Jak usunąć ochronę przed zapisem z USB?

Pamięci USB i podobne przenośne urządzenia do przechowywania danych są wygodne, jeśli chcesz mieć gotowe zdjęcia, multimedia lub pliki robocze. Minęło sporo czasu, odkąd te urządzenia pamięci masowej stały się najpopularniejszą metodą przechowywania danych cyfrowych. Czasami jednak może się zdarzyć, że nie można przenieść plików na USB, ponieważ włączona jest ochrona przed zapisem.

Nieudane próby zapisu mogą być sporą niedogodnością na pamięci USB. Na szczęście istnieją szybkie i łatwe metody rozwiązania problemu ochrony przed zapisem, niezależnie od tego, czy korzystasz z komputera z systemem Windows, czy Maca. Jest nawet rozwiązanie, jeśli pracujesz na Chromebooku.

Uniwersalne rozwiązanie

Zanim przejdziemy do szczegółów dotyczących usuwania ochrony przed zapisem w różnych systemach operacyjnych, najpierw należy sprawdzić jedną rzecz. Niektóre jednostki przechowywania danych mają fizyczny przełącznik do włączania i wyłączania ochrony przed zapisem.

Weź pamięć USB, na której próbujesz pisać, i poszukaj tego przełącznika, zwykle znajdującego się z boku, a nawet może być oznaczony jako Blokada lub Ochrona przed zapisem. Przełącz go w inną pozycję, włóż ponownie, a następnie ponownie przenieś dane na kartę pamięci.

Jeśli to zadziała, Twój problem zostanie rozwiązany, a wszystko, co musisz zrobić, to upewnić się, że przełącznik nie zostanie przypadkowo ponownie przesunięty w niewłaściwą pozycję. Jeśli nie ma przełącznika (najczęściej) lub nadal nie możesz pisać na USB, musisz zastosować inne metody. Zacznijmy!

Usuń ochronę zapisu USB w systemie Windows

Istnieje kilka sposobów usunięcia ochrony przed zapisem z pamięci USB, jeśli masz komputer z systemem Windows. Przyjrzyjmy się teraz niektórym z nich.

Wyłącz funkcję Bitlocker

Od czasu systemu Windows 7 funkcja BitLocker jest zintegrowana z systemem operacyjnym w celu ochrony danych za pomocą szyfrowania. Oprogramowanie jest używane głównie do dysków wewnętrznych, ale może również szyfrować pamięci USB / dyski. Bitlocker jest domyślnie wyłączony, ale być może wcześniej go aktywowałeś i zapomniałeś o tym lub zrobił to ktoś inny.

 1. otwarty "Przeglądarka plików" i poszukaj urządzenia pamięci masowej, o którym myślisz. Jeśli ikona ma kłódkę, funkcja BitLocker została włączona dla urządzenia.
 2. Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę i przejdź do „Zarządzaj funkcją BitLocker”. Ten krok przeniesie Cię do okna Szyfrowanie dysków funkcją BitLocker, w którym znajduje się lista wszystkich jednostek pamięci masowej i ich stan szyfrowania.
 3. Wszystko, co musisz teraz zrobić, to kliknąć chroniony dysk USB i wybrać „Wyłącz funkcję BitLocker”. Stan wskazuje, że urządzenie jest odszyfrowywane, a po zakończeniu funkcja BitLocker jest wyłączona.

Po wyłączeniu funkcji BitLocker spróbuj skopiować coś na pamięć USB i sprawdź, czy to rozwiązało problem.

Użyj narzędzia Diskpart, aby wyłączyć ochronę przed zapisem

Diskpart to narzędzie poleceń, które umożliwia zarządzanie wszystkimi jednostkami pamięci wykrytymi przez komputer. Aby usunąć ochronę przed zapisem za pomocą Diskpart, wykonaj następujące kroki:

 1. Przede wszystkim sprawdź i zapamiętaj (lub zapisz) pojemność pamięci urządzenia USB. Ta sugestia przyda się wkrótce. Po potwierdzeniu limitu miejsca podłącz USB do portu komputera.

 2. Uruchomić "Wiersz polecenia." Możesz to zrobić, naciskając „Klawisz Windows+R” i pisanie „CMD” lub wyszukując Wiersz Poleceń z „Menu Start”. Jeśli zobaczysz komunikat „Odmowa dostępu”, kliknij prawym przyciskiem myszy Wiersz polecenia i wybierz "Uruchom jako administrator."

