Jak przeprowadzić test porównawczy szybkości dysku twardego lub dysku SSD?

Benchmarking od lat jest popularnym sposobem testowania wydajności lub sprzętu. Dotyczy to przede wszystkim procesorów, ale możesz również porównywać inne elementy sprzętu, w tym dysk twardy i dysk SSD.

Śledź dalej, a pokażemy Ci kilka powodów, dla których możesz chcieć przetestować swój dysk twardy lub dysk SSD, a także niektóre narzędzia do tego.

Kryteria, na które należy zwrócić uwagę podczas wykonywania testów porównawczych

Oto krótkie podsumowanie tego, czego można się spodziewać podczas testowania dysku twardego lub dysku SSD.

Sekwencyjny odczyt i zapis

Jeden z testów będzie testem sekwencyjnym. Przetestuje sekwencyjne prędkości odczytu i zapisu dysku twardego. Odczyt sekwencyjny to zasadniczo wzorzec dostępu do dysku, w którym użytkownik uzyskuje dostęp do dużej porcji danych (np. filmu, zdjęć itp.). W oprogramowaniu do testów porównawczych jest zwykle mierzony w megabajtach na sekundę.

Prędkości zapisu sekwencyjnego to kolejny wzorzec dostępu do dysku używany do zapisywania bloków danych w lokalizacji na dysku twardym lub dysku SSD (np. proces, który ma miejsce podczas instalowania oprogramowania). Ten wzorzec dostępu do dysku jest podobny do odczytu sekwencyjnego, z wyjątkiem tego, że dzieje się to podczas zapisywania (instalowania) dużych plików na dysku, takich jak filmy, muzyka, zdjęcia itp. Jest to również mierzone w megabajtach na sekundę.

Losowy odczyt i zapis 4K

Innym testem, który znajdziesz w oprogramowaniu do testów porównawczych, jest 4K (format zaawansowany, zobacz definicję tutaj) losowy odczyt i zapis. Jeśli chodzi o losowy zapis 4K, jest to kolejny wzorzec dostępu do dysku, w którym zapisywane są bloki danych 4K – zgadłeś – losowe lokalizacje dysku twardego lub dysku SSD. Oprogramowanie do testów porównawczych, mierzone również w megabajtach na sekundę, pokaże, jak szybko i skutecznie urządzenie pamięci masowej zapisuje fragmenty informacji w losowych lokalizacjach na dysku.

Jak można sobie wyobrazić, losowy odczyt 4K jest podobny, tyle że porównuje skuteczność odczytu danych z losowych lokalizacji na dysku twardym lub SSD. Oprogramowanie do analizy porównawczej w zasadzie pokaże Ci, jak dobrze Twój dysk twardy lub SSD radzi sobie z szybkim pobieraniem danych z losowych lokalizacji.

Dotarcie do benchmarkingu

To są podstawowe elementy języka, które powinieneś znać przed przejściem do oprogramowania do testów porównawczych. Pomoże Ci lepiej zrozumieć, jak dobrze działa Twój dysk twardy lub SSD. Warto jednak zauważyć, że w zależności od oprogramowania do testów porównawczych, które zdobędziesz, zobaczysz różne testy. Niektóre programy pokazują tylko testy losowe i sekwencyjne, podczas gdy inne programy również rzucają testy w świecie rzeczywistym (np. jak długo to trwało). faktycznie zabierz użytkownika do zapisania pliku ISO (lub podobnego pliku) w lokalizacji na dysku twardym).

Oto tylko kilka narzędzi, które zalecamy wypróbować, aby przetestować urządzenie pamięci masowej.

Dysk ATTO

[Dysk ATTO]

ATTO Disk to popularne darmowe oprogramowanie do testów porównawczych polecane przez kilku różnych producentów. ATTO wykorzystuje kompresowalne dane do testowania urządzenia pamięci masowej. Teraz użycie kompresowalnych danych może poprawić wyniki, jednak można to sobie wyobrazić jako rodzaj „fałszowania” liczb, ponieważ te dodatkowe wartości wydajności nie zawsze będą korelować z rzeczywistym użyciem.

Najlepsi producenci używają ATTO do budowania i testowania dysków, oferują rozmiary transferu od 512B do 64MB, długości transferu od 64KB do 32GB, a nawet obsługują nakładające się I/O i różne głębokości kolejek.

jako SSD

[Jako SSD]

Kolejną doskonałą opcją jest As SSD Benchmark. Wykorzystuje nieskompresowane dane do testowania dysku SSD. Gwarantuje to, że naprawdę przechodzi przez wyżymaczkę. To z kolei zapewnia niższe prędkości, ale także daje wyobrażenie o tym, co otrzymasz, gdy naprawdę wkładasz dysk SSD do pracy.

  1. Otwórz jako SSD Benchmark i wybierz dysk, który chcesz przeskanować.
  2. Następnie sprawdź testy, które chcesz uruchomić.
  3. Kliknij Początek aby rozpocząć testy porównawcze.

Kryształowy dysk

[Kryształowy dysk]

Ostatnia pozycja na naszej liście to Crystal Disk. Zasadniczo robi to samo, co pozostałe dwie opcje tutaj, ale jest to kolejny dodatkowy wybór, który masz. Mierzy losową i sekwencyjną wydajność odczytu i zapisu, podobnie jak reszta, ale oferuje również kilka dodatkowych motywów/interfejsów do wyboru.

  1. Otwórz Crystal Disk i wybierz dysk, który chcesz przetestować.
  2. Następnie ustaw liczbę lub przebiegi testowe, domyślnie jest to 5, ale w tym przykładzie wybrano 3.
  3. Gdy wszystko będzie gotowe, kliknij Wszystkie przycisk, aby uruchomić test porównawczy.

Testowanie urządzeń pamięci masowej

Analiza porównawcza dysków twardych i SSD może być bardzo przydatna, jeśli chcesz tylko sprawdzić wydajność swojego obecnego urządzenia pamięci masowej lub nawet porównać różne typy obok siebie. Korzystając z powyższych narzędzi, będziesz w stanie uzyskać dokładny wgląd zarówno w sekwencyjny odczyt i zapis, jak i losowy odczyt i zapis.

Podziel się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami z testów porównawczych HDD/SSD poniżej.