Jak sprzedawać grę na Steam

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym twórcą gier, czy doświadczonym entuzjastą gier wideo, Steam przedstawia jedną z najlepszych platform, dzięki którym możesz dobrze zarabiać, sprzedając swoją grę. Jednak może minąć trochę czasu, zanim będziesz mógł w końcu sprzedać swoją grę na Steamie, a proces ten może być nieco zniechęcający.

W tym artykule omówimy, w jaki sposób możesz sprzedawać grę na Steam, a także rozbić rzeczy, które możesz robić na platformie, i te, których nie możesz.

Dlaczego Steam?

Steam istnieje od ponad 15 lat. Został on początkowo uruchomiony przez Valve wyłącznie w celu rozpowszechniania aktualizacji dla swoich gier. W dzisiejszych czasach platforma rozrosła się i teraz obsługuje gry od stron trzecich.

Steam może pochwalić się ponad 100 milionami użytkowników i ponad 20 milionami jednoczesnych użytkowników, liczbami, które ekscytowałyby każdego twórcę gier na całym świecie. Ponadto na platformie znajduje się ponad 3400 gier. Szacuje się, że Steam kontroluje ponad 75% rynku gier wideo online. Jako świadectwo ogromnego sukcesu Steam, platforma sprzedaje teraz również własne markowe konsole do gier i kontrolery.

Jak sprzedawać grę na Steam

Obecnie możesz sprzedawać grę na Steam tylko wtedy, gdy jesteś oficjalnym właścicielem lub deweloperem. Nie możesz sprzedawać gry kupionej od Valve – firmy macierzystej Steam – ani od stron trzecich. Polityka biznesowa Steam opiera się na tej samej zasadzie, co wynajem domu na całe życie poprzez jednorazową płatność ryczałtową: Otrzymujesz wyłączne prawa do korzystania z domu i możesz cieszyć się wszystkimi związanymi z nim korzyściami, ale nie możesz go odwrócić i sprzedać do kogokolwiek.

Czy zawsze tak było? W przeszłości zasady na Steam były nieco inne. Po zakupie gry na platformie można było dodać ją do ekwipunku przed dodaniem jej do biblioteki. Oznaczało to, że można było sprzedać grę, pobierając ją z ekwipunku, „podarowując” ją innemu użytkownikowi Steam i otrzymując od niego płatność za pośrednictwem usługi innej firmy, takiej jak Venmo lub PayPal.

Obecnie Steam nie oferuje już opcji ekwipunku. W momencie zakupu musisz zadeklarować, czy kupujesz grę na własny użytek, czy jako prezent dla innego użytkownika. Jeśli jest do użytku osobistego, gra trafia bezpośrednio do Twojej biblioteki. Jeśli kupujesz go jako prezent, Steam natychmiast wysyła go do biblioteki odbiorcy.

Jak odsprzedać grę na Steam

Jak wspomnieliśmy, w chwili obecnej nie ma możliwości odsprzedaży gry na Steamie.

Sytuacja może się jednak zmienić później. Rzeczywiście, francuski sąd niedawno wykrył błąd w polityce Steam i orzekł, że użytkownicy powinni mieć swobodę odsprzedaży swoich gier. W swoim orzeczeniu sąd zrezygnował z twierdzenia, że ​​Steam sprzedaje subskrypcje i orzekł, że faktycznie sprzedaje licencje na gry. W rezultacie sąd stwierdził, że uczciwe jest zezwalanie użytkownikom na dystrybucję tych licencji poprzez ich sprzedaż, jeśli sobie tego życzą.

Jednak decyzja nie została jeszcze wdrożona, ponieważ Valve złożyło odwołanie. W chwili pisania tego tekstu nie zapadło żadne rozstrzygnięcie w sprawie odwołania i trudno przewidzieć, czy pierwotna decyzja zostanie uchylona.

Czy istnieją luki w odsprzedaży? Na pewno. Ale wszystkie są obarczone ryzykiem. Na początek możesz otworzyć wiele kont, po jednym dla każdej gry. W ten sposób łatwo byłoby odsprzedać dowolną grę, która już Cię nie ekscytuje, kontynuując grę w resztę za pośrednictwem innych kont. Alternatywnie możesz iść drogą „wszystko albo nic”, sprzedając całe swoje konto Steam. Steam uważa jedną z tych alternatyw za niezgodną z ich zasadami i ryzykujesz trwałe wyłączenie konta.

Każdy z tych ustaleń wiązałby się z innymi poważnymi wyzwaniami. Jeśli na przykład zdecydujesz się sprzedać całe konto, może być trudno znaleźć odpowiedniego kupca i zablokować dobrą cenę, jeśli masz duże portfolio gier.

Jak sprzedać grę, którą stworzyłeś na Steam?

Aby sprzedać grę, którą stworzyłeś na Steamie, musisz wykonać kilka kroków:

  1. Gdy zarejestrujesz zainteresowanie usługą, Steam wyśle ​​ci cyfrowe dokumenty, które musisz przeczytać i podpisać.

  2. Zostaniesz poproszony o wpłacenie depozytu za aplikację. Płatności należy dokonać za pośrednictwem konta bankowego. Jest to również konto, przez które będą przetwarzane wpływy ze sprzedaży gier.

  3. Będziesz wtedy musiał wypełnić papierkową robotę zarówno w swoim banku, jak i urzędach podatkowych. Daje to również Steamowi możliwość zweryfikowania Twojej tożsamości.

  4. W tym momencie otrzymasz dostęp do Steamworks, zestawu narzędzi, które pomogą Ci opublikować swoją grę na Steam. Steamworks pomaga we wszystkim, od przesyłania twoich kompilacji, konfigurowania funkcji i strumieniowania demonstracji na żywo po ustalanie cen i uruchamianie zniżek.

