Jak wyjść z gry w Valorant

Czasami coś się dzieje w trakcie sesji gry. Być może będziesz musiał odbyć awaryjną wycieczkę do łazienki. A może twój małżonek (lub matka) pilnie dzwoni do ciebie z innego pokoju. W każdym razie zdarzają się sytuacje, w których konieczne może być przedwczesne opuszczenie meczu lub gry Valorant.

Jak wyjść z gry w Valorant

Jak opuścić grę, która jest już w sesji w Valorant?

W idealnym świecie gracze widzieliby przycisk „Opuść grę” mocno osadzony na ekranie podczas meczu, ale to nie jest idealny świat, a Valorant jest daleki od idealnej gry. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak poruszać się po menu i przejść do opcji wcześniejszego opuszczania meczów – i odkryć możliwe konsekwencje, jeśli to zrobisz.

Jak opuścić konkurencyjne mecze?

Opuszczenie gry wieloosobowej online w trakcie meczu jest generalnie niemile widziane, ponieważ może mieć wpływ na wrażenia innych członków zespołu. Jednak większość gier wieloosobowych robić pozwalają do pewnego stopnia na przedwczesne opuszczenie gry, z karami.

Kiedy Valorant został wydany po raz pierwszy, miał wiele problemów, w tym gracze, którzy nie mogli opuścić trwającej gry. Od tego czasu Riot Games wprowadziło kilka poprawek, aby rozwiązać większość problemów w momencie premiery. Mimo to niektórzy gracze mają problemy z opuszczeniem gry przed jej zakończeniem. W tym momencie niekoniecznie jest to wina programistów. Gracze po prostu nie wiedzą, gdzie szukać, aby zakończyć mecz.

Sprawdź poniższe kroki, aby wyjść z aktualnego meczu:

 1. Naciśnij przycisk ESC, aby otworzyć menu.

 2. Wybierz ikonę koła zębatego w prawym górnym rogu.

 3. Wybierz „Zostaw dopasowanie i wyjdź do menu głównego”.

 4. Naciśnij „Tak”, aby potwierdzić wyjście.

Pamiętaj, że wcześniejsze opuszczenie meczu wiąże się z karami. Niektóre zakazy są tymczasowe i mogą trwać od kilku minut do kilku godzin. Recydywiści mogą w końcu otrzymać permanentny zakaz.

Zrozumienie przybliżonego czasu meczu

Mecze rywalizacyjne mają miejsce, gdy pięcioosobowe drużyny stają przeciwko sobie, aby podłożyć lub rozbroić „kolec” lub bombę. Drużyna, która jako pierwsza wygra 13 z 25 rund, zostaje zwycięzcą. Nawet jeśli nigdy nie grałeś w trybie rankingowym (tryb rywalizacji), sam pomysł rozegrania 25 rund może przyprawić o zawrót głowy.

Według Riot Games każda runda może trwać do 1 minuty i 40 sekund. Między rundami jest również 7-10 sekund, a faza kupna może trwać pół minuty lub dłużej. Po dodaniu innych zmiennych, takich jak czas potrzebny na rozbrojenie lub osadzenie szpikulca, zapałki mogą trwać godzinę lub dłużej.

Niestety wielu graczy przystępuje do meczów nie zdając sobie w pełni sprawy z zaangażowania czasowego związanego z ich ukończeniem. Przedwczesne odejście jest również bardziej prawdopodobne, jeśli drużyna przegrywa mecz. Riot Games wprowadziło kary dla graczy, którzy porzucają swoich kolegów z drużyny w trakcie gry, ale to nie powstrzymało tego zjawiska od występowania częściej, niż chcieliby przyznać twórcy.

Zrozumienie, jak długo mogą trwać mecze, może nie pomóc, gdy pojawi się sytuacja awaryjna, ale może dać wyobrażenie o tym, ile czasu potrzebujesz na mecz.

Opuszczenie gry a poddanie się

Gracze, którzy rozłączają się w połowie meczu, nazywani w społeczności „odchodzącymi”, wyrządzają szkodę swoim kolegom z drużyny. Członkowie zespołu muszą rywalizować w pozostałych rundach z jedną osobą mniej, co sprawia, że ​​wygranie meczu jest prawie niemożliwe.

Jeśli nie jest to sytuacja awaryjna i chcesz opuścić mecz z innych powodów, możesz zamiast tego rozważyć rezygnację z gry.

Aktualizacja 1.0.2 wprowadziła nową funkcję do meczów Valorant: Early Surrender. Jeśli grałeś w League of Legends, prawdopodobnie już wiesz, jak to działa. Nowi gracze lub ci, którzy nigdy nie grali w LOL, mogą być zainteresowani wiedzą, że istnieje sposób na „poddanie się” w meczu, jeśli Twoja drużyna uważa, że ​​jest „nie do wygrania”.

Ogólnie rzecz biorąc, jedyne sytuacje, w których rozważasz wczesne poddanie się, to:

 • Masz w swojej drużynie „odejść” (kogoś, kto przedwcześnie opuszcza mecz).
 • Czujesz, że ktoś z przeciwnej drużyny oszukuje, żeby biegać w butach po całym zespole.

Bycie osobą niską w meczu 5 na 5 może postawić twoją drużynę w niekorzystnej sytuacji, a także kogoś, kto oszukuje, aby wygrać rundy. Jednak Early Surrender nie należy lekceważyć i cały zespół musi się na to zgodzić.

