Jak rozwiązać problemy z wyszukiwaniem w systemie Windows za pomocą przebudowy indeksu?

Ogólnie rzecz biorąc, Windows jest dość łatwym do nauczenia systemem operacyjnym. Nowsze wersje systemu Windows, zwłaszcza Windows 10, ułatwiły konfigurację i używanie systemu Windows, dzięki czemu jest to świetny system operacyjny dla każdego, w tym dla młodszych użytkowników i niepiśmiennych dziadków. Oczywiście tylko dlatego, że Microsoft zrobił wszystko, aby ich system operacyjny był łatwiejszy w użyciu dla podstawowych użytkowników, nie oznacza to, że zaawansowani użytkownicy muszą w zamian cierpieć.

Jak rozwiązać problemy z wyszukiwaniem w systemie Windows za pomocą przebudowy indeksu?

System Windows zawiera zaawansowaną funkcję wyszukiwania w całym systemie, która pozwala użytkownikom szybko znajdować pliki i inne dane za pomocą menu Start lub wyszukiwania na ekranie startowym. Domyślnie wyszukiwarka systemu Windows indeksuje niektóre popularne lokalizacje na dysku, takie jak folder użytkownika, wiadomości programu Outlook i historia przeglądania przeglądarki Internet Explorer. Jeśli usługa Windows Search przestanie działać i nie będzie już zwracać wyników wyszukiwania plików, o których wiesz, że istnieją, możesz wykonać kilka czynności, aby rozwiązać problem. Oto jak rozwiązać problemy z wyszukiwaniem systemu Windows we wszystkich wersjach systemu Windows od 7 do 10.

Najpierw przejdź do Panelu sterowania i znajdź sekcję oznaczoną Opcje indeksowania. Jeśli nie masz do czynienia z całkowitą awarią funkcji wyszukiwania systemu Windows, możesz szybko przejść do opcji indeksowania bezpośrednio, wyszukując je z menu Start (Windows 7 i Windows 10) lub ekranu Start (Windows 8 i 8.1).

Zweryfikuj zindeksowane lokalizacje

W oknie Opcje indeksowania pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, gdy wyszukiwarka Windows nie znajduje plików, jest upewnienie się, że system Windows indeksuje lokalizację, w której znajdują się pliki. Zobaczysz listę lokalizacji i aplikacji, które są obecnie indeksowane; zauważ, że jeśli dysk lub folder jest tutaj wymieniony, wszystkie podfoldery i pliki zawarte w tym dysku są również indeksowane.

Jeśli lokalizacje Twoich plików nie są tutaj wymienione — na przykład folder Użytkownicy w miejscach takich jak foldery Dokumenty i Pulpit lub drugi dysk twardy — możesz dodać je ręcznie. Kliknij Modyfikować i zobaczysz listę wszystkich lokalizacji na swoim komputerze. Znajdź żądany dysk lub folder zawierający pliki, które chcesz zindeksować, i zaznacz pole obok niego. Kliknij ok po zakończeniu wrócisz do okna Opcje indeksowania, aby zobaczyć swoją nową lokalizację na liście.

Odbuduj indeks wyszukiwania systemu Windows

Niezależnie od tego, czy lokalizacja Twoich plików znajdowała się już na liście indeksowanych lokalizacji, będziesz chciał odbudować indeks wyszukiwania systemu Windows jako kolejny krok rozwiązywania problemów. Indeks ten może ulec uszkodzeniu lub w inny sposób napotkać problemy, a odbudowanie go od zera jest często dobrym sposobem rozwiązania problemów z wyszukiwaniem w systemie Windows.

Jedna uwaga, zanim zaczniemy: odbudowanie indeksu wyszukiwania systemu Windows może zająć bardzo dużo czasu, w zależności od szybkości komputera, dysków i liczby plików, które muszą zostać zindeksowane. Nadal możesz korzystać z komputera podczas przebudowy, ale nie będziesz mieć pełnego dostępu do usługi Windows Search, dopóki przebudowa nie zostanie zakończona. W wolniejszych systemach proces odbudowy może obniżyć wydajność systemu podczas jego działania (możesz zobaczyć, jak duży wpływ ma ten proces na komputer, znajdując Indeksator wyszukiwania Microsoft Windows w Menedżerze zadań). Dlatego najlepiej jest zaplanować, aby indeks wyszukiwania systemu Windows odbywał się na noc. Po prostu wykonaj poniższe czynności jako ostatnią rzecz, którą zrobisz przed opuszczeniem komputera w nocy i pozwól mu działać nieprzerwanie.

Aby odbudować indeks wyszukiwania systemu Windows, wróć do Panel sterowania > Opcje indeksowania. Kliknij Zaawansowany przycisk i upewnij się, że jesteś na Ustawienia indeksu zakładka okna Opcje zaawansowane.

W sekcji Rozwiązywanie problemów w oknie Opcje zaawansowane znajdź i kliknij Odbudować przycisk. System Windows ostrzeże Cię, tak jak to zrobiliśmy powyżej, że proces odbudowy indeksu może zająć dużo czasu i że możesz nie mieć pełnej funkcjonalności wyszukiwania, dopóki nie zostanie ukończony. Kliknij ok zaakceptować ostrzeżenie i rozpocząć proces ponownego indeksowania.

Po odbudowaniu indeksu wyszukiwania systemu Windows spróbuj ponownie wyszukać pliki. W przypadku braku poważniejszych problemów, takich jak awaria sprzętu lub wirusy, Twoje pliki, foldery i dane powinny teraz pojawiać się w zapytaniach wyszukiwania systemu Windows.