpiecznym

Najpierw możesz spróbować uruchomić system w trybie awaryjnym, przytrzymując Zmiana oraz F8 klucz podczas uruchamiania. Jeśli ekran działa teraz, możesz spróbować zaktualizować sterowniki lub przywrócić system do ustawień fabrycznych, co rozwiąże problemy, jeśli jest to związane z oprogramowaniem.

Jeśli w ogóle nie widzisz ekranu podczas pierwszego uruchamiania komputera, ekranu powitalnego BIOS, możesz mieć poważniejszy problem. System operacyjny na twoim komputerze nie ma kontroli nad włączonym ekranem rozruchowym, więc jeśli wypróbowałeś wszystko inne i nic nie widzisz, możliwe, że masz uszkodzony kabel lub kartę graficzną.

Podłącz kabel wideo do wbudowanej karty graficznej

Zakładając, że masz komputer stacjonarny, możesz również spróbować połączyć się z wbudowaną kartą graficzną wbudowaną w płytę główną. Po prostu podłącz kabel HDMI lub VGA do wbudowanego gniazda zamiast tego w gnieździe PCI lub PCIe.

Wyczyść wewnętrzne elementy i połączenia komputera

Następnie otwórz obudowę komputera i sprawdź, czy na płycie głównej nie ma kurzu lub zanieczyszczeń. Przywrócenie prawidłowego działania komputera może być tak proste, jak dokładne czyszczenie.

Nagromadzony brud, zanieczyszczenia i oleje ze skóry itp. mogą zakłócać przesyłanie sygnału elektrycznego między komponentami, dlatego zwykle dobrym pomysłem jest czyszczenie komputera i innych urządzeń od czasu do czasu.

Skontaktuj się z producentem

Na koniec skontaktuj się z producentem komponentu, aby uzyskać informacje dotyczące Twojego urządzenia (w tym spersonalizowaną pomoc techniczną i gwarancję). Skorzystaj z wyszukiwarki, aby znaleźć te informacje i uzyskać dodatkową pomoc.

Czasami zdarzają się wadliwe projekty, których producent nie odkrywa lub nie udostępnia przez lata, należy dokładnie zbadać.

Często Zadawane Pytania

Oto kilka odpowiedzi na często zadawane pytania, które pomogą Ci rozwiązać problemy z kartą graficzną.

Jaka jest różnica między CMOS a BIOS?

W pewnych okolicznościach możesz słyszeć zamiennie CMOS i BIOS, na przykład resetowanie systemu BIOS i czyszczenie pamięci CMOS. Te dwie rzeczy są powiązane, ale w rzeczywistości są odrębnymi elementami.

System Basic Input Output System (BIOS) to oprogramowanie układowe przechowywane w układzie scalonym na płycie głównej i uruchamiane jako pierwsze podczas procesu rozruchu. Oprogramowanie układowe testuje sprzęt komputera, a następnie uruchamia bootloader, jeśli istnieje więcej niż jeden system operacyjny, lub otwiera zainstalowany system operacyjny, w zależności od tego, co ma zastosowanie. BIOS zawiera graficzny interfejs użytkownika (GUI), który jest dostępny po naciśnięciu klawisza skrótu podczas uruchamiania, zwykle ustawiony jako F2, F12, lub Kasować. Wewnątrz GUI znajdziesz wszystkie informacje o sprzęcie i opcje konfiguracyjne.

Complementary Metal-Oxide-Semiconductor (CMOS) nosi nazwę procesu produkcji płytek elektronicznych, pamięci RAM PC i innych płytek peryferyjnych. CMOS w komputerze PC jest podobny do pamięci RAM, z wyjątkiem tego, że zachowuje dane, gdy komputer jest wyłączony, a ponadto ma minimalną pojemność (zwykle 256 bajtów). CMOS przechowuje dane i czas, sekwencję rozruchową oraz informacje o dysku. Reszta jest przechowywana i zarządzana przez BIOS. Dlatego te dwa elementy współpracują ze sobą, aby pomyślnie uruchomić komputer.

Mój komputer wyświetla komunikat „Karta graficzna nie została wykryta”. Co to oznacza i jak to naprawić?

Istnieje kilka powodów, dla których komputer nie wykrywa karty graficznej i dlatego ekran nie działa.

Po pierwsze, jeśli używasz komputera stacjonarnego, otwórz obudowę i upewnij się, że wszystkie połączenia są prawidłowo dopasowane. Luźny punkt styku może spowodować awarię sprzętu.

Po drugie, upewnij się, że masz odpowiednie ustawienia graficzne. Może być konieczne wyłączenie wbudowanej grafiki i jej zresetowanie.

Po trzecie, możesz mieć problem z zasilaniem, więc sprawdź, czy komputer pobiera wystarczającą moc, aby uruchomić kartę graficzną. Jeśli niedawno zainstalowałeś lub zaktualizowałeś swoją kartę graficzną, musisz zainstalować dla niej sterowniki.

Oprócz tych opcji możesz mieć inny problem z połączeniem, być może system Windows wymaga aktualizacji oprogramowania lub masz wadliwą kartę graficzną lub płytę główną.

Czym jest niebieski ekran śmierci? Czy to z powodu mojej karty graficznej?

BSOD występuje w wyniku nieprawidłowego działania komputerów z systemem Windows, w których oprogramowanie lub sprzęt uniemożliwia prawidłowe uruchomienie lub działanie systemu. Ta sytuacja może bez wątpienia powstać z powodu karty graficznej, sterowników, oprogramowania lub innego elementu sprzętu w twoim komputerze. Będziesz musiał zbadać swój problem, aby zawęzić przyczynę.

Systemy operacyjne Windows zwykle wyłączają się po wystąpieniu BSOD, ale wyświetlacz zwykle najpierw wyświetla na ekranie kod błędu. Będziesz musiał odwołać się do tego kodu błędu, aby dowiedzieć się, gdzie jest problem, aby móc go naprawić. Jeśli masz gwarancję na swój komputer, zadzwoń do producenta.

Ponowne wyświetlanie karty graficznej na karcie graficznej

Jak już przeczytałeś, jest wiele rzeczy, które możesz spróbować rozwiązać, aby rozwiązać problem z wyłączoną kartą graficzną.

Czy któreś z tych rozwiązań zadziałało dla Ciebie? Czy były jakieś inne problemy, które napotkałeś? Daj nam znać poniżej.