Jak przenosić strony w Dokumentach Google

Jako alternatywa MS Word i prawie następca, można oczekiwać, że Dokumenty Google będą miały na celu wszechstronność i dobrze zorientowane zastosowanie. Chociaż aplikacja internetowa zapewnia mnóstwo łatwości na stole, umożliwia współpracę na całym świecie i oferuje wiele integracji, wciąż brakuje jej niektórych funkcji.

Jak przenosić strony w Dokumentach Google

Microsoft Word umożliwia użytkownikowi przenoszenie stron w jednym dokumencie za pomocą okienka nawigacji. Ta istotna funkcja jest niezwykle przydatna. Czy możesz to zrobić w Dokumentach Google? Jak możesz przenosić strony w tej wspaniałej aplikacji internetowej w chmurze?

Czy to możliwe?

No tak. Oczywiście możesz przenosić strony w Dokumentach Google. Ale co z tą funkcją Okienka nawigacji z MS Word? Czy dotyczy to również Dokumentów Google? Chociaż tego rodzaju okienko z pewnością istnieje w Dokumentach Google, rzeczy nie są dokładnie takie same. Okienko Dokumentów Google nie pozwala użytkownikowi na przenoszenie stron za jego pomocą.

Dlatego jedynym sposobem przenoszenia stron w Dokumentach Google jest robienie tego ręcznie. Tak, kopiując i wklejając treść. Albo to, albo skopiuj zawartość do MS Word (jeśli jesteś jej właścicielem), zmieniając układ stron według własnego uznania i wklejając zmienioną zawartość z powrotem do Dokumentów Google.

To prawda, że ​​czasami może to być bardzo denerwujące, ale dopóki Dokumenty Google nie dodadzą tej funkcji do okienka nawigacji, są to jedyne dwa sposoby, aby to zrobić. Możesz poprosić Dokumenty Google o wprowadzenie tej funkcji, przechodząc do Pomocy, a następnie Zgłoś problem. Powiedz im o irytującym braku funkcji przesuwania stron. Nie ma jednak gwarancji, że Google odpowie.

Zmiana kolejności stron na komputerach stacjonarnych

Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem Chromebooka, Maca czy komputera z systemem Windows, wszystko działa prawie tak samo na różnych urządzeniach. Wynika to z faktu, że Dokumenty Google to aplikacja internetowa. Innymi słowy, możesz z niego korzystać, otwierając preferowaną (lub dostępną) przeglądarkę i przechodząc do Dokumentów Google. W chwili, gdy wkraczasz w świat internetu, wszystko staje się uniwersalne dla wszystkich urządzeń stacjonarnych.

  1. Aby rozpocząć, otwórz przeglądarkę na swoim urządzeniu i otwórz dokument Dokumentów Google, nad którym pracujesz.

  2. Przenoszenie stron jest tak proste, a także skomplikowane, jak wybranie treści na stronie, którą chcesz przenieść w inne miejsce i wycięcie jej. Skrót do funkcji Wytnij to Ctrl+X, ale możesz również skopiować zawartość za pomocą Ctrl+C, a następnie usunąć ją z tym samym skutkiem.
  3. Teraz znajdź lokalizację, w której chcesz wcisnąć wspomnianą stronę, naciśnij Enter, aby dodać akapit i zezwól na miejsce na stronę.

  4. Następnie wklej zawartość, klikając prawym przyciskiem myszy pusty akapit i wybierając z menu rozwijanego opcję Wklej. Alternatywnie użyj skrótu Ctrl+V.

Tak, skopiowana zawartość pojawi się tam, gdzie chcesz. Mogą jednak pojawić się pewne problemy z formatowaniem. Upewnij się więc, że przyciąłeś wszystkie dodatkowe puste akapity między wierszami. Jeśli tego nie zrobisz, cała zawartość po przeniesionej stronie może się dziwnie przesunąć.

Ta metoda przenoszenia stron może wydawać się prosta. I w niektórych przypadkach tak jest. Jeśli jednak będziesz musiał ciągle przesuwać strony, uznasz to za nieco irytujące.

