Jak zwolnić miejsce na komputerze Mac?

Jeśli używasz komputera Mac od jakiegoś czasu, być może doszło do sytuacji, w której nie masz dostępnej pamięci. Utrudnia to pobieranie plików lub instalowanie nowych programów.

Jak zwolnić miejsce na komputerze Mac?

Mac nie zawsze ułatwia lub upraszcza sprzątanie miejsca. Skorzystaj z tego przewodnika, aby uzyskać więcej miejsca na ulubione zdjęcia lub filmy.

Zwalnianie miejsca na komputerze Mac

Wraz z każdą aktualizacją nowsze modele komputerów Mac mają więcej możliwości przechowywania. Jednak użytkownicy mają również więcej plików niż kiedykolwiek wcześniej. Na szczęście Twój Mac ma kilka opcji ułatwiających zarządzanie pamięcią masową.

Sprawdzanie dostępnego miejsca na dysku na komputerze Mac jest łatwe. Wykonaj następujące kroki:

 1. Kliknij ikonę Apple.

 2. Kliknij O tym Macu.

 3. Wybierać Przechowywanie, na starszych komputerach Mac musisz wybrać Więcej informacji i wtedy Przechowywanie.

Menu pokaże podstawowy podział zarządzania dyskiem twardym i możesz kliknąć każdą część, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Jeśli widzisz dużą liczbę plików niebędących aplikacjami, takich jak zdjęcia i filmy, są to pliki, które najłatwiej przenieść w inne miejsce. Pokażemy Ci kilka przydatnych metod czyszczenia komputera Mac.

Jak zwolnić miejsce na dysku startowym Maca?

Jeśli otrzymujesz powiadomienie, że dysk jest prawie pełny, Twój Mac nie będzie mógł otrzymywać nowych uaktualnień. Aktualizowanie aplikacji będzie trudniejsze.

Dysk startowy będzie zawierał najczęściej używane aplikacje i większość danych w tle używanych przez system. Z biegiem czasu będzie się to nawarstwiać, dlatego ważne jest, aby kontrolować rozmiar tych plików.

Wyczyść kosz

Prostym sposobem na zwolnienie miejsca jest opróżnienie Kosza. Za każdym razem, gdy usuniesz plik na komputerze Mac, trafia on do pamięci aplikacji Kosz. Jeśli nie usuniesz go stamtąd, nadal zajmie miejsce na dysku twardym.

Aby usunąć pliki w Śmieci, kliknij prawym przyciskiem myszy zadokowaną aplikację na pasku narzędzi i naciśnij Pusty pojemnik. Innym sposobem jest otwarcie aplikacji Kosz, a następnie kliknięcie Pusty w prawym górnym rogu.

Jeśli używasz nowszej wersji komputera Mac (macOS Sierra lub nowszy), możesz także skonfigurować Kosz tak, aby co jakiś czas opróżniał się automatycznie. Aby to zrobić, wykonaj następujące kroki:

 1. Kliknij ikonę Apple.

 2. otwarty O tym Macu.

 3. Wybierać Przechowywanie, a następnie wybierz Zarządzanie.

 4. Obok Opróżnij kosz automatycznie, wybierać Włączyć.

 5. Twój Mac będzie stale usuwał z Kosza pliki, które mają ponad 30 dni.

Usuń pamięci podręczne

Jeśli nadal brakuje Ci miejsca, zechcesz usunąć pamięć podręczną aplikacji. Usunięcie pamięci podręcznej może zaoszczędzić ogromną ilość miejsca w zależności od tego, jak długo i jak często używasz aplikacji o dużej pojemności pamięci, takich jak Photoshop.

Aby usunąć pamięć podręczną większości aplikacji, wykonaj następujące kroki:

 1. W Finderze przejdź do Iść, a następnie wybierz Idź do folderu.

 2. Wpisz "~/Biblioteka/Pamięć podręczna”. Spowoduje to otwarcie menu folderów, każdy z pamięcią podręczną dla aplikacji na komputerze Mac.

