Jak korzystać z kanałów RSS

RSS to skrót od Really Simple Syndication. To szybki i prosty sposób na uzyskiwanie najnowszych aktualizacji z ulubionych witryn internetowych. Chociaż kanały RSS są nadal aktywnie wykorzystywane, ich liczba stale spada.

Jak korzystać z kanałów RSS

Niektóre przeglądarki i strony internetowe wyłączyły ikonę RSS ze swojego zakresu. Jednak nadal istnieją sposoby, aby subskrybować kanały RSS i nigdy nie przegapić nowego wpisu na blogu.

Ponadto, jeśli tworzysz własny blog lub podcast, wiedza o tym, jak korzystać z RSS, może być niezwykle przydatna. W tym artykule omówimy wszystkie sposoby, w jakie możesz w pełni wykorzystać kanały RSS.

Jak korzystać z kanałów RSS

Obecnie większość twórców treści decyduje się na publikowanie aktualizacji za pośrednictwem platform mediów społecznościowych. Wiele osób spodziewa się przeczytać o najnowszym poście na blogu lub odcinku podcastu na Twitterze lub Instagramie.

Ale strony internetowe nie zawsze publikują każdy nowy element w swoich mediach społecznościowych, tylko rzeczy, które chcą promować. Kanał RSS to nadal najlepszy sposób, aby nigdy nie przegapić aktualizacji. Oto wiele sposobów korzystania z kanałów RSS:

Jak korzystać z kanałów RSS w Chrome

Aby subskrybować kanały RSS ze stron internetowych, musisz mieć czytnik lub agregator kanałów RSS. Chrome nie ma jednej wbudowanej, ale to nie znaczy, że nie masz opcji.

Musisz zamiast tego użyć rozszerzenia Chrome. Google stworzyło rozszerzenie subskrypcji RSS i jest ono łatwo dostępne w Chrome Web Store. Oto jak to działa:

 1. Pobierz i zainstaluj rozszerzenie subskrypcji RSS.

 2. Kliknij ikonę rozszerzenia na pasku narzędzi Chrome i wybierz „Opcje”.

 3. Wybierz jedną z oferowanych opcji czytnika kanałów, a następnie kliknij "Dodaj". Ty, a następnie kliknij „Zawsze używaj mojego domyślnego czytnika podczas subskrybowania kanałów”. Pamiętaj, że będziesz także musiał założyć darmowe konto dla jednego z czytników RSS.

 4. Następnie przejdź do strony z kanałem RSS. Następnie kliknij rozszerzenie RSS na pasku narzędzi.
 5. Wybierz „Kliknij, aby subskrybować [nazwa witryny]”
 6. Wreszcie, gdy otworzy się czytnik RSS, możesz kliknąć "Dodaj witrynę", a kanał RSS z tej witryny zacznie działać.

Jak korzystać z kanałów RSS w Firefoksie

Użytkownicy Firefoksa mieli kiedyś wbudowany czytnik RSS, ale zaprzestano jego produkcji. Ale podobnie jak Chrome, przeglądarka Mozilla Firefox ma dodatkową funkcję, która może czytać Twoje kanały RSS.

Istnieje wiele opcji, ale w przypadku w pełni funkcjonalnego czytnika RSS dodatek Feeder jest jednym z najlepszych. Zapewnia doskonały przegląd wszystkich stron internetowych, które lubisz śledzić, i ma intuicyjny interfejs.

Jak korzystać z kanału RSS w swojej witrynie?

Dodanie kanału RSS do Twojej witryny może przyciągnąć dużo większy ruch, zwłaszcza jeśli często publikujesz. Kanały RSS używają kodu XML, a aby wygenerować własny kanał RSS, musisz sporo o nim wiedzieć, chyba że używasz WordPressa jako hosta.