Teraz, jeśli posiadasz MS Word na swoim urządzeniu stacjonarnym, możesz skopiować zawartość do aplikacji komputerowej i przenosić w niej strony. Pomaga to uniknąć wszystkich irytujących przerw między akapitami, które mogą wystąpić podczas długich sesji przenoszenia strony.

  1. Aby to zrobić, otwórz odpowiedni plik Dokumentów Google i wybierz całą zawartość. Użyj funkcji Ctrl+A, aby to wszystko zaznaczyć.

  2. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy treść i wybierz Kopiuj z menu rozwijanego lub użyj funkcji Ctrl+C. Możesz także użyć kombinacji klawiszy Ctrl+X lub Cut, aby automatycznie skopiować i usunąć zawartość z pliku Dokumentów Google. W końcu będziesz zastępować zawartość nową, zmienioną zawartością z MS Word.

  3. Teraz przejdź do MS Word. Rozpocznij nowy dokument, korzystając z preferowanej metody. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy puste miejsce i wybierz Wklej lub naciśnij Ctrl + V.

  4. Teraz przejdź do zakładki Widok w MS Word i wybierz ją. Na karcie Widok wybierz opcję Okienko nawigacji.
  5. Korzystając z widoku Okienko nawigacji po lewej stronie, kliknij i przesuń różne nagłówki znajdujące się w dokumencie. Spowoduje to dokładnie to samo, co metoda kopiuj/wklej, ale bez pojawiania się wszystkich akapitów przerw.

Po zakończeniu przenoszenia użyj funkcji Ctrl + A, aby wybrać całą zawartość, a następnie ją skopiuj. Wróć do pliku Dokumentów Google i wklej tam zawartość. To powinno być to.

Zmiana kolejności stron na urządzeniach z systemem Android/iOS

Jak zapewne wiesz, Dokumenty Google są bardzo dostępne na smartfonach i tabletach. Zarówno urządzenia z systemem iOS, jak i Android mają swoje dedykowane aplikacje Dokumentów Google.

Najlepszym sposobem na zmianę kolejności stron na urządzeniu z systemem Android/iOS jest, no cóż, w ogóle nie robić tego na urządzeniu mobilnym. Tak, jest to wykonalne, ale znacznie, znacznie łatwiej jest uzyskać dostęp do pliku Dokumentów Google za pomocą urządzenia stacjonarnego i wykonać wyżej wymienione metody.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie możesz/nie chcesz korzystać z urządzenia stacjonarnego, możesz to wszystko zrobić w aplikacji mobilnej.

Niezależnie od tego, czy posiadasz iPhone'a/iPada, smartfona lub tablet z Androidem, zasada pozostaje taka sama. W rzeczywistości zasada jest identyczna jak w przypadku urządzenia stacjonarnego opisanego powyżej.

Jedyną realną różnicą jest tutaj fakt, że nie można używać prawego przycisku myszy ani metody Ctrl+C/V/X/A. Aby skopiować/wkleić/wyciąć/wybrać wszystkie elementy w dokumencie Dokumentów Google, użyj standardowej metody kopiuj/wklej dla swojego urządzenia. Zazwyczaj jest to kombinacja dotknięcia/dotknięcia i przytrzymania/podwójnego dotknięcia. Następnie kontynuuj kopiowanie i wklejanie, aż zmienisz układ dokumentu zgodnie z własnymi preferencjami.

Pamiętaj, że długie dokumenty zwykle zamieniają się w koszmary nawigacyjne w wersjach Dokumentów Google na telefony/tablety, więc spodziewaj się marginesu błędu i pewnej dozy niepewności. Jeśli formatowanie dokumentu może poczekać, aż dostaniesz w swoje ręce komputer PC/Mac/Chromebook, możesz uzyskać dostęp do dokumentu za pomocą jednej z wymienionych platform komputerowych. Następnie postępuj zgodnie z opisaną powyżej metodą przenoszenia stron.

