Jak ponownie zainstalować system Windows 10

Windows 10, najnowszy system operacyjny firmy Microsoft, oferuje użytkownikom wiele ulepszeń i funkcji. Kładąc nacisk na łączność, aplikacje i synchronizację danych, staje się przydatny nie tylko dla codziennych pracowników technicznych, ale także dla ludzi biznesu.

Jak ponownie zainstalować system Windows 10

Ale nawet tak usprawniony system operacyjny nie jest odporny na błędy, awarie oprogramowania ani złośliwe oprogramowanie. Jeśli to czytasz, to z jakiegokolwiek powodu wystąpiła niechciana okoliczność. Windows 10 jest w stanie, który uważasz za bezużyteczny i teraz musisz go ponownie zainstalować. To lub wymieniłeś sprzęt lub przenosisz pamięć masową do nowego systemu.

Jest to również doskonały sposób na usunięcie „bloatware” z systemu. Windows 10 jest zwykle pakowany z laptopami lub kompatybilnymi urządzeniami, które zawierają wiele oprogramowania, którego nie zainstalowałeś. Zwykle nie są one konieczne, nieuzasadnione i niewiele robią poza zajmowaniem miejsca na dysku twardym i mocy obliczeniowej.

Bez względu na powody, musisz ponownie zainstalować system operacyjny.

Czego potrzebujesz

Aby upewnić się, że ponowna instalacja przebiegnie tak gładko, jak to możliwe, ważne jest, aby przygotować następujące rzeczy:

 • System operacyjny Windows 10 na USB/dysku
 • Zewnętrzny dysk twardy (opcjonalny, ale przydatny)
 • System do ponownej instalacji systemu operacyjnego
 • Dowolne dyski z oprogramowaniem (np. oprogramowanie do napędów GPU)
 • Kopie zapasowe plików
 • Połączenie internetowe (zalecane szerokopasmowe lub bezprzewodowe 3 Mb/s)

Podobnie jak instalujesz oprogramowanie w zupełnie nowym systemie, ponowna instalacja nie różni się zbytnio. Umieść rzeczy wymienione powyżej w zorganizowanym obszarze, aby nie grzebać się po rozpoczęciu procesu ponownej instalacji.

Wymagania systemu Windows 10

Chociaż zakładamy, że ponowna instalacja odbywa się na laptopie lub komputerze bez systemu operacyjnego, niektórzy mogą zdecydować się na uaktualnienie z systemu Windows 7/8.1. Lub w pewnym momencie doświadczyłeś zmiany sprzętu. Bez względu na przyczynę, są to wymagania dla systemu Windows 10. Upewnij się, że system spełnia minimalne standardy. W przeciwnym razie twój system może w ogóle nie działać.

 • Procesor 1 GHz (procesor) lub szybszy
 • 1 GB pamięci RAM dla systemów 32-bitowych, 2 GB pamięci RAM dla systemów 64-bitowych
 • Minimum 16 GB wolnego miejsca na dysku twardym
 • Internet szerokopasmowy lub bezprzewodowy (zalecane 3 Mb/s)
 • Karta graficzna GPU obsługująca DirectX 9 lub nowszy
 • Konto Microsoft

Pytania dotyczące ponownej instalacji

Możesz mieć kilka pytań dotyczących procesu wstępnej ponownej instalacji. Warto o tym wiedzieć, aby zaoszczędzić sobie trochę czasu.

 • Zrobiłem darmową aktualizację z Windows 7/8, czy nadal mogę zainstalować ponownie?
 • Czy nadal potrzebuję klucza produktu?
 • Czy nadal mogę ponownie uruchomić mój system operacyjny?

Jeśli zdarzyło Ci się uaktualnić instalację systemu Windows 7 lub 8 za darmo, to tak, nadal możesz ponownie zainstalować system Windows 10. Twój system będzie nadal rozpoznawany jako „zaktualizowany” przez firmę Microsoft podczas rejestracji.

Mówiąc o rejestracji, klucz produktu będzie potrzebny tylko wtedy, gdy aktywujesz system Windows 10 w trybie offline. W trybie online system Windows 10 automatycznie zarejestruje się w tle. Jedynym powodem, dla którego to nie zadziała, jest to, że klucz lub rejestracja nie są legalne.

