Jak ograniczyć przepustowość Internetu na komputerze?

Czy masz problemy z ludźmi w domu, którzy wykorzystują całą przepustowość? A może chcesz ograniczyć zużycie komputera. Na szczęście istnieje kilka sposobów na ograniczenie przepustowości, jaką Twój komputer lub laptop pobiera w sieci. Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, aby dowiedzieć się, jak to zrobić.

Z routera

Na szczęście większość routerów oferuje wiele różnych opcji zmiany przepustowości. Zacznijmy od tych opcji, które dotyczą dowolnego urządzenia w sieci.

Zmień QoS na routerze

Najpewniejszym sposobem ograniczenia przepustowości zużywanej przez komputer jest zastosowanie technologii Quality of Service (QoS) routera. Dla szybkiego podsumowania, Quality of Service jest wykorzystywana jako technologia kontrolowania priorytetu ruchu w sieci domowej lub małej firmie. QoS sprawdza, które urządzenia wykorzystują najwięcej przepustowości, określając, który ruch jest najważniejszy. Następnie QoS nadaje odpowiedni priorytet temu ruchowi.

Możesz skonfigurować QoS, aby ustalić i wdrożyć priorytety, identyfikując różne typy ruchu internetowego, a następnie ustawiając priorytety dla każdego typu ruchu: wysoki, średni i niski.

W przypadku niektórych routerów można faktycznie skonfigurować QoS do identyfikowania ruchu na podstawie adresu IP lub MAC komputera, co pozwala na nadanie wyższego priorytetu określonym urządzeniom, co jest łatwiejszą metodą niż identyfikowanie i nadawanie priorytetów rodzajom ruchu.

Oto kroki konfiguracji QoS na większości routerów:

  1. zaloguj się do routera panel
  2. Znajdź sekcję o nazwie Konfiguracja QoS lub coś podobnego, w którym ustalasz priorytety ruchu internetowego
  3. Korzystając z adresu MAC lub adresu IP własnego komputera, ustaw priorytet ruchu jako wysoki, średni lub niski
  4. Możesz powtórzyć ten proces dla każdego urządzenia, które łączy się z Twoją siecią

W zależności od rodzaju oprogramowania routera możesz mieć więcej opcji QoS do wyboru. Niektóre routery umożliwiają skonfigurowanie prędkości wysyłania i pobierania z QoS w oparciu o wiele różnych czynników.

Niektóre routery mają nawet funkcję inteligentnego QoS, która automatycznie lub „inteligentnie” ustawia, jaki rodzaj ruchu ma priorytet. Na przykład może zdecydować, że strumieniowanie wideo i muzyki będzie miało wyższy priorytet niż, powiedzmy, pobieranie plików. Jednak często lepiej jest ręcznie skonfigurować QoS, jeśli masz problemy z komputerami w domu zajmującymi zbyt dużą przepustowość.

Kontrola rodzicielska

Wiele nowych routerów ma opcje konfiguracji „Kontroli rodzicielskiej”. Niezależnie od tego, czy chcesz ograniczyć ramy czasowe, czy przepustowość, mogą być dostępne opcje dla Ciebie.

Zaloguj się do panelu sterowania routera i sprawdź opcję „Kontrola rodzicielska”. Tam sprawdź dostępne opcje. Na przykład Nighthawk firmy Netgear ma łącze do aplikacji Circle 1. generacji. Za 4,99 mies. możesz zarządzać wykorzystaniem podłączonego urządzenia.

Oprogramowanie innych firm

Jak powiedzieliśmy powyżej, użycie routera do ograniczenia przepustowości jest najpewniejszym sposobem ograniczenia przepustowości; jednak można również ograniczyć przepustowość za pomocą lokalnych narzędzi i oprogramowania.

Jednym z takich narzędzi jest NetBalancer, darmowy pakiet oprogramowania do ograniczania priorytetu ruchu pochodzącego z określonych procesów. Oto krótki przegląd możliwości NetBalancera:

  • Ustaw dla dowolnego procesu priorytet lub limit sieci pobierania i/lub przesyłania
  • Zarządzaj priorytetami i limitami dla każdej karty sieciowej osobno
  • Zdefiniuj szczegółowe zasady ruchu sieciowego
  • Grupuj komputery w sieci lokalnej i równoważ ich ruch zsynchronizowany
  • Ustaw globalne limity ruchu
  • Pokaż ruch sieciowy w zasobniku systemowym

Twój komputer daje NetBalancerowi pełną kontrolę nad procesami i aplikacjami, umożliwiając precyzyjne ograniczenie procesów, które mogą przejąć określoną ilość ruchu, poprzez ustawienie szybkości pobierania/wysyłania lub ustawienie priorytetu.

NetBalancer działa podobnie do działania QoS — proces lub aplikacja, której nadajesz wysoki priorytet, zakończy wysyłanie i odbieranie ruchu internetowego, zanim inna aplikacja będzie mogła uzyskać dostęp do Twojego pełnego połączenia internetowego.

To naprawdę przydatne narzędzie, ale niekoniecznie musi być najlepszym narzędziem, jeśli próbujesz ograniczyć ruch innych osób zajmujących się zbyt dużą przepustowością w domu. W tym celu na pewno spróbuj ograniczyć przepustowość za pomocą funkcji Quality of Service na routerze.

Ograniczanie przepustowości dla aktualizacji

Na szczęście system Windows 10 oferuje opcję ograniczenia przepustowości dla tych nieznośnych aktualizacji.

Otwórz ustawienia

Kliknij menu Start w lewym dolnym rogu monitora i kliknij koło zębate „Ustawienia”.

Ustaw swoje preferencje

Kliknij „Aktualizacja i zabezpieczenia”, a następnie „Optymalizacja dostarczania”. Następnie kliknij „Opcje zaawansowane”. Wprowadź zmiany, które chcesz

W zamknięciu

W tym artykule omówiono kilka metod ustalania priorytetów i ograniczania ruchu różnych typów i z różnych urządzeń w sieci, co zapewnia precyzyjną kontrolę nad przydzielaniem przepustowości do poszczególnych komputerów lub typów ruchu.

Ograniczasz ruch we własnej sieci domowej lub małej firmie? Jeśli tak, to w jaki sposób wdrożyłeś system ustalania priorytetów lub ograniczania ruchu? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej!

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, przydatne mogą okazać się najlepsze aplikacje do monitorowania korzystania z Internetu.