Jak działają kondensatory na płytach głównych (i innych komponentach)

Jak działają kondensatory na płytach głównych (i innych komponentach)

Kondensatory

Kondensatory są często wymieniane w wielu przewodnikach dotyczących rozwiązywania problemów w Internecie; jednak najwięcej o nich usłyszysz, jeśli chodzi o płytę główną. Nawet jeśli widzimy kondensatory dość często przywoływane, możemy nie wiedzieć, czym one są, nawet co robią. Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, a pokażemy Ci, dlaczego są tak ważne.

Czym są kondensatory?

W kategoriach laika kondensator to mały element elektryczny przylutowany do płyty głównej. Kondensatory spełniają kilka różnych funkcji. Po pierwsze, kondensator kondycjonuje napięcie prądu stałego do innych komponentów (np. karty graficznej, dysku twardego, karty dźwiękowej itp.) w celu zapewnienia stałego strumienia zasilania. Wreszcie kondensator może również przechowywać lub przechowywać ładunek elektryczny, który ma zostać rozładowany w późniejszym czasie, na przykład w przypadku lampy błyskowej aparatu.

Co jest w środku?

To, co widzisz na płycie głównej, to ceramiczny i plastikowy pojemnik. Wewnątrz znajdują się zwykle dwie lub zestaw dwóch przewodzących płyt z cienkim izolatorem między nimi. A potem, oczywiście, masz to zapakowane w wyżej wymienionym pojemniku dla ochrony.

Gdy kondensator otrzymuje prąd stały, na jednym końcu płytek narasta ładunek dodatni, a na drugiej płytce ładunek ujemny. Ten dodatni i ujemny ładunek jest przechowywany w kondensatorze, dopóki nie zostanie rozładowany.

Do czego są używane?

A więc to właśnie kondensatory są, ale co oni? robić? Jak już wspomnieliśmy, jedną z funkcji kondensatora jest to, że warunkuje przesyłanie mocy do innych komponentów. Powodem tego jest to, że chociaż komponenty działają w oparciu o energię elektryczną, są również bardzo wrażliwe na wahania napięcia. Na przykład przepięcie lub skok napięcia może całkowicie usmażyć wszystkie komponenty komputera. Po wydaniu dużej ilości pieniędzy na sprzęt, nie jest to coś, czego naprawdę chcesz. Niestety, wartości napięć zmieniają się cały czas — nie są stałe. Jak więc powstrzymać go przed smażeniem składników? Z kondensatorem.

Kondensator jest umieszczony w linii z komponentem i pochłania skoki mocy, tworząc stały, stały strumień energii elektrycznej lub napięcia potrzebnego do zasilania komponentu. I chociaż kondensatory mogą poradzić sobie z pewnymi skokami napięcia, zawsze dobrze jest mieć UPS lub zabezpieczenie przeciwprzepięciowe jako pierwszą linię obrony.

Są oczywiście również inne rodzaje kondensatorów. Korzystając z przykładu z lampą błyskową, typowa bateria nie będzie w stanie wytworzyć ogromnej ilości elektronów potrzebnych do wytworzenia błysku. Dlatego w aparacie jest wbudowany kondensator do lamp błyskowych. Mówiąc najprościej, jest to kondensator elektrolityczny, który ładuje się z akumulatora, utrzymując ten ładunek, a następnie rozładowując go (gdy jest wystarczająco naładowany), aby wytworzyć energię świetlną dla lampy błyskowej. I tak kondensator jest w stanie utrzymać ładunek, dopóki nie zostanie później rozładowany.

Niestety, jak wiele rzeczy, kondensatory ulegają zużyciu. To powiedziawszy, mogą dmuchać lub wybrzuszać. Kiedy kondensator ulegnie awarii, twój komponent nie będzie już działał. W ekstremalnych sytuacjach możesz zobaczyć prawie całkowicie stopienie obudowy. Ale w częstszych przypadkach zobaczysz wybrzuszenia otworów wentylacyjnych (górna część kondensatora).

Czy można je naprawić?