Aby odpowiedzieć na ostatnie pytanie, reaktywacja jest również procesem automatycznym. Jeśli jednak dokonałeś zmian w sprzęcie, takich jak zmiana płyty głównej, Twoja wersja może już nie być ważna. Na szczęście nie jest to powszechny problem i dla naszych celów nie jest to coś, o co będziemy się martwić.

Po usunięciu tych krótkich odpowiedzi na często zadawane pytania nadszedł czas, aby rozpocząć ponowną instalację systemu operacyjnego. Przede wszystkim upewnij się, że tworzysz kopie zapasowe wszystkich plików i danych (jeśli możesz).

Ponowna instalacja systemu Windows 10 z nośnikiem Flash

W przeszłości instalowanie systemów operacyjnych odbywało się zwykle za pomocą płyty. Chociaż nadal jest to opcja, inną metodą, którą stosują ludzie, jest instalacja nośników flash przez USB. W tym celu potrzebujesz kompatybilnego dysku flash USB z zoptymalizowanym na nim systemem Windows 10.

Należy pamiętać, że samo zainstalowanie systemu Windows 10 na USB nie wystarczy. Muszą być przygotowane i rozpoznane przez flashowanie systemu BIOS, zanim będzie mogła mieć miejsce właściwa instalacja.

Przygotowywanie dysku USB

Możesz również utworzyć nośnik instalacyjny na dysku, ale na razie skupimy się na dysku USB. Aby rozpocząć, najpierw będziesz potrzebować instalacyjnego ISO firmy Microsoft. Te ISO można znaleźć na stronie Microsoft.

Ale po raz kolejny posiadanie ISO nie wystarczy. Będziesz musiał przygotować ISO na USB, aby można je było odczytać przez uruchamiający się komputer.

Aby to zrobić:

 1. Pobierz plik ISO systemu Windows 10 z łącza.
 2. Pobierz narzędzie Windows 10 Media Creation Tool. pobierz win10
 3. Na dostępnym komputerze podłącz dysk USB, którego chcesz użyć do ponownej instalacji. Upewnij się, że na dysku USB jest wystarczająco dużo miejsca (zalecane około 4 GB).
 4. Uruchom narzędzie do tworzenia multimediów.
 5. Zostaniesz poproszony o kilka opcji, jedną do aktualizacji, a drugą do przygotowania USB. Wybierać Utwórz nośnik instalacyjny dla innego komputera.

  wybierz inne

 6. Zostaniesz poproszony o wybranie wersji (64-bitowej lub 32-bitowej) i języka. Wybierz odpowiednie opcje.

  uaktualnij ponownie

 7. Zostaniesz poproszony o wybór mediów do przygotowania. Wybierz podłączony dysk USB. UWAGA: Wszystkie dane na USB zostaną usunięte, więc najlepiej jest użyć nowego lub pustego dysku USB.

  usb

 8. Po zakończeniu nośnik instalacyjny powinien być gotowy do pracy.

Ważne jest, aby pamiętać, że może być również konieczne pobranie plików, aby w pełni „zmontować” ISO. Czas będzie się różnić w zależności od szybkości Twojego internetu.

Wejście do BIOS/UEFI w celu rozruchu z USB

Teraz nadszedł czas na ponowną instalację systemu operacyjnego za pomocą USB. Ponowna instalacja wymaga uruchomienia z nośnika USB.

 1. Aby to zrobić, upewnij się, że dysk flash jest podłączony i uruchom ponownie (lub włącz) system, na którym chcesz ponownie zainstalować system operacyjny.
 2. Następnie musisz przejść do ekranu BIOS, aby to zrobić, podczas uruchamiania musisz szybko nacisnąć albo F8, F10, F12, lub Del klucz. Zazwyczaj możesz sprawdzić, który z nich chcesz nacisnąć, patrząc na rogi ekranu, będzie się to różnić w zależności od marki płyty głównej.
 3. Po zakończeniu pojawi się ekran BIOS. Ponownie, będzie się nieznacznie różnić w zależności od specyfikacji płyty głównej i sprzętu. Jednak wszystkie BIOS-y mają te same podstawowe opcje.
 4. Poszukaj sekcji, która zawiera szczegółowe informacje opcje rozruchu, co powinno dać ci możliwość rozruchu z urządzenia. To tutaj wybierzesz i uruchomisz z dysku flash.

