Jak nakładać obrazy w programie PowerPoint

Pomimo tego, że jest głównie oprogramowaniem do tworzenia prezentacji, PowerPoint oferuje zaskakująco dużo w dziedzinie edycji obrazu. Aby Twoje slajdy wyglądały bardziej atrakcyjnie, możesz dodawać efekty, obramowania, zmieniać kształty i rozmiary, a także wiele innych funkcji. Jednym z nich jest eksperymentowanie z warstwami.

Jak nakładać obrazy w programie PowerPoint

Możesz umieścić jeden obraz na drugim, grupować je i przenosić razem, a nawet sprawić, że niektóre warstwy będą niewidoczne. Majsterkowanie przy warstwach może pomóc w skutecznym przedstawieniu pomysłów. Jeśli chcesz wiedzieć, jak nakładać obrazy, czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Dodaj kilka obrazów

Zanim zaczniesz nakładać na siebie obrazy, powinieneś najpierw dodać je do dokumentu. Aby dodać obrazy w programie PowerPoint, wystarczy, że wykonasz następujące czynności:

  1. Otwórz nową prezentację w PowerPoint. Jeśli chcesz usunąć pola tytułu i napisów, kliknij przycisk „Układ” w sekcji „Slajdy” u góry strony. Następnie wybierz „Puste”.

  2. Wybierz zakładkę „Wstaw”.

  3. Wybierz „Zdjęcia”.

  4. Znajdź obraz, który chcesz dodać.

  5. Naciśnij przycisk „Wstaw”.

  6. Możesz dodać tyle obrazów, ile chcesz.

Teraz, gdy obrazy znajdują się na slajdzie, możesz zacząć je nakładać na siebie.

Obrazy warstw z sekcją aranżacji

Aby zlokalizować wszystkie opcje warstw w PowerPoint, należy wybrać zakładkę „Format” z górnego menu i zlokalizować sekcję „Rozmieść”.

Prostym sposobem nałożenia obrazów jest kliknięcie każdego obrazu, który chcesz ułożyć, a następnie wybranie jednej z opcji z sekcji „Rozmieść”.

Opcja „Przenieś do przodu” przesunie obraz o jedno miejsce dalej. Jeśli jednak klikniesz małą strzałkę obok niej i wybierzesz „Przesuń na wierzch”, przeniesie obraz na górną warstwę.

Z drugiej strony opcja „Prześlij wstecz” umieści obraz o jedno miejsce za jego aktualną pozycją. Ale jeśli otworzysz menu rozwijane i wybierzesz „Prześlij na spód”, zostanie ono przeniesione na dół warstwy.

Ta metoda jest przydatna, jeśli wszystkie obrazy są widoczne i można je ręcznie wybrać i wybrać ich położenie. Zdarzają się jednak sytuacje, w których obrazy są zbyt małe, więc po przesunięciu ich daleko do tyłu możesz nie być w stanie ich już wybrać. Wtedy najlepiej użyć „Okienka wyboru”.

Korzystanie z okienka wyboru

„Okienko wyboru” to osobna opcja w sekcji „Rozmieść”, która przypomina narzędzia do nakładania warstw w tradycyjnych programach do edycji obrazów, takich jak Adobe Photoshop. Aby skorzystać z tej funkcji, należy ją znaleźć w sekcji „Rozmieść” w zakładce „Format”. Upewnij się, że dodałeś wszystkie obrazy, które chcesz nałożyć na siebie.

Po kliknięciu panelu pojawi się on po prawej stronie ekranu. Powinieneś zobaczyć wszystkie dodane obrazy w kolejności, w jakiej są umieszczone na slajdzie. Górna warstwa będzie pierwszym obrazem na liście, a dolna będzie ostatnim.

Możesz kliknąć dowolny obraz z listy i przeciągnąć go, aby ustawić jego pozycję. Możesz także kliknąć strzałki w prawym górnym rogu panelu i przesunąć je do przodu lub do tyłu.

Kliknięcie ikony oka obok obrazu sprawi, że stanie się on niewidoczny. Kliknij w to samo miejsce – teraz powinna to być linia pozioma, a nie oko – aby obraz pojawił się ponownie. W ten sposób możesz dotrzeć do mniej widocznych obrazów, które znajdują się u dołu. Możesz także kliknąć „Ukryj wszystko” lub „Pokaż wszystko”, aby wszystkie obrazy zniknęły lub pojawiły się jednocześnie.

Inne opcje aranżacji

Oprócz pozycjonowania warstw, w sekcji „Rozmieść” dostępne są trzy inne przydatne opcje:

  1. Narzędzie „Wyrównaj” może wyrównać obraz z niektórymi częściami slajdu. Możesz go przenieść na górę, prawo, lewo, dół lub środek slajdu.
  2. Jeśli chcesz połączyć różne obrazy w jeden, użyj narzędzia „Grupuj”. Użyj klawisza Ctrl i kliknij wszystkie obrazy, które chcesz pogrupować, zanim wybierzesz tę opcję. Tą drogą. wszystkie obrazy połączą się w jedną warstwę.
  3. Opcja „Obróć” pozwala obrócić obraz o 90 stopni lub obrócić go w poziomie lub w pionie.

Nakładanie warstw jest łatwe

PowerPoint ma przyzwoite możliwości warstw, mimo że nie jest tak dopracowany, jak niektóre znane programy do edycji obrazów. Jeśli chcesz tylko poprawić położenie obrazów w dużej prezentacji, te wbudowane narzędzia mogą się przydać.

Jeśli wstawisz tekst, kształt lub zwykły tekst, pojawi się on również w opcjach rozmieszczania i „Okienko zaznaczenia”. W związku z tym możesz łączyć obrazy i inne kształty podczas eksperymentowania z warstwami, a niektóre fascynujące wyniki.

Czy znasz jakąś inną sztuczkę edycyjną w PowerPoint, która może się przydać naszym czytelnikom? Podziel się nim ze społecznością TechJunkie w komentarzach poniżej.