Jak zmienić serwer DNS w systemie Windows 10?

Większość ludzi ma podstawową wiedzę na temat działania Internetu i zapewnia im strony internetowe do przeglądania. Gdy wprowadzisz łącze URL w przeglądarce, router wysyła odpowiednią stronę przechowywaną gdzieś na odległym serwerze. Jednak jest w tym coś więcej, niż na pierwszy rzut oka. Serwer DNS to jeden z kluczowych elementów, który pozwala na szybki dostęp do całego internetu.

W tym artykule wyjaśnimy więcej na temat celu DNS i sposobu zmiany serwera DNS w systemie Windows 10.

Co to jest DNS?

W przeciwieństwie do ludzi komputery i przeglądarki działają na zasadzie interpretacji liczb. Dla nich adres URL, taki jak //google.com, jest całkowicie nieczytelny, ale nie wyobrażamy sobie wpisywania losowych liczb za każdym razem, gdy chcemy uzyskać dostęp do witryny. Serwer DNS (Domain Name System) wypełnia lukę między człowiekiem a maszyną.

Zawiera listę stron internetowych i odpowiadających im adresów IP, z których przeglądarka może korzystać w celu uzyskania dostępu do stron internetowych. Kiedy wpisujesz adres URL w pasku adresu, pierwszą rzeczą, jaką robi przeglądarka, jest sprawdzanie pamięci podręcznej DNS i serwera w celu uzyskania odpowiedniego adresu IP, a następnie pobieranie dla Ciebie zawartości witryny.

Serwer DNS występuje w kilku formach. Większość dostawców usług internetowych (ISP) ma domyślnie serwery DNS używane przez dowolnego z ich użytkowników. Nawet twój komputer będzie przechowywać podstawową pamięć podręczną DNS, która przechowuje często używane i ostatnie adresy, aby uzyskać szybszy dostęp. Jednak te serwery DNS nie są niezawodne, a serwery ISP mogą być podatne na błędy i wąskie gardła, które mogą skłaniać użytkowników do myślenia, że ​​nie mają dostępu do Internetu.

Serwery DNS Twojego dostawcy usług internetowych będą również przechowywać wszystkie żądania adresów URL, przechowując pełną historię przeglądania dla ich wygody. Nie możesz tego uniknąć, chyba że korzystasz z VPN lub przeglądarki zintegrowanej z VPN, takiej jak DuckDuckGo.

Problemy z DNS

Chociaż serwery DNS są istotną częścią infrastruktury internetowej, często mogą zostać zaatakowane przez hakerów. Atak typu phishing może wykorzystywać metodę zatruwania pamięci podręcznej lub przejęcia DNS w celu przekierowania serwera DNS na wybrany serwer lub dostarczenia listy fałszywych adresów IP dla istniejących adresów URL. Twoja przeglądarka zostanie wtedy przekierowana na fałszywe strony internetowe, które mogą spowodować dowolną liczbę naruszeń bezpieczeństwa kont i usług online.

Podczas gdy większość z tych metod wymaga zastosowania zabezpieczeń antywirusowych i dostawców usług internetowych, modernizacja tych metod ataków oznacza, że ​​hakerzy i oprogramowanie zabezpieczające nieustannie próbują się do siebie dopasować. Zmiana ustawień DNS na urządzeniu to krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa, ale jest przydatna tylko wtedy, gdy serwer, z którego zamierzasz korzystać, jest bezpieczniejszy niż oryginalny.

Jak znaleźć alternatywny serwer DNS w systemie Windows 10?

Ponieważ jednak serwery DNS usługodawcy internetowego nie są całkowicie bezpieczne i nigdy nie możesz być zbyt pewien, co dzieje się za ekranem, kilka alternatywnych opcji serwera DNS omija te systemy. Dwie najbardziej popularne to domena DNS Google (8.8.8.8 i 8.8.4.4) oraz bezpieczna usługa DNS Cloudflare (w wersji 1.1.1.1 lub 1.0.0.1). Te dwie firmy mają reputację skupiania się na bezpieczeństwie i szybkości. Serwery DNS Google są uważane za jedne z najszybszych dostępnych.

Chociaż istnieją inne publiczne usługi DNS, nie możesz się pomylić z Google lub Cloudflare DNS do użytku osobistego.