Jeśli jednak ponownie instalujesz w nowszym systemie operacyjnym, takim jak Windows 8.1, zamiast tego będziesz mieć zestaw opcji UEFI.

Możesz uzyskać dostęp do UEFI za pomocą prostej metody.

 1. Trzymać Zmiana podczas ponownego uruchamiania komputer przeniesie Cię do menu ustawień rozruchu podczas uruchamiania. Prawdopodobnie będziesz musiał znaleźć ustawienia oprogramowania układowego, aby uruchomić komputer z USB.
 2. Na dostępnym niebieskim ekranie kliknij Rozwiązywanie problemów kwadrat, a potem Zaawansowane opcje.
 3. Szukaj Ustawienia oprogramowania układowego UEFI. Opcja ponownego uruchomienia powinna być dostępna do wyboru. Wybranie ponownego uruchomienia spowoduje przejście do oddzielnego menu startowego.

Podobnie jak BIOS, jednak sprzęt i marka komputera określą, gdzie znajdują się niektóre ustawienia. Powinieneś znaleźć Uruchom z urządzenia opcja gdzieś w obszarze ustawień rozruchu, ale gdzie dokładnie jest, nie zawsze jest taka sama.

Aby uruchomić z UEFI/BIOS:

 1. Poszukaj i wybierz Urządzenie rozruchowe.
 2. Przewiń, aby znaleźć podłączony dysk flash.
 3. naciskać Wchodzić lub Wybierać a twój komputer powinien następnie uruchomić się z USB.
 4. Powinien rozpocząć się proces ponownej instalacji.

Stąd zobaczysz szereg opcji w zależności od konfiguracji. Na przykład, jeśli instalujesz system Windows 10 na zupełnie nowym sprzęcie, zostaniesz poproszony o wprowadzenie numeru rejestracyjnego. Ponieważ jednak przeprowadzamy ponowną instalację, po prostu wybierz „Nie mam numeru produktu”. Aktywacja nastąpi po zainstalowaniu systemu operacyjnego.

Poniższy proces zajmie pewien typ w zależności od kilku czynników. Jednak podczas instalacji pojawi się wiele ekranów, na których należy wybrać odpowiednie opcje.

Kiedy pojawi się pytanie „Jaki rodzaj instalacji chcesz?” pojawi się okno, wybierz opcję Niestandardowe. Dzieje się tak, ponieważ nie aktualizujesz, przeprowadzasz całkowitą ponowną instalację.

Pojawi się również opcja partycji przestrzeni. Zakładamy, że chcesz nadpisać i usunąć wszystkie poprzednie dane w przypadku ponownej instalacji w tym samym systemie. Dlatego wybierz opcję nadpisania bieżącej partycji. W przeciwnym razie możesz wybrać partycjonowanie ponownej instalacji na pozostałe miejsce na dysku twardym.

W przypadku ponownej instalacji nowego systemu system operacyjny zostanie zainstalowany na dostępnym miejscu na dysku twardym. Od tego momentu proces instalacji powinien się zakończyć, dopóki nie zostaniesz przeniesiony do ekranu logowania. Jeśli utworzyłeś hasło, wprowadź je teraz. Jeśli nie, zostaniesz przeniesiony na główny pulpit.

W tym momencie, jeśli masz połączenie z Internetem, Twój system operacyjny Windows 10 powinien się automatycznie zarejestrować. Jeśli nie, po wyświetleniu monitu wprowadź klucz produktu. Jeśli już to zrobiłeś lub zarejestrowałeś się wcześniej, ale nie możesz tego zweryfikować, możliwe, że zainstalowałeś z nieprawidłowymi ustawieniami lub zmieniłeś wyznaczony sprzęt, taki jak płyta główna.