 3. W wierszu polecenia wpisz „dysk” i naciśnij „enter”. Następnie wpisz „Dysk z listą” i naciśnij "Wchodzić" Ponownie.

 4. Zobaczysz listę wszystkich dysków pamięci o nazwie Dysk 0, Dysk 1 i tak dalej. W tym scenariuszu będziesz potrzebować informacji o pojemności, aby zidentyfikować urządzenie USB. Porównaj go z kolumną „Rozmiar”, a znajdziesz numer dysku.

 5. Rodzaj „Wybierz dysk nr”, gdzie „#” to numer dysku. Na przykład, jeśli twój USB to Dysk 1, wpisz „wybierz dysk 1” bez cudzysłowów, a następnie naciśnij "Wchodzić."

 6. Rodzaj „Atrybuty wyczyść dysk tylko do odczytu” i naciśnij "Wchodzić." Tak, to słowo jest pisane jako „tylko czytać.”

 7. Na koniec poczekaj, aż zakończy się usuwanie ochrony przed zapisem, wpisz "Wyjście", potem uderz "Wchodzić”, aby zamknąć okno wiersza polecenia.

 8. Uruchom ponownie komputer i spróbuj ponownie pisać na USB po ponownym uruchomieniu systemu.

Użyj rejestru systemu Windows, aby wyłączyć ochronę przed zapisem

Jeśli nie jesteś doświadczonym użytkownikiem, wchodzenie do Rejestru nie jest zalecane. Niewłaściwe dane wejściowe mogą poważnie wpłynąć na wydajność systemu, a nawet sprawić, że przestanie on odpowiadać. Nie martw się jednak. Nawet jeśli nie jesteś zaznajomiony z ukrytymi funkcjami, jeśli zastosujesz się do naszej metody bardzo uważnie, będziesz w stanie usunąć ochronę przed zapisem. Tylko upewnij się, że nie podejmujesz żadnych działań innych niż określone poniżej.

 1. Podłącz wymienne urządzenie magazynujące do komputera, wpisz „regedit” na pasku wyszukiwania Cortany, a następnie wybierz „Redaktor rejestru” aplikację i kliknij "Otwarty."

 2. Kliknij na „strzałka w prawo” (nawias ostry) symbol obok „HKEY_LOCAL_MACHINE” na lewym pasku bocznym, aby rozwinąć strukturę katalogów tego folderu.

 3. Powtórz procedury „Krok 1” dla „SYSTEM” folder, aby go rozwinąć, a następnie zrób to samo dla „Bieżący zestaw kontroli”. Jak dotąd pełna ścieżka powinna wyglądać tak: „HKEY_LOCAL_MACHINE -> SYSTEM -> CurrentControlSet”.

 4. Powtórz procedurę „Krok 1” ponownie, aby rozszerzyć "Kontrola" folder, a następnie potwierdź, czy „Zasady dotyczące urządzeń pamięci masowej” jest obecny. Jeśli nie, przejdź do „Kroku 5”, aby utworzyć go samodzielnie. W przeciwnym razie przejdź do „Kroku 7.”

 5. Kliknij prawym przyciskiem myszy "Kontrola" teczka. Wybierać "Nowy" i wybierz "Klucz." Ten krok spowoduje utworzenie nowego podfolderu w sekcji „Kontrola”.

 6. Zmień nazwę nowo utworzonego folderu na „Zasady dotyczące urządzeń pamięci masowej”.

 7. Teraz kliknij prawym przyciskiem myszy „Zasady dotyczące urządzeń pamięci masowej”, wybierać "Nowy," następnie wybierz „Wartość DWORD (32-bitowa)”. Nazwij nowy wpis Ochrona zapisu bez cudzysłowów i spacji.

 8. Kliknij dwukrotnie Ochrona zapisu i zmień „Dane wartości” na “0” i „Podstawa” do "Szesnastkowy.”

 9. Kliknij "OK," wyjdź z Rejestru i uruchom ponownie komputer.

Po ponownym uruchomieniu sprawdź, czy USB działa teraz tak, jak powinien. Ta metoda wyłącza ochronę przed zapisem na wszystkich twoich dyskach, więc powinna sprawić, że twój USB będzie ponownie zapisywalny. Pamiętaj, że samodzielna edycja rejestru systemu Windows może zepsuć komputer, więc po wykonaniu naszych instrukcji najlepiej nie wracać do niego.

Usuwanie ochrony przed zapisem na komputerze Mac

W przypadku rozwiązania problemu ochrony przed zapisem na komputerze Mac w porównaniu z systemem Windows istnieje znacznie mniejsza elastyczność. Dostępne są tylko dwie opcje — jedna dotyczy jednostek pamięci, w których nie można zapisać z powodu usterki urządzenia, a druga dotyczy formatowania dysku.

