Słuchawki wytwarzające szumy statyczne – co możesz zrobić

Istnieje więcej niż jeden powód, dla którego słuchawki mogą wydawać statyczne dźwięki. Nawet jeśli to tylko słuchawki, a nie głośniki, niekoniecznie oznacza to, że słuchawki są zepsute. Słuchawki mają na ogół wyższą czułość znamionową niż głośniki, dzięki czemu łatwiej słychać szumy statyczne.

Słuchawki wytwarzające szumy statyczne — co można zrobić

Wiele problemów oznacza również wiele rozwiązań. Chociaż są one łatwe do wdrożenia, może minąć trochę czasu, zanim zorientujesz się, która sytuacja dotyczy Twojego problemu.

Sprawdź problemy ze sprzętem

Problemy z kablem lub odbiornikiem Wi-Fi

Najpierw podłącz słuchawki do innego komputera lub tabletu, aby sprawdzić, czy otrzymujesz ten sam szum statyczny. Jeśli problem będzie się powtarzał, prawdopodobnie potrzebujesz nowych słuchawek lub przynajmniej nowego kabla.

Jeśli słuchawki mają funkcję bezprzewodową, warto sprawdzić, czy syczący dźwięk utrzymuje się zarówno podczas połączeń przewodowych, jak i bezprzewodowych.

Problemy z kartą dźwiękową

Jeśli nadal nie jesteś przekonany, że słuchawki są wadliwe lub jeśli nie masz innego urządzenia, za pomocą którego możesz je przetestować, sprawdź swoją kartę dźwiękową. Zacznij od wyłączenia systemu i zdjęcia bocznego panelu obudowy komputera.

Upewnij się, że karta dźwiękowa jest dobrze podłączona do wyznaczonego portu. Jeśli karta dźwiękowa jest zintegrowana z płytą główną, przejdź do następnego kroku.

Przyciski sterujące

Choć jest to problem tylko z tanimi słuchawkami, nadal możliwe jest, że wadliwe przyciski regulacji głośności są źródłem szumu. Jeśli elementy sterujące są uszkodzone, mogą powodować niepożądane zakłócenia przy pewnych poziomach głośności. Obracaj pokrętłem lub pokrętłem w każdym kierunku tak wolno, jak to tylko możliwe, aby wykryć ewentualne defekty.

Sprawdź połączenie portu audio

Podłączenie słuchawek do niewłaściwego portu może spowodować statyczne sprzężenie zwrotne. Zwykle nie zdarza się to, jeśli podłączysz je do portu mikrofonu, ale może się zdarzyć, jeśli słuchawki są podłączone do portu wyjścia liniowego.

Sprawdzanie problemów z oprogramowaniem

W zależności od typu posiadanej karty dźwiękowej możesz mieć dostęp do dedykowanego interfejsu sterującego lub nie. Jeśli masz taki, spróbuj dostosować poniższy samouczek do menu dostępnego w twoim interfejsie sterowania.

W ten sposób można dostosować ustawienia dźwięku, aby uniknąć zakłóceń przy użyciu interfejsu systemu Windows.

 1. Kliknij prawym przyciskiem ikonę głośnika na pasku zadań
 2. Otwórz okno urządzeń odtwarzających
 3. Kliknij dwukrotnie słuchawki
 4. Wybierz poziomy
 5. Ustaw głośność mikrofonu na 0
 6. Wybierz kartę Ulepszenia
 7. Wybierz opcję Wyłącz wszystkie ulepszenia
 8. Zastosuj i wyjdź

Wyłączenie efektów dźwiękowych często pozwala pozbyć się statycznego sprzężenia zwrotnego w słuchawkach. Jeśli podłączysz słuchawki do systemu głośników, a nie bezpośrednio do karty dźwiękowej, wyłącz również efekty dźwiękowe dla głośników, aby zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo.

Pomóc może również majstrowanie przy ustawieniach nagrywania, jeśli problem będzie się powtarzał.

 1. Kliknij prawym przyciskiem ikonę głośnika na pasku zadań
 2. Wybierz mikrofon/urządzenia nagrywające
 3. W zakładce Poziomy ustaw głośność na 0

Sprawdź, czy po podłączeniu słuchawek nadal występują zakłócenia.

Pomocna może być również aktualizacja sterowników audio. Jeśli nie używasz programu innej firmy do monitorowania stanu wszystkich sterowników w systemie, przejdź do strony producenta płyty głównej lub dedykowanej karty dźwiękowej.

Pobierz zestaw instalacyjny dla najnowszego sterownika, który pasuje do Twojego systemu operacyjnego (32-bitowy lub 64-bitowy). Alternatywnie możesz również zaktualizować sterownik z Menedżera urządzeń.

 1. Otwórz okno dialogowe Uruchom lub pole wyszukiwania
 2. Wpisz menedżera urządzeń i naciśnij Enter
 3. Znajdź Kontrolery dźwięku, wideo i gier
 4. Rozwiń listę
 5. Znajdź swoje urządzenie audio
 6. Kliknij prawym przyciskiem myszy, aby otworzyć menu kontekstowe
 7. Wybierz właściwości
 8. Wybierz kartę Sterownik
 9. Wybierz sterownik aktualizacji

Aby zmiany zaczęły obowiązywać, najlepiej jest zrestartować system po aktualizacji lub zainstalowaniu nowego sterownika audio.

Alternatywna wskazówka

Wydaje się, że niektóre zintegrowane karty dźwiękowe przestają generować szumy statyczne, jeśli zainstalujesz sterownik audio innej firmy. Asio4All jest często używany do rozwiązywania problemów z opóźnieniami wejścia/wyjścia podczas korzystania z programów takich jak Cubase. Wiadomo również, że naprawia problemy z szumem statycznym. Domyślne ustawienia sterownika powinny działać dobrze w każdym systemie.

Pamiętaj, że przed zainstalowaniem Asio4All nadal będziesz potrzebować najnowszej wersji sterownika karty dźwiękowej.

Ostatnia myśl

Chociaż w większości przypadków szumy statyczne pochodzą z wadliwych kabli lub uszkodzonych głośników, przyczyną może być również niezgodność oprogramowania. Jeśli karta dźwiękowa nie zostanie uszkodzona wewnętrznie, możesz rozwiązać problem i wdrożyć rozwiązanie prawie wszystkich przyczyn szumu statycznego, jeśli zastosujesz się do wskazówek zawartych w tym artykule.