RHA MA750i: Najlepsze słuchawki douszne poniżej 100 funtów

90 £ Cena podczas recenzji

Jeszcze mniej więcej sześć miesięcy temu moje codzienne słuchawki kosztowały dziesiątkę – to nie dlatego, że jestem ciasny, ale raczej dlatego, że 10 funtów RHA MA150 były najlepszymi niedrogimi słuchawkami, jakie kiedykolwiek słyszałem. Z ciepłym, milutkim dźwiękiem, który schlebia każdemu rodzajowi muzyki, od hip hopu po muzykę konkretną, oraz cenie, która oznaczała, że ​​nie musisz martwić się zostawianiem ich w nocnym autobusie, MA150 były niemal idealnym pakietem. Możesz sobie wtedy wyobrazić, jak bardzo byłam zrozpaczona, kiedy straciłam parę i dowiedziałam się, że – z przerażenia szokiem – przerwano. Potem natknąłem się na RHA MA750i i kusiło mnie, aby wydać więcej – dużo więcej.

RHA MA750i: Najlepsze słuchawki douszne poniżej 100 funtów

Recenzja RHA MA750i: funkcje i konstrukcja

Zobacz pokrewną recenzję Etymotic ER-4PT: Przejrzystość, nowa definicja Sennheiser Momentum Recenzja douszna: Podkręć zabawę AKG N90Q w praktyce: Wysokiej klasy słuchawki ze staromodnym urokiem

MA750i to kilka szczebli w porównaniu z moim starym MA150 – i dziewięciokrotnie droższy – ale według standardów audiofilskich ofert z trzycyfrowymi metkami cenowymi, MA750i za 90 funtów nadal mocno plasuje się w obozie „rozsądnie wycenionych”. W porównaniu do zwykłego, plastycznego, takiego jak Etymotic ER-4PT MicroPro za 249 funtówaczkolwiek MA750i wydaje się, że znów powinny kosztować dwa razy więcej. Słuchawki są obudowane solidnym, ładnie formowanym metalem, a jakość wykonania jest znacznie droższa, niż można by się spodziewać za te pieniądze.

To właśnie drobne szczegóły naprawdę wyróżniają MA750i. Mała metalowa sprężyna zapobiega nadmiernemu wyginaniu się kabla w miejscu, w którym spotyka się z gniazdem 3,5 mm, a gniazdo, wbudowany pilot i złącza kablowe są odlane z eleganckiego, teksturowanego metalu. Za 90 funtów otrzymujesz bardzo szanowaną parę słuchawek.

rha-ma750i-słuchawki-na-klawiaturze-jack-crop

RHA są również niezwykle hojne w akcesoriach. Otrzymasz wyściełane, zapinane etui do przechowywania słuchawek podczas podróży, a także osiemnaście wkładek dousznych do wyboru, od miękkich silikonowych patyczków w trzech rozmiarach, dwóch rozmiarów końcówek z pianki zapamiętującej kształt i dwóch do wyboru z dwoma kołnierzami silikonowa końcówka. Mały zacisk sprężynowy zapobiega kołysaniu się kabla i zaczepianiu go o ubranie, ale nie jest to konieczne, ponieważ MA750i nie cierpi zbytnio na „mikrofonię” kabla – cechę, która objawia się rozpraszającymi uderzeniami i szelestami, które są przenoszone wzdłuż kabel i przez słuchawki.

Litera „i” w tytule oznacza, że ​​MA750i jest wyposażony w wbudowany mikrofon i pilot zdalnego sterowania. Dzięki temu możesz odbierać i odrzucać połączenia, pomijać utwory, aktywować Siri i regulować głośność – to znaczy, jeśli masz iPhone'a. Niektóre funkcje mogą działać na telefonach z Androidem, ale zależy to całkowicie od tego, co masz w kieszeni. Jakość mikrofonu jest naprawdę bardzo dobra, a pilot poręczny, ale pamiętaj, że możesz zaoszczędzić 10 funtów, wybierając standardowy MA750.

rha-ma750i-końcówki do uszu

Recenzja RHA MA750i: Jakość dźwięku

Jak brzmi więc MA750i? Na początku nie byłem pod wrażeniem – głównie dlatego, że były tak wybredne, że pasowały do ​​siebie. RHA mają wstępnie zakrzywioną pętlę kabla, która zaczepia się na uchu i trzeba się do tego trochę przyzwyczaić – zwłaszcza jeśli, tak jak ja, masz miękkie włosy, które przeszkadzają.

