Czy Instagram usuwa dane EXIF ​​​​z obrazów?

Pewnego dnia zadano mi intrygujące pytanie. To było coś, o czym nigdy nie myślałem, ale skłoniło mnie to do myślenia na tyle, by znaleźć odpowiedź i podzielić się nią z czytelnikami TechJunkie. Pytanie brzmiało: „Czy Instagram usuwa dane EXIF ​​​​z obrazów? Chcę się upewnić, że Instagram i Facebook nie zbierają lokalizacji ani innych danych z przesyłanych przeze mnie zdjęć”.

Czy Instagram usuwa dane EXIF ​​​​z obrazów?

Trudno było znaleźć odpowiedź, ale jestem przekonany, że tak.

Co to są dane EXIF?

Najpierw omówmy, czym właściwie są dane EXIF, aby lepiej zrozumieć, dlaczego pytanie jest ważne. Dane EXIF ​​to metadane osadzone w każdym robionym zdjęciu. W zależności od urządzenia, którego używasz do robienia zdjęcia, może ono zawierać typ aparatu, datę, godzinę, współrzędne GPS, ustawienia aparatu, a nawet informacje o prawach autorskich.

EXIF oznacza Exchangeable Image File Format i obejmuje wszystkie powyższe dane. Jest oddzielony od danych obrazu w pliku JPEG i będzie zawarty w pliku JPEG. Będzie zbierać i osadzać dane automatycznie. Można go również uzupełnić ręcznie za pomocą oprogramowania do edycji zdjęć, takiego jak Photoshop.

Dane EXIF ​​​​nie są złe, ale mogą zdradzić trochę za dużo. Jeśli używasz aparatu w telefonie i masz włączony GPS, EXIF ​​może zawierać współrzędne GPS miejsca zrobienia zdjęcia. Jeśli jesteś osobą dbającą o bezpieczeństwo, nie chcesz, aby skończyło się to w Internecie.

Aby wyświetlić dane EXIF ​​obrazu, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Właściwości w systemie Windows. Jeśli jesteś użytkownikiem Maca, musisz użyć Inspektora, aby wyświetlić EXIF. Oba systemy operacyjne oferują możliwość usunięcia danych o lokalizacji. System Windows pozwala przejść dalej i usunąć wszystkie prywatne dane, wybierając kartę Szczegóły i wybierając opcję Usuń właściwości i informacje osobiste na dole.

Wróćmy do pierwotnego pytania.

Czy Instagram usuwa dane EXIF ​​​​z Twoich postów?

Nie można było znaleźć jednoznacznej odpowiedzi, ale po rozmowie z kilkoma profesjonalnymi fotografami, którzy korzystają z Instagrama, odpowiedź wydaje się brzmieć tak, Instagram usuwa dane EXIF ​​​​z obrazów.

Gdy obraz jest przesyłany do dowolnej sieci społecznościowej, jest kompresowany i często zmienia format. Większość, jeśli nie wszystkie, dane EXIF ​​są usuwane podczas tego procesu, więc dane osobowe zostaną usunięte podczas przesyłania. To samo dotyczy zarówno automatycznie generowanych danych EXIF, jak i wszelkich ręcznie edytowanych danych EXIF ​​dodanych za pomocą edytora zdjęć.

Obejmuje to wszelkie informacje o prawach autorskich, co całkowicie przypadkowo oznacza, że ​​dany serwis społecznościowy unika wszelkich problemów z odpowiedzialnością, jeśli obraz znajdzie się gdzie indziej.

Ręcznie usuń dane EXIF ​​​​z obrazów przed przesłaniem

Jeśli nie chcesz polegać na sieciach społecznościowych w celu usunięcia danych EXIF ​​z obrazów przed ich przesłaniem, możesz to zrobić ręcznie. W zależności od używanej metody możesz usunąć większość danych przed przesłaniem obrazu do Internetu.

W systemie Windows:

 1. Wybierz obraz i kliknij prawym przyciskiem myszy.
 2. Wybierz Właściwości i kartę Szczegóły.
 3. Wybierz Usuń właściwości i dane osobowe na dole.
 4. Wybierz opcje do usunięcia w następnym oknie i wybierz OK.

Nie możesz usunąć wszystkich danych EXIF ​​z obrazu, ale masz większą kontrolę niż na komputerze Mac.

W systemie Mac OS:

 1. Wybierz obraz i otwórz go.
 2. Wybierz Narzędzia i Pokaż Inspektora.
 3. Wybierz kartę GPS i Usuń informacje o lokalizacji od dołu.

Mac OS pozwala tylko na usunięcie danych lokalizacji z EXIF. Aby usunąć więcej, będziesz potrzebować edytora obrazów.

Aby usunąć znacznie więcej danych EXIF ​​na Macu lub Windowsie, musisz użyć edytora obrazów. Większość programów wykona tę pracę, ale GIMP jest moim ulubionym narzędziem. Działa na systemach Windows, Mac i Linux i jest bezpłatny, wydajny i regularnie aktualizowany.

 1. Otwórz obraz w GIMP-ie.
 2. Wybierz Plik i Eksportuj jako.
 3. Wybierz rozszerzenie pliku, w którym chcesz go zapisać.
 4. Wybierz Eksportuj. To otwiera nowe okno.
 5. Wybierz Opcje zaawansowane i odznacz pole obok Zapisz dane EXIF.
 6. Wybierz Eksportuj, aby zakończyć zapisywanie i usuwanie EXIF.

Wyłączenie danych o lokalizacji może być łatwiejsze, jeśli używasz smartfona. Możesz to zrobić w ustawieniach aplikacji aparatu w Androidzie i w Prywatności w iOS. Wyłącz lokalizację, a żadne zdjęcie, które zrobisz od tego momentu, nie będzie zawierało danych o lokalizacji w Twoim EXIF. Może nadal zawierać inne dane, ale przynajmniej współrzędne GPS nie będą wśród niego!