 3. Przejdź do każdego z folderów i usuń znajdujące się w nim pliki. Może to być uciążliwe, jeśli masz dużo folderów, więc nadaj priorytet folderom zajmującym najwięcej miejsca.

 4. Powtórz ten proces, gdy przejdziesz do „/Biblioteka/Pamięć podręczna” bez użycia ~.

Kilka aplikacji zrobi to za Ciebie, jeśli zainstalujesz je na swoim urządzeniu. Szybkie wyszukiwanie w Google doprowadzi Cię do aplikacji, takiej jak Clean My Mac X, CCleaner for Mac, Mac Cleaner Pro lub wielu innych. Niektóre z nich nie będą musiały płacić i będą dostępne w wersji próbnej.

Gdy usuniesz te pliki, wyczyść później folder Kosz.

Wyczyść pamięć podręczną przeglądarki

Przeglądarki mogą również przechowywać na komputerze Mac dużo danych, które po pewnym czasie mogą się sumować. Aby usunąć pamięć podręczną przeglądarki Safari, wykonaj następujące kroki:

 1. Kliknij ikonę Safari, aby otworzyć przeglądarkę.

 2. W menu kliknij Preferencje.

 3. Wybierać Zaawansowany i zaznacz Pokaż menu Develop na pasku menu pole wyboru.

 4. Kliknij Rozwijać na pasku menu i wybierz Puste pamięci podręczne.

 5. Zamknij przeglądarkę Safari, aby zakończyć czyszczenie pamięci podręcznej.

Jeśli używasz innej przeglądarki, przejdź do jej ustawień, aby usunąć jej pamięć podręczną.

Wyczyść pliki do pobrania

Innym folderem, który może zająć dużo miejsca, jest folder Pobrane. Możesz go znaleźć w następującej lokalizacji: /Macintosh HD/Użytkownicy/Bieżący użytkownik/Pobrane

Usuń stare pliki do pobrania, których już nie potrzebujesz, lub wszelkie nieaktualne instalacje aplikacji. Możesz sortować pliki w folderze Pobrane według nazwy, rozmiaru, typu, daty i różnych innych opcji, co pozwala znaleźć to, czego nie potrzebujesz i szybko je usunąć .

Usuń pobieranie poczty

Jeśli używasz standardowej aplikacji Mail, być może będziesz musiał ją również sprawdzić. Najłatwiejszym sposobem znalezienia folderu zawierającego te pliki do pobrania jest wpisanie Pobrane pliki poczty w polu wyszukiwania Spotlights.

Innym sposobem otwarcia folderu jest przejście do Findera (skrót Shift + Cmd + G), a następnie wpisanie ~/Library/Containers/com.apple.mail/Data/Library/Mail

Tam wybierz niepotrzebne pliki i usuń je. Pamiętaj, aby później opróżnić Kosz.

Usuń stare kopie zapasowe iTunes z iPhone'a i iPada

Jeśli masz stare kopie zapasowe iPada i iPhone'a, będziesz chciał je usunąć, zajmują dużo miejsca na dysku.

 1. Iść do ~/Biblioteka/Obsługa aplikacji/MobileSync/Kopia zapasowa aby wyświetlić dostępne kopie zapasowe.
 2. Wybierz te, które chcesz usunąć i kliknij Usuń kopię zapasową.

Jak zwolnić miejsce na komputerze Mac, usuwając zdjęcia

Jeśli masz wiele zdjęć, prawdopodobnie powodują one większość problemów z przestrzenią.

Domyślnym miejscem docelowym zdjęć jest Biblioteka Zdjęć, znajdująca się w Użytkownicy > [Twoja nazwa użytkownika] > Zdjęcia. Możesz przechowywać zdjęcia w innym miejscu na komputerze Mac, więc po prostu odpowiednio dostosuj kroki.