Zmiana kolejności stron – Konwertuj na PDF

Jednym z niezwykle prostych sposobów na zmianę kolejności stron jest przekonwertowanie ich na plik PDF na komputerze. Jeśli wysyłasz dokument do sprawdzenia lub wydrukowania, możesz dotknąć ikony drukarki u góry i kliknąć „Więcej ustawień”, aby przekonwertować dokument Google na podgląd w formacie PDF.

Wersja PDF otworzy się automatycznie na twoim komputerze i możesz użyć lewego panelu, aby przeciągnąć strony w kolejności, w jakiej chcesz je mieć. Po zakończeniu zapisz i udostępnij odbiorcy.

Chociaż powoduje to konwersję dokumentu do nowego formatu, jest to znacznie prostszy sposób przenoszenia i zmiany kolejności stron.

Dodatkowe często zadawane pytania

1. Jak przenosić zdjęcia w Dokumentach Google?

Czasami pliki Dokumentów Google mogą zawierać różne pliki obrazów. Oczywiście obrazy, podobnie jak treści pisanej treści, można przesuwać. Właściwie cały proces jest prawie identyczny z procesem kopiowania/wklejania treści tekstowych. Wybierz obraz, o którym mowa, użyj poleceń kopiuj/wytnij/wklej i zmień kolejność rzeczy według własnego uznania.

Możesz także kliknąć obraz i użyć kursora, aby go przesunąć. Mimo to nie będziesz w stanie tego zrobić za pomocą funkcji takiej jak okienko nawigacji.

2. Jak oddzielić strony w Dokumentach Google?

Rozdzielanie stron w Dokumentach Google to doskonały sposób na ułatwienie Ci przenoszenia stron. Możesz mieć wyraźniejszy obraz tego, który fragment treści jest gdzie i gdzie możesz go przenieść. Dodatkowo, jeśli oddzielisz strony, nie będziesz musiał się martwić o te zabłąkane luki w akapitach.

Aby oddzielić strony w Dokumentach Google, musisz dodać podziały stron. Aby to zrobić, umieść kursor w miejscu, w którym chcesz go wstawić, i przejdź do zakładki Wstaw w górnym menu. Następnie najedź kursorem na pozycję Przerwa w menu rozwijanym. Teraz kliknij Podział strony. Skrótem do tego jest Ctrl+Enter. Aby usunąć podział strony, po prostu użyj przycisku Backspace – podziały strony są usuwane jak każdy inny fragment tekstu/symboli.

3. Dlaczego w Dokumentach Google nie ma spacji między stronami?

Dokumenty Google rozdzielą strony za Ciebie, tak jak zrobiłby to MS Word. Kiedy dokument jest drukowany, każda strona będzie miała odpowiadającą fizyczną stronę papieru. Istnieje jednak tryb, który usuwa przestrzeń między stronami do celów innych niż drukowanie. Niezależnie od tego, czy rzeczywiście chcesz wydrukować dokument, czy cieszyć się posiadaniem oddzielnych stron podczas pracy nad plikiem Dokumentów Google, możesz w bardzo prosty sposób dodać przestrzeń między stronami.

Przejdź do Widok w górnym menu, wybierz Układ wydruku i kliknij Układ wydruku. Powinno to umieścić znacznik wyboru obok wpisu i oddzielić strony dla Ciebie.

Wniosek

Tak, posiadanie łatwo dostępnej opcji przenoszenia stron w Dokumentach Google byłoby bardzo wygodne i przydatne. Jednak dopóki ta funkcja nie zostanie wprowadzona, będziesz musiał ją obejść i użyć jednej z wyżej wymienionych metod. Pamiętaj, że przenoszenie stron w Dokumentach Google jest zawsze łatwiejsze, jeśli każda z nich ma podział strony i jeśli robisz to z komputera. W ten sposób uzyskujesz dostęp do MS Word (jeśli go posiadasz), który może pomóc Ci przenosić te strony.

Czy udało Ci się z powodzeniem przenieść te strony? Jeśli masz jakieś pytania, nie powstrzymuj się od trafienia do nas w sekcji komentarzy poniżej. Nasza społeczność z przyjemnością udzieli Ci wszystkich odpowiedzi, których możesz potrzebować.