Jak aktywować AirDrop

System bezpłatnej i bezpiecznej wymiany plików i danych między urządzeniami mobilnymi jest przedmiotem wielu debat. Problem polega na wyważeniu trzech kryteriów: bezpieczeństwa, łatwości użytkowania i szybkości transferu. Jednym z najlepszych dotychczasowych rozwiązań są mobilne sieci ad-hoc, takie jak AirDrop firmy Apple.

Jak aktywować AirDrop

Wiesz już, że AirDrop to bardzo przydatna funkcja i dowiesz się, jak z niej korzystać w tym artykule. Proces aktywacji jest podobny dla użytkowników iPhone'a i iPada, a te instrukcje będą działać na obu urządzeniach. Sposób aktywacji AirDrop na komputerze Mac zostanie omówiony osobno.

Aktywacja AirDrop na iPhone'ach i iPadach

AirDrop zasadniczo tworzy połączenie Wi-Fi między urządzeniem a osobą po stronie odbiorcy. Obaj uczestnicy muszą mieć aktywowany AirDrop, aby korzystać z sieci. Gdy włączasz tę funkcję na swoim urządzeniu, wybierasz, kto może wysłać Ci plik. Możesz trzymać się tylko swoich kontaktów lub wybrać wszystkich. Istnieje rosnąca tendencja do wysyłania niechcianych AirDrops, więc bezpieczniej jest akceptować tylko przelewy od kontaktów.

Upewnij się, że zarówno Bluetooth, jak i Wi-Fi są włączone, a następnie wykonaj następujące kroki, aby aktywować AirDrop:

  1. Przesuń palcem w górę od dołu ekranu, aby uzyskać dostęp do "Centrum sterowania".
  2. Stuknij w przycisk „AirDrop”. W niektórych modelach, takich jak iPhone XR, najpierw uzyskasz dostęp do ustawień połączenia, naciskając i przytrzymując kartę sieciową zawierającą opcje Wi-Fi i Bluetooth.
  3. Powinieneś zobaczyć menu z opcjami do odbierania od „Tylko kontakty” lub „Wszyscy”. Wybierz ten, którego chcesz użyć.

Jeśli wybrano opcję Odbieranie wyłączone i nie możesz tego zmienić, musisz dostosować ustawienia prywatności. Przejdź do „Ograniczenia dotyczące treści i prywatności” w ustawieniach i spójrz na „Dozwolone aplikacje”. Upewnij się, że AirDrop jest dozwolony.

Możesz również wykonać tę operację w ustawieniach ogólnych. Znajdź opcje AirDrop i sprawdź wybraną opcję odbioru.

Opcje AirDrop

Teraz możesz wysyłać i odbierać pliki przez AirDrop i pozostanie aktywny, dopóki go nie wyłączysz. Aby odwrócić ten proces, wykonaj te same kroki, ale w opcjach wybierz „Odbieranie wyłączone”.

Aktywacja AirDrop na komputerze Mac

Aby korzystać z AirDrop na komputerze Mac, musisz mieć system operacyjny Mac OS X Lion lub nowszy. AirDrop działa również na różnych platformach, umożliwiając wysyłanie i odbieranie plików z komputera na telefon komórkowy i odwrotnie. Wykonaj poniższe czynności, aby aktywować AirDrop na komputerze Mac:

  1. Uzyskaj dostęp do Findera, klikając ikonę w lewym dolnym rogu ekranu.
  2. Kliknij tag „Airdrop” w menu opcji po lewej stronie. U dołu okna AirDrop możesz wybrać, od kogo chcesz otrzymywać AirDrops.

macdrop

W oknie AirDrop zobaczysz swoje kontakty, którym możesz udostępniać pliki, a także wszelkie inne urządzenia obsługujące AirDrop w zasięgu. Teraz, gdy aktywowałeś AirDrop, czas nauczyć się z niego korzystać.

Udostępnianie za pomocą AirDrop

Odbieranie plików za pomocą AirDrop naprawdę nie wymaga wiele działań z Twojej strony. Każdy plik otrzymany przez AirDrop jest automatycznie umieszczany w folderze Pobrane w systemie macOS. Na urządzeniu mobilnym możesz uzyskać dostęp do plików AirDropped za pośrednictwem powiązanej aplikacji dla tego typu pliku — zdjęcia znajdziesz w galerii zdjęć i tak dalej.

Aby wysyłać pliki przez AirDrop, musisz najpierw spełnić pewne warunki. Upewnij się, że znajdujesz się w zasięgu Wi-Fi i Bluetooth (Bluetooth nie jest używany do wysyłania pliku, ale jest niezbędny do nawiązania połączenia). Wyłącz osobisty hotspot i poproś odbiorcę o wyłączenie go, ponieważ zakłóciłoby to protokół połączenia.

W tym momencie musisz sprawdzić ustawienia AirDrop. Jeśli odbiorca ma ustawioną funkcję AirDrop na Tylko kontakty, musisz znajdować się na jego liście kontaktów, aby mógł otrzymywać od Ciebie pliki. Jeśli nie jest to możliwe, możesz poprosić ich o zmianę ustawień, aby zaakceptować AirDrops od wszystkich.

iPhone

Po skonfigurowaniu wybierz dowolny plik w dowolnej aplikacji, a następnie dotknij przycisku "Udostępnij". W opcjach udostępniania plików zobaczysz listę osób, do których możesz wysyłać pliki przez AirDrop. Każda aplikacja, która ma opcję Udostępnij, pozwoli Ci korzystać z AirDrop.

AirDropping Trochę Prawdy

Aktywacja AirDrop to bardzo prosty proces. Wszystko, co musisz zrobić, to uzyskać dostęp do Centrum sterowania na urządzeniu mobilnym i dotknąć ikony AirDrop. Na komputerze Mac opcje AirDrop znajdziesz w Finderze.

Gdy przyzwyczaisz się do udostępniania plików za pomocą AirDrop, sprawi to, że będziesz chciał, aby tego typu technologia istniała na wszystkich dostępnych platformach. Może wkrótce.

Z jakich rodzajów udostępniania plików korzystałeś przed rozpoczęciem AirDropping? Jak myślisz, ile czasu minie, zanim ten rodzaj protokołu sieciowego stanie się standardem udostępniania plików? Opowiedz nam o swoich doświadczeniach z AirDrop w komentarzach.