Jak grupować i organizować ikony pulpitu systemu Windows 10

Nasz pulpit Windows jest często naszą lokalizacją do umieszczania plików i folderów, zwłaszcza jeśli zależy nam na szybkim i wygodnym dostępie. W rezultacie nasze komputery stacjonarne mogą wyglądać jak ogromna sterta bałaganu – mieszanina plików na ekranie.

Jak grupować i organizować ikony pulpitu systemu Windows 10

Po części jest to wina systemu operacyjnego; Pulpit pojawia się jako pierwszy w prawie każdym oknie dialogowym zapisywania plików, co czyni go niezwykle przydatnym miejscem do przechowywania „tylko kilku plików”. Niestety te kilka plików szybko gromadzi się w znacznie więcej. Twój pulpit szybko kończy się chaosem.

Nie musi tak być. Porządkowanie pulpitu systemu Windows jest o wiele łatwiejsze niż czyszczenie rzeczywistego bałaganu i nie musisz nawet przestać używać pulpitu jako domyślnej przestrzeni organizacyjnej. W tym artykule pokażemy, jak zorganizować pulpit systemu Windows tak, aby był uporządkowany, wydajny i wygodny.

(Potrzebujesz tylko krótkoterminowej naprawy zatłoczonego pulpitu bez przeprowadzania poważnej reorganizacji? Możesz wypróbować nasz samouczek dotyczący zmniejszania ikon na pulpicie, chociaż jest to tylko tymczasowa poprawka.)

System Windows ma kilka wbudowanych funkcji organizowania plików i folderów, które mogą być właśnie tym, czego potrzebujesz. Aby uzyskać bardziej niezawodne rozwiązanie, istnieją pakiety innych firm, których można użyć do grupowania ikon pulpitu w określone kategorie. Przyjrzyjmy się bliżej obu tym rozwiązaniom.

Organizowanie ikon pulpitu za pomocą folderów

Najprostszym sposobem na przejęcie kontroli nad pulpitem jest użycie folderów. Dodawanie nowych folderów do pulpitu jest proste. Najpierw kliknij prawym przyciskiem myszy na pulpicie i wybierz Nowy. Następnie kliknij Teczka od rozwijanego do tworzeniapusty folder.

Dobrym pomysłem jest nazwanie folderu, gdy sprawisz, że będzie bardziej zorganizowany. Ale jeśli zapomnisz, zawsze możesz zmienić jego nazwę, klikając folder prawym przyciskiem myszy i wybierając Przemianować. Następnie możesz wpisać jego nazwę. Pamiętaj, że próbujesz uporządkować pulpit, a najmniejszą rzeczą, jakiej chcesz, jest wyświetlanie folderów o nazwach Nowy folder, Nowy folder (2), Nowy folder (3) i tak dalej.

Teraz możesz przeciągnąć i upuścić odpowiednie skróty na pulpicie do nowego folderu. Spowoduje to zapisanie plików w twoim folderze zamiast rozrzucania ich po ekranie. Możesz dodać dowolną liczbę folderów do pulpitu, aby uzyskać alternatywne kategorie skrótów, takie jak aplikacje, narzędzia, oprogramowanie multimedialne i tak dalej. Następnie możesz przenieść ikony do folderów, jak na poniższym zrzucie ekranu.

ikony pulpitu

Jeśli masz dużo plików na pulpicie, uporządkowanie ich może być trudne, zwłaszcza jeśli zaczną się nakładać. Jedną z przydatnych technik jest użycie wbudowanych funkcji sortowania systemu Windows 10 do sortowania plików według typu. Spowoduje to połączenie wszystkich plików tego samego typu, więc na przykład, jeśli masz folder „Filmy”, sortowanie według typu spowoduje umieszczenie wszystkich plików wideo w jednym miejscu. W ten sposób możesz łatwo wybrać grupę i przeciągnąć je do folderu „Filmy”. Po prostu kliknij prawym przyciskiem myszy na pulpicie, kliknij Sortuj według -> Typ przedmiotu.

ikony pulpitu10

Narzędzia innych firm

Miejsca Nimi

Wbudowany system folderów dla systemu Windows jest prosty i skuteczny, ale nie jest bogaty w funkcje. Jedną z funkcji, którą możesz chcieć, jest możliwość przeglądania folderów wewnętrznych bez konieczności ich otwierania, aby przypomnieć, co tam jest. Możesz tworzyć takie foldery za pomocą narzędzia innej firmy o nazwie Nimi Places. Jest to przenośny pakiet oprogramowania, którego można używać do dodawania grup folderów do pulpitu. Otwórz tę stronę i kliknij „Pobierz miejsca Nimi” i zapisz plik wykonywalny. Następnie kliknij plik .exe i wybierz „Wyodrębnij miejsca Nimi”, aby uruchomić oprogramowanie.

ikony pulpitu2

Nimi Places uruchamia się z czterema gotowymi grupami kontenerów dla aplikacji, gier, dokumentów i plików do pobrania. Możesz kopiować i wklejać skróty na pulpicie do tych pól, klikając prawym przyciskiem myszy ikonę i wybierając "Kopiuj". Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy w jednym z pudeł kontenerów i kliknij "Wklej", aby dodać do niego skopiowany skrót.