Jeśli wersja systemu Windows jest poprawna (Pro lub Home) i uważasz, że nie ma problemów, ale nadal nie została aktywowana, możliwe, że serwery Microsoft są zajęte. Możesz również ponownie uruchomić system, aby spróbować rozwiązać problem (również dobrze, aby sprawdzić, czy nie ma zawieszeń podczas rozruchu).

Jeśli nadal nie możesz aktywować kopii systemu Windows 10 z powodu błędu lub innego sprzętu, może być konieczne skontaktowanie się z pomocą techniczną firmy Microsoft. Możesz także spróbować wymusić aktywację, używając następującego polecenia w wierszu polecenia (pomiń cytaty):

„slmgr.vbs /ato”

Spowoduje to ponowne uruchomienie monitu o aktywację, prosząc o klucze aktywacyjne lub cokolwiek innego, co jest wymagane.

Po aktywacji systemu Windows 10 pomyślnie ponownie zainstalowałeś system operacyjny za pomocą dysku flash jako nośnika rozruchowego.

Ponowna instalacja systemu Windows 10 z nośnikiem dyskowym

Podczas gdy dyski flash działają w przypadku niektórych, inne mogą nie mieć takiego dostępnego. Lub wolą używać tradycyjnych nośników dyskowych. Może to być również przydatne do przechowywania fizycznych kopii nośników reinstalacyjnych dla systemu Windows 10. Bez względu na cel, w tej sekcji omówimy, jak ponownie zainstalować system operacyjny za pomocą dysku DVD. Wykonuje podobne kroki do ponownej instalacji opartej na USB, ale zamiast tego z dyskiem.

Podobnie jak w przypadku dysku flash, musisz utworzyć rozruchowy obraz ISO, aby system mógł rozpoznać go podczas konfiguracji systemu BIOS. Ten nośnik – dysk – będzie zawierał obraz ISO systemu Windows 10 i pliki do instalacji. Najpierw jednak musisz przygotować dysk do procesu instalacji.

Przygotowanie płyty

Ponownie pobierz narzędzie Windows Media Creation Tool ze strony internetowej Microsoft. Zgodnie z twoją specyfikacją utworzy to ISO niezbędne do nagrania na płytę. Kliknij link i pobierz odpowiednią wersję: //www.microsoft.com/en-us/software-download/windows10ISO

Upewnij się, że pobierasz poprawną wersję, zgodną ze specyfikacją sprzętu. Home i Pro będą miały wersje 32-bitową i 64-bitową. Jeśli pobierzesz i ponownie zainstalujesz nieprawidłową wersję, aktywacja nie zadziała i wystąpią niezgodności sprzętowe.

Narzędzie pobierze i zmontuje Twój plik. Zajmie to trochę czasu w zależności od połączenia internetowego. Gdy to zrobisz, będziesz mieć możliwość wypalenia ISO na nośniku.

Zanim przejdziesz dalej, będziesz potrzebować:

 • Komputer PC z możliwością nagrywania/nagrywania DVD
 • Płyta DVD z wystarczającą ilością miejsca (minimum 4 GB)
 • Program, który nagra obraz na płytę jako nośnik startowy

Pamiętaj, że zapisywanie plików potrwa dłużej niż w przypadku USB, więc zachowaj cierpliwość podczas tego procesu.

Po przygotowaniu wystawionych przedmiotów możesz przejść dalej. Pierwszym krokiem jest upewnienie się, że dysk jest gotowy do pracy jako nośnik startowy.

 1. Włóż czystą płytę do napędu DVD.
 2. Jeśli używasz systemu Windows 10, istnieje wbudowany program do nagrywania multimediów na dysk DVD. Ta opcja jest również dostępna dla Windows 7/8.1. Aby z niego skorzystać, znajdź lokalizację pliku, w której zapisano plik ISO.
 3. Po zlokalizowaniu kliknij prawym przyciskiem myszy ISO i powinno pojawić się okno dialogowe. W polu powinna pojawić się opcja dla Nagraj obraz płyty.
 4. Kliknij tę opcję, a pojawią się kolejne okna dialogowe. Będziesz musiał wybrać ścieżkę pliku dla swojej nagrywarki (powinna zostać wypełniona automatycznie, ale jeśli nie, to jest twój napęd DVD/Burn). Po wybraniu kliknij Palić się .
 5. Po wybraniu opcji system rozpocznie nagrywanie pliku ISO na włożoną płytę. Ten proces może zająć trochę czasu i będzie się różnić w zależności od specyfikacji sprzętu każdego użytkownika.

