Co to jest rozszerzenie pliku Arkusze Google?

Czy masz Arkusz Google zapisany z Dysku Google na komputerze?

Co to jest rozszerzenie pliku Arkusze Google?

Jeśli tak, prawdopodobnie widziałeś plik z tajemniczym rozszerzeniem pliku na dysku twardym: „.gsheet”. Czym więc jest „.gsheet” i skąd wziął się plik z tym rozszerzeniem?

Bez względu na to, ile razy sprawdzisz opcje pobierania lub eksportu, możliwość otwarcia pliku z tym rozszerzeniem nie pojawi się. Wygląda na to, że to w najlepszym razie literówka lub, w najgorszym, jakiś podejrzany plik, który może pozwolić Google na szpiegowanie Ciebie.

Na szczęście to żadna z tych rzeczy.

Dowiedz się, dlaczego Twoje Arkusze mają to wyjątkowe rozszerzenie pliku i co możesz z tym zrobić.

Współpraca z Dyskiem Google

Jeśli jesteś fanem Google, prawdopodobnie masz zainstalowaną aplikację Dysk Google na swoim komputerze. Aplikacja Dysk ułatwiła Ci pracę z dokumentami i natychmiast utworzyła ich kopie zapasowe w chmurze Google. Stamtąd możesz udostępniać te same dokumenty innym osobom lub łatwo uzyskiwać do nich dostęp z dowolnego miejsca, a Google zsynchronizuje wszelkie zmiany.

Obecnie Dysk działa trochę inaczej. Nadal tam jest, ale nie ma żadnej wymyślnej aplikacji, która mogłaby Cię z nią połączyć. Korzystasz z niego przez przeglądarkę internetową.

W tym miejscu do gry wchodzą Gsheets i rozszerzenie .gsheet.

Najpierw pomyśl o hiperłączu. To klikalny adres internetowy, który zwykle składa się z długiej serii liter i cyfr, prawda? Może być nieporęczny i czasami niewygodny, ale często był niezbędnym narzędziem do dotarcia pod adres internetowy.

Rozszerzenie pliku Gsheets działa tak samo jak hiperłącze. Ale zamiast przenosić Cię do określonej witryny, przenosi Cię bezpośrednio do dokumentu Arkuszy Google na Twoim Dysku.

Teraz, jeśli szukasz rzeczywistego hiperłącza, nie znajdziesz go. Rozszerzeniem pliku jest w rzeczywistości samo hiperłącze. Dwukrotne kliknięcie Arkusza Google w folderze Sterownika Google powoduje automatyczne otwarcie nowej karty lub okna przeglądarki z dokumentem wyświetlanym na Dysku.

Dzięki temu użytkownicy Google mogą wygodnie pracować na Dysku bez konieczności otwierania innej aplikacji.

Aby dowiedzieć się, czy masz rozszerzenie pliku Gsheet, kliknij prawym przyciskiem myszy nazwę pliku, przewiń w dół i kliknij Właściwości. W sekcji Typ pliku zobaczysz „Arkusz kalkulacyjny Google (.Gsheet)”.

Co zrobić z arkuszami rozszerzeń plików .Gsheet

Załóżmy, że masz arkusz kalkulacyjny z rozszerzeniem pliku .Gsheet, który chcesz otworzyć. Oto kilka sposobów, w jakie możesz to zrobić i pracować z plikiem.

Praca online w Arkuszach Google

Najłatwiejszym sposobem pracy z plikiem Arkusza Google jest połączenie internetowe. Wystarczy dwukrotnie kliknąć plik w folderze Dysku. Zostaniesz automatycznie przeniesiony do pliku .Gsheet na Twoim Dysku.

Możesz nawet sprawdzić, czy tak się stanie przed dwukrotnym kliknięciem pliku.

Pamiętasz sekcję Właściwości, która pojawiła się po kliknięciu pliku prawym przyciskiem myszy?

W tym małym oknie możesz zobaczyć wiersz z napisem „Otwiera się za pomocą”. Jeśli widzisz go na liście „googledrivesync”, oznacza to, że arkusz otwiera się online. Możesz kliknąć przycisk „Zmień”, aby zmienić aplikację, która otwiera dokument.

Konwertowanie i otwieranie rozszerzenia pliku .Gsheet do programu Excel

Kuszące jest ominięcie arkusza online i praca bezpośrednio z programu Excel, ale w tym celu musisz przekonwertować plik. Rozszerzenie pliku „.Gsheet” zawiera hiperłącze w nim osadzone. Oznacza to, że plik można otworzyć online tylko na Dysku z tym rozszerzeniem.

Można go jednak przekonwertować do MS Excel z oznaczeniem „.xlsx”, co pozwoli na otwarcie go w programie Microsoft Office Excel. Konwertowanie i otwieranie .Gsheet w Microsoft Office jest równie łatwe.

Najpierw otwórz arkusz, klikając dwukrotnie plik na swoim komputerze. Otworzy się automatycznie online przy użyciu domyślnej przeglądarki.

Następnie musisz przekonwertować plik na .xlsx, aby otworzyć go w MS Excel.

Przejdź do „Plik” i przewiń w dół do „Pobierz”, aby wyświetlić opcje konwersji. Kliknij „Microsoft Excel (.xlsx)”, aby rozpocząć pobieranie na komputer.

Teraz, gdy masz przekonwertowaną wersję arkusza kalkulacyjnego, przejdź do pliku „Pobrane” i kliknij dwukrotnie nowy Arkusz Google. Ten nowy arkusz kalkulacyjny ma wymagane rozszerzenie pliku, które pozwoli na otwarcie go za pomocą programu MS Excel.

Praca z plikami .Gsheet w trybie offline

Co zrobić, jeśli nie chcesz mieć dostępu do Internetu za każdym razem, gdy pracujesz w Arkuszu Google?

Jest na to proste rozwiązanie: udostępnij go offline.

rozszerzenie pliku arkuszy google

Zanim przejdziesz do trybu offline, upewnij się, że masz rozszerzenie Dokumenty Google offline dla przeglądarki Chrome. Przejdź również do ustawień Dysku i upewnij się, że klikasz pole „Offline”. Dzięki temu możesz tworzyć, otwierać i edytować Arkusze, gdy nie masz połączenia z internetem.

Teraz możesz udostępnić swój Arkusz w trybie offline.

Kliknij dwukrotnie plik, aby wyświetlić wersję online w przeglądarce. Przejdź do „Plik” i przewiń do „Udostępnij w trybie offline”. Kliknij tę opcję, a u dołu ekranu powinien pojawić się komunikat potwierdzający.

Teraz, jeśli przejdziesz w tryb offline, nadal możesz pracować nad tym arkuszem, ale z kilkoma wyjątkami. Na przykład nie możesz pobrać, udostępnić ani zapisać kopii arkusza. Te funkcje stają się ponownie dostępne po ponownym połączeniu się z Internetem.

co to jest rozszerzenie pliku arkuszy google

Zanim pójdziesz

Rozszerzenie pliku .Gsheet ułatwia dostęp do arkuszy kalkulacyjnych online. Ale to nie jedyny sposób pracy z Arkuszami Google.

Jeśli uznasz, że wolisz edytować w innym programie, zawsze możesz pobrać arkusz kalkulacyjny Google z innym rozszerzeniem. Gdy znów będziesz gotowy do pracy w Arkuszach Google, zaimportuj dane ze swojego pliku do nowego lub istniejącego pliku .Gsheet.

Jakie masz doświadczenia z rozszerzeniem pliku .Gsheet? Wolisz konwertować i pobierać arkusze kalkulacyjne, czy pracować z nimi w Google? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.