Jak wyłączyć tryb gościa w systemie MacOS

Konto użytkownika gościa na komputerze Mac to szybkie rozwiązanie, gdy musisz udostępnić komuś swoje urządzenie. Może to być znajomy lub członek rodziny, który chce sprawdzić pocztę e-mail lub przeczytać wiadomości. Lub może to być współpracownik, który musi użyć laptopa do prezentacji.

Jak wyłączyć tryb gościa w systemie MacOS

Jeśli jednak masz już gościa na swoim Macu, a Twój komputer nigdy nie jest teraz niewidoczny, możesz wyłączyć to konto użytkownika, a nawet trwale je usunąć. W tym artykule omówimy wszystko, co musisz wiedzieć o trybie gościa w systemie macOS.

Jak wyłączyć tryb gościa w systemie MacOS

Komputery MacOS mogą mieć wielu użytkowników, a nawet wielu administratorów. Jest to przydatne, gdy w gospodarstwie domowym jest jeden komputer i każdy ma pełny dostęp. Ale gdy pozwalasz komuś tymczasowo korzystać z systemu macOS, zwykle jest on w trybie gościa.

Gość nie wymaga hasła do logowania ani nie może zmienić żadnych wprowadzonych przez Ciebie ustawień. Nie mogą też logować się zdalnie, nawet jeśli zdalne logowanie jest włączone w preferencjach udostępniania.

Jeśli ktoś był gościem na Twoim macOS i nie musi już używać Twojego urządzenia, możesz wyłączyć jego profil gościa. Oto jak to działa:

 1. Na komputerze otwórz menu Apple lub Dock i otwórz „Preferencje systemowe”.

 2. Teraz otwórz „Użytkownicy i grupy”.

 3. Otworzy się nowe okno, a po lewej stronie zobaczysz listę użytkowników (w tym bieżącego użytkownika) i listę innych użytkowników, a także typ użytkownika.

 4. Aby wprowadzić zmiany w tej sekcji, musisz przejść do ikony kłódki na dole, gdzie jest napisane „Kliknij kłódkę, aby wprowadzić zmiany”.

 5. Zostaniesz poproszony o podanie hasła administratora. Następnie kliknij „Odblokuj”.

 6. Wybierz użytkownika-gościa, podświetlając go kursorem.

 7. Usuń zaznaczenie pola obok tekstu „Zezwalaj gościom na logowanie się do tego komputera”.

Gdy to zrobisz, w sekcji „Guest User” pojawi się komunikat „Off”, co oznacza, że ​​jest oficjalnie wyłączony. Możesz powtórzyć ten proces dla każdego utworzonego wcześniej konta gościa.

Czy możesz trwale usunąć tryb użytkownika gościa w systemie MacOS?

Tryb użytkownika gościa to wbudowana funkcja systemu macOS, niezależnie od typu używanego urządzenia. Możesz go wyłączyć, ale nie możesz go trwale usunąć.

Głównym powodem jest to, że Apple połączył tę usługę z funkcją „Znajdź mój Mac”, która służy jako przynęta, jeśli ktoś ukradnie twój komputer i spróbuje się zalogować. Tryb gościa nie jest prawdziwym kontem i nie mieć katalog domowy lub miejsce do przechowywania plików.

Możesz jednak trwale usunąć inne standardowe i tylko do udostępniania konta użytkowników. Wszystko, co musisz zrobić, to uzyskać dostęp do „Preferencji systemowych”, wybrać użytkownika, którego chcesz usunąć, i nacisnąć symbol „-” w lewym dolnym rogu okna.

Jak wyłączyć tryb gościa w Chrome na macOS

Jednym ze sposobów, w jaki ktoś może przeglądać Internet na komputerze Apple bez dostępu do konta osobistego, jest utworzenie konta trybu gościa w przeglądarce Chrome. Aby włączyć lub wyłączyć tę funkcję, musisz wykonać następujące kroki:

 1. Uruchom przeglądarkę Chrome na komputerze z systemem macOS.

 2. W prawym górnym rogu kliknij „Profil”.

 3. Wybierz "Gość", a otworzy się inne okno, które nie ma żadnych zapisanych preferencji ani witryn.

 4. Po zakończeniu korzystania z trybu gościa wystarczy zamknąć okno przeglądania.

Cała historia, dane i pliki cookie zostaną automatycznie usunięte po wyjściu. Nawet jeśli zalogujesz się na konta w mediach społecznościowych, żadne informacje nie zostaną zapisane.

Jak zresetować konto gościa na macOS

Jeśli ktoś korzystał z komputera macOS w trybie gościa i okaże się, że utknąłeś w tym trybie i nie możesz wrócić do konta administratora, może być konieczne zresetowanie konta gościa.

Jednym ze sposobów, w jaki możesz to zrobić, jest użycie trybu awaryjnego. Uruchom ponownie komputer, a podczas jego uruchamiania naciśnij i przytrzymaj klawisz Shift. Gdy pojawi się okno logowania, puść klawisz Shift i wprowadź nazwę użytkownika i hasło administratora.

Jak włączyć użytkownika gościa na MacBooku Pro i MacBooku Air?

Jeśli jesteś użytkownikiem MacBooka Pro lub MacBooka Air, a funkcja użytkownika gościa jest wyłączona, możesz z łatwością włączyć ją ponownie tak długo, jak to konieczne. Zasadniczo kroki są dokładnie takie same, jak podczas wyłączania trybu.