Jeśli chcesz zasugerować Early Surrender, po prostu wpisz jedno z tych poleceń na czacie grupowym:

 • /przyznać

 • /ff

 • /poddanie się

Spowoduje to powiadomienie reszty zespołu o Twojej sugestii. Jeśli zgodzą się na poddanie się, mogą nacisnąć przycisk F5, aby je zaakceptować. W przeciwnym razie F6 odrzuca kapitulację, a drużyna kontynuuje mecz. Wpisanie „/tak” lub „/nie” działa również w celu zaakceptowania lub odrzucenia proponowanego Wczesnego Poddania się.

Riot wdrożył jednak specjalne zasady dotyczące przepadków, aby uniemożliwić graczom nadużywanie tej opcji. Aby zakwalifikować się do Early Surrender, musisz spełnić następujące parametry:

 • Każdy gracz musi zagłosować za poddaniem się.
 • Nie możesz zaproponować poddania się przed 8. rundą meczu.
 • Propozycje Early Surrender są ograniczone do jednej połowy (mecz).

Pamiętaj jednak, że jeśli zdecydujesz się poddać, stracisz stałą wartość MMR lub oceny matchmakingowej, a czasami jest to więcej MMR niż ukończenie przegranego meczu. Tak więc dobrą praktyczną zasadą jest zapisywanie Early Surrender w ekstremalnych sytuacjach, takich jak rozłączenie się członka zespołu lub oszustwo.

Kary AFK podczas walecznych meczów

Co się stanie, jeśli przestaniesz grać w grę bez oficjalnego opuszczenia meczu?

Gracze AFK („z dala od klawiatury”) są tak samo niezadowoleni, jak gracze, którzy oficjalnie rozłączają się z grą w trakcie meczu. Główna różnica polega na tym, że gracze AFK pozostaną w meczu, aby uniknąć kar za wcześniejsze rozłączenie i punktów doświadczenia na farmie, ale ich koledzy z drużyny muszą nadrobić brakujący gracz.

Riot Games ma zaimplementowany system, który monitoruje zachowanie graczy. Gracze, którzy konsekwentnie znikają lub wypadają z gier, będą teraz karani. Kary mogą się różnić w zależności od wykroczenia. Mogą to być:

 • Ostrzeżenia
 • Zwiększone ograniczenia kolejki
 • Odmawianie XP w grach uznanych za AFK’d
 • Stałe zakazy

AFKing to poważne wykroczenie, więc jeśli masz wątpliwości, oficjalnie opuść grę lub poproś kolegów z drużyny, aby zagłosowali na przegraną. Możesz otrzymać tymczasowy ban za opuszczenie meczu w połowie, ale kary nie są tak surowe, jak opuszczenie gry bez oficjalnego jej opuszczenia.

Słowo o zakazach opuszczania meczów

Możesz liczyć na karę za wcześniejsze opuszczenie meczu. Jednak kary różnią się w zależności od różnych czynników.

Na przykład, jeśli rozegrasz mecz w trybie rywalizacji i opuścisz grę blisko początku (1-2 rundy), możesz zobaczyć 2-4 godziny przerwy w kolejce lub bana. Jeśli jednak wyjdziesz bliżej końca meczu i nikt Cię nie zgłosi, możesz zobaczyć tylko ograniczenie godzinowe lub brak ograniczeń w kolejce.

Sprawy stają się poważne, gdy jesteś wielokrotnym przestępcą. Pozostawienie więcej niż dwa razy dziennie przez kilka dni może spowodować „ograniczenie kolejki Comp tylko przez 7 dni”. W tym okresie gracze nie będą mogli brać udziału w kolejkach do rywalizacji, ale wszystkie inne tryby są dla nich dostępne. Możesz otrzymać wczesne zwolnienie z ograniczenia, jeśli grasz w inne tryby bez wychodzenia z okresu blokady.

Po zakończeniu 7-dniowego zakazu masz czyste konto. Jeśli zdecydujesz się ponownie opuścić mecze, kara eskaluje do bana na 320 godzin/13 dni. Gracze, którzy często otrzymują 7-dniowy lub 13-dniowy ban, są zagrożeni otrzymaniem stałego bana z gry.

Mądrze wybierz swoją strategię wyjścia

Wyjście z meczu w środkowej fazie gry jest generalnie niemile widziane przez społeczność online dla wielu graczy, ale niektóre rzeczy są poza twoją kontrolą. Jeśli masz prawdziwą sytuację awaryjną, lepiej oficjalnie opuścić grę, niż z niej zrezygnować i zostać oskarżonym o AFK.

Z drugiej strony, jeśli brakuje Ci członka zespołu, ponieważ ktoś się rozłączył lub czujesz, że nie możesz wygrać meczu, opcja Early Surrender może być opcją. Spróbuj jednak najpierw porozmawiać o tym z kolegami z drużyny, zamiast na nich rzucać. Bardziej prawdopodobne jest, że uzyskasz konsensus, którego chcesz, jeśli porozmawiasz o tym jako pierwszy.

Czy kiedykolwiek opuściłeś grę Valorant w połowie meczu? Czy skorzystałeś z opcji Early Surrender, czy przedwcześnie się rozłączyłeś? Opowiedz nam o tym w sekcji komentarzy poniżej.