Ponad 35% wszystkich stron internetowych jest hostowanych na WordPressie, dzięki czemu korzystanie z kanałów RSS jest znacznie łatwiejsze. Jeśli jesteś właścicielem witryny WordPress, masz bezpośredni dostęp do swoich kanałów RSS. Będziesz potrzebować wtyczki WordPress, takiej jak Feedzy RSS Feeds. Możesz użyć czytnika kanałów RSS w WordPress do alertów Google, śledzenia cen, aktualizacji pogody itp.

Jak skonfigurować kanały RSS poczty

Wszystkie najnowsze aktualizacje z obserwowanych przez Ciebie witryn mogą być również dostarczane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej. Nie musisz nawet otwierać czytnika RSS, aby to sprawdzić. Pokażemy Ci, jak skonfigurować kanały RSS dla Outlooka i Apple Mail.

Outlook 2019 i Outlook 365

Oto jak skonfigurować kanał RSS w Outlooku:

 1. Otwórz klienta pulpitu Outlook i kliknij „Plik”.

 2. Następnie wybierz „Opcje”, a następnie „Zaawansowane”.

 3. W sekcji „Kanały RSS” wybierz „Synchronizuj kanały RSS ze wspólną listą kanałów (CFL)” w systemie Windows. Ta akcja spowoduje utworzenie „folderu RSS” w programie Outlook.

 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy "Folder RSS" i wybierz "Dodaj nowy kanał RSS".

 5. W wyskakującym okienku wklej adres URL kanału RSS.

Poczta Apple

Oto kroki wymagane do zasubskrybowania kanału RSS w Apple Mail za pomocą przeglądarki Safari:

 1. Otwórz stronę internetową w Safari i wyszukaj ikonę „RSS” na pasku adresu. Notatka: witryna musi mieć kanał RSS, aby ikona się wyświetlała.
 2. Kliknij ikonę RSS i wybierz kanał, który chcesz dodać.
 3. Następnie kliknij ikonę „+” iz wyskakującego okna wybierz „Poczta”, a następnie „Dodaj”.
 4. Następnie wróć do Apple Mail, a zauważysz, że kanał został dodany.

Jak korzystać z kanałów RSS na iPhonie

W ten sam sposób, w jaki potrzebujesz rozszerzenia przeglądarki czytnika kanałów RSS dla swojej przeglądarki, będziesz potrzebować czytnika RSS dla swojego urządzenia mobilnego.

Użytkownicy iPhone'a mają duży wybór darmowych i niewolnych czytników RSS. Najpopularniejszą opcją jest Feedly, którą można bezpłatnie pobrać z App Store. Darmowa wersja działa świetnie, ale jest subskrypcja, jeśli szukasz więcej funkcji.

Jak korzystać z kanałów RSS na Androidzie

Urządzenia mobilne z systemem Android obsługują również Feedly i można je pobrać bezpłatnie ze Sklepu Play. Innym potężnym rozwiązaniem jest agregator. Jest to bezsensowny i wolny od reklam czytnik RSS, który jest również dostępny za darmo w Sklepie Play.

Jak korzystać z kanałów RSS w qBittorrent

qBittorrent to klient BitTorrent o otwartym kodzie źródłowym. To lekka platforma, która umożliwia użytkownikom pobieranie treści z Internetu. Ale jednym z powodów, dla których tak wielu użytkowników go uwielbia, jest to, że ma wbudowany program do pobierania kanałów RSS. Oznacza to, że użytkownicy nie muszą ręcznie sprawdzać nowych odcinków lub postów od swoich ulubionych współtwórców. Oto jak włączyć opcję kanału RSS w qBittorrent:

 1. Otwórz qBittorrent i wybierz „Widok”, a następnie „Czytnik RSS”.

 2. Wybierz „Nowa subskrypcja”, a następnie wprowadź adres URL kanału RSS.

 3. Teraz otwórz program do pobierania RSS i wybierz "Reguły pobierania".

Te zasady oznaczają określenie rodzaju plików, które chcesz pobrać. A jeśli muszą mieć określone specyfikacje dotyczące ich rozmiaru lub jakości obrazu.