Musisz uzyskać dostęp do „Preferencji systemowych” z menu głównego lub Docka, a następnie otworzyć „Użytkownicy i grupy” i wybrać opcję „Gość”. Upewnij się, że zaznaczyłeś pole, które umożliwia użytkownikowi-gościowi dostęp do konta. Kiedy skończą z niego korzystać, możesz natychmiast wyłączyć tryb za pomocą zaledwie kilku kliknięć.

Jak zmienić preferencje użytkownika i grupy w systemie macOS

Jeśli funkcja FileVault w systemie macOS jest wyłączona, goście i grupy użytkowników na komputerze będą mogli używać przeglądarki Safari tylko do przeglądania sieci. Jeśli jednak chcesz dać im dostęp do zaszyfrowanego dysku i możliwość tworzenia plików, możesz włączyć FileVault. Oto jak:

 1. Otwórz „Preferencje systemowe”, a następnie „Bezpieczeństwo i prywatność”.
 2. Wybierz zakładkę „FileVault”.
 3. W dolnej części okna wybierz ikonę kłódki i wprowadź nazwę użytkownika i hasło administratora.
 4. Wybierz opcję "Włącz FileVault".

Ponadto, gdy włączasz tryb użytkownika gościa w systemie macOS, wykonując czynności opisane powyżej, możesz również zaznaczyć opcję "Zezwalaj użytkownikom-gościom na łączenie się z folderami współdzielonymi".

Dodatkowe często zadawane pytania

1. Co to jest tryb pojedynczego użytkownika na komputerze Mac?

Tryb pojedynczego użytkownika jest specjalnym rodzajem trybu uruchamiania na urządzeniach z systemem macOS i jest często używany do rozwiązywania wszelkich problemów z komputerem. Zapewnia minimalne środowisko UNIX i zasadniczo zmusza środowisko wielu użytkowników, takie jak Mac z więcej niż jednym użytkownikiem, do trybu jednego użytkownika.

Pozwala to na łatwiejszą konserwację i zadania wymagające wyłącznego dostępu. Tryb pojedynczego użytkownika można uruchomić na komputerze, naciskając klawisze Command + S na klawiaturze. Gdy zobaczysz biały tekst na ekranie, oznacza to, że jesteś w konsoli UNIX.

2. Dlaczego nie mogę usunąć użytkownika gościa na komputerze Mac?

Jak wspomnieliśmy, użytkownik gość jest domyślnie obecny na każdym komputerze Apple. Ma podwójny cel. Pierwszym z nich jest umożliwienie innym użytkownikom korzystania z komputera bez naruszania ustawień w bezpieczny sposób. Drugim jest pomoc Apple w znalezieniu komputera na wypadek, gdyby został skradziony. Jeśli brakuje twojego komputera, możesz użyć funkcji „Znajdź mój Mac”, jeśli ktoś próbował się zalogować.

3. Dlaczego mój Mac wyświetla gościa?

Jeśli Twój Mac jest w trybie użytkownika gościa, to prawdopodobnie dlatego, że ktoś używał go w tym trybie. Oznacza to również, że nie wyłączyłeś tej funkcji, gdy ostatnia osoba z niej korzystała. Gość nie może przełączyć się z powrotem na konto administratora – może to zrobić tylko administrator.

Być może ktoś potrzebował dostępu do Safari, ale nie miał hasła administratora. Na szczęście, nawet jeśli korzystali z Twojego komputera bez pozwolenia, nie mieli możliwości wprowadzania jakichkolwiek zmian ani preferencji.

4. Czym są grupy użytkowników w systemie macOS?

Możesz utworzyć grupę użytkowników na swoim Macu, co oznacza, że ​​ta sama grupa osób będzie miała te same uprawnienia dostępu. Być może potrzebujesz grupy osób, aby wyświetlić określony folder lub plik. Członkowie ci będą mieli standardowy profil typu użytkownika.

A oto jak możesz go stworzyć:

• Otwórz „Preferencje systemowe”, a następnie „Użytkownicy i grupy”.

• Odblokuj panel preferencji, klikając ikonę kłódki.

• Wybierz przycisk „+” na dole ekranu.

• Wybierz „Nowe konto”, a następnie „Grupa”.

• Wprowadź nazwę grupy, a następnie wybierz „Utwórz grupę”.

• Zacznij dodawać użytkowników do nowej grupy.

Wybierz, kto może odwiedzić Twoje urządzenie macOS

Większość ludzi nie czuje się zbyt komfortowo, dając pełny dostęp do swojego komputera osobistego każdemu. Jeśli nie ufasz komuś całkowicie, najlepiej jest korzystać z trybu użytkownika gościa w systemie macOS. W ten sposób wiesz, że wszystko, co mogą zrobić, to przeglądać i być może zapisać plik, jeśli im na to zezwolisz.

Ale kiedy skończą, możesz łatwo wyłączyć tryb użytkownika gościa i nie martwić się, że ktoś inny uzyska do niego dostęp bez Twojej zgody. Pamiętaj jednak, że nie możesz trwale usunąć użytkownika-gościa w systemie macOS.

Czy zezwalasz na tryb użytkownika gościa w systemie macOS? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.