Większym problemem, poza tym, że potrzebowałem fryzury, było to, że żadna z dostarczonych silikonowych końcówek nie zapewniała dobrego uszczelnienia – co jest niezbędne, aby telefony douszne nie brzmiały cienko i lekko. Silikonowe końcówki były zbyt luźne, a końcówki z pianki zapamiętującej kształt po prostu nie pasowały do ​​moich uszu, swędząc i podrażniając. Mogą być w porządku dla innych ludzi, ponieważ uszy każdego są inne, ale moim rozwiązaniem było wylanie się na parę końcówek z pianki zapamiętującej kształt Comply. Kosztują one około 10 funtów i moim zdaniem są warte dodatkowych nakładów.

rha-ma750i-inline-pilot

Po wykonaniu tych czynności MA750i zaczął pokazywać, do czego są zdolni. To bas uderza w ciebie pierwszy – nie jest tak obszerny jak bas douszne Sennheiser Momentum, ale jest naprawdę głęboki i jest go wystarczająco dużo, aby podbudować wszystko, od fali utworów orkiestrowych po niskie ciśnienie najbardziej brutalnych utworów perkusyjnych i basowych.

Na szczęście odpowiedź basowa MA750i nie jest szkodliwa dla reszty zakresu częstotliwości. Głosy są wyraźne i czyste, a wysokie tony ujawniają wystarczającą obecność i szczegółowość, aby brzmiały dobrze w szerokim zakresie gustów muzycznych i bez zbaczania na szorstkość, z którą spotkałem się w innych słuchawkach dousznych. Wybierz nagranie niskiej jakości lub MP3, a MA750i nie są tak bezwzględnie odkrywcze, jak niektóre – solidne, mocne dolne rejestry i lekkie ciepło w średnim zakresie są przyjemnie wybaczające.

W rzeczywistości jedynym obszarem, w którym MA750i traci grunt na rzecz (znacznie) droższych modeli, są detale. Zagraj dobrze nagrany utwór klasyczny i niezależnie od tego, czy jest to dzieło orkiestrowe na dużą skalę, czy mała grupa chóralna, nie ma poczucia przestrzeni, jakie dają najdroższe słuchawki. Instrumenty i głosy są ustawione dokładnie, wszystkie są ładnie odseparowane i rozłożone na dość szerokiej scenie dźwiękowej – i brzmi to również dobrze tonalnie – ale nie ma wrażenia, że ​​faktycznie tam jest. W MA750i brakuje przewiewnego, delikatnego dźwięku, który można uzyskać z najlepszych (i najdroższych) słuchawek.

rha-ma750i-słuchawki-na-klawiaturze-jzbliżenie

Recenzja RHA MA750i: Werdykt

Jednak w tej cenie tego rodzaju narzekania są tylko czepianiem się. Po spędzeniu kilku miesięcy z MA750i nie mam dla nich nic poza pochwałami.

Warto również wspomnieć o trzyletniej gwarancji RHA: udało mi się zerwać jedną ze słuchawek po tym, jak złapałam ją w drzwi samochodu, a RHA wymieniła ją bez sprzeczek – nie można powiedzieć, że jest to bardziej sprawiedliwe.

Droższe słuchawki mogą podbić MA750i pod względem szczegółowości i delikatności, a miłośnicy basów mogą preferować mocniejsze dolne słuchawki Sennheiser Momentum In-ear, ale jeśli szukasz zrównoważonego, ciężkiego dźwięku bez wydawania fortuny, MA750i są po prostu wybitny. Po prostu staraj się nie zostawiać ich w nocnym autobusie.

Masz więc nową parę słuchawek. Chcesz znaleźć idealny smartfon do nich? Kliknij tutaj, aby sprawdzić naszą listę najlepszych smartfonów 2015 roku