Jak czysto eksportować z Dokumentów Google do HTML

Dokumenty Google to potężny i bogaty w funkcje program do przetwarzania tekstu online w chmurze, który został nam dostarczony przez giganta wyszukiwania Google. Chociaż Dokumenty nie mają wszystkich zalet Microsoft Word, niekwestionowanego mistrza na arenie tworzenia dokumentów, są jednak wystarczająco dobre do prawie wszystkich zadań związanych z przetwarzaniem tekstu i mają tę zaletę, że są całkowicie bezpłatne i dostępne w dowolnej przeglądarce internetowej. Jednak Docs ma jedną poważną wadę: naprawdę źle eksportuje HTML. W tym artykule pokażę, jak obejść ograniczenia Dokumentów w tym obszarze i czysto wyeksportować dokument z Dokumentów Google do HTML.

Jak czysto eksportować z Dokumentów Google do HTML

Dokumenty to doskonałe narzędzie dla zespołów do współpracy nad pojedynczym dokumentem. Wszyscy możecie dodać swoją część i stworzyć naprawdę świetne treści. Dzięki kontroli wersji i możliwości zarządzania wieloma danymi wejściowymi Dokumenty Google ułatwiają pracę nad wspólnymi projektami. W przypadku większości treści eksportowanie do innego formatu to tylko kwestia zapisania jako lub skopiowania i wklejenia. W przypadku HTML sprawy są nieco bardziej skomplikowane. Dokumenty Google mają natywną opcję eksportu do HTML, ale kod jest często bardzo niechlujny. Oznacza to, że masz trochę pracy do wykonania, aby go wyczyścić i przygotować do sieci.

Jeśli spędziłeś dni na tworzeniu treści do eksportu na swoim blogu lub stronie internetowej, włożyłeś dużo wysiłku w stylizację. Kopiowanie i wklejanie nie spowoduje wycięcia tego; musisz wyeksportować jako HTML, aby zachować większość tych stylów, i chcesz czystego eksportu, aby wynikowa strona HTML była czytelna i modyfikowalna w dół wiersza.

Eksportuj z Dokumentów Google do HTML

Istnieje kilka różnych sposobów na czysty eksport pliku Dokumentów do formatu HTML. Najprostszym sposobem jest użycie skryptu o nazwie GoogleDoc2HTML. Istnieje również kilka aplikacji internetowych, które wykonają dla Ciebie konwersję. Obie metody działają dobrze.

GoogleDoc2Html

GoogleDoc2Html zaczęło się jako narzędzie stworzone przez Omara Al Zabira i zostało dopracowane i ulepszone przez Jima Burcha. Jest to skrypt, który dodajesz do Dokumentów Google w celu oczyszczenia eksportu HTML i działa dobrze.

Oto jak z niego korzystać:

  1. Otwórz dokument, który chcesz wyeksportować w Dokumentach Google
  2. Przejdź do menu Narzędzia, wybierz „Edytor skryptów”.
  3. Otworzy się nowa karta. Na tej karcie skopiuj i wklej kod GoogleDocs2Html z GitHub, nadpisując funkcję skrótu, od której zaczyna się edytor skryptów.
  4. Przejdź do pliku i zapisz jako „GoogleDoc2Html”.
  5. Przejdź do Uruchom i wybierz „KonwertujGoogleDocToCleanHtml”.
  6. Wybierz opcję Przejrzyj uprawnienia, gdy pojawi się wyskakujące okienko. Może być konieczne zalogowanie się na swoje konto Google.
  7. Kliknij Kontynuuj, aby przyznać uprawnienia.

Skrypt wyczyści dane wyjściowe HTML z Dokumentów Google i prześle wyniki pocztą e-mail. Wiadomość e-mail powinna dotrzeć w ciągu kilku minut, ale może to potrwać dłużej w zależności od rozmiaru dokumentu. Jedyną rzeczą, którą musisz wiedzieć o korzystaniu z GoogleDoc2Html, jest to, że jest to skrypt jednorazowego użytku. Wyczyści i wyeksportuje dokument za Ciebie, ale będziesz musiał powtórzyć cały proces za każdym razem, gdy chcesz go użyć.

Czyszczenie HTML

Jeśli stylizacja nie stanowi większego problemu, strony internetowe, takie jak HTML Cleaner, HTML Tidy, HTMLCleanup i inne, mogą pomóc. Nie łączą się one bezpośrednio z dokumentem Dokumentów Google; będziesz musiał wyciąć i wkleić kod HTML, a aplikacje pomogą Ci go wyczyścić. Istnieje możliwość, że twoje formatowanie może być trochę pomieszane, ale większość twojego układu powinna pozostać nienaruszona. Kiedy testowałem, nagłówki i hiperłącza pozostały nienaruszone, ale kilka słów pogrubionych i pisanych kursywą zostało usuniętych. Mimo to warto z nich korzystać.

Bez względu na to, jakiego narzędzia używasz do eksportowania z Dokumentów Google do czystego kodu HTML, musisz ręcznie sprawdzić kod, aby upewnić się, że jest dobry. Mimo to jest to znacznie lepsze niż ręczna zmiana znaczników w Dokumentach przed wyeksportowaniem!

Potrzebujesz dodatkowej pomocy z Dokumentami Google? Mamy samouczki na temat umieszczania obrazu tła w Dokumentach Google, organizowania dokumentów w folderach w Dokumentach oraz dodawania formatowania opartego na składni do kodu w Dokumentach Google. A jeśli Dokumenty nie robią tego za Ciebie, zapoznaj się z tym przewodnikiem po pięciu alternatywach dla Dokumentów Google.