Zanim zaczniesz wprowadzać zmiany, musisz dowiedzieć się, jak znaleźć swoje obecne ustawienia DNS. Oto jak to zrobić:

 1. Kliknij ikonę Sieć na pasku narzędzi.

 2. Kliknij aktualnie używaną sieć.

 3. Kliknij ponownie bieżącą sieć, aby wyświetlić jej bieżące ustawienia.

 4. Twoje bieżące ustawienia DNS są wyświetlane w tabeli Właściwości. Poszukaj pól „Serwery DNS IPv4” i „Serwery DNS IPv6”.

Po znalezieniu używanych serwerów DNS (które najprawdopodobniej są ustawieniami domyślnymi routera lub usługodawcy internetowego) możesz rozwiązywać problemy i wprowadzać zmiany w razie potrzeby.

Jak zmienić serwer DNS w systemie Windows 10?

Teraz, gdy wiesz więcej o usłudze DNS i o tym, jak może ona wpłynąć na przeglądanie i bezpieczeństwo, nadal musisz dowiedzieć się, jak zmienić ustawienia urządzenia. Dostępnych jest kilka opcji, z których wszystkie można wykorzystać do wprowadzenia szybkiej zmiany, która będzie trwała. Oto podstawowa metoda zmiany tych ustawień na komputerze z systemem Windows:

 1. Kliknij ikonę Sieć w prawym rogu paska narzędzi.

 2. Otwórz ustawienia sieci i Internetu.

 3. Kliknij „Zmień opcje adaptera”.

 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy sieć, którą chcesz zmienić, a następnie naciśnij Właściwości.

 5. Wybierz „Protokół internetowy w wersji 4 (TCP/IPv4)”.

 6. Kliknij Właściwości.

 7. Kliknij przycisk kołowy „Użyj następujących adresów serwerów DNS”. Umożliwi to ręczne wprowadzenie preferowanych serwerów DNS.

 8. Wprowadź dwa adresy IPv4 w odpowiednim polu. Zwykle obejmują one podstawowy serwer DNS i pomocniczy serwer DNS usługi DNS. Na przykład, jeśli chcesz korzystać z DNS Google, umieść 8.8.8.8 w pierwszym wierszu i 8.8.4.4 w drugim.

 9. Kliknij OK, a następnie zamknij okno dialogowe Właściwości.

Te ustawienia zmienią tylko ustawienia IPv4. Ipv4 jest jednym z dwóch używanych protokołów, drugim jest większy IPv6 z własnym zestawem adresów. Jeśli chcesz zmienić ustawienia IPv4, wykonaj powyższe kroki, ale w kroku 5 wybierz Protokół internetowy w wersji 6 (TCP/IPv6).

Adresy IP, które wprowadzisz w polach tekstowych, również będą inne i będziesz musiał skonsultować się z usługą DNS, aby zapewnić prawidłowe adresy. Ponieważ adresy te mogą być dość długie (i używać kombinacji cyfr i liter), pamiętaj, aby je skopiować lub wpisać poprawnie, w przeciwnym razie w ogóle nie będziesz mógł korzystać z Internetu.

Załóżmy, że Twój komputer korzysta z wielu sieci do łączenia się z Internetem, na przykład laptop, który w różnym czasie korzysta z połączenia Ethernet i Wi-Fi. W takim przypadku musisz odpowiednio skonfigurować oba te elementy, powtarzając powyższe kroki.

Jak zmienić ustawienia DNS systemu Windows 10 za pomocą wiersza polecenia?

Jeśli jesteś bardziej obeznany z technologią i chcesz wszystko zrobić za pomocą wiersza poleceń, istnieje możliwość zmiany serwera DNS w wierszu polecenia. Oto, co musisz zrobić:

 1. Otwórz wiersz polecenia w trybie administratora.

 2. Wprowadź następujący wiersz w monicie, aby aktywować narzędzie ustawień sieciowych i naciśnij Enter:

  netsz

 3. Wpisz ten wiersz, aby wyświetlić listę wszystkich kart sieciowych, a następnie naciśnij Enter: interfejs pokaż interfejs

  Monit wyświetli listę wszystkich dostępnych adapterów. Musisz wiedzieć, w których z nich wprowadzić zmiany. Karty Ethernet i bezprzewodowe najprawdopodobniej mają stan „Połączony”, który pokazuje, że są obecnie używane, na przykład podczas pobierania tego artykułu.