  5. Następnie rozpoczniesz uruchomienie testowe, w którym Steam uruchomi twoją grę, aby upewnić się, że wszystko się sprawdziło i że wszystkie konfiguracje gry są poprawne. Może to zająć od jednego do pięciu dni.

  6. W tym momencie wszystko jest gotowe i rozpoczyna się dystrybucja produktów.

Steam wprowadził środki, aby zwiększyć szanse, że Twoja strona sklepu będzie miała dobry start. Na przykład, musisz zamieścić stronę „Wkrótce” co najmniej dwa tygodnie przed oficjalną premierą, aby upewnić się, że zbudujesz swoją publiczność. W okresie poprzedzającym premierę Twoja gra z pewnością wywoła dyskusję, a Steam daje Ci możliwość interakcji z potencjalnymi kupującymi. Te rzeczy pomogą ci nabrać rozpędu.

Jak sprzedawać grę za pieniądze na Steam?

Aby zarabiać na swoim produkcie na Steam, musisz zrobić kilka rzeczy.

Po pierwsze, ważne jest, aby wcześnie skonfigurować swoją stronę Steam. Pomoże Ci to pielęgnować społeczność zainteresowanych stron, w taki sam sposób, w jaki promotorzy boksu powiększają publiczność przed meczem. Jeśli potrafisz wymyślić urzekający zwiastun, tym lepiej. Ponadto posiadanie szczegółowego profilu programisty ma kluczowe znaczenie. Zaprezentuj też jak najwięcej swojego portfolio, pamiętając o wszystkich swoich projektach, przeszłych i nadchodzących.

Obsługa szerokiej gamy języków może również pomóc w sprzedaży gry większej liczbie osób. Angielski i chiński to dwa najczęściej używane języki na Steam.

Jak sprzedawać grę niezależną na Steam?

Jeśli jesteś niezależnym twórcą, sprzedaż swojej gry na Steam może pomóc Ci osiągnąć więcej niż tylko zarabianie na życie. Może pomóc w przezwyciężeniu problemów z finansowaniem i zapewnić platformę do generowania wystarczającej ilości pieniędzy, aby przenieść swoje umiejętności na wyższy poziom, prawdopodobnie uzyskując potrójne A w następnym projekcie.

Aby Twoja niezależna gra dobrze się sprzedawała, ustaw cenę, która nie jest ani za wysoka, ani za niska. Dobrym początkiem byłoby przyjrzenie się wycenom podobnych projektów na platformie. Zgodnie ze starą strategią marketingową, lepiej zacząć od ceny poniżej średniej i wspinać się w górę, niż zacząć wysoko i spadać. Co więcej, możesz chcieć dostosować swoją grę i użyć bardziej precyzyjnych tagów gier, aby upewnić się, że Twoja gra niezależna wyróżnia się i zostanie zauważona przez docelowych odbiorców.

Dodatkowe często zadawane pytania

Czy możesz dostać darmowe pieniądze na Steamie?

Tak. Można to zrobić na kilka sposobów. Na przykład możesz wyszukiwać aplikacje lub oprogramowanie, które nagradzają użytkowników gotówką podczas rejestracji. Dobrymi przykładami są Rakuten lub Swagbucks. Zarabiasz pieniądze w postaci kart podarunkowych Amazon, które możesz następnie wymienić na karty podarunkowe Steam. Alternatywnie możesz brać udział w ankietach sponsorowanych przez GrabPoints lub PrizeRebel, aby zdobywać darmowe kody w Portfelu Steam.

Czy potrzebuję firmy do sprzedaży gier na Steam?

Ściśle mówiąc, nie potrzebujesz firmy do sprzedaży gier na Steam, szczególnie jeśli sprzedajesz gry o niskim ryzyku i tworzysz własne aktywa, aby uniknąć pozwu o naruszenie. Jednak założenie spółki wiąże się z korzyścią z ograniczonej odpowiedzialności, która zapewnia izolację Twojego majątku osobistego na wypadek pozwu lub problemów z organami podatkowymi.

Czy możesz sprzedawać prezenty z gier na Steam?

Niestety, prezentów z gier nie można sprzedawać na Steam. Każda próba sprzedaży prezentu stanowi naruszenie Umowy użytkownika Steam i może skończyć się utratą konta.

Jak wyrzec się gry na Steamie?

Możesz zrezygnować z gry w trzech prostych krokach:

• Odwiedź stronę pomocy technicznej Steam, używając swojego konta Steam.

• Wybierz grę, której chcesz się wyrzec, przewiń stronę w dół i zaznacz pole wyszukiwania na dole.

• Zaznacz opcję „Usuń grę na stałe”.

Ile kosztuje sprzedaż gry na Steamie?

Aby sprzedać grę na Steam, zostaniesz obciążony jednorazową bezzwrotną opłatą w wysokości 100 USD. Jednak opłata może zostać zwrócona w całości, gdy Twoja gra zarobi co najmniej 1000 USD dochodu brutto.

Uwolnij swoje umiejętności

Jeśli jesteś twórcą gier, Steam oferuje Ci szansę na zarobienie na swoich umiejętnościach i poszerzenie asortymentu. Dzięki tym informacjom nic nie stoi na przeszkodzie, aby przejść od razu do skonfigurowania strony Steam i uruchomienia produktu. Co najbardziej podoba Ci się w Steam jako miejscu sprzedaży Twojego produktu? Czy są jakieś hacki marketingowe, którymi chciałbyś podzielić się z innymi programistami? Zaangażujmy się w komentarze.