Jak zrootować Androida: dwa niezwykle proste sposoby na zrootowanie telefonu z Androidem

Masz urządzenie z Androidem i chcesz je zrootować, aby móc zaktualizować je do nowszej wersji Androida? Na szczęście nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać, i możesz to zrobić bez zagłębiania się w system BIOS systemu Android. Ale najpierw wyjaśnijmy terminy rootowanie i unrootowanie.

Jak zrootować Androida: dwa niezwykle proste sposoby na zrootowanie telefonu z Androidem

Wyjaśnienie zamieszania: zakorzeniony werset nie zakorzeniony telefon

Co to jest rootowanie?

Technicznie rzecz biorąc, zrootowanie telefonu oznacza przyznanie sobie dostępu jako użytkownik root z uprawnieniami administratora. Ten proces pozwala zmieniać ustawienia systemu, uzyskiwać dostęp do plików systemowych, uaktualniać system operacyjny i ładować aplikacje, zamiast instalować je za pośrednictwem Google Play lub podobnych sklepów.

Co to jest unrootowanie?

Odrootowanie telefonu to proces wycofywania uprawnień administratora i dostępu jako użytkownik root; NIE jest to proces usuwania roota w systemie operacyjnym, tak jak w przypadku języka angielskiego. Podobnie jak Linux OS, a nawet Windows, zawsze będziesz mieć konto administratora w systemie.

Niezależnie od tego okazuje się, że słowa rootowanie i unrootowanie telefonu są używane zamiennie w Internecie i w rozmowach. Ten scenariusz wcale nie ułatwia sprawy. Ze względu na ten artykuł, rootowanie jest procesem uzyskiwania kontroli administracyjnej, a unrootowanie jest metodą usuwania statusu roota, a nie usuwania roota.

Zalety i wady rootowania telefonu

Jedną z rzeczy, które sprawiają, że Android jest tak wspaniałym systemem operacyjnym, jest możliwość jego dostosowania. Wielu konsumentów woli pobierać na swoje urządzenia aplikacje, pliki APK i alternatywne systemy operacyjne. Jednak rootowanie ma nie tylko zalety, ale także i wady.

Dlaczego miałbyś zrootować swój telefon?

Zrootowanie urządzenia z Androidem pozwala manipulować natywnym systemem operacyjnym. Możesz dostosować swój telefon lub tablet w sposób, który jest zwykle blokowany przez system. Ta funkcja obejmuje instalowanie niektórych aplikacji, odinstalowywanie bloatware, dostosowywanie bootloadera, aktualizowanie wersji systemu operacyjnego, instalowanie innego systemu operacyjnego i wiele więcej.

Dlaczego nie zrootujesz swojego telefonu?

Po pierwsze, zrootowany telefon może unieważnić gwarancję producenta. Zasadniczo naruszasz warunki użytkowania oprogramowania natywnego. Jeśli coś się zepsuje, Twoja gwarancja lub ubezpieczenie tego nie pokryje.

Po drugie, aktualizacja systemu operacyjnego na smartfonie z Androidem może być niemożliwa. Problemy ze zgodnością z nowymi procesami i funkcjami mogą potencjalnie przeciążać wewnętrzne komponenty aż do punktu awarii. Chociaż możesz nie chcieć aktualizować telefonu, ważne jest, aby pamiętać, że wiele z tych aktualizacji zawiera ważne poprawki zabezpieczeń. Tak więc, jeśli Twój telefon obsługuje nowszą wersję Androida, może być tego wart.

Po trzecie, podczas rootowania telefonu tracisz pewien poziom ochrony, umożliwiając ryzykownym aplikacjom otwieranie i rozpowszechnianie złośliwego oprogramowania, oprogramowania szpiegującego i innych niebezpiecznych elementów. Co więcej, hakerzy mają większą szansę na infiltrację Twojego telefonu i manipulowanie nim.

Utwórz kopię zapasową danych przed rootowaniem

Robiąc cokolwiek na urządzeniu z Androidem, należy wykonać kopię zapasową najważniejszych plików. Rootowanie usunie dane z telefonu. Dlatego twórz kopie zapasowe wszystkiego, co chcesz zachować, w pamięci w chmurze, na karcie SD lub na komputerze.

Kontakty mogą być przechowywane na Twoim koncie e-mail, a zdjęcia, dokumenty i inne dane mogą być przechowywane w Google Suite. Jeśli masz już kopię zapasową lub nie zależy Ci zbytnio na informacjach w telefonie, możesz zaoszczędzić czas i przejść dalej.