Kondensatorów nie da się naprawić — trzeba je wymienić. Nie da się tego obejść. Wszystko czego potrzebujesz to (prawidłowa) wymiana kondensatora i narzędzia do przylutowania go z powrotem do płyty głównej. Nie jest to jednak zalecane, jeśli nie wiesz, co robisz lub nigdy nie używałeś narzędzi do ponownego przylutowania kondensatora. Zamiast tego większość ludzi decyduje się na wysłanie płyty głównej do zakładu naprawczego lub nawet po prostu kupuje zupełnie nową.

Innymi słowy, jeśli wcześniej tego nie robiłeś, rozsądnie jest zostawić to w spokoju. Nie chcesz ryzykować zranienia się i potencjalnego uszkodzenia dodatkowych części płyty głównej.

Jak wymienić kondensator

Biorąc pod uwagę koszt nowej płyty głównej w porównaniu do kilku dolarów za kilka kondensatorów, możesz spróbować ją naprawić. Omówmy kilka kluczowych informacji, które pomogą Ci w diagnostyce i naprawie.

  1. Płyty główne są wrażliwymi urządzeniami elektronicznymi, które wymagają odpowiedniej obsługi, należy myć ręce i dokładnie je osuszać, w miarę możliwości nosić rękawice i uziemiać za pomocą antystatycznej opaski na nadgarstek lub innego materiału ESD.
  2. Zacznij od oględzin płyty głównej, szukasz wybrzuszonych wierzchołków kondensatorów, śladów wyciekania z nich płynu, przypalonych śladów na płycie lub lutowaniu oraz skorodowanych lub słabych połączeń lutowanych. Jeśli zauważysz widoczne ślady zużycia na kondensatorze, oznacz go markerem lub czymś innym i kontynuuj poszukiwania.
  3. Jeśli posiadasz multimetr z wbudowanym testowaniem pojemności, możesz za jego pomocą przetestować swoje kondensatory, lokalizując złącza lutowane kondensatora i umieszczając na nim sondy, aby odczytać jego omy.
  4. Po zidentyfikowaniu uszkodzonych kondensatorów nadszedł czas na ich wymianę. Zbierz lutownicę, knot lutowniczy, topnik i lut i włącz lutownicę, aby ją podgrzać.
  5. Nałóż topnik na złącza lutowane na kondensatorze, pomaga w lutowaniu, a następnie zacznij używać lutownicy.
  6. Gdy lut stanie się płynny, nałóż knot lutowniczy, aby wchłonąć stary lut.
  7. Teraz wyjmij stary kondensator i wyczyść obszar lutownicą i knotem lutowniczym, a następnie przetrzyj alkohol i szczoteczką do zębów, działa świetnie.
  8. Umieść nowy kondensator na miejscu, pamiętaj o prawidłowym wyrównaniu dodatniej i ujemnej strony, wszystko jest oznaczone.
  9. Następnie przytrzymaj lut w pobliżu nowych nóżek kondensatora i lutownicy, a następnie zacznij lutować. Chcesz równomiernie nałożyć lut i uważać, aby nie nakładać go gdzie indziej, na przykład przypadkowo łącząc obwody na płycie głównej.
  10. Wyczyść obszar, jak wspomniano powyżej, a następnie pozwól, aby wszystko ostygło przez kilka minut przed ponowną instalacją płyty głównej.

Czym są tranzystory?

Kolejnym ważnym elementem w większości elektroniki i na płycie głównej jest tranzystor. Tranzystory to półprzewodniki przeznaczone do generowania, sterowania i wzmacniania sygnałów elektrycznych. Być może najbardziej znanym obecnie zastosowaniem tranzystorów są mikroprocesory, które w tym roku mogą zawierać ponad 69 milionów tranzystorów na jednym mikroprocesorze.

Stosowany do różnych celów w elektronice, jednym z najczęstszych zastosowań tranzystorów jest ich użycie jako przełącznika. Tranzystory, zdolne do włączania i wyłączania tysięcy razy na sekundę, mają kluczowe znaczenie dla wysokich prędkości przetwarzania obserwowanych w dzisiejszych urządzeniach.

Zamknięcie

I tak działają kondensatory i tranzystory! Na początku mogą wydawać się mało imponującymi elementami rozrzuconymi na płycie głównej, które nic nie znaczą. Są jednak integralną częścią tego, jak płyta główna i inne komponenty odbierają, generują i dystrybuują energię.