Możesz także przeciągnąć kontenery, aby zmienić ich położenie na pulpicie. Istnieje jednak tendencja do przypadkowego przeciągania ich po ekranie. Aby tego uniknąć, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem kontener i kliknąć Zamek. Możesz je odblokować w ten sam sposób, klikając kontener prawym przyciskiem myszy i wybierając Odblokować.

Aby dodać własne kontenery grupowe do pulpitu, kliknij ikonę Nimi Places w zasobniku systemowym. Spowoduje to otwarcie okna, jak pokazano na poniższym zrzucie ekranu. Kliknij przycisk + w prawym dolnym rogu, aby utworzyć nowy kontener. Następnie kliknij Miejscei wybierz jeden z folderów skrótów na pulpicie. Spowoduje to dodanie kontenera folderów do pulpitu i możesz stamtąd otworzyć zawarte w nim skróty.

ikony pulpitu12

Możesz zmienić rozmiar kontenerów, klikając myszą ich krawędzie. Pamiętaj, że możesz także przewijać zawartość większych kontenerów za pomocą paska przewijania, klikając prawą stronę kontenera, a następnie przeciągając jego pasek przewijania w górę i w dół.

Aby edytować tytuły kontenerów, kliknij prawym przyciskiem myszy pasek tytułu u góry pola kontenera. Następnie wybierz Zmień nazwę kontenera opcja, która otwiera poniższe pole tekstowe. Wpisz tam alternatywny tytuł kontenera.

ikony pulpitu4

Oprogramowanie ma kilka innych opcji dostosowywania kontenerów. Aby je zobaczyć, kliknij kontener prawym przyciskiem myszy i wybierz Wygląd zewnętrzny oraz Temat z podmenu. To pozwoli ci wybrać alternatywne tła dla kontenerów.

ikony pulpitu5

Przybornik

ToolBox to kolejny pakiet innej firmy, którego możesz użyć do grupowania ikon na pulpicie. Program można pobrać stąd. Kliknij tbox285.zip, aby zapisać jego Zip. Następnie otwórz folder Zip w Eksploratorze plików i kliknij Wypakuj wszystko aby wyodrębnić zawartość folderu. Po rozpakowaniu zawartości pliku Zip możesz stamtąd uruchomić ToolBox.

Teraz możesz skonfigurować nowe pola ikon na pulpicie, klikając prawym przyciskiem myszy ikonę ToolBox na pasku zadań i wybierając Nowy zestaw narzędzi. Dodaje to pole do pulpitu, jak widać na poniższym zrzucie ekranu. Przeciągnij ikony pulpitu do pola lub pól, aby je uporządkować.

ikony pulpitu6

Aby jeszcze bardziej dostosować te pola ikon na pulpicie, kliknij je prawym przyciskiem myszy i wybierz Właściwości przybornika z menu kontekstowego. To otwiera okno na zrzucie bezpośrednio poniżej. Tam możesz zmienić rozmiar pudełek, zmienić ich kolory i zastosować do nich nowe efekty.

ikony pulpitu7

Aby zmienić rozmiar pól ikon, przeciągnij paski pod Rozmiar okna i kafelków. Przeciągnij Wydziwianie drążek rozszerzający lub zmniejszający wysokość pudełka. Alternatywnie możesz przeciągnąć Kolumny pasek w prawo lub w lewo, aby zmienić szerokość.

Możesz zmienić kolory pól, klikając pole obok Kolor. To otworzy paletę kolorów, z której możesz wybrać inne kolory. Lub możesz dodać tapetę tła do pudełka, wybierając Mapa bitowa z rozwijanego menu i naciskając obok pola Ścieżka mapy bitowej tła.

Możesz dołączyć tytuł w górnej części pola, klikając Widoczny pasek tytułu pole wyboru (lub ukryj tytuł, odznaczając go). Wprowadź nowe tytuły dla pola w Nazwa przybornika pole tekstowe u góry okna.

Gdy skończysz, kliknij Zatwierdź zmiany aby zastosować nowo wybrane ustawienia.

Panel sterowania paska narzędzi zawiera listę wszystkich pól ikon. Możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać Panel sterowania paska narzędzi aby otworzyć okno pokazane poniżej. ten Skrzynki narzędziowe zawiera listę pól ikon na pulpicie. Możesz usunąć pole, klikając prawym przyciskiem myszy jego tytuł i wybierając Usuń Przybornik. Kliknij Ustawienia >Zapisz wszystkie ustawienia przybornika aby szybko zapisać wszystkie skróty, efekty i pozycje pulpitu pól ikon.

ikony pulpitu8

Ponadto możesz także skonfigurować pola zawierające skróty w zasobniku systemowym. Panel sterowania paska narzędzi zawiera: Czarodzieje menu u góry. Wybierz to, aby otworzyć małe menu, w którym możesz skonfigurować folder systemowy, dysk i pole skrótów megapack.

ikony pulpitu9

Dzięki folderom Windows 10, Nimi Places i ToolBox możesz teraz efektywnie grupować ikony na pulpicie i porządkować skróty. Możesz także spojrzeć na programy uruchamiające aplikacje jako sposób na uporządkowanie zaśmieconego pulpitu, co opisano w naszym artykule Jak dodać nowe programy uruchamiające aplikacje do systemu Windows 10.