Jak korzystać z RSS w programie Excel

Jeśli nie chcesz korzystać z czytnika RSS, możesz wyświetlić elementy źródła danych RSS w arkuszu kalkulacyjnym programu Excel. Aby to zrobić pomyślnie, musisz znać się na pisaniu kodu.

Jednak inną opcją jest skorzystanie z platformy integracyjnej, takiej jak Zapier. Może łączyć arkusze kalkulacyjne programu Excel i kanały RSS i zapewnia, że ​​nigdy nie przegapisz aktualizacji. Zapier uruchomi powiadomienie, gdy w arkuszu Excela pojawi się nowy element RSS.

Jak używać kanałów RSS do podcastów

Bez wątpienia kanały RSS odgrywają znaczącą rolę w branży podcastów. Powodem jest to, że musisz mieć kanał RSS, jeśli chcesz przesłać swój podcast do jednego z głównych dystrybutorów podcastów, takich jak Podcasty Google, Spotify, iTunes i inne. Najłatwiejszym sposobem na utworzenie kanału RSS podcastów jest wykonanie następujących czynności:

 1. Przejdź do RSS Podcasting i załóż darmowe konto.

 2. Po potwierdzeniu konta zaloguj się i kliknij opcję „Nowy podcast”.

 3. Wprowadź wszystkie szczegóły dotyczące podcastu, w tym wybrany kanał adresu RSS.
 4. Zakończ proces i kliknij „Zapisz”.

Twój podcast będzie teraz miał adres URL kanału RSS i możesz go przesłać na inne platformy.

Dodatkowe często zadawane pytania

Jeśli nadal masz pytania dotyczące korzystania z kanałów RSS, odpowiedzieliśmy na kilka, o których być może myślisz.

Co to jest kanał RSS i jak to działa?

RSS reprezentuje pliki XML, które można odczytać na komputerze. Jednak, aby te pliki zamieniły się w obrazy i tekst, potrzebujesz czytnika RSS.

Czytnik agreguje wszystkie najnowsze aktualizacje i posty ze stron internetowych, które subskrybujesz. Cała zawartość jest zawsze dystrybuowana w czasie rzeczywistym, więc kanały RSS są powszechnie kojarzone z wiadomościami.

Jakie strony internetowe mają kanały RSS?

Nie każda witryna internetowa udostępnia kanał RSS, ale większość z nich to robi. Zwłaszcza witryny informacyjne, podcasty, blogi, czasopisma itp. Te witryny zwykle mają również dołączoną ikonę RSS na dole strony głównej.

Jak uzyskać mój kanał RSS?

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to wybrać czytnik RSS. Niektóre przeglądarki mają wbudowane czytniki RSS, a inne wymagają dodatków lub rozszerzeń. Jeśli chcesz korzystać z czytnika RSS na swoim telefonie lub tablecie, musisz wybrać aplikację czytnika RSS.

Jak skonfigurować kanał RSS ab?

Po wybraniu czytnika RSS musisz zasubskrybować witrynę, którą chcesz obserwować. Będziesz mógł to zrobić tylko wtedy, gdy witryna ma zintegrowane kanały RSS. Możesz także utworzyć folder RSS w swoim kliencie poczty e-mail i otrzymywać aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki pocztowej.

Nie rezygnuję z kanałów RSS

Kanały RSS mogą nie być najlepszą metodą kontrolowania wszystkiego, co oglądasz, słuchasz lub czytasz. Ale nadal jest to niezwykle skuteczny sposób na szybkie otrzymywanie aktualizacji.

Biuletyny i aktualizacje w mediach społecznościowych również działają, ale jeśli lubisz czytać wiadomości i słuchać podcastów, nic nie przebije kanałów RSS. Ponadto możesz ich używać na wiele różnych sposobów, nawet w programie Excel i pocztą e-mail.

Czy korzystasz z kanałów RSS? Jeśli tak, jaki jest twój ulubiony sposób na otrzymywanie wszystkich aktualizacji? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.