Po otwarciu Biblioteki zdjęć możesz usunąć wszystkie zdjęcia, których nie chcesz zachować.Alternatywnie możesz przenieść je na zewnętrzny dysk twardy lub do chmury.

Aby przechowywać zdjęcia w chmurze, otwórz Zarządzanie pamięcią masową opcje opisane powyżej. Tam zlokalizuj Przechowywać iChmura i kliknij ją, a następnie wybierz Zdjęcia opcja tam. Wszystkie obrazy w wysokiej rozdzielczości zostaną zapisane w chmurze, a na komputerze Mac będą znajdować się tylko zoptymalizowane wersje. Za każdym razem, gdy musisz otworzyć zdjęcie, Mac pobierze pełny plik z iCloud do przeglądania.

Opcja chmury może również w podobny sposób zapisywać twoje dokumenty i może zrobić to samo z twoimi wiadomościami.

Jeśli chcesz używać zewnętrznego dysku twardego do przechowywania zdjęć, podłącz dysk do komputera Mac i przenieś zdjęcia z używanych bibliotek.

Jak zwolnić miejsce na komputerze Mac Catalina?

macOS Catalina to jedna z nowszych wersji macOS i będzie miała do dyspozycji wszystkie wspomniane wcześniej opcje. Co najważniejsze, Catalina ma dostęp do Zarządzanie pamięcią masową opcje omówione powyżej.

Inne Zarządzanie pamięcią masową Opcją, której możesz użyć, jest posprzątanie bałaganu. Dostęp do tego można uzyskać za pomocą Zarządzanie pamięcią masową menu. Wybierać Zmniejsz bałagan. Aplikacja otworzy listę wszystkich dużych plików, których możesz już nie potrzebować. Stamtąd możesz je łatwo usunąć i zaoszczędzić cenne miejsce do przechowywania.

Catalina może również automatycznie usuwać stare filmy, które już obejrzałeś. Aby to zrobić, przejdź do Zarządzanie pamięcią masową i wybierz Optymalizacja pamięci opcja, tam wybierz Automatycznie usuwaj oglądane filmy i programy telewizyjne. Wszystkie filmy pobrane i oglądane przez iTunes zostaną w ten sposób usunięte.

Jak zwolnić miejsce na komputerze Mac Yosemite?

Jeśli używasz starszej wersji systemu macOS, takiej jak Yosemite, opcje są bardziej ograniczone. Yosemite nie ma zintegrowanej opcji zarządzania, jak omówiono powyżej, więc jedynym sposobem jest sprawdzenie plików, które chcesz usunąć ręcznie. Alternatywnie możesz pobrać aplikację do zarządzania pamięcią masową, aby wykonać tę pracę za Ciebie.

Jak zwolnić miejsce na komputerze Mac El Capitan

Podobnie, ponieważ El Capitan jest starszy niż model Sierra w systemie MacOS, nie ma również zintegrowanej opcji zarządzania pamięcią masową. Aby sprawdzić posiadaną wersję systemu macOS, przejdź do menu Apple, a następnie wybierz O tymProchowiec opcja. ten Przegląd zakładka poinformuje Cię, której wersji używasz.

Jeśli chcesz korzystać z domyślnych opcji zarządzania Maca, musisz zaktualizować system operacyjny. W przeciwnym razie wszystko, co możesz zrobić, to wyszukać pliki do ręcznego usunięcia lub skorzystać z bardziej popularnego oprogramowania, aby zrobić to za Ciebie.

Wreszcie wolny

Zarządzanie pamięcią masową na komputerze Mac to świetny sposób na uniknięcie problemów związanych z małą ilością miejsca i brakiem możliwości pobierania aktualizacji. Na szczęście nowsze wersje Maca mają wszystkie odpowiednie opcje, aby to bezproblemowe, a wszystko, co musisz zrobić, to sprawdzić je i zapomnieć o nich.

Która z opcji zarządzania pamięcią masową sprawdziła się w Twoim przypadku? Jakiej wersji macOS używasz? Daj nam znać w komentarzach poniżej.