 4. Użyj następującego polecenia, aby ustawić podstawowy adres DNS na karcie:

  interface ip set dns name=”ADAPTER-NAME” source=”static” address=”X.X.X.X”

  Wartość ADAPTER-NAME to nazwa adaptera, którego ustawienia zmieniasz, i otrzymasz tę nazwę w kroku 3. X.X.X.X to żądany adres DNS, który wprowadzasz.

 5. Potrzebujesz również polecenia, aby ustawić dodatkowy adres DNS:

  interface ip add nazwa dns=”NAZWA-ADAPTERA” addr=”X.X.X.X” index=2

  Dla wartości obowiązuje ta sama logika, co w kroku 4.

 6. Możesz zwiększyć liczbę pod „indeksem”, aby dodać więcej dodatkowych adresów, ale jeden główny i jeden dodatkowy wystarczy dla większości użytkowników.
 7. Zamknij wiersz polecenia.

Po dostosowaniu tych ustawień komputer automatycznie zacznie używać nowych wartości do rozwiązywania nazw hostów.

Jak zresetować serwer DNS w systemie Windows 10?

Jeśli chcesz zresetować ustawienia DNS do wartości domyślnych usługodawcy internetowego, oto, co musisz zrobić:

 1. Kliknij ikonę Sieć na pasku narzędzi.

 2. Otwórz ustawienia sieci i Internetu.

 3. Kliknij „Zmień opcje adaptera”.

 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy sieć, którą chcesz zmienić i naciśnij Właściwości.

 5. Wybierz „Protokół internetowy w wersji 4 (TCP/IPv4)”.

 6. Kliknij Właściwości.

 7. Kliknij przycisk kołowy „Uzyskaj adres serwera DNS automatycznie”.

 8. Kliknij OK, a następnie zamknij okno dialogowe Właściwości.

To ustawienie przywróci zmiany wprowadzone w adapterze i umożliwi powrót do domyślnych serwerów DNS.

Jak opróżnić pamięć podręczną DNS?

Po wprowadzeniu jakichkolwiek zmian w ustawieniach DNS zaleca się wyczyszczenie pamięci podręcznej DNS komputera. Ta pamięć podręczna przechowuje często używane lub ostatnio używane adresy IP. Jeśli Twój serwer DNS podał Ci nieprawidłowy adres, a komputer go zbuforował, zmiany adresu serwera nie będą miały znaczenia, dopóki komputer nie odświeży pamięci podręcznej w naturalny sposób. Opróżnienie pamięci podręcznej DNS zmusi komputer do ponownego użycia poprawnych ustawień DNS i pobrania właściwych adresów IP dla swoich programów. Oto, co musisz zrobić:

 1. Otwórz wiersz polecenia w trybie administratora. Możesz to zrobić, wyszukując „cmd” w pasku wyszukiwania komputera, klikając prawym przyciskiem myszy wynik „Wiersz polecenia” (zwykle jest to pierwszy), a następnie wybierając „Uruchom jako administrator”.

 2. Wpisz lub skopiuj następujący wiersz i naciśnij Enter:

  ipconfig /flushdns

 3. Powinieneś otrzymać komunikat potwierdzający, że pamięć podręczna DNS Resolver została opróżniona.

 4. Zamknij wiersz polecenia.

Opróżnianie DNS może być również pierwszą odpowiedzią na bardziej powszechne problemy z połączeniem internetowym, zanim konieczne będzie dalsze majstrowanie.

Mądrze wprowadzaj zmiany

Teraz wiesz, jak zmienić ustawienia DNS komputera. Skorzystaj z dostarczonych bezpłatnych serwerów DNS Google lub Cloudflare, jeśli chcesz skorzystać z najlepszych publicznie dostępnych opcji, lub skorzystaj z innego dostawcy, który najlepiej Ci odpowiada. Domyślne serwery Twojego dostawcy usług internetowych są zwykle bezpieczną opcją, ale ich rozwiązywanie może być trudniejsze w przypadku jakichkolwiek błędów. System DNS jest ważnym elementem sieci, a niektóre typowe problemy można rozwiązać, po prostu zmieniając jego ustawienia.

Jakich ustawień DNS używasz? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.