Opcja 1: Napraw uprawnienia

Uprawnienia do dysku USB mogą być wadliwe, powodując, że jest on chroniony przed zapisem. W takim przypadku spróbuj naprawić błąd za pomocą „Narzędzia dyskowego”. Aby to zrobić, wykonaj następujące proste kroki:

 1. Po podłączeniu urządzenia USB otwórz „Narzędzia” i wybierz „Narzędzie dyskowe”.

 2. Znajdź dysk, który chcesz naprawić, na lewym pasku bocznym i wybierz go.

 3. Kliknij na "Pierwsza pomoc" poczekaj na zakończenie skanowania, a następnie wybierz „Uprawnienia do naprawy dysku”.

Jeśli błąd był w ustawieniach uprawnień, powyższe kroki powinny usunąć ochronę przed zapisem USB.

Opcja 2: sformatuj dysk

Jednym z pewnych sposobów usunięcia ochrony przed zapisem w systemie macOS jest sformatowanie dysku. Pamiętaj, że ten proces usuwa wszystkie dane z urządzenia USB, więc przed kontynuowaniem upewnij się, że skopiowałeś wszystkie ważne pliki do innej lokalizacji.

 1. Aby sformatować USB, znajdź dysk za pomocą „Narzędzia dyskowego” i kliknij go
 2. Przejdź do "Usuwać" zakładka, wybierz "format," zmień nazwę napędu USB, jeśli chcesz, a następnie kliknij "Usuwać." Potwierdź akcję w wyskakującym okienku, aby rozpocząć proces formatowania.

Po sformatowaniu dysku ochrona przed zapisem powinna zniknąć. Wybierając format, pamiętaj, że niektóre opcje są przeznaczone wyłącznie dla komputerów Mac, podczas gdy inne, takie jak „exFat”, mogą być powszechnie używane z komputerami Mac i Windows.

Usuwanie ochrony przed zapisem na Chromebooku

Jeśli używasz USB z Chromebookiem i podejrzewasz, że jest on chroniony przed zapisem, jedyną opcją jest sformatowanie dysku. Możesz to zrobić, wykonując następujące kroki:

 1. Iść do „Aplikacje” i kliknij "Pliki." Ewentualnie naciśnij „Alt+Shift+M” na klawiaturze.

 2. Kliknij dysk prawym przyciskiem myszy i wybierz „Sformatuj urządzenie”.

 3. Potwierdź akcję, klikając "OK" w wyskakującym okienku, a następnie poczekaj na zakończenie procesu.

Niestety jest to jedyna niezawodna metoda usuwania ochrony przed zapisem z USB na Chromebooku. Jak wspomniano wcześniej, sformatowanie dysku spowoduje usunięcie wszystkich danych, więc należy wcześniej wykonać kopię zapasową.

Usuń ochronę przed zapisem z USB w systemie Linux

Dla tych, którzy są skłonni korzystać z Linuksa, ta sekcja może Cię zainteresować.

 1. Najpierw uruchom „Menu aplikacji (),” następnie poszukaj i kliknij "Terminal" lub wpisz "termin" w pasku wyszukiwania u góry, aby go znaleźć i uruchomić. Możesz także użyć skrótów klawiszowych, aby bezpośrednio uruchomić Terminal. W niektórych dystrybucjach Linuksa „Shift + Ctrl + T” lub "Ctrl + Alt + T” uruchom Terminal.

  Aplikacja Terminal dla Linuksa

 2. Następnie wpisz “lsblk” i naciśnij "Wchodzić" aby uzyskać listę wszystkich podłączonych urządzeń. Polecenie lsblk w systemie Linux
 3. Teraz wpisz „sudo hdparm -r0 /dev/sdb” bez cudzysłowów i prasy "Wchodzić." W tym przykładzie USB jest zamontowany w „/dev/sdb”. Dostosuj odpowiednio swoje polecenie. Pamiętaj, że może być konieczne odmontowanie i ponowne zamontowanie dysku USB za pośrednictwem terminala z wyłączoną ochroną przed zapisem. Polecenie terminala Linux

Podsumowując, ochrona przed zapisem może być uciążliwa, zwłaszcza gdy nie wiesz, jak to się stało na urządzeniu pamięci masowej. Na szczęście nauczyłeś się, jak usunąć ochronę przed zapisem z USB na komputerach z systemem Windows, Mac, Linux i Chromebook. Problem nie powinien już Cię zaskoczyć, ale nie ma żadnych gwarancji. Przy wszystkich opisanych tutaj metodach przynajmniej jedna powinna umożliwiać edycję, kopiowanie, przenoszenie lub usuwanie plików na USB lub karcie SD w mgnieniu oka!