Czy Dokumenty Google mogą czytać na głos dokumenty?

Kiedy piszesz coś w Dokumentach Google, czasami musisz sprawdzić, jak faktycznie brzmi Twój tekst. Jasne, możesz poprosić kogoś o przeczytanie tego na głos, ale nie zawsze jest to możliwe.

Czy Dokumenty Google mogą czytać na głos dokumenty?

Lepszym rozwiązaniem jest poproszenie Dokumentów Google o odczytanie Twoich słów. G Suite obsługuje opcję zamiany tekstu na mowę, a włączenie tej funkcji wymaga tylko kilku kroków.

W tym artykule pokażemy, jak to zrobić. Dodatkowo omówimy, jakich narzędzi użyć, gdy potrzebujesz czytnika ekranu, który najlepiej Ci odpowiada.

Jak włączyć funkcję czytnika ekranu w Dokumentach Google

Jeśli używasz Dokumentów Google do pisania lub czytania dokumentów, prawdopodobnie używasz przeglądarki Chrome jako domyślnej przeglądarki. Produkty Google działają najlepiej, gdy są używane razem.

Jeśli chcesz, aby Dokumenty Google były dla Ciebie czytane na głos, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to zainstalować ChromeVox. Jest to rozszerzenie Chrome, które nadaje przeglądarce głos.

Użytkownicy niedowidzący odnoszą duże korzyści z tej aplikacji, ponieważ jest bardzo szybka i niezawodna. Po zakończeniu dodawania ChromeVox możesz dostosować ustawienia w Dokumentach Google. Oto, co musisz zrobić:

  1. Uruchom Dokumenty Google na swoim komputerze.

  2. Wybierz "Narzędzia" z paska menu.

  3. Kliknij „Ustawienia ułatwień dostępu”.

  4. Upewnij się, że zaznaczyłeś "Włącz obsługę czytnika ekranu" i kliknij "OK".

Sekcja „Ułatwienia dostępu” pojawi się na pasku narzędzi Dokumentów Google. Teraz wpisz słowo lub zdanie albo otwórz dokument i zaznacz część, którą chcesz przeczytać w Dokumentach Google.

Następnie przejdź do paska narzędzi, wybierz Dostępność>Mów>Mów zaznaczenie. ChromeVox zacznie czytać Ci tekst. Pamiętaj tylko, że masz otwarty tylko jeden dokument na raz. W przeciwnym razie czytelnik może zacząć czytać niewłaściwy tekst.

Dokumenty Google czytane na głos

NVDA — stacjonarny czytnik ekranu

ChromeVox to tylko jedna z opcji czytnika ekranu, jeśli chcesz, aby Dokumenty Google były dla Ciebie czytane na głos. To świetna opcja, jeśli używasz tylko przeglądarki Chrome.

Ale co, jeśli wolisz Firefoksa? Lub po prostu chciałbyś mieć czytnik ekranu na komputer, którego można używać w więcej niż jednej sytuacji. G Suite poleca NVDA jako jedną z najlepszych aplikacji komputerowych z ułatwieniami dostępu.

Jest całkowicie darmowy i możesz go używać zarówno w przeglądarce Chrome, jak i Firefox. NVDA to skrót od NonVisual Desktop Access i jest to fantastyczne narzędzie, które ma wiele funkcji.

Obsługuje ponad 50 języków i ma bardzo intuicyjny interfejs. Możesz odwiedzić ich stronę internetową, aby pobrać NVDA – jest super lekki i bardzo stabilny.

Dokumenty Google przeczytane

JAWS – Desktopowy czytnik ekranu

G Suite zaleca też czytnik ekranu JAWS, który jest skrótem od Jobs Access With Speech. To zdecydowanie jeden z najpopularniejszych czytników ekranu.

Zapewnia konwersję tekstu na mowę i pisanie w alfabecie Braille'a dla osób niedowidzących. Możesz go używać do czytania e-maili, stron internetowych i tak, Dokumentów Google.

Nawigacja jest łatwa, a użytkownicy mogą robić wszystko za pomocą myszy. Może również pomóc w szybkim wypełnianiu formularzy online. W przeciwieństwie do NVDA, JAWS nie jest darmowy i będzie wymagał zakupu licencji nawet do użytku osobistego.

czytać na głos dokumenty Google

Inne opcje ułatwień dostępu w G Suite

Istnieje wiele niezwykle przydatnych opcji czytania ekranu w G Suite, w tym w Dokumentach Google. Ale obsługa ułatwień dostępu nie kończy się tylko na narzędziach do głośnego czytania. Są też inne rodzaje wsparcia.

Wyświetlacz brajlowski

Ta funkcja jest dostępna tylko wtedy, gdy korzystasz z Dokumentów Google na swoim komputerze. Jeśli używasz systemu operacyjnego Chrome, upewnij się, że masz zainstalowaną najnowszą wersję rozszerzenia ChromeVox.

Jeśli chcesz mieć aplikację Windows lub jesteś użytkownikiem Firefoksa, NVDA lub Jaws będą działać. Aby włączyć monitor brajlowski w Dokumentach Google, wykonaj następujące czynności:

  1. Otwórz dokument w Dokumentach Google.

  2. Przejdź do „Narzędzia”, a następnie „Ustawienia ułatwień dostępu”.

  3. Najpierw kliknij „Włącz obsługę czytników ekranu”.

  4. A następnie kliknij „Włącz obsługę alfabetu Braille'a”.

Pisanie głosem

Czy wiesz, że wystarczy porozmawiać z Dokumentami Google, a tekst pojawi się na ekranie? G Suite ma doskonałą funkcję, która pozwala dyktować słowa zamiast je wpisywać.

Pamiętaj, że ta funkcja jest na razie dostępna tylko wtedy, gdy używasz przeglądarki Chrome. Zanim zaczniesz korzystać z tej funkcji, upewnij się, że mikrofon, którego będziesz używać, jest włączony.

Gdy już to zrobisz, otwórz dokument Dokumentów Google i wybierz Narzędzia> Pisanie głosowe. Gdy będziesz gotowy do wypowiedzenia słów, kliknij ikonę mikrofonu i gotowe. Upewnij się, że nie spieszysz się i staraj się wypowiadać słowa tak często, jak to możliwe.

Dokumenty Google mogą czytać na głos i robić znacznie więcej

Pod względem funkcji ułatwień dostępu firma Google przeszła długą drogę. Doskonale zdają sobie sprawę, że wielu ich użytkowników to osoby z pewnego rodzaju niepełnosprawnością.

W przypadku osób niedowidzących kilka opcji zależy od używanej przeglądarki i tego, czy potrzebują aplikacji komputerowej. Ale Dostępność oferuje rozwiązania dla osób, które mogą mieć trudności z używaniem rąk i rąk, stąd opcja dyktowania.

Czy kiedykolwiek korzystałeś wcześniej z funkcji ułatwień dostępu Google? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.