Jak sprawdzić, czy komórka nie jest pusta w Arkuszach Google

Jeśli chcesz sprawdzić, czy jedna komórka w Arkuszach Google jest pusta, możesz to zrobić ręcznie. W rzeczywistości to prawdopodobnie najszybszy sposób. Jeśli jednak masz do czynienia z wieloma komórkami, wkrótce staje się to żmudnym i powtarzalnym zadaniem. Nie martw się jednak. Jest sposób, aby Arkusze Google same się tym zajęły.

Jak sprawdzić, czy komórka nie jest pusta w Arkuszach Google

Opcja sprawdzająca, czy komórka jest pusta, nazywa się ISBLANK, a my pokażemy, jak z niej korzystać.

Co to jest CZY JEST PUSTE?

Jeśli często korzystasz z programu Excel, prawdopodobnie znasz tę funkcję. Jest kilka drobnych różnic, ale służy do tego samego.

ISBLANK to funkcja opracowana, aby powiedzieć, czy wartość zajmuje komórkę. Używamy terminu „wartość”, aby uniknąć nieporozumień. Wartość może być dowolna, od liczb, tekstu, formuł, a nawet błędu formuły. Jeśli którykolwiek z powyższych zajmuje komórkę, ISBLANK pokaże ci znak FALSE.

Nie pozwól, aby te terminy Cię zmyliły. To tak, jakbyś pytał Arkusze Google: „Czy ta komórka jest pusta, pusta?” Jeśli odpowiedź jest negatywna, powie Fałsz. Z drugiej strony, jeśli komórka jest pusta, potwierdzi to pokazując znak TRUE.

arkusze google sprawdź, czy komórka nie jest pusta

Jak tego użyć?

Przejdźmy do części praktycznej i zobaczmy, do czego służy ta funkcja. Krótko mówiąc, jak pisać własne funkcje w Arkuszach Google. Nie martw się, nie musisz być informatykiem, aby to zrobić. Przeprowadzimy Cię przez ten proces:

  1. Otwórz arkusz kalkulacyjny.

  2. Kliknij dowolną komórkę, aby ją aktywować (upewnij się, że nie jest to komórka, którą sprawdzasz, czy jest pusta).

  3. Wstaw znak równości „=”, a następnie wpisz „ISBLANK” w tej komórce.

  4. Powinno to aktywować okno dialogowe z funkcjami. Otwórz listę i wybierz funkcję ISBLANK.

  5. Teraz wprowadź numer komórki, którą chcesz sprawdzić. Na przykład weszliśmy do A2.

  6. Naciśnij enter.

  7. Powinieneś teraz zobaczyć dane wyjściowe.

Jeśli A2 jest puste, zobaczysz znak TRUE. Jeśli nie jest pusty, zobaczysz znak FALSE. To takie proste!

Jeśli chcesz sprawdzić, czy ta funkcja naprawdę działa, możesz albo napisać coś w A2 albo usunąć jego zawartość. Następnie spróbuj zrobić to ponownie i sprawdź, czy dane wyjściowe się zmieniły. To powiedziawszy, nie ma potrzeby wątpić w tę funkcję. Jeśli zrobisz wszystko poprawnie, będzie to w 100% dokładne.

zamień arkusze google w pdf

Sprawdź wiele komórek

Najlepszą rzeczą w tej funkcji jest to, że możesz jej użyć do sprawdzenia, czy wiele komórek jest pustych, czy nie. Nie ma ograniczeń co do liczby komórek, które możesz jednocześnie sprawdzać. Wyobraź sobie, ile czasu zaoszczędzi Ci ta opcja!

Powtórz opisany powyżej proces, aby aktywować funkcję ISBLANK. Następnie zamiast wpisywać nazwę pojedynczej komórki, wpisz zakres komórek. Jeśli chcesz sprawdzić, czy komórki od A1 do C10 są puste, musisz napisać następującą formułę: A1:C10. To wszystko!

Pamiętaj, że ta opcja daje wynik dla całego zakresu komórek. Mimo że wszystkie komórki z wyjątkiem jednej są puste, nadal nie oznacza to, że cały zakres jest pusty. Dlatego wynik byłby FAŁSZ, nawet jeśli zajęta jest tylko jedna komórka. Aby uzyskać większą dokładność, będziesz musiał sprawdzać komórki jeden po drugim.

Mam fałszywy znak, chociaż komórka wydaje się pusta

Jest to jeden z najczęstszych problemów z funkcją ISBLANK. Jednak główne pytanie, które powinieneś sobie zadać, brzmi: czy komórka jest naprawdę pusta, czy po prostu wydaje się pusta? Wyjaśnijmy.

Komórka może być zajęta przez prostą białą przestrzeń, którą przypadkowo wpisałeś. Oczywiście nie możesz tego zobaczyć, ponieważ nie ma nic do zobaczenia, ale nadal tam jest. Inną możliwością może być zajęcie komórki przez ukryte znaki lub ukryte formuły.

Jeśli Ci to przeszkadza, najszybszym rozwiązaniem jest kliknięcie tej komórki i wyczyszczenie jej zawartości. Po wykonaniu tej czynności jesteśmy prawie pewni, że uzyskasz prawidłowy wynik.

Dodatkowe opcje

Aby w pełni wykorzystać tę opcję, możesz jej używać w połączeniu z funkcjami JEŻELI. Możesz sprawić, by Arkusze Google wykonały określone zadanie tylko wtedy, gdy komórka jest pusta. Najczęstszą sytuacją jest wypełnienie pustych komórek tekstem. Załóżmy, że chcesz wpisać „Brakujące informacje” we wszystkich pustych komórkach.

Zaprogramujesz Arkusze Google w następujący sposób: jeśli funkcja ISBLANK zwróci TRUE, wypisz tekst „Brakujące informacje”. Ta opcja oszczędza mnóstwo czasu, ponieważ byłoby prawie niemożliwe zrobienie tego ręcznie, jeśli masz dużo komórek.

Czy mogę używać ISBLANK na moim telefonie?

Najlepszą rzeczą w Arkuszach Google jest to, że możesz zrobić prawie wszystko na swoim telefonie. Jednak prawdopodobnie nie będziesz mógł używać ISBLANK w swojej mobilnej przeglądarce internetowej. Dlatego musisz pobrać aplikację Arkusze Google, która jest dostępna zarówno na urządzenia z systemem iOS, jak i Android. Proces jest podobny do tego, który już opisaliśmy.

Jedynym minusem korzystania z tej opcji w telefonie jest to, że możesz nie widzieć wszystkiego wyraźnie. Jeśli masz do czynienia z ważnymi danymi, sugerujemy zawsze wybierać wersję komputerową, ponieważ zapewnia ona większą przejrzystość.

Eksperyment

Pokazaliśmy Ci kilka podstawowych funkcji, które są odpowiednie dla początkujących. Jednak Arkusze Google pozwalają zrobić o wiele więcej i mamy nadzieję, że na tym się nie zatrzymasz. Eksperymentuj z innymi funkcjami, które mogą ułatwić Ci pracę. Jeśli znasz funkcje Excela, powinno to być dla Ciebie łatwe.

Jeśli nie jesteś tak dobry w programie Excel, Arkusze Google mogą być bardziej dostępne i przyjazne dla użytkownika. Czy używasz innego programu do zarządzania arkuszami kalkulacyjnymi? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.