Jeśli nie masz opcji nagrywania płyt, musisz pobrać bezpłatny program do nagrywania płyt. Najbardziej polecam ImgBurn, który jest darmowy i wystarczająco podstawowy, aby zaspokoić nasze potrzeby.

Tworzenie nośnika dyskowego za pomocą ImgBurn

 1. Pobierz program z tej strony: //www.imgburn.com/index.php?act=download
 2. Po pobraniu znajdź i uruchom program, aby zainstalować ImgBurn. Podczas instalacji wybierz Instalacja niestandardowa. ImgBurn spróbuje zainstalować wtyczkę internetową, jeśli korzystasz z instalacji ekspresowej.
 3. Po wybraniu instalacji niestandardowej pozostaw to pole niezaznaczone, a następnie kliknij Następny.
 4. Po pełnej instalacji uruchom program.
 5. Gdy program się otworzy, zobaczysz wiele opcji. Wybierz opcję w lewym górnym rogu Przenieś plik obrazu na dysk.
 6. Zostanie wyświetlony nowy ekran, pod którym mówi Źródło, kliknij mały obraz pliku, aby wyszukać obraz ISO systemu Windows 10.
 7. Przejdź do folderu, w którym znajduje się obraz ISO systemu Windows 10, i wybierz go.
 8. Po wybraniu będziesz mógł zapisać plik na dysku. Kliknij ikonę na samym dole, aby rozpocząć.

imgburn

Ten proces zajmie trochę czasu. Jednak po zakończeniu dysk powinien być teraz gotowy do uruchomienia.

Teraz, po utworzeniu nośnika rozruchowego, musisz ponownie zainstalować system Windows 10 z dysku. Wymaga to dostępu do systemu BIOS lub UEFI (jeśli dotyczy). Podobnie jak instrukcje dotyczące uruchamiania z nośnika flash, tutaj będziesz podążać podobną ścieżką.

Najpierw musisz uzyskać dostęp do ekranu BIOS, zakładając, że UEFI nie jest opcją. Podczas uruchamiania komputera musisz szybko nacisnąć jeden z klawiszy „F”. Zwykle jest to F8 lub F12, chociaż wszystkie płyty główne mają swoje ustawienia.

Po prawidłowym wprowadzeniu zostaniesz przeniesiony do ekranu BIOS systemu. Stąd będziesz musiał poszukać opcji rozruchu. Ponownie, wszystkie płyty główne mają nieco inne interfejsy, więc znalezienie tego może wymagać trochę wyszukiwania.

Jeśli znajdziesz, powinieneś zobaczyć opcję „Uruchom z urządzenia” lub „Uruchom z nośnika”. Będziesz chciał wybrać napęd z nośnikiem dysku. Powinno to być na dysku takim jak „D” lub „E”.

Po wybraniu tej opcji system uruchomi się z dysku. Jeśli zostanie prawidłowo wypalony, rozpocznie się proces ponownej instalacji. Będziesz chciał postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Wybierz prawidłowe ustawienia języka i czasu lub inne wymagane ustawienia.

Podczas tego procesu, jeśli masz połączenie z Internetem, aktywacja systemu operacyjnego powinna nastąpić automatycznie. Lub zostaniesz poproszony o wprowadzenie klucza rejestracyjnego. Jeśli nie dotyczy lub go nie masz, możesz pominąć to ustawienie i aktywować system operacyjny po zakończeniu ponownej instalacji.

Zakładając, że poprawnie wykonałeś kroki i ustawienia, system Windows 10 powinien zostać pomyślnie ponownie zainstalowany.

Ta metoda trwa dłużej i jest nieco bardziej skomplikowana niż tworzenie rozruchowego dysku flash. Jeśli jednak nie masz pod ręką dysku flash lub po prostu chcesz utworzyć fizyczną kopię zapasową systemu operacyjnego.