Jak zrootować i odinstalować Androida za pomocą Magisk

Zdecydowanie najprostszym (i najpopularniejszym) sposobem na zrootowanie telefonu z Androidem jest użycie Magisk. Ta aplikacja w rzeczywistości nie modyfikuje podstawowego kodu, takiego jak bezpośrednie rootowanie. Magisk pozostawia partycję systemową w spokoju; zmienia tylko partycję rozruchową.

Kluczową zaletą korzystania z Magiska jest to, że zmienia kod bez konieczności posiadania uprawnień administratora. Możesz zmieniać uprawnienia tylko do odczytu, zmieniać pliki i nie tylko bez przechodzenia przez żmudny proces rootowania.

Inna nazwa tego typu rootowania to „root bez systemowy”. Ponieważ zmienia tylko partycję rozruchową, nadal masz odpowiedni dostęp do Google Play. Magisk umożliwia również dostęp do stron, które blokują zrootowane telefony. Możesz także dostosować podstawowe ustawienia, manipulować konfiguracją i nie tylko.

Jak zrootować lub odinstalować system Android za pomocą aplikacji na Androida?

Wierz lub nie, ale niektóre aplikacje do eksploracji plików, takie jak ES File Explorer i RS File Manager, mają funkcję dostępu do plików głównych.

Aby korzystać z dowolnej aplikacji wymienionej powyżej, musisz włączyć dostęp root. W sytuacjach, w których wystarczy tylko dodać lub manipulować plikami, ES File Explorer i FS File Manager działają świetnie bez przechodzenia przez ten żmudny proces rootowania.

Notatka: Zezwolenie na dostęp do roota to nie to samo, co faktyczne zrootowanie telefonu. Po prostu zmieniasz uprawnienia użytkownika, aby umożliwić dostęp do plików root. Eksplorator plików ES i Eksplorator plików FS używają tego uprawnienia, aby zapewnić Ci dostęp.

Jak korzystać z Eksploratora plików ES w celu uzyskania dostępu do plików głównych?

  1. Pobierz i zainstaluj ES File Explorer ze sklepu Google Play.

  2. Uruchom Eksplorator plików ES, dotknij przycisku menu w lewym górnym rogu, a następnie dotknij "Root", aby aktywować dostęp do plików root.

  3. Wróć na główny ekran, przejdź do folderu głównego (oznaczonego jako “/”), a następnie przejdź do „System -> bin, xbin lub sbin”, w zależności od potrzeb. Możesz także przeglądać inne foldery w katalogu głównym.

Jak korzystać z Eksploratora plików ES do odinstalowania telefonu?

  1. Otwórz Eksplorator plików ES, kliknij przycisk menu, a następnie kliknij "Źródło."

  2. Znaleźć „Zajęty” oraz „ta” pliki i usuń je. Jeśli nie możesz ich znaleźć, wróć do “/” i otwórz „aplikacja” teczka. Kasować „superużytkownik.apk.”

  3. Uruchom ponownie telefon z Androidem, który powinien uruchomić się ponownie bez rootowania.

Jak uzyskać dostęp do plików root lub odinstalować system Android za pomocą Eksploratora plików RS?

Ogólnie rzecz biorąc, proces RS File Manager w celu uzyskania dostępu do plików głównych lub unrootowania telefonu jest taki sam, jak powyżej w Eksploratorze plików ES. Jedyną różnicą jest nawigacja po opcjach menu.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące rootowania

Oto kilka odpowiedzi na pytania dotyczące rootowania.

Czy mogę zresetować urządzenie do ustawień fabrycznych, aby usunąć rootowanie?

Odrootowanie urządzenia poprzez przywrócenie ustawień fabrycznych zależy od używanej wersji Androida i używanego oprogramowania do rootowania. W niektórych przypadkach możesz być w stanie odinstalować urządzenie, przywracając system operacyjny do ustawień fabrycznych.

Czy zrootowanie telefonu unieważnia gwarancję?

Tak, w większości przypadków. Nawet jeśli zrestartujesz telefon, istnieją sposoby na stwierdzenie, czy oprogramowanie zostało zmodyfikowane. Na przykład, jeśli licznik błysków ma numer inny niż „0”, producenci nadal unieważnią gwarancję.