Resetowanie systemu Windows 10

Inną wygodną opcją ponownej instalacji systemu Windows 10 jest ponowne uruchomienie systemu operacyjnego. Jest to przydatne, jeśli zaktualizowałeś system Windows 7/8.1 i chcesz przeprowadzić czystą instalację. Lub, jeśli chcesz po prostu obejść niektóre z dłuższych procesów, aby uzyskać szybsze podejście.

Należy pamiętać, że resetowanie nie zawsze przyniesie idealne rezultaty. Zresetowanie systemu operacyjnego przywróci go do pewnych ustawień domyślnych. W niektórych przypadkach oznacza to, że będzie zawierał zainstalowane programy, takie jak bloatware. Nie może również rozwiązać problemów, takich jak uszkodzenie danych, ponieważ przywracasz system do „stanu”, zamiast całkowicie usuwać dane.

Tak jak poprzednio, upewnij się, że wykonałeś kopię zapasową wszystkich danych, plików i programów, które chcesz zachować po zresetowaniu. Utracisz wszystko, co nie było częścią oryginalnego stanu instalacji. Gdy będziesz zadowolony, wykonaj następujące kroki:

 1. Kliknij ikonę Windows w lewym dolnym rogu ekranu.
 2. Znajdź i wybierz Ustawienia. Możesz wpisać ustawienia w funkcji wyszukiwania, jeśli nie możesz ich znaleźć.
 3. Znajdź i wybierz Aktualizacja i bezpieczeństwo. Powinna istnieć opcja dla Powrót do zdrowia.
 4. Kliknij Powrót do zdrowia i wybierz Zresetuj ten komputer.
 5. Pod Resetowanie opcja, którą powinieneś zobaczyć Zaczynaji inna opcja dla Usuń wszystko.
 6. Wybierz to drugie. Gdy to zrobisz, twój system zacznie się samoczynnie czyścić. Jeszcze raz upewnij się, że masz wszystko, co chcesz zarchiwizować.

Resetowanie systemu Windows 10 dla zakupionych urządzeń

Wspomnieliśmy przed chwilą; Windows 10 czasami zawiera nadprogramy. Te niechciane programy są zwykle częścią wyprzedaży zakupionego systemu. Idziesz do sklepu, kupujesz laptopa, uruchamiasz nowy system tylko po to, by znaleźć w nim kilkanaście programów, których nie chcesz. Ku swojej frustracji okazuje się, że nie możesz nawet odinstalować ich wszystkich w zwykły sposób.

Tutaj przydaje się opcja resetowania w przypadku zakupionych urządzeń. Miejmy nadzieję, że powinien przywrócić system do stanu podstawowego. Pamiętaj jednak, że utracisz wszystkie inne ważne programy i będziesz musiał je ponownie pobrać. Będziesz także musiał pobrać sterowniki i aktualizacje oprogramowania dla całego zainstalowanego sprzętu. Jeśli jednak możesz poświęcić na to trochę więcej czasu, ten krok powinien zadziałać dla Ciebie.

Zanim cokolwiek zrobisz, wykonaj kopię zapasową wszystkich plików (jeśli istnieją) na dyskach zewnętrznych. Jeśli je masz, weź również i zapisz klucze produktu, ponieważ może być konieczna ponowna aktywacja oprogramowania w zależności od tego, co zostało dostarczone z zakupionym sprzętem. Sprawdź dokładnie, czy nie musisz „cofać autoryzacji” swojego oprogramowania, aby nie napotkać żadnych przyszłych problemów.

ostrzeżenie

W tym miejscu możesz teraz zresetować system Windows 10. Możesz wykonać czynności wymienione wcześniej. Jeśli jednak nie możesz znaleźć opcji resetowania systemu Windows 10, wymagane jest pobranie narzędzia do odświeżania.

Aby użyć narzędzia do odświeżania:

 1. Pobierz narzędzie firmy Microsoft do czystej instalacji tutaj //www.microsoft.com/en-us/software-download/windows10startfresh
 2. Po pobraniu programu powinieneś być w stanie go uruchomić. Zostaniesz poproszony o zaakceptowanie umowy licencyjnej.
 3. Stamtąd narzędzie pobierze wszystkie niezbędne pliki, do 3 GB. Ten proces może zająć trochę czasu w zależności od szybkości Internetu.
 4. Możesz zdecydować się na zachowanie Nic lub Pliki osobiste. Pierwszy usunie wszystkie bieżące dane, a drugi zachowa to, co wybierzesz.
 5. Po zakończeniu ustawień i pobierania system Windows 10 zostanie zresetowany do ustawień domyślnych producenta. Powinno to usunąć wszelkie niechciane pliki, programy i ustawienia.

Jest to dobra metoda tworzenia nowych instalacji na zakupionych laptopach lub innych urządzeniach zawierających niepożądany sprzęt.

Tworzenie kopii zapasowej plików systemu Windows 10

Każda większa ponowna instalacja spowoduje przywrócenie ustawień domyślnych. Jest to przydatne, gdy chcesz usunąć niechciane programy, naprawić uszkodzone dane, uratować system zainfekowany złośliwym oprogramowaniem lub po prostu zacząć od zera. Ale w trakcie tego procesu zazwyczaj wszystkie ważne pliki, programy i dane są tracone.

Dlatego tak samo ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo wykonać kopię zapasową informacji przed wykonaniem naszych kroków w celu ponownej instalacji. Wymaga to zarówno nośników zewnętrznych, jak i, w stosownych przypadkach, wykorzystania niektórych narzędzi systemu Windows 10.

Zanim to zrobisz, zbierz zewnętrzne urządzenia multimedialne do przechowywania. Może to obejmować coś takiego jak:

 • Pamięci flash USB
 • Płyty DVD do nagrywania obrazów
 • Zewnętrzne dyski twarde
 • Urządzenia zewnętrzne, takie jak laptopy czy tablety

Dobrze jest też mieć dostęp do internetu. W niektórych przypadkach możesz tworzyć kopie zapasowe i przechowywać informacje za pośrednictwem magazynu online.

Po zebraniu wszystkich odpowiednich urządzeń zacznij wymieniać pliki i programy, które chcesz skopiować. Pliki, takie jak filmy, muzyka, dokumenty tekstowe i obrazy, są łatwiejsze, ponieważ są to pojedyncze typy multimediów. Programów nie można jednak po prostu skopiować lub przenieść, ponieważ ich pliki są w zainstalowanym formacie. Jeśli chcesz wykonać kopię zapasową programów, możesz tylko skopiować plik instalacyjny.

Aby utworzyć kopię zapasową plików, wybierz wszystkie odpowiednie obszary, które chcesz skopiować na dysk zewnętrzny. Aby to ułatwić, zalecamy umieszczanie plików w jednym folderze dla każdej kategorii. Dokumenty do plików Word, obrazy do obrazów itp.

Możesz wykonać kopię zapasową tego nośnika, przesyłając go lub po prostu kopiując. Przesyłanie plików oznacza, że ​​przenosisz wybrane dane do innego odpowiedniego urządzenia lub lokalizacji. Skopiowanie go oznacza, że ​​replikujesz dane. Albo zadziała w twojej sytuacji.

Aby przesłać dane:

 1. Wybierz wszystkie pliki i foldery, które chcesz przenieść.
 2. Po podświetleniu kliknij prawym przyciskiem myszy. Gdy pojawi się okno dialogowe, poszukaj opcji, która mówi Wysłać do.
 3. Atrakcja Wysłać doi zobaczysz kolejną serię opcji. Jeśli podłączyłeś nośniki zewnętrzne, takie jak zewnętrzny dysk twardy lub dysk flash USB, powinno to być wyświetlane jako jedna z opcji.

  wyślij do lub skopiuj

 4. Wybierz nośnik zewnętrzny, a wszystkie pliki z zaznaczeniami zaczną się przesyłać. Zajmie to różną ilość czasu, w zależności od wielkości pliku i szybkości zapisu dysku twardego i urządzenia zewnętrznego.

Możesz także po prostu skopiować/wkleić wszystkie wybrane pliki na nośniki zewnętrzne. Podczas wybierania plików kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Kopiuj. Następnie w żądanym napędzie zewnętrznym kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz Pasta. Spowoduje to utworzenie kopii wszystkich plików, ale pozostawi również oryginalne pliki.

Rozwiązywanie problemów

Istnieje kilka typowych błędów, które pojawiają się podczas ponownej instalacji. Niektóre są bardziej złożone niż inne, ale jeśli masz problemy, oto kilka możliwych problemów, które napotykasz, i wskazówki, jak je rozwiązać.

 • Ponowna instalacja uruchamia się przez cały czas lub pozostaje taka sama przez wiele godzin

Upewnij się, że odłączyłeś wszystkie zewnętrzne nośniki i urządzenia, które nie mają zastosowania w procesie ponownej instalacji. Sprawdź również, czy ponownie instalujesz poprawną wersję i architekturę (Pro lub Home, 32-bitową lub 64-bitową). Zwykle dzieje się tak, gdy osoba nieprawidłowo aktualizuje swój starszy system operacyjny do 10. Po dwukrotnym sprawdzeniu, czy wszystko jest w porządku, spróbuj ponownie przeprowadzić proces ponownej instalacji.

 • Nie mam dostępu do menu startowego!

Częstym zjawiskiem, które dręczy wiele osób, jest niemożność nawet kliknięcia przycisku Start. Lub dla 10, ikona Windows na dole. Niestety, Microsoft oficjalnie nie znalazł rozwiązania. Jednak obecnym obejściem jest przytrzymanie klawisza Shift i ponowne uruchomienie systemu, co spowoduje jego uruchomienie w trybie awaryjnym. Wydaje się, że uruchomienie w „trybie awaryjnym z obsługą sieci”, a następnie ponowne uruchomienie po uruchomieniu systemu w trybie awaryjnym, tymczasowo rozwiązuje problem.

 • Windows 10 nie zarejestrował się LUB nie mam klucza produktu!

Jeśli zarejestrowałeś się już wcześniej w tym samym systemie, w którym ponownie instalujesz system Windows 10, poświęć temu procesowi trochę czasu. Zazwyczaj jest to automatyczne. W takim przypadku nie będziesz potrzebować klucza produktu. Niektóre osoby zgłaszają, że muszą wielokrotnie restartować system, zanim ich system operacyjny zostanie rozpoznany. Jeśli nadal masz problemy (i to nie jest inna maszyna), być może będziesz musiał skontaktować się z pomocą techniczną Microsoft, aby upewnić się, że nie jest to błąd po ich stronie.

Nadal istnieje wiele innych problemów związanych z ponowną instalacją systemu Windows 10, ale zasługują one na własny artykuł. Te problemy należą jednak do najczęstszych.

Wniosek

Zrozumienie, jak ponownie zainstalować system operacyjny, zwłaszcza Windows 10, jest ważne, gdy problemy z uszkodzeniem danych i złośliwym oprogramowaniem są powszechne. Równie dobrze, czasami zresetowanie systemu operacyjnego do stanu domyślnego daje użytkownikom czystą podstawę do pracy, zwłaszcza gdy zakupione urządzenia są załadowane bloatware lub niechcianymi programami.

Czytając ten przewodnik, powinieneś mieć ogólne pojęcie o tym, jak ponownie zainstalować system Windows 10 na dowolnym zgodnym komputerze za pomocą nośnika rozruchowego lub resetowania systemu Windows 10. Jeśli będziesz uważnie postępować zgodnie z instrukcjami, nie powinieneś mieć żadnych problemów.

Pamiętaj, pamiętaj o następujących kwestiach:

 • Masz połączenie z internetem
 • Posiadaj nośniki zewnętrzne, takie jak dyski DVD, zewnętrzne dyski twarde i dyski flash do tworzenia kopii zapasowych i tworzenia nośników rozruchowych
 • Upewnij się, że podczas ponownej instalacji wybrałeś poprawną architekturę (32-bitową lub 64-bitową) i poprawną wersję (Home lub Pro)
 • Upewnij się, że w przypadku ponownej instalacji na nowym sprzęcie spełnia on minimalne wymagania systemu Windows 10
 • Wykonaj kopię zapasową wszystkich odpowiednich plików i zrozum, że utracisz każdy zainstalowany program, gdy zaczniesz od nowa

Jeśli masz jakieś pytania lub problemy, daj